Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Ďakujem Betka za reakciu. Len neviem, už ste mali na to nejakú kontrolu? To všetko sa dá ošetriť Internou smernicou?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

alicacka Pozri príspevok
Ďakujem Betka za reakciu. Len neviem, už ste mali na to nejakú kontrolu? To všetko sa dá ošetriť Internou smernicou?
Alicka, pozri sa koľko PoradaBodov má betka. Odpovedi, ktorú od nej dostaneš, určite môžeš veriť.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Postupy účtovania v JU (dôkaz)

11/(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Ano, mala som kontroly. Bolo to v poriadku.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

liba2 Pozri príspevok
Alicka, pozri sa koľko PoradaBodov má betka. Odpovedi, ktorú od nej dostaneš, určite môžeš veriť.
Baba jedna, Nie tak celkom, veď sa učíme neustále, a medzier v účte mám neúrekom
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Postupy účtovania JÚ sú na 1. strane Porady . Tu ti ich tiež prikladám:

Postupy účtovania JÚ
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ahojte,prosím Vás,mám faktúru za "poplatky ako náhrada nákladov spojených s prípravou a vyhotovením zmluvných dokumentov v súvislosti s uzatvorením leasingovej zmluvy".
nárok na odpočet DPH mám iba ak sa nejedná o osobný automobil áno prosím?
a tento lízing.poplatok účtujem do prevádzkovej réžie?(aj DPh-celú sumu ako prevádzk.réžia)
Ďakujem moc
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Betka, prosím ťa chcela by som sa ťa spýtať. Zmena bola od 1.1.2008 a do opatrenia ohľadom účtovania v JÚ bolo doplnené v § 11 , že ako materiál účtujeme prevádzkové látky a menovite palivá. Preto by som rada vedela, či sa nemá náhodou účtovať od prvého do materiálu. V ďalšom odseku sa hovorí, máš pravdu, že si účtovná jednotka podľa svojho vnútorného predpisu môže určiť, že to bude účtovať priamo do spotreby - ja to chápem tak, že netreba robiť jedine knihu zásob, ale neznamená to, že to nemá byť účtované do zásob?!. To, že sa účtuje do zásob hneď znamená, že sa má aj robiť kniha zásob?
Skúsme si rozobrať ods. 8 tohto paragrafu _ zásoby sa neúčtujú do knihy zásob, ale priamo do spotreby, a k sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky - táto veta podľa mňa hovorí len o tom, že sa nebude robiť kniha zásob, ale nie to, že sa to nebude účtovať do zásob, t.j. v tomto prípade do materiálu (hovoríme o palive - PHM).
Čo znamená účtovať do spotreby?! Účtovať do prevádzkových nákladov t.j. podľa par.4 ods. 6 písm.e bod 5? Lenže aj účtovanie u zásob má prevádzkové látky, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ...(viď §11 ods.2 písm.c).
No a práve o to mi ide. Či to ešte niekto chápe tak ako ja, t.j., že napriek tomu, že PHM tankuješ rovno do auta, je to prevádzková LÁTKA (materiál) - zásoby nie prevádzková RÉŽIA (§4 ods.6písm.e/), aj keď NEBUDEŠ ich účtovať do knihy zásob lebo si sa tak rozhodla podľa ods. 8. Práve tento odsek hovorí o tom, že aj keď sú to zásoby, ty sa môžeš rozhodnúť, že nebudeš ich ešte evidovať do KNIHY ZÁSOB.
No a teraz prosím o názory.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
alicacka Pozri príspevok
Betka, prosím ťa chcela by som sa ťa spýtať. Zmena bola od 1.1.2008 a do opatrenia ohľadom účtovania v JÚ bolo doplnené v § 11 , že ako materiál účtujeme prevádzkové látky a menovite palivá. Preto by som rada vedela, či sa nemá náhodou účtovať od prvého do materiálu. V ďalšom odseku sa hovorí, máš pravdu, že si účtovná jednotka podľa svojho vnútorného predpisu môže určiť, že to bude účtovať priamo do spotreby - ja to chápem tak, že netreba robiť jedine knihu zásob, ale neznamená to, že to nemá byť účtované do zásob?!. To, že sa účtuje do zásob hneď znamená, že sa má aj robiť kniha zásob?
Skúsme si rozobrať ods. 8 tohto paragrafu _ zásoby sa neúčtujú do knihy zásob, ale priamo do spotreby, a k sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky - táto veta podľa mňa hovorí len o tom, že sa nebude robiť kniha zásob, ale nie to, že sa to nebude účtovať do zásob, t.j. v tomto prípade do materiálu (hovoríme o palive - PHM).
Čo znamená účtovať do spotreby?! Účtovať do prevádzkových nákladov t.j. podľa par.4 ods. 6 písm.e bod 5? Lenže aj účtovanie u zásob má prevádzkové látky, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ...(viď §11 ods.2 písm.c).
No a práve o to mi ide. Či to ešte niekto chápe tak ako ja, t.j., že napriek tomu, že PHM tankuješ rovno do auta, je to prevádzková LÁTKA (materiál) - zásoby nie prevádzková RÉŽIA (§4 ods.6písm.e/), aj keď NEBUDEŠ ich účtovať do knihy zásob lebo si sa tak rozhodla podľa ods. 8. Práve tento odsek hovorí o tom, že aj keď sú to zásoby, ty sa môžeš rozhodnúť, že nebudeš ich ešte evidovať do KNIHY ZÁSOB.
No a teraz prosím o názory.
betka Pozri príspevok
Nákup PHM účtujem rovno do réžie. Cvrknem palivo do auta, a behám na ňom.

Ak by som videla, že palivo stojí 35, Sk nakúpim do kanistrov 1000 l a účtujem ako zásoby. Postupne ako by som palivo čerpala do auta, výdajkou by som dávala von zo zásob a v JU v rámci uz. účtovania by som zaúčtovala ako plus prev. réžia a mńus materiál na základe ID

Chcem sa spýtať: Ak tankujete do auta. A dávate ako zásoby, to si prijmete na sklad a potom hneď výdajkou porcujete tento benzín zo skladu podľa cesťáku? Idem 100 km, a dám výdajkou alikvotnú časť do spotreby, hmmmm to by sme sa narobili okolo paliva.

Čo sa týka prevádzkových látok: nakúpim olej do výroby, a postupne dávam do spotreby, pričom tieto prevádz.látky vstupujú do výrobného procesu....
- veľa vačších firiem, napr. autodoprava, zrejme majú svoje cistreny, kt. sú naplnené PHM a účtujú ako zásobu. Šoféri natankujú a potom ide výdaj zo skladu.

Ak máte problém, či účtovať ako zásoby alebo réžiu, stačí ošetriť v IS. ...Nákup PHM naša spoločnosť účtuje ako prevádzková réžia.....
liba2 Pozri príspevok
Alicka, pozri sa koľko PoradaBodov má betka. Odpovedi, ktorú od nej dostaneš, určite môžeš veriť.
betka Pozri príspevok
Postupy účtovania v JU (dôkaz)

11/(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Ano, mala som kontroly. Bolo to v poriadku.
Obdivujem tvoju neúnavnosť...
citované odpovede nestačia?

a ešte citácia z etikety PORADY

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Rada by som poprosila o radu. DPH z výkazu zaúčtujem každý mesiac (sme mesační platitelia) buď ako záväzok alebo ako pohľadávka. Kto mi vie povedať, čo s tým na konci roka. Veď na konci roka budem mať v pohľadávkach sumu, ktorú mi DÚ neuhradí celú, lebo v prípade ak mi na ´další mesiac vyjde povinnosť odvodu, tak budem musieť platiť ja a zaúčtujem záväzok a DÚ mi vráti len časť. Mám z toho chaos. Prosím Vás, to nie je ako v PÚ, že konečný stav sa má rovnať buď záväzku alebo pohľadávke voči DÚ každý mesiac? Takto sa mi tam budú hromadiť sumy aj v záväzkoch aj v príjmoch a nikdy tam nebudem mať nulu.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Cactus, prosím ťa zadaj si do okienka hľadať - materiál alebo réžia. No budeš sa čudovať odpovediam. Mnohí tam hovoria práve že, PHM sa má účtovať do materiálu. Preto neviem pochopiť, ako môže byť toľko odlišných názorov???? a ty ma ešte upozorňuješ? Ja chcem len vedieť, ako to vlastne robíte a poradiť sa, ale vedieť NAOZAJ, nie len aby bolo...
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
alicacka Pozri príspevok
Cactus, prosím ťa zadaj si do okienka hľadať - materiál alebo réžia. No budeš sa čudovať odpovediam. Mnohí tam hovoria práve že, PHM sa má účtovať do materiálu. Preto neviem pochopiť, ako môže byť toľko odlišných názorov???? a ty ma ešte upozorňuješ? Ja chcem len vedieť, ako to vlastne robíte a poradiť sa, ale vedieť NAOZAJ, nie len aby bolo...
pretože sa pýtaš stále dookola jedno a to isté.

v Betkinom príspevku č. 581 si mala túto vetu:

Ak máte problém, či účtovať ako zásoby alebo réžiu, stačí ošetriť v IS. ...Nákup PHM naša spoločnosť účtuje ako prevádzková réžia....., čiže stačí ošetriť v IS.


To je aj môj názor...
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Podla mojej mienky je tolko nazorov na uctovnictvo vo vela pripadoch, ja tiez uctujem PHM ako nakup materialu a nie do rezie a to preto, ze hned mam prehlad, kolko PHM som zakupila, podla mna je to jednoduchsie, inak by som potrebovala nejaku inu pomocnu evidenciu. Myslim si ale, ze to, kde to zauctujes, nie je az take dolezite, pretoze konieckoncov su to vsetko naklady ovplyvnujuce zaklad dane, dolezitejsie je, aby ti spotreba sedela s technickym preukazom a vykazanymi jazdami. Este, kontrolu som uz mala dvakrat, ale taketo veci ich nejako netrapili, ked ti nabehnu, to budu ine veci narade
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Ahojte,prosím Vás,mám faktúru za "poplatky ako náhrada nákladov spojených s prípravou a vyhotovením zmluvných dokumentov v súvislosti s uzatvorením leasingovej zmluvy".
nárok na odpočet DPH mám iba ak sa nejedná o osobný automobil áno prosím?
a tento lízing.poplatok účtujem do prevádzkovej réžie?(aj DPh-celú sumu ako prevádzk.réžia)
Ďakujem moc
posúvam
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Ďakujem veľmi pekne za názor. Naozaj je to také otravné, keď niekto chce niečo presne vedieť, Cactus?
Účtovník by mal byť presný, tak pravdepodobne túto vlastnosť som si už osvojila.
Aj ostatným ďakujem za názor. Som rada, že aspoň niekto si myslí, že je to do materiálu. Ja to tiež budem tam účtovať.
Pekný deň.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Ešte aby som pridala, prečo mi nesedí odpoveď, že stačí ošetriť v IS a môžeš účtovať do prevádzkovej réžie: To, že stačí ošetriť v IS podľa mňa nesúvisí s prevádzkovou réžiou a so zásobami, ale súvisí s tým, že to účtuješ do zásob, ale nevedieš knihu zásob, t.j. či vedieš, či nevedieš knihu zásob, sú to zásoby, a to že knihu zásob nevedieš - to máš ošetrené v IS.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
alicacka Pozri príspevok
Ešte aby som pridala, prečo mi nesedí odpoveď, že stačí ošetriť v IS a môžeš účtovať do prevádzkovej réžie: To, že stačí ošetriť v IS podľa mňa nesúvisí s prevádzkovou réžiou a so zásobami, ale súvisí s tým, že to účtuješ do zásob, ale nevedieš knihu zásob, t.j. či vedieš, či nevedieš knihu zásob, sú to zásoby, a to že knihu zásob nevedieš - to máš ošetrené v IS.
Nesúhlasím. Ak máš v IS uvedené, že pre teba PHL nie je materiál, ale režijné náklady, tak môžeš účtovať do réžie.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 30.06.08 at 10:10
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Aky ma zmysel tato debata, ci je to material alebo rezia je to v konecnom zuctovani uplne jedno. Ma snat niekto s tym skusenost, ze vam to daniari vytkli? Zase sa aj tak nikde nedostaneme, ako pri vydavkovych dokladoch.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

pre tetriss: niečo iné je kontrola dane z príjmu a s tým súvisiace správne vyčíslenie základu dane (príjmy mínus výdavky - v tomto prípade súhlasím, je to jedno...) a niečo iné je kontrola vedenia účtovníctva, na ktorú sa kontrolór zamerá ihneď po zistení, že vo vyčíslení správneho základu dane nie je chyba...
a vedenie účtovníctva musí byť tiež v súlade s predpismi o.i. i v súlade s postupmi účtovania... o tých tu bola reč.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Netajim sa, ze nie som uctovnik povolanim i ked ma tato problematika zaujima a ako matematicku dokonca aj bavi, ba uchvacuje prepracovanie celeho systemu a mam velku uctu k ludom, ktori ho ovladaju a hnevam sa na tych, ktori sa tym zivia a pritom velmi malo vedia. Ja sama si sice uctovnictvo robim, ale ozaj len pre seba na vlastne riziko, pretoze uznavam, ze na to, aby som si pytala za to peniaze musim vediet vela a vela. Tymto uvodom som len chcela zdoraznit, ermon, ze mam velku uctu k vasim vedomostiam, ale dovolim si aj trochu rypnut, pretoze uctovnictvo nie je veda pre seba, ale my praktici mame sem tam iny nazor, takze preto si sem tam aj dovolim sa zapojit do tychto odbornych debat, pretoze v praxi tieto veci su o nicom.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Myslím si, že tieto debaty dávajú mnohým ľudom veľmi veľa. Už aj preto, lebo nie každý si vie správne vyložiť zákon. Je potrebné totiž vedieť čítať medzi riadkami. A kto to nevie, ten sa radí, alebo sa pokúša aspoň takto zistiť názory iných, prekonzultovať a vykonzultovať, čo sa dá. Preto si myslím, že je veľmi dobré o týchto veciach rozprávať .Už či je pre niekoho prijateľný tento spôsob alebo nie. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať