Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Lucinka, pekne mu vysvetli, ze tebe sice svojim postojom narobi vrasky a budes ho zalovat o ujmu na krase, ale ze na problemy si zaraba len sebe, pokial nebude respektovat logiku a zakony a cakaju ho nemale nemilosrdne pokuty. No a uz ked ani to mu nepomoze, tak mu prestan uctovat, lebo takemu nepolepsitelnemu je zbytocne nieco vysvetlovat a nakoniec teba obvini, ze si mu zle uctovala a ty budes za vsetko na vine.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ahoj poraďaci. Zaujímala by ma ešte jedna vec. Začiatok podnikania 1.7.2008. Predtým boli zriaďovacie výdavky na nákup tovaru do maloobchodu a iné drobnosti. Je mi jasné, že to zaúčtujem cez ID v rámci uzávierkových operácií na konci roka. A ako zúčtujem založenie podnikateľského účtu? Účet zriadený 26.6.2008. Základný vklad 500,- a mesačné poplatky za jún cca 180,- Sk. Zostatok 320,- Sk. Ako to zaúčtovať, keď k 1.7.2008 bude na tom účte už zostatok. Dať to ako osobný vklad podnikateľa alebo ako zostatok? Nie je mi to jasné.
Tetriss: ďakujem za rady, konečne sa mi ho podarilo presvedčiť.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Lucinka23 Pozri príspevok
Ahoj poraďaci. Zaujímala by ma ešte jedna vec. Začiatok podnikania 1.7.2008. Predtým boli zriaďovacie výdavky na nákup tovaru do maloobchodu a iné drobnosti. Je mi jasné, že to zaúčtujem cez ID v rámci uzávierkových operácií na konci roka.prečo až na konci roka? ID predsa môžeš použiť pri otvorení účta... A ako zúčtujem založenie podnikateľského účtu? Účet zriadený 26.6.2008. Základný vklad 500,-osobný vklad podnikateľa do pokladne, následne vklad na účet... a mesačné poplatky za jún cca 180,- úbytok peňažných prostriedkov na základe výpisu z banky - poplatky...Sk. Zostatok 320,- Sk. Ti automaticky zostávajú prostriedky na účte...Ako to zaúčtovať, keď k 1.7.2008 bude na tom účte už zostatok. Dať to ako osobný vklad podnikateľa alebo ako zostatok? Nie je mi to jasné.
Tetriss: ďakujem za rady, konečne sa mi ho podarilo presvedčiť.
...si myslím ja...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ahoj poraďaci. Zaujímala by ma ešte jedna vec. Začiatok podnikania 1.7.2008. Predtým boli zriaďovacie výdavky na nákup tovaru do maloobchodu a iné drobnosti. Je mi jasné, že to zaúčtujem cez ID v rámci uzávierkových operácií na konci roka.prečo až na konci roka? ID predsa môžeš použiť pri otvorení účta... A ako zúčtujem založenie podnikateľského účtu? Účet zriadený 26.6.2008. Základný vklad 500,-osobný vklad podnikateľa do pokladne, následne vklad na účet... a mesačné poplatky za jún cca 180,- úbytok peňažných prostriedkov na základe výpisu z banky - poplatky...Sk. Zostatok 320,- Sk. Ti automaticky zostávajú prostriedky na účte...Ako to zaúčtovať, keď k 1.7.2008 bude na tom účte už zostatok. Dať to ako osobný vklad podnikateľa alebo ako zostatok? Nie je mi to jasné.
Tetriss: ďakujem za rady, konečne sa mi ho podarilo presvedčiť.
Pozri Postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve
§ 4
Peňažný denník

(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Teda podľa postupov nie je správne
v PD účtovať ID (nepeňažné operácie) inokedy ako ku dňu zostavenia účtovnej závierky

Ďalej, nemôže podnikateľ účtovať o príjme a výdaji pred vznikom účtovnej jednotky, t.j. v žiadnom prípade nemá 26.6.2008 otvorené účtovné knihy a nemá teda ani pokladňu.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 02.09.08 at 15:10 Dôvod: Štylistická chyba
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Lucinka23 Pozri príspevok
Ahoj poraďaci. Zaujímala by ma ešte jedna vec. Začiatok podnikania 1.7.2008. Predtým boli zriaďovacie výdavky na nákup tovaru do maloobchodu a iné drobnosti. Je mi jasné, že to zaúčtujem cez ID v rámci uzávierkových operácií na konci roka. A ako zúčtujem založenie podnikateľského účtu? Účet zriadený 26.6.2008. Základný vklad 500,- a mesačné poplatky za jún cca 180,- Sk. Zostatok 320,- Sk. Ako to zaúčtovať, keď k 1.7.2008 bude na tom účte už zostatok. Dať to ako osobný vklad podnikateľa alebo ako zostatok? Nie je mi to jasné.
Tetriss: ďakujem za rady, konečne sa mi ho podarilo presvedčiť.
Na základe akého dokladu bol zriadený podnikateľský účet pred vznikom podnikateľského subjektu?

Poplatky a vklad by som účtovala ako PNZD a VNZD dátumom 1.7.2008 pokiaľ by mi soft neumožnil "ručne" nahodiť Počiatočný stav na účte 320,- Sk.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

To o tom účtovaní zriaďovacích výdavkov súhlasím s ermonom. Tiež si myslím, že to treba účtovať až ku dňu zostavenia účtovnej uzávierky. Ale čo s tým účtom? Stále mi bude k 1.7.2008 figurovať tam zostatok 320 Sk. Nemohla by som to hodiť cez osobný vklad podnikateľa. Akože súkromný účet začal využívať na podnikanie so základnym vkladom?
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

No ja si myslím, že na základe ŽL. Ale asi to spravím cez osobný vklad do podnikania.
Ďakujem za rady.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ja by som to dala ako osobný vklad podnikatela k 1.7. -320 SK,nijaká banka nezriadi ucet bez vkladu,teda čest vynimkam
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Lucinka23 Pozri príspevok
To o tom účtovaní zriaďovacích výdavkov súhlasím s ermonom. Tiež si myslím, že to treba účtovať až ku dňu zostavenia účtovnej uzávierky. Ale čo s tým účtom? Stále mi bude k 1.7.2008 figurovať tam zostatok 320 Sk. Nemohla by som to hodiť cez osobný vklad podnikateľa. Akože súkromný účet začal využívať na podnikanie so základnym vkladom?
nie, Ak ti program neumožní zadať PS na účte, urob BV 1.7. vklad 500,- a výdaj VNZD 180,- resp. Doplním sa: v zmysle postupov preveď počiatočný stav na účte pri otvorení účtovných kníh: Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8

(1) Pri otvorení peňažného denníka sa prevedie konečný zostatok peňažných prostriedkov v hotovosti, peňažných prostriedkov na účtoch v bankách a priebežných položiek z bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia ako začiatočný stav.

Toto je presne podľa postupov účtovania v JÚ.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 02.09.08 at 14:43
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
ermon Pozri príspevok
Ajuška... no: Pozri Postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve...

Teda podľa postupov nie je správne
v PD účtovať ID (nepeňažné operácie) inokedy ako ku dňu zostavenia účtovnej závierky

Ďalej, nemôže podnikateľ účtovať o príjme a výdaji pred vznikom účtovnej jednotky, t.j. v žiadnom prípade nemá 26.6.2008 otvorené účtovné knihy a nemá teda ani pokladňu.
Oky... uznávam... v snahe pomôcť, som prehliadla dôležité dátumy... (by sa nám nemalo stať... ja viem...) Ďakujem za opravu...
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
chudaska Pozri príspevok
ja by som to dala ako osobný vklad podnikatela k 1.7. -320 SK,nijaká banka nezriadi ucet bez vkladu,teda čest vynimkam
Otázkou je... na základe čoho banka zriadila podnikateľský účet??
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ajuška Pozri príspevok
Otázkou je... na základe čoho banka zriadila podnikateľský účet??
Napr. na základe živn.listu, ktorý mohol byť vydaný 26.6., s tým, že právo vykonávať živnosť vznikne až 01.07.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
smith Pozri príspevok
Napr. na základe živn.listu, ktorý mohol byť vydaný 26.6., s tým, že právo vykonávať živnosť vznikne až 01.07.
Som pokazená...... tu by som polemizovala. Ešte nebol podnikateľský subjekt...
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ajuška Pozri príspevok
Som pokazená...... tu by som polemizovala. Ešte nebol podnikateľský subjekt...

No ale banke mu ten účet zriadila! Takže nie je o čom. Na výpise jeho meno ako v ŽL.

Ďakujem za rady.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Nech pozerám na svoj živnostenský list z ktorejkoľvek strany tak je tam jeden údaj dátum vydania ŽL a druhý je dátum nadobudnutia právoplatnosti, podnikať môžem ihneď v deň dátumu vydania ak chcem mať iný dátum začatia tak musím požiadať o prerušenie podnikania na dobu od do alebo nemám pravdu? Takže všetky úkony odo dňa dátumu vydania sú platné aj v banke aj v účtovníctve.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

pavol54 Pozri príspevok
Nech pozerám na svoj živnostenský list z ktorejkoľvek strany tak je tam jeden údaj dátum vydania ŽL a druhý je dátum nadobudnutia právoplatnosti, podnikať môžem ihneď v deň dátumu vydania ak chcem mať iný dátum začatia tak musím požiadať o prerušenie podnikania na dobu od do alebo nemám pravdu? Takže všetky úkony odo dňa dátumu vydania sú platné aj v banke aj v účtovníctve.
pozri Zákon o účtovníctve par. 4

§ 4

(1) Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, vedie účtovníctvo odo dňa svojho vzniku až do dňa svojho zániku s výnimkou podľa odseku 3; fyzická osoba vedie účtovníctvo po dobu, počas ktorej podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov.


Takže nie od vydania ŽL, ale odo dňa začiatku vykonávania podnikateľskej činnosti.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Osobne si myslím že začiatok podnikania je otvorenie účtu veď je to výdavok z pokladne na BU a predtým musela byť dotácia do pokladne. možno sa mýlim ale akýkoľvek úkon ktorý vykonám ako živnostník je podnikanie.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

pavol54 Pozri príspevok
Osobne si myslím že začiatok podnikania je otvorenie účtu veď je to výdavok z pokladne na BU a predtým musela byť dotácia do pokladne. možno sa mýlim ale akýkoľvek úkon ktorý vykonám ako živnostník je podnikanie.
Podstatné nie je to čo si myslím, ale aký je správny postup v zmysle zákona. Moja odpoveď tiež vychádza z toho. A ja si nemyslím, že začiatok podnikania je otvorenie účtu . Začiatok podnikania je presne uvedený v živnostenskom oprávnení.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

pavol54 Pozri príspevok
Nech pozerám na svoj živnostenský list z ktorejkoľvek strany tak je tam jeden údaj dátum vydania ŽL a druhý je dátum nadobudnutia právoplatnosti, podnikať môžem ihneď v deň dátumu vydania ak chcem mať iný dátum začatia tak musím požiadať o prerušenie podnikania na dobu od do alebo nemám pravdu? Takže všetky úkony odo dňa dátumu vydania sú platné aj v banke aj v účtovníctve.
ty máš na ŽL jeden dátum vydania a jeden dátum nadobudnutia právoplatnosti. Avšak zadávateľka otázky má dátum vydania ŽL, dátum nadobudnutia právoplatnosti a súčasne aj dátum začiatku podnikania.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Ospravedlňujem sa, vznik živnostenského oprávnenia je tam tiež vyznačený, v mojom prípade je totožný s dňom vydania živnostenského listu a dňom jeho zápisu do živnostenského registra, je možné že na želanie klienta môže byť aj iný ako deň zápisu a vydania
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať