Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Tak už som si tu prečítala pár názorov, že cez ID by sa nemalo účtovať v PD počas roka... Hmmm, tak potom tie rady ohľadom účtovania stravných lístkov a tiež tip priamo od tvorcov Alfy na účtovanie sociálneho fondu cez ID sú nesprávne? Nemám to účtovať cez ID, ale normálne cez príjmy a výdavky, či už ovplyvňujúce alebo neovplyvňujúce ZD?
Ďakujem
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

posúvam
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Ja počas roka účtujem v PD cez ID, hlavne zápočty. Tieto by sa mali počas roka evidovať len v knihe pohľadávok a záväzkov a na konci roka zúčtovať cez ID. Lenže ja mám cez rok vystavených asi 10 tis. faktúr, cez zápočty mi ide veľa faktúr a to by som mala duplicitnú prácu. Okrem toho tam mám aj napr. vyradený a predaný majetok, takže ZC mám počas roka zúčtovanú cez ID. Keďže dávam údaje banke, skresľovalo by mi to počas roka HV.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ale ja nemám také zložité účtovníctvo a v dobrej viere som účtovala cez ID.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

teraz som si uvedomila, že nie všetky ID sa dajú účtovať len na konci roka. Veď predsa od 1.1. platí, že platby kartou sa účtujú cez ID do mesiaca, do ktorého patria. Zrejme to urobili kvôli DPH.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ale ja by som potrebovala vedieť hlavne tie stravné lístky a sociálny fond.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Čo sa týka sociálneho fondu, ja účet mám síce založený a mesačne naň prevádzam finančné prostriedky, ale keďže to nemám vypočítané presne, prevody medzi účtami účtujem ako priebežné položky a tvorbu naúčtujem len na konci roka. Čo sa týka čerpania, toto evidujem len v evidencii sociálneho fondu. Alfa hovorí, že sa to má účtovať ako výdavok z pokladne, ale to by som musela príjem za stravné lístky účtovať vrátane sociálneho fondu. Ale ja skutočne príjmem od zamestnanca len sumu bez príspevku zo sociálneho fondu. Neviem, či ti táto moja rada pomôže.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ale ja som nemyslela, že účtujem stravné lístky aj so sociálnym fondom. Otázka je v mojom pôvodnom príspevku č. 782. Len asi som ju zle zadala, lebo dostávam odpovede, ktoré nechceeeem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

iriska Pozri príspevok
Ale ja som nemyslela, že účtujem stravné lístky aj so sociálnym fondom. Otázka je v mojom pôvodnom príspevku č. 782. Len asi som ju zle zadala, lebo dostávam odpovede, ktoré nechceeeem
Prečo by si nemohla v priebehu roka účtovať spotrebu SL cez ID ? Môžeš, len to v ALFe nezadávaš ako uzávierkový doklad.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ja som chytila paniku, keď tu už pár ľudí písalo, že sa nemá účtovať cez ID. Tak hádam to bude dobre. Čo som sa s tým natrápila kým som to zaúčtovala
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Chcem sa opýtať, keď podnikateľ (JU) si platí životnú poistku z posnikteľského BU je to VNZD?
Podľa mňa áno, lebo si tú životnú poistku dá pri RZD ako odpočítateľnú položku (max.12000,-). Prosím opravte ma keď sa mýlim.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno životná poistka podnikateľa je VNZD.
0 0
spisiak spisiak

spisiak je offline (nepripojený) spisiak

Ide o tému začiatočník v JÚ tak píšem tu. Len by som chcela vedieť, či môžem použiť podací lístok ako doklad o zaplatení poštovného, alebo potrebujem potvrdenie z pošty. Môžem dať do výdaja aj poštovné za šek, keďže platím niektoré šeky v hotovosti?Bude to v oboch prípadoch réžia?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

spisiak Pozri príspevok
Ide o tému začiatočník v JÚ tak píšem tu. Len by som chcela vedieť, či môžem použiť podací lístok ako doklad o zaplatení poštovného, alebo potrebujem potvrdenie z pošty. Môžem dať do výdaja aj poštovné za šek, keďže platím niektoré šeky v hotovosti?Bude to v oboch prípadoch réžia?
Môžeš použiť ten podací lístok. Tiež aj poštovné za šek môže byť výdavkom ak je vyznačené našeku / to tam býva/. Bude sa jednať o prev. réžiu.
0 0
spisiak spisiak

spisiak je offline (nepripojený) spisiak

Ďakujem tinaM. Takže mi stačí vypísať len VD. A k šeku ho vypísať spolu s cenou napr. za telefon, alebo zvlášť telefon a zvlášť poštovné?
0 0
lukuc lukuc

lukuc je offline (nepripojený) lukuc

Ahojte, ak je tu niekto, kto tiez nemoze spat...Mam takyto problem: Vystavila som PFA do CZ na 25000. Na ucet mi prislo 24700. Klient poslal celu sumu, ale bankove poplatky boli 300. Teraz musim vystavit danovy doklad...ale na ktoru sumu? Moj prijem je 24700, ale klient poslal 25000, tak neviem...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

lukuc Pozri príspevok
Ahojte, ak je tu niekto, kto tiez nemoze spat...Mam takyto problem: Vystavila som PFA do CZ na 25000. Na ucet mi prislo 24700. Klient poslal celu sumu, ale bankove poplatky boli 300. Teraz musim vystavit danovy doklad...ale na ktoru sumu? Moj prijem je 24700, ale klient poslal 25000, tak neviem...
Žiadny daňový doklad netreba vystaviť. Ten rozdiel je bankový poplatok (lebo odberateľ zaplatil celú sumu 25000 Sk).
Pri účtovaní bankového výpisu zaúčtuj úhradu FA v plnej výške 25000 Sk a súčasne 300 Sk ako bank.popl.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás, ako mám nahodiť v JÚ preberací protokol prevádzky, kde sú vyčíslené sumy: inventúra, počiatočný vklad a odstupné? Inventúru dám ako počiatočný stav materiálu, ale čo to ostatné? Prosím, poraďte!
0 0
lukuc lukuc

lukuc je offline (nepripojený) lukuc

liba2 Pozri príspevok
Žiadny daňový doklad netreba vystaviť. Ten rozdiel je bankový poplatok (lebo odberateľ zaplatil celú sumu 25000 Sk).
Pri účtovaní bankového výpisu zaúčtuj úhradu FA v plnej výške 25000 Sk a súčasne 300 Sk ako bank.popl.
...ale ja som vystavila PFA=predfaktúru, resp.zálohovú faktúru, takže do 15 dní po úhrade mám povinnosť vystaviť daňový doklad. Takže daňový doklad im pošlem v plnej výške? A potrebujem od nich nejaké potvrdenie (kópiu prev.príkazu, aby som mala potvrdené, že zaslali plnú výšku? Na výpise z banky mám len formulku "NEVYJ.UHR.ZAHR.PLATB a sumu 24700...
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, ako mám nahodiť v JÚ preberací protokol prevádzky, kde sú vyčíslené sumy: inventúra, počiatočný vklad a odstupné? Inventúru dám ako počiatočný stav materiálu, ale čo to ostatné? Prosím, poraďte!
PROSÍÍÍM! Nikto mi nevie pomôcť? To keď mi nevie pomôcť nikto na porade, tak už vôbec nikto...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať