Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

AK kúpim nákladné auto s možnosťou odpočtu DPH. Ktorý § DPH to má byť? Vie mi niekto pomôcť? Vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
alicacka Pozri príspevok
Prosím Vás, v daňovom priznaní k DPH je riadok 26 - § 78a - preddavok - to znamená, že sú subjekty, ktoré musia platiť preddavky na DPH? V akom prípade sa to robí?

§ 78a
Platenie preddavku na daň pri predaji tovaru na trhovom mieste


(1) Zahraničná osoba, ktorá je platiteľom, je povinná platiť preddavok na daň splatnú za príslušné zdaňovacie obdobie pripadajúcu na tovar predávaný na trhovom mieste.29a) Preddavok na daň sa platí vo výške 50 % z dane pripadajúcej na množstvo tovaru určeného na predaj na trhovom mieste v príslušnom zdaňovacom období, najmenej 5 000 Sk. Pri výpočte preddavku na daň sa vychádza z predpokladanej predajnej ceny tovaru.

(2) Preddavok na daň podľa odseku 1 je splatný najneskôr posledný pracovný deň predchádzajúci dňu, v ktorom platiteľ začne po prvýkrát v príslušnom zdaňovacom období predávať tovar na trhovom mieste.

(3) Platiteľ, ktorý zaplatil preddavok na daň, upraví svoju vlastnú daňovú povinnosť alebo nadmerný odpočet v príslušnom zdaňovacom období o sumu zaplateného preddavku na daň.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
alicacka Pozri príspevok
AK kúpim nákladné auto s možnosťou odpočtu DPH. Ktorý § DPH to má byť? Vie mi niekto pomôcť? Vopred veľmi pekne ďakujem.
§49.

P.S. Čo tak preštudovať si zákon o DPH?

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...08-a.html#hore
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Veľmi pekne ďakujem. Nás sa to potom netýka. Chvála Bohu.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Zákon o DPH mám preštudovaný. Žiaľ, patrím medzi tých, ktorí si tieto veci radi prekonzultujú už s takými, ktorí s týmto zákonom dlhšiu dobu pracujú. Bez toho by som sa do DPH ani nepustila. Takže prepáčte za otravné otázky, ale lepšie je sa uistiť, ako nie. Ešte raz vďaka za pochopenie.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Dobrý deň,
rada by som sa spýtala, ako riešite takú situáciu, keď Vám klient predloží také doklady - konkrétne faktúry, na ktorých DPH zaokrúhľuje na celé koruny hore. Pri vyhotovení prehľadu DPH mi tak nesedí 19 % DPH z fakturovanej sumy. Nevráti mi preto daňový úrad prehľad? Zákon o DPH hovorí, že sa má DPH zaokrúhľovať DPH na celé desať-dvadsať..... haliere. Niekto im však povedal práve na DÚ, že ak budú zaokrúhľovať hore, tým nič nepokazia. Mne však takto nesedí prehľad o DPH, pretože ak vypočítam sumu 19 % z celkovej fakturovanej sumy, tak DPH je na prehľade viacej ako by malo zo základu byť vypočítané. Prosím poraďte, ak s tým máte skúsenosti. Vopred ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
alicacka Pozri príspevok
Dobrý deň,
rada by som sa spýtala, ako riešite takú situáciu, keď Vám klient predloží také doklady - konkrétne faktúry, na ktorých DPH zaokrúhľuje na celé koruny hore. Pri vyhotovení prehľadu DPH mi tak nesedí 19 % DPH z fakturovanej sumy. Nevráti mi preto daňový úrad prehľad? Zákon o DPH hovorí, že sa má DPH zaokrúhľovať DPH na celé desať-dvadsať..... haliere. Niekto im však povedal práve na DÚ, že ak budú zaokrúhľovať hore, tým nič nepokazia. Mne však takto nesedí prehľad o DPH, pretože ak vypočítam sumu 19 % z celkovej fakturovanej sumy, tak DPH je na prehľade viacej ako by malo zo základu byť vypočítané. Prosím poraďte, ak s tým máte skúsenosti. Vopred ďakujem.
Prehľad máš na mysli asi priznanie k dani z DPH. V priznaní DPH nikdy nesedí základ a následne vypočítaná daň. Nakoľko sú to zaoruhľované sumy. Výška rozdielu je viac menej závislá od toho koľko dokladov je v zdaňovacom období.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Keď si prečítam poučenie k vypĺňaniu Priznania (prosím o prepáčenie) k DPH, tak tam píšu, že suma DPH vypočítaná z prislúchajúcemu základu. Preto som si myslela, že by to malo sedieť. Ide o odoslané faktúry, nie o prijaté faktúry. Tam sa základ dane neuvádza na priznaní, ale u odoslaných áno. A keď z tých vypočítam 19 %, tak nesedí. Vyskúšala som totiž zadať údaje do priznania na stránke DÚ a tam mi svietilo, že mi to nesedí. Môj program to bezproblémov vytlačil aj s tým rozdielom. Tak teraz neviem, čo mám robiť.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Zatiaľ mi DÚ prehľad nevrátil, ale rada by som vedela, či je to normálne, že skúška nesedí. DPH je viacej, akoby malo byť po skúške podľa poučenia.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Neviem, či mi niekto rozumie, čo tu píšem. Na odoslanej faktúre je napríklad - DPH 21,- Sk (namiesto 20,20 Sk) atď.. Na prehľade sa mi preto na konci obdobia stane, že namiesto 7860,30, čo by som zaokrúhlila na 7861,- Sk vlastnú daňovú povinnosť, vyšlo 7861,20, čo už zaokrúhlim o korunu vyššie, teda na 7862,- Sk vlastnú daňovú povinnosť. Čo sa DÚ aj odviedlo, len neviem, či to nie je chyba, že o korunu je viacej - teda vznikol rozdiel. A ten rozdiel je evidentný aj vtedy, keď si základ dane prenásobím 19 % percentami - vyjde mi o korunu menej, ako uvedené DPH.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

ten prepočet na základ dane v daňovom priznaní nemusí sedieť, veď sa mi napr. stalo, že som mala dobropis so starým percentom dane. A čo sa týka toho zaokrúhľovania, mám tiež takého klienta, takže ja to sama zaokrúhlim správne. Čo na to povie DU, neviem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ak si mala sumár na evidencii DPH nároku na odpočítanie za napr. 1Q/2008 napr. 7.861,20 program to zaokrúhluje "nematematicky" vždy hore, teda na 7.862 Sk. Takže ak si mala v DP DPH takto zaokrúhlené súčty odpočítania dane a zdaniteľných obchodov, tak si DP mala správne.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

alicacka Pozri príspevok
Neviem, či mi niekto rozumie, čo tu píšem. Na odoslanej faktúre je napríklad - DPH 21,- Sk (namiesto 20,20 Sk) atď.. Na prehľade sa mi preto na konci obdobia stane, že namiesto 7860,30, čo by som zaokrúhlila na 7861,- Sk vlastnú daňovú povinnosť, vyšlo 7861,20, čo už zaokrúhlim o korunu vyššie, teda na 7862,- Sk vlastnú daňovú povinnosť. Čo sa DÚ aj odviedlo, len neviem, či to nie je chyba, že o korunu je viacej - teda vznikol rozdiel. A ten rozdiel je evidentný aj vtedy, keď si základ dane prenásobím 19 % percentami - vyjde mi o korunu menej, ako uvedené DPH.
To je chybne nastavené pri vystavovaní faktúry, špatné zaokrúhlovanie, treba nastaviť zaokrúhlovanie na 0,50 Sk.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Dobrý deň.
Rada by som sa spýtala, ako evidujete DPH v sume napr. 3,48 hal. Mne to program hneď zaokrúhli na 3,50 a tak to aj uplatním v DP. Neviem, či je to správne, alebo môžem uplatniť - odpočítať len 3,48 Sk? Zákon o DPH káže zaokrúhľovať DPH, ale niektoré bločky sú vystavené napriek tomu so stotinami haliera. Prosím poraďte. Je chyba, ak som uplatňovala 3,50 a nie 3,48?
Vopred Vám ďakujem.
A
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
alicacka Pozri príspevok
Dobrý deň.
Rada by som sa spýtala, ako evidujete DPH v sume napr. 3,48 hal. Mne to program hneď zaokrúhli na 3,50 a tak to aj uplatním v DP. Neviem, či je to správne, alebo môžem uplatniť - odpočítať len 3,48 Sk? Zákon o DPH káže zaokrúhľovať DPH, ale niektoré bločky sú vystavené napriek tomu so stotinami haliera. Prosím poraďte. Je chyba, ak som uplatňovala 3,50 a nie 3,48?
Vopred Vám ďakujem.
A
...noo ja to vnímam tak, že na vstupe si môžem uplatniť LEN DPH, ktorú druhá strana zaplatila na výstupe. Akonáhle mám v rukách vystavený doklad ktorý má aj nesprávne vyčíslenú DPH, účtujem o nej tak ako je na daňovom doklade... Program Ti zaokrúhli tak, ako si sama nastavíš......
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

ahoj.
Súhlasím s tebou, pretože je to naozaj tak, ale naproti tomu je pravdou aj to, že tieto doklady sú protizákonne vystavené, lebo nesúhlasia s platným zákonom o DPH. Kto je teraz vinný? Koľko ľudí, toľko druhov uplatňovania pri takýchto prípadoch. Vie konečne niekto povedať niečo, čo je vlastne správne?
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Poprosila by som aj iných o názor. Má to niekto overené na daňovom úrade? Čo oni na takéto prípady?
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Môže sa stať, že najprv dostanem pokutu za to, že som neuplatnila 3,47 Sk, ale aj za to, že som neuplatnila 3,50 Sk, lebo 3,47 Sk podľa zákona o DPH nemôže byť. Prosím, ak niekto má tento problém overený u daniarov, ozvite sa.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
alicacka Pozri príspevok
ahoj.
Súhlasím s tebou, pretože je to naozaj tak, ale naproti tomu je pravdou aj to, že tieto doklady sú protizákonne vystavené, lebo nesúhlasia s platným zákonom o DPH. Kto je teraz vinný? Koľko ľudí, toľko druhov uplatňovania pri takýchto prípadoch. Vie konečne niekto povedať niečo, čo je vlastne správne?
Zo zákona je predsa platiteľ DPH povinný riadne daň riadne vypočítať a vystaviť správny doklad... Mám výrazné problémy (v PÚ) s jednou veľkou firmou - opakovane nesprávne vystavené fa so značným počtom tovarových položiek - komplikuje mi to postup pri evidovaní a účtovaní... ale ja ich predsa nebudem učiť čo by mali dávno vedieť......

***vzhľadom na Tvoj ďalší dotaz dodávam - v JÚ som ich často účtovala už minulý rok - tak ako vystavili faktúry - mala som v tej istej firme 2x kontrolu na DPH - výsledok absolútne v poriadku...
Naposledy upravil Ajuška : 31.07.08 at 16:20 Dôvod: doplnenie***
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Ďakujem ti Aljuška. Si fajn, že mi odpovedáš. Ja som už z toho naozaj jeleň. Informovala som sa totiž u jednej účtovníckej firmy, ktorá spracúva účtovníctvo pre mnohé firmy - oni uplatňujú DPH so zaokrúhlením, hovoria, že zákon je zákon a preto 3,47 SK v DPH nemá čo hľadať, preto ho zaokrúhlia. Asi zajtra zavolám na DÚ a spýtam sa ich. Veď keď nie oni, tak kto by mal vedieť poradiť nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať