Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ešte to JU a PU a ich totožnosť.

Pohľadávka za december 2008 z titulu DB voči DU 10 tis. Sk , preddavky na daň 0 Sk, nemám závazok voči DU. DU mi daň vráti v roku 2009 DB.

Pýtam sa:
Prečo v PU nie je súčasťou nákladov výška 10 tis. SK v roku 2008, pretože to je sprostosť.

A prečo v JU to chcete šupnúť ako VOZD, preto to chcem vždy JA šupnúť VNZD (osobne robím mzdy za december v dec. a všetky úhrady miezd, daní, odvodov, mi odídu z účtu 31.12.)

A teraz tých 10 tis. Sk filozofiou Vás ostatných, mám v nákladoch (výdavkoch), vstúpia mi do PaV a teda moja daň z príjmov FO je o 1900, Sk nižšia, čo by podľa mňa byť nemala.

Nech je to potom i v PU takto, tiež nech zaplatím nižšiu daň o 1900, Sk.

A znovu sem debil, že ma nikto nepochopil. Čaute
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
Písala som, že celú daň do VOZD, nie rozdiel (nie jeden riadok v PD, ale dva). SAmozrejme Evina, ak si ma pochopila týmto smerom, tak sedieť nebude nič. A už čuším, som korunovaný debil, nevyjadrujem sa ku mzdám preto, lebo neovládam zákonník práce a špecialitky okolo miezd, ale základy mám, dokonca aj mzdu viem vypočítať , pretože to považujem za základ

JE TO ZLE AKO TOTO CHCEM UCTOVAŤ. NEVSIMAŤ SI TO: (len obhajoba)

Mzda hrubá 15 tis. Sk, odvody 2000, Sk daň 1000 Sk, DB 555, ČM vrátane DB.

Ostatné pohľadávky: pohľ. v DU z titulu DB 555,-
Ostatné závazky: záv. v DU z titulu predd. na daň: 1000,-

Učtovanie.
Uhrada mzdy vrátane DB:12555,-

Text Ferko Mrkvička mzda: (2 riadky v PD) - mínus PP na BU 12 555,- z toho: - 12 000,-Sk VOZD-mzdy
- 555-VNZD (zníž. pohľ.voči DU, zníženie záv. voči DU-)

On neplatí daň 1 000 SK , ale nakoľko má daňovú
úľavu platí daň 445 SK.
DB je daňová zľava, teda daň znižuje a upravuje aj celkový vzťah k DÚ. Nie vždy Ti predsa DÚ vracia DB na účet, ale máš dostatočne vysokú daňovú povinnosť, aby si si ho odpočítala a máš voči DÚ len záväzok-nie pohľadávku.

- odvody: VOZD mzda: 2000,-
- daň: 1000,-VOZD

A mám v nákladoch, 15 tis. Sk tak, či onak.

Výkaz PaV a jeho vplyv - oba postupy totožné (moj, a žaloby)
Výkaz MaZ mne sedieť bude.
Betka nepochopila som Ťa týmto smerom.
Napíšem to ešte takto:Prečo potom neuvažuješ s čistou mzdou vrátane dane? ale len DB.
Daňový bonus je daňová zľava a ty nemôžeš tieto časti rozdeliť ani voči zamestnancovi voči DÚ . V PÚ to pekne vidíme - stále je to účet 342, nerozdeľujeme ho.....a jeho celkový zostatok je naším vzťahom so ŠR aj zamestnancom
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

KAšlem na to, nechápeme sa, naozaj sa už neviem vykoktať . (možno ak sa mi vysvetlia vplyvy na PaV, výsledovka podľa môjho príspevku 703,

Nikdy účto, dane neberiem tak, že to musí byť takto, lebo to postupy hovoria, zákony hovoria .....
Vždy hľadám logiku a analyzujem to, prečo je to tak. Asi mám obrovskú fantáziu.

Evina netráp sa so mnou, mňa DB i tak v JU nezaujíma, len som chcela nájsť akúsi logiku, analýzu, nášho JU.

Konečne debata,
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
Ešte to JU a PU a ich totožnosť.

Pohľadávka za december 2008 z titulu DB voči DU 10 tis. Sk , preddavky na daň 0 Sk, nemám závazok voči DU. DU mi daň vráti v roku 2009 DB.

Ty nemáš pohľadávkuúzávňzok voči DÚ z titulu DB, ale z titulu daňovej povinnosti zníženej alebo zvýšenej o DB.

Pýtam sa:
Prečo v PU nie je súčasťou nákladov výška 10 tis. SK v roku 2008, pretože to je sprostosť.

Je v nákladoch prostredníctvom hrubej mzdy

A prečo v JU to chcete šupnúť ako VOZD, preto to chcem vždy JA šupnúť VNZD (osobne robím mzdy za december v dec. a všetky úhrady miezd, daní, odvodov, mi odídu z účtu 31.12.)
Aj v JÚ to musí byť výdavok OZD lebo skutočná daň je odvodová povinnosť znížená alebo zvýšená o DB.

A teraz tých 10 tis. Sk filozofiou Vás ostatných, mám v nákladoch (výdavkoch), vstúpia mi do PaV a teda moja daň z príjmov FO je o 1900, Sk nižšia, čo by podľa mňa byť nemala.

Vôbec nie. Tých desať tisíc sú dtto súčasťou hrubej mzdy /účtovanej v JÚ "odzadu"ú. V PÚ šupneš celú hrubú mzdu naraz do nákladov a v JÚ ju poskladáš do hrubej podľa jednotlivých položiek, teda aj dane zníženej alebo zvýšenej o DB.

Nech je to potom i v PU takto, tiež nech zaplatím nižšiu daň o 1900, Sk.

To tak nie je Je to rovnako

A znovu sem debil, že ma nikto nepochopil.

Chápem čo chceš povedať, ale asi najväčším problémom podľa mňa je, že delíš daň na dve zložky - daň a daňový bonus a v skutočnosti ide o daň zníženú alebo zvýšenú /ak nárokuješ vyplatenie od DU/ o DB. pekne je to vidieť v Prehľade.... /aspoň na niečo je dobrý /-


Čaute

.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
KAšlem na to, nechápeme sa, naozaj sa už neviem vykoktať . (možno ak sa mi vysvetlia vplyvy na PaV, výsledovka podľa môjho príspevku 703,

Nikdy účto, dane neberiem tak, že to musí byť takto, lebo to postupy hovoria, zákony hovoria .....
Vždy hľadám logiku a analyzujem to, prečo je to tak. Asi mám obrovskú fantáziu.

Evina netráp sa so mnou, mňa DB i tak v JU nezaujíma, len som chcela nájsť akúsi logiku, analýzu, nášho JU.

Konečne debata,
No ja sa to práve snažím vysvetliť logicky nie podľa postupov, len tentokrát mi tá logika sedí aj s postupmi....Ide stále len o jednu zložku mzdy, a to daň.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Evina, stále sa nerozumiema, už to nechávam tak.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
Evina, stále sa nerozumiema, už to nechávam tak.
OK Ja Ti rozumiem, len s tým nesúhlasím...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Konečne po dlhšej dobe zmysluplná debata v téme, ktorá asi zaujíma väčšinu členov. Ďakujem Vám dievčatá.
0 0
zdeník zdeník

zdeník je offline (nepripojený) zdeník

Chcem sa spytať, že keď nakupujem materiál v zahraničí v hotovosti v cudzej mene, musím viesť valutovu pokladnu?(mesačne 3-4 hotovostne doklady)
Naposledy upravil zdeník : 18.07.08 at 08:59
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

cudzia mena = pokladňa v cudzej mene.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý večer,

mám takú otázku: SZČO používa počítač, ktorý nemá v majetku. Teraz mi doniesla bloček na pamäť do PC za 748,50.
1. Mám to dať do réžie aj keď nemá počítač v majetku?

Ešte jedna:
Ak by mala PC v majetku, mala by som navýšiť cenu na odpisovanie ak by bol PC v cene vyššej ako 30 000,-? Ak nie je PC v cene vyššej ako 30 000,- tak by to malo byť v pohode, že to dám do réžie však?

A teraz som ešte našla aj hardisk za 3170. Aj to do réžie?

ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Tinika Pozri príspevok
Dobrý večer,

mám takú otázku: SZČO používa počítač, ktorý nemá v majetku. Teraz mi doniesla bloček na pamäť do PC za 748,50.
1. Mám to dať do réžie aj keď nemá počítač v majetku? Nie

Ešte jedna:
Ak by mala PC v majetku, mala by som navýšiť cenu na odpisovanie ak by bol PC v cene vyššej ako 30 000,-? Ak nie je PC v cene vyššej ako 30 000,- tak by to malo byť v pohode, že to dám do réžie však? Je otázne, či táto pamäť už v PC bola alebo sa nahradzovala

A teraz som ešte našla aj hardisk za 3170. Aj to do réžie? O aký HD sa jedná ? Rozšírenie HD alebo výmena . Treba viac info...

ďakujem za rýchlu odpoveď
Odpoveď v texte.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Manual Pozri príspevok
Odpoveď v texte.
Ďakujem za odpoveď, ten hardisk kúpila dokonca dvakrát, takže asi rozširovala a aj menila.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Manual Pozri príspevok
Odpoveď v texte.
Ďakujem za odpoveď, ten hardisk kúpila dokonca dvakrát, takže asi rozširovala a aj menila.

Mohla by som to všetko dať do nákladov, ak by sme ten počítač zaradili do majetku? Ale v akej hodnote? Je to už starší počítač, takže by mal nízku hodnoutu a ani by teda neišiel na odpisovanie.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Tinika Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ten hardisk kúpila dokonca dvakrát, takže asi rozširovala a aj menila.

Mohla by som to všetko dať do nákladov, ak by sme ten počítač zaradili do majetku? Ale v akej hodnote? Je to už starší počítač, takže by mal nízku hodnoutu a ani by teda neišiel na odpisovanie.
Predpokladám, že ten PC si kúpila ako radový občan a používa ho na podnikanie. V takomto prípade nemá nárok na žiadny VOZD pri oprave atď. Ak si chce na PC uplatňovať nejaké výdavky, ktoré v skutočnosti s PC aj má, tak ho treba vložiť do firmy. Pretože ako píšeš PC je starší, vložiť ho do firmy v nulovej hodnote a ďalšie náklady spojené s PC budeš účtovať ako VOZD prev. réžia.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ďakujem veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Dobrý deň, rada by som poprosila o pomoc. Program mi mi nahadzovaní údajov dáva možnosti výberu čo sa týka DPH. Ak mám doklad bez DPH - od neplatiteľa DPH - dávam možnosť NEZARADIŤ DO DPH. Je to správne? Alebo mi treba dať § 51 ods. 1 písm.a - BEZ ODPOČTU. Prosím poraďte mi.
Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem.
Alica
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
alicacka Pozri príspevok
Dobrý deň, rada by som poprosila o pomoc. Program mi mi nahadzovaní údajov dáva možnosti výberu čo sa týka DPH. Ak mám doklad bez DPH - od neplatiteľa DPH - dávam možnosť NEZARADIŤ DO DPH. Je to správne? Alebo mi treba dať § 51 ods. 1 písm.a - BEZ ODPOČTU. Prosím poraďte mi.
Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem.
Alica
Od neplátcu zvoliť možnosť nezaradiť. Bez odpočtu je v prípade dokladu od platiteľa DPH, ale bez možnosti odpočtu DPH (napr. repre náklady).
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Prosím Vás, v daňovom priznaní k DPH je riadok 26 - § 78a - preddavok - to znamená, že sú subjekty, ktoré musia platiť preddavky na DPH? V akom prípade sa to robí?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať