Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
mina311 Pozri príspevok
Mam otázku týkajúcu sa vystavovania faktúr...

Tu som našla, že faktúra = zmluva :
http://www.porada.sk/t19325-je-kupna...a-faktura.html

Nakoľko bol ten príspevok písaný vo februári 2006 chcem sa len spýtať, či to naďalej platí...

a teda stačí ak SZČO vystaví zmluvu o dodaní služby (internet) v ktorej sa dohodnú podmienky (napr. pravidelnosť platieb, výška platby) a ďalej už klientovi nebude vystavovať žiadne doklady - SZČO úhrada príde na účet- teda má ako doklad výpis z banky o zaplatení... a klient má tú prvotnú zmluvu... Bolo by to takouto formou správne?!

Hľadala som aj iné témy, ale všade sa viac-menej riešil problém kedy zahrnúť faktúru za opakované dodávky do DPH... nikde však nespochybnili tvrdenie, že v podstate samotnú faktúru ešte ku zmluve vystavovať netreba... (teda pokiaľ to nie je dohodnuté v samotnej zmluve...)

Ďakujem vopred za Váš čas...
Faktúru treba vystavovať v prípade ak ide o platiteľa DPH §71 zák. 222 o DPH.
Ak nie je platiteľ môže byť zmluva a v nej dohodnuté podmienky platenia.
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

chudaska Pozri príspevok
nikto ste sa s tym nestretli?
Neviem či chápem správne...

....ale ak matka umrela a jej syn prebral po nej podnikanie... - tak potom podnikateľ je on... a ak on vložil do podnikania nejaké vlastné zásoby - tak je to úplne bežný osobný vklad...

Pravdepodobne niečo nechápem správne, lebo riešite či to bude VOZD?! Kde sú tu výdavky?!
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

liba2 Pozri príspevok
Trošku nezrozumiteľné zadanie, lebo bezodplatný príjem zásob nie je VOZD.
ked ich prijme bezodplatne, da sumu tych zasob cez interny doklad ako VNZD a potom ako riesit trzby z predaja tohto tovaru, viem ze len z rozdielu, cize zo zisku ma zaplatit dan, ale ako to riesit? Mam sumu zasob v NC, a potom mam trzby z reg. pokladne, ale tam su trzby aj z tovaru, ktory uz nakupil syn. Neviem ako to vyriesit, aby som to mala spravne v DP? Neviem, nejako cez uzavierkove ucty, cast tych trzieb vylucit v tej NC, ktore boli bezodplatne prijaté? Fakt si s tym neviem rady, robim v alfe, ak viete poradte mi prosim, uz by som to rada ukoncila! Ja vlastne do vykazu majetku tieto zasoby ani neudavam? Cize ZS budem mat 0, alebo tam maju byt aj tieto zasoby? S tymto som sa este nestretla a chcela by som to mat spravne!

ĎAkujem za pomoc!
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

mina311 Pozri príspevok
Neviem či chápem správne...

....ale ak matka umrela a jej syn prebral po nej podnikanie... - tak potom podnikateľ je on... a ak on vložil do podnikania nejaké vlastné zásoby - tak je to úplne bežný osobný vklad...

Pravdepodobne niečo nechápem správne, lebo riešite či to bude VOZD?! Kde sú tu výdavky?!
Neviem ako mam vlozit tie zdedene zasoby do podnikania, lebo on ich preda a ma z toho trzby, tieto trzby mu vstupuju do VOZD, takze tie zasoby nemusim nikde viest ze ich vlozil do podnikania, nie je mi uplne jasne, ked normalne kupi tovar, tak je to VOZD a prijem z predaja vstupuje do zakladu dane, ale ked preda zasoby na ktore nevidal ziadne naklady?
Ja som o tieto zasoby jeho mame zvysila zaklad dane v dan. priznani!
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Je potrebné uvedené zásoby previesť do jeho účtovníctva dodacím listom, včetne cien a zaúčtovať ich do nákupu tovaru. Ja osobne by som k tomu priložila aj zápisnicu z dedičského konania.
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Skus pozrieť aj § 4 ods. 4 ZDP... hlavne koniec.. ale neviem s istotou povedať, či sa to vzťahuje na túto situáciu...
" .... U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8."
Pozri aj :
http://www.porada.sk/t35577-p3-zaciatok-podnikania.html
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

mysimis Pozri príspevok
Je potrebné uvedené zásoby previesť do jeho účtovníctva dodacím listom, včetne cien a zaúčtovať ich do nákupu tovaru. Ja osobne by som k tomu priložila aj zápisnicu z dedičského konania.
Cize podla teba normalne cez ID ako nakup tovaru? A teda VOZD?
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

[quote=chudaska;683723]Cize podla teba normalne cez ID ako nakup tovaru? A teda VOZD? a potom v pohode trzby POZD!
0 0
zuzu247 zuzu247

zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

Ahojček, chcem sa spýtať na účtovanie "služobných ciest" SZČO. Vozidlo má v živnosti aj cestná daň je zaplatená. Na základe knihy jázd si vystavím cesťáky a zúčtujem ich ako výdaj z pokladne (každý jeden zvlášť) alebo to spravím ako nepeňažnú operáciu cez ID (na konci roka jednorazovo) Ďakujem moc
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
zuzu247 Pozri príspevok
Ahojček, chcem sa spýtať na účtovanie "služobných ciest" SZČO. Vozidlo má v živnosti aj cestná daň je zaplatená. Na základe knihy jázd si vystavím cesťáky a zúčtujem ich ako výdaj z pokladne (každý jeden zvlášť) alebo to spravím ako nepeňažnú operáciu cez ID (na konci roka jednorazovo) Ďakujem moc
Ako výdaj z pokladne. Môžeš súhrnne napr. 1x za mesiac alebo každý zvlášť.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

mina311 Pozri príspevok
Skus pozrieť aj § 4 ods. 4 ZDP... hlavne koniec.. ale neviem s istotou povedať, či sa to vzťahuje na túto situáciu...
" .... U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8."
Pozri aj :
http://www.porada.sk/t35577-p3-zaciatok-podnikania.html
dakujem za tento link, tu som vlastne pochopila, zásoby prijmem cez ID ako VOZD, tymto sa mi dostanu do podnikania a potom trzby mozem uctovat normalne z reg. pokladne ako prijem za tovar -POZD! Este raz vdaka, teraz mi je aj jasne, ze ZS zasob budem mat 0,a na konci roka podla inventury.
Vdaka vsetkym poradakom, vzdy ste po ruke ked treba, a prajem vsetkym krasne prezitie Velkonocnych sviatkov!
0 0
vrabcak vrabcak

vrabcak je offline (nepripojený) vrabcak

zdravím poraďákov a prosím o radu: zostatok z valutovej pokladne prevediem ako osobnú potrebu - použijem kurz nbs zo dňa kedy szčo prerušil živnosť? kurzový rozdiel (zisk) bude v tento deň zaúčtovaný ako ostatný príjem? ďakujem
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

vrabcak Pozri príspevok
zdravím poraďákov a prosím o radu: zostatok z valutovej pokladne prevediem ako osobnú potrebu - použijem kurz nbs zo dňa kedy szčo prerušil živnosť? kurzový rozdiel (zisk) bude v tento deň zaúčtovaný ako ostatný príjem? ďakujem
Iný zdaniteľný príjem - príjem ovplyvňujúci základ dane.
0 0
vrabcak vrabcak

vrabcak je offline (nepripojený) vrabcak

kurzový rozdiel sa mi prejavil v stave pokladne. nenapadá ma ako ho previesť do POZD...
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

vrabcak Pozri príspevok
kurzový rozdiel sa mi prejavil v stave pokladne. nenapadá ma ako ho previesť do POZD...
Spravíš normálny príjmový zápis, ale sumu valuta=0, teda necháš nulovú a zapíšaš len hodnotu v SKK.Tým sa Ti zvýši hodnota len v korunách.
0 0
vrabcak vrabcak

vrabcak je offline (nepripojený) vrabcak

kurzový rozdiel je 186,- sk a toto je ten stav pokladne s ktorým si neviem rady. myslela si príjmový zápis kurzového rozdielu? asi som to zle pochopila, tým sa mi navýši stav pokladne...
0 0
suvaha suvaha

suvaha je offline (nepripojený) suvaha

všetko sa len učím..
ak som zauctovala nakup DHDM do VOZD - v cleneni Material a pri registracii som uplatnila odpocet DPH z tohto drobneho majetku mam tu odpocitanu DPH zauctovat minusovym znamienkom v PD VOZD tovar a PNZD - DPH ?


ak sa povie ze drobny majetok ktory sa uctuje ako material sa da hned do spotreby treba to nejako preuctovat do prevadzkovej rezie? mozno sa pytam hlupost. neviem..
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
suvaha Pozri príspevok
ak som zauctovala nakup DHDM do VOZD - v cleneni Material a pri registracii som uplatnila odpocet DPH z tohto drobneho majetku mam tu odpocitanu DPH zauctovat minusovym znamienkom v PD VOZD tovar a PNZD - DPH ?


ak sa povie ze drobny majetok ktory sa uctuje ako material sa da hned do spotreby treba to nejako preuctovat do prevadzkovej rezie? mozno sa pytam hlupost. neviem..
Uplatnenú DPH pri registrácii treba odúčtovať z príslušných výdavkov interným dokladom ako nepeňažný pohyb.

Drobný majetok sa účtuje ako nákup materiálu. Ďalej už neurobíš nič. Je to v súľade s posupmi účtovania v JÚ.
0 0
suvaha suvaha

suvaha je offline (nepripojený) suvaha

všetko sa len učím..
niekto na porade mi uz davnejsie poradil ze ak si uplatnujem DPH pri registracii tak mam znizit vydavky v prevadzkovej rezii (asi uctovala drobny majetok do PR) o tu uplatnenu DPH a preuctovat ju do evidencie DPH -odpocitanie.

ako to ma byt teda uctovane v PD?
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Som asi tak trochu neveriaci Tomáš... prosím, môžete sa ešte raz niekto pozrieť na príspevok č. 302 a pripojiť súhlas, pokiaľ je to teda pravda?! REsp. odpovedať na moju otázku?! Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať