Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ermon Pozri príspevok
koľký krát je to v tejto téme napísané???
X-krát, už ani nepočítam.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

ermon Pozri príspevok
To Dobroslava: bez bližších info o podnikaní, obrate, zisku by bola akákoľvek odpoveď trúfalá a nezodpovedná zo strany odpovedajúceho.
Pekný večer, takže dopĺňam:
1. Podnikanie v oblasti stavebných prác
2. Obrat za rok 2007 bol vo výške 1 650 tis. Sk
3. Podnikanie v rámci Slovenska, prípadne Čechy
Garáž chcem postaviť na úschovu materiálu a "ustajnenie" automobilu, ktoré chcem kúpiť. Je teda výhodné dať garáž aj auto do firmy v takomto prípade?
Ako dlho sa uplatňujú odpisy na garáž aj auto? Ďakujem za kvalifikované odpovede.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Dobroslava Pozri príspevok
Pekný večer, takže dopĺňam:
1. Podnikanie v oblasti stavebných prác
2. Obrat za rok 2007 bol vo výške 1 650 tis. Sk
3. Podnikanie v rámci Slovenska, prípadne Čechy
Garáž chcem postaviť na úschovu materiálu a "ustajnenie" automobilu, ktoré chcem kúpiť. Je teda výhodné dať garáž aj auto do firmy v takomto prípade?
Ako dlho sa uplatňujú odpisy na garáž aj auto? Ďakujem za kvalifikované odpovede.
Nikto neporadí???
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Auto sa odpisuje 4 roky alebo ak na lízing, tak podľa lízingovej zmluvy. Čo sa týka výhody DPH pri kúpe auta je dôležité či je to osobné a lebo úžitkové. Pri osobnom sa DPH neuplaňuje.
Na a garáž /budova/ sa odpisuje 20 rokov.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Zdravím,chcel by som sa spýtať,
vrátenie daňového bonusu zamestnanca (z daňového úradu) ako zaúčtovať?Do záväzkov mínusom,a do peňažného denníka ako príjem iný neovplyvňujúci ZD? Myslíte si prosím Vás,že by to takto mohlo byť správne? Ďakujem Vám
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tibor1000 Pozri príspevok
Zdravím,chcel by som sa spýtať,
vrátenie daňového bonusu zamestnanca (z daňového úradu) ako zaúčtovať?Do záväzkov mínusom,a do peňažného denníka ako príjem iný neovplyvňujúci ZD? Myslíte si prosím Vás,že by to takto mohlo byť správne? Ďakujem Vám
Účtovať ako výdavok ovplyvňujúci základ dane s mínusom v členení mzdy.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Trošku ma zaujala téma DB a JU (PU je nám jasné). Neúčtujem DB v JU, ale keď čítam, že sa účtuje ako VOZD, alebo mínus VOZD, ..tak som si trošku prešla poradu, a účtujete to všetci týmto spôsobom.

Možno budem vyzerať hlúpo, ale toto účtovanie sa mi vôbec nepáči, čo má DB s výdavkami ovpyvňujúcimi ZD?

JA by som účtovala o DB nasledovne:

Ferko Mrkvicka má hrubú mzdu: 15 tis. SK. Má 1 dieťa-DB 555, Sk
(odvody za-vateľ 5000,- zamestnanec 2000, Sk, daň 800, poukázanie sumy na účet 12200+555 DB)

Uhrada mzdy Ferkovi z účtu vrátane DB 12 755, Sk: (samozrejme podľa softu) ale v PD:.
- 12 200,-VOZD mzdy
- 555, VNZD urobím analytiku mzdy DB

Teraz si poviete, dobre a mes. preddavky daň, veď sa to "kompenzuje"
- úhrada predd. vo výške 800-555=245 Sk: účtovanie:
- banka výdaj: 800 Sk-VOZD-mzdy
- banka výdaj mínus. znamienko 555, VNZD analytika mínus znam. DB mzdy

FAkt nechápem, ako DB ovplyvňuje výdavky podnikateľa a súvisia s jeho podnikateľskou činnosťou.

Na druhej strane DB je pohľadávka voči DU, a mes. predd. na daň sú závazok voči DU, ako som čítala teraz v nejakom príspevku na porade, že nesedia výkazy, ak sa bude účtovať týmto spôsobom bude všetko sedieť a na chlp.

Ak sa mýlim, opravte ma,

A k Tiborovi, myslím si že rozmýšľaš správne cez tie VNZD. Ak mi DU vráti-zaplatí moju pohľ. voči nemu, kt. z titulu DB nesúvisí s podnikateľskou činnosťou, potom mínus VNZD, alebo PNZD plus. znamienkom a plus PP na účet, ale jedine v tom prípade, že sa nárok zamestnanca na Db účtoval cez VNZD....
Naposledy upravil betka : 16.07.08 at 19:12
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Postupy účtovania JU
§ 4
Peňažný denník

(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,

d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

betka Pozri príspevok
Trošku ma zaujala téma DB a JU (PU je nám jasné). Neúčtujem DB v JU, ale keď čítam, že sa účtuje ako VOZD, alebo mínus VOZD, ..tak som si trošku prešla poradu, a účtujete to všetci týmto spôsobom.

Možno budem vyzerať hlúpo, ale toto účtovanie sa mi vôbec nepáči, čo má DB s výdavkami ovpyvňujúcimi ZD?

JA by som účtovala o DB nasledovne:

Ferko Mrkvicka má hrubú mzdu: 15 tis. SK. Má 1 dieťa-DB 555, Sk
(odvody za-vateľ 5000,- zamestnanec 2000, Sk, daň 800, poukázanie sumy na účet 12200+555 DB)

Uhrada mzdy Ferkovi z účtu vrátane DB 12 755, Sk: (samozrejme podľa softu) ale v PD:.
- 12 200,-VOZD mzdy
- 555, VNZD urobím analytiku mzdy DB

Teraz si poviete, dobre a mes. preddavky daň, veď sa to "kompenzuje"
- úhrada predd. vo výške 800-555=245 Sk: účtovanie:
- banka výdaj: 800 Sk-VOZD-mzdy
- banka výdaj mínus. znamienko 555, VNZD analytika mínus znam. DB mzdy

FAkt nechápem, ako DB ovplyvňuje výdavky podnikateľa a súvisia s jeho podnikateľskou činnosťou.

Na druhej strane DB je pohľadávka voči DU, a mes. predd. na daň sú závazok voči DU, ako som čítala teraz v nejakom príspevku na porade, že nesedia výkazy, ak sa bude účtovať týmto spôsobom bude všetko sedieť a na chlp.

Ak sa mýlim, opravte ma,

A k Tiborovi, myslím si že rozmýšľaš správne cez tie VNZD. Ak mi DU vráti-zaplatí moju pohľ. voči nemu, kt. z titulu DB nesúvisí s podnikateľskou činnosťou, potom mínus VNZD, alebo PNZD plus. znamienkom a plus PP na účet, ale jedine v tom prípade, že sa nárok zamestnanca na Db účtoval cez VNZD....
Betka,aj mňa to poplietlo v súvislosti s PÚ.Trochu viac účtujem podvojné účtovníctvo,tak uvažujem podobne.Ale v JÚ sa to účtuje inak.. jednoducho mu to zaplatím do mzdy,tak sa to pripočíta ku mzde.. aspoň tak som si to vysvetlil doteraz zo Smithovho popisu účtovania
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ano, Zitka, súhlasím, postupy mi o tom hovoria, je to tak, ale nemá to podľa mňa logiku, veď musím trošku analyzovať. Proste JU je nahlavu padnuté.

Ako súvisí daňový bonus s VOZD?
Čo je VOZD-je to výdavok na zabezpečenie, udržanie a dosiahnutie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom.

Samozrejme som ho vynaložila, a vyplatila zamestnancovi, ale nesúvisí s mojím príjmom, ide o akúsi kompenzáciu strany zamestnanca a DU, nie moju. Ja ju len "sprostredkujem" medzi osobami.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

a keď mu to zaplatím v mzde (lebo musím), je to VOZD... k 31.12. mám vo výdavkoch DB za 2 mesiace vyplatený, vrátený mínusom VOZD až vo februári nasl. roku. Takže ZD bonus ovplyvňuje.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

betka Pozri príspevok
Ano, Zitka, súhlasím, postupy mi o tom hovoria, je to tak, ale nemá to podľa mňa logiku, veď musím trošku analyzovať. Proste JU je nahlavu padnuté.

Ako súvisí daňový bonus s VOZD?
Čo je VOZD-je to výdavok na zabezpečenie, udržanie a dosiahnutie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom.

Samozrejme som ho vynaložila, a vyplatila zamestnancovi, ale nesúvisí s mojím príjmom, ide o akúsi kompenzáciu strany zamestnanca a DU, nie moju. Ja ju len "sprostredkujem" medzi osobami.
ale samozrejme, že súvisí s príjmom... keď môžu iné "poplatky" súvisieť s príjmom, môže aj DB (napr. pracovná zdravotná služba... atď.)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

lebo v JÚ je ZD rozdiel medzi príjmami a výdavkami /zaplatenými/
V PÚ je ZD HV. veď to vieš
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,...

Monika, Aj preddavok na daň z príjmov SZČO je výdavok (aj výdavok na osobnú spotrebu, aj ,,,,,), ale nedaňový , preto nemôžeme tvrdiť, že ZD je rozdiel medzi príjmami a výdavkami., ale daňovými príjmami a daňovými výdavkami.

Pýtam sa:
1. Ako dosiahnem príjmy z titulu dańového bonusu?
2. Ako si zabezpečím príjmy z titulu DB?
3. Ako si udržím príjmy z titulu DB?

Odpoveď 1,2,3 nijako. A preto si myslím, že postupy obsahujú veľkú chybu o účtovaní DB. Musíme však podľa nich postupovať, lebo nám tak kážu, ale nesúhlasím s nimi.

A čo sa týka PU, či už HV pred zdabńením alebo po zdanení. Potom by malo platiť rovnaké merítko ohľadom DB, či už FO, alebo PO. Veď napokon máme rovnaký zákon oDani z príjmov aj FO, aj PO.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
betka Pozri príspevok
) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,...

Monika, Aj preddavok na daň z príjmov SZČO je výdavok (aj výdavok na osobnú spotrebu, aj ,,,,,), ale nedaňový , preto nemôžeme tvrdiť, že ZD je rozdiel medzi príjmami a výdavkami., ale daňovými príjmami a daňovými výdavkami.

Pýtam sa:
1. Ako dosiahnem príjmy z titulu dańového bonusu?
2. Ako si zabezpečím príjmy z titulu DB?
3. Ako si udržím príjmy z titulu DB?

Odpoveď 1,2,3 nijako. A preto si myslím, že postupy obsahujú veľkú chybu o účtovaní DB. Musíme však podľa nich postupovať, lebo nám tak kážu, ale nesúhlasím s nimi.

A čo sa týka PU, či už HV pred zdabńením alebo po zdanení. Potom by malo platiť rovnaké merítko ohľadom DB, či už FO, alebo PO. Veď napokon máme rovnaký zákon oDani z príjmov aj FO, aj PO.
Betka pokúsim sa , ako to chápem ja , čo sa týka zamestnanca :

1. aj prostredníctvom zamestnanca , ak ho mám
2. detto
3. detto

Mzda , daň zo mzdy je VOZD. Ak mám zamestnancov , tak všetky výdavky týkajúce sa zamestnancov v medziach zákona sú mojimi VOZD na dosiahnutie a udržanie si príjmu k čomu patrí aj DB pre uvedeného zamestnanca .

Môžete ma opraviť , ak sa mýlim .
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Zita5 Pozri príspevok
Betka pokúsim sa , ako to chápem ja , čo sa týka zamestnanca :

1. aj prostredníctvom zamestnanca , ak ho mám
2. detto
3. detto

Mzda , daň zo mzdy je VOZD. Ak mám zamestnancov , tak všetky výdavky týkajúce sa zamestnancov v medziach zákona sú mojimi VOZD na dosiahnutie a udržanie si príjmu k čomu patrí aj DB pre uvedeného zamestnanca .

Môžete ma opraviť , ak sa mýlim .
Už sa nehádam.

Ano, daň so mzdy je VOZD. Už som v mojom preškrtnutom príspevku naznačila, že daň zo mzdy je VOZD, a zaúčtovala by som ju celú VOZD bez "kompenzácie DB, a DB osobitne ako VNZD. V konečnom dôsledku to márovnaký efekt, ale účtovne sa mi to zdá správne. Mzda v kolonke mzdy obsahuje všetky zložky hrubej mzdy.....

Monika naznačila správny smer s DB, kt. DU vyplatí v nasled. zdaňov. období. Tu by som chcela hlavne poukázať, že vyplatený DB zamestnancovi napr. za rok 2008, by nemal byť podľa môjho názoru VOZD, ale VNZD, a vrátenie v roku 2009 mínus VNZD. (postupy hovoria opak, a ja s nimi nesúhlasím)

Keď si zobrazím analytiku mojich miezd v PD, mám zaúčtované všetko, to čo tam má byť aj daň zo mzdy. Keď si zobrazím analytiku VNZD v členení mzdy, hneď vidím koľko je DB, a akým spôsobom sa s ním naložilo. (či sa vráti od DU, či sa kompenzoval s predd....)

Zoberme si, že vlastne DB nie je súčasťou hrubej mzdy, tú mi tvorí čistá, odvody, daň. To, že už "kompenzujem" daň z DB to už je opačný pohľad.

Toť moj názor, nie som mzdový znalec, nechytám sa do príspevkov, čo súvisia so mzdami, ale jednoducho....

A čo sa týka pojmu VOZD- ja neviem či si zabezpečím svoje príjmy pomocou DB, veď to nemá nič spoločné s jeho mzdou ako takou, len mu ho preplatím, a zjednoduhším úlohu DU, a nič viac. Ako VOZD je hrubá mzda, ano zabezpečím si tak príjem....

Znovu narážam na PU, veď DB nie je súčasťou nákladov (výdavkov), nie je súčasťou mzdy, neúčtujem ho na 521, účtujem ho ako zvýšenie pohľadávky voči DU, a zvýšenie závazku voči zamestnancovi z titulu DB (342001/331001). A preddavky na daň ako zvýšenie závazok voči DU a zníženie závazku voči zamestnancovi. (331001/342002). Nakoniec zúčt. DB a preddavku: 342002/341001. A túto sumu vyplatím DU,...(znovu vidím všetko na analytike)

Učtovanie v sústavách JU a PU je rozdielna ale chápanie z pohľadu mzdového by malo byť totožné. Preto neustále tvrdím ako mzdový laik, že DB nie je súčasťou HM, ide o "kompenzáciu, vyrovnanie, zníženie, započítanie" platenia preddavkov na daň zamestnanca a jeho nárokom na DB.

A teraz paľba na mňa a moje nevedomosti
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Aká paľba prosím ťa? Konečne je táto téma o NIEČOM.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,...

Monika, Aj preddavok na daň z príjmov SZČO je výdavok (aj výdavok na osobnú spotrebu, aj ,,,,,), ale nedaňový , preto nemôžeme tvrdiť, že ZD je rozdiel medzi príjmami a výdavkami., ale daňovými príjmami a daňovými výdavkami.

Pýtam sa:
1. Ako dosiahnem príjmy z titulu dańového bonusu?
2. Ako si zabezpečím príjmy z titulu DB?
3. Ako si udržím príjmy z titulu DB?

Odpoveď 1,2,3 nijako. A preto si myslím, že postupy obsahujú veľkú chybu o účtovaní DB. Musíme však podľa nich postupovať, lebo nám tak kážu, ale nesúhlasím s nimi.

A čo sa týka PU, či už HV pred zdabńením alebo po zdanení. Potom by malo platiť rovnaké merítko ohľadom DB, či už FO, alebo PO. Veď napokon máme rovnaký zákon oDani z príjmov aj FO, aj PO.
Betka pokúsim sa narušiť Tvoju filozofiu, lebo s ňou nie celkom súhlasím.
Poviem to tak laicky na úvod - v PÚ účtuješ do nákladov celú hrubú mzdu a v JÚ ju účtuješ opačným spôsobom od čistej mzdy plus všetko čo ďalej tvorí hrubú mzdu, aby si do účtovníctva dostala /a dostaneš/ rovnako ako v PÚ hrubú mzdu. T.j. keď sa zamyslíš aj v PÚ aj v JÚ je to náklad/výdavok.

Daňový bonus podľa mojej mienky samozrejme patrí k výdavkom ovplyvňujúcim základ dane , je súčasťou mzdy a bez zamestnancov, ktorým mzdu a bonus vyplácaš by si tie príjmy nedosiahla. Daňový bonus nie je kompenzácia dane, ale je to vlastne úľava na dani poskytnutá štátom a bez daňového bonusu by si celú výšku dane účtovala do VOZD. Ak znížiš daň vďaka DB a dala by si do výdavkov OZD len tú časť zníženej dane, tak máš vlastne o sumu DB menej vo výdavkoch a štát v tomto prípade chce DB pomôcť nie Ťa trestať DB je preto súčasťou hrubej mzdy /suma rozdielu dane a DB tvorí vlastne celkovú výšku dane pred uplatnením bonusu/.
DB má spoločné všetko so mzdou zamestnanca /bez neho by zamestnanec platil vyššiu daň/ a týka sa len a len zamestnanca tak ako daň samotná, čo je jasné i z toho, že zamestnanec musí splniť určité podmienky /a nie zamestnávateľ/, aby mu mohol byť priznaný DB.

neviem, či som to dokázala zrozumiteľne, ale ja vidím mzdový pohľad v PÚ a JÚ totožný a v tomto ohľade súhlasím s postupmi

Ako pomôcku si zober plat 15 000 a jeho účtovanie od hrubej mzdy po čistú v PÚ a účtovanie v JÚ podľa postupov /teda aj bonusu/ "odzadu", t.j. od čistej mzdy po hrubú a je to...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

evina Pozri príspevok
Daňový bonus nie je kompenzácia dane, ale je to vlastne úľava na dani poskytnutá štátom -

používala som úvadzovky na "komp.", už budem tak ako sa má


Ak znížiš daň vďaka DB a dala by si do výdavkov OZD len tú časť zníženej dane, tak máš vlastne o sumu .

- škoda, že sa môj príspevok nečítal pozornejšie, ale nevadí, .....
Písala som, že celú daň do VOZD, nie rozdiel (nie jeden riadok v PD, ale dva). SAmozrejme Evina, ak si ma pochopila týmto smerom, tak sedieť nebude nič. A už čuším, som korunovaný debil, nevyjadrujem sa ku mzdám preto, lebo neovládam zákonník práce a špecialitky okolo miezd, ale základy mám, dokonca aj mzdu viem vypočítať , pretože to považujem za základ

JE TO ZLE AKO TOTO CHCEM UCTOVAŤ. NEVSIMAŤ SI TO: (len obhajoba)

Mzda hrubá 15 tis. Sk, odvody 2000, Sk daň 1000 Sk, DB 555, ČM vrátane DB.

Ostatné pohľadávky: pohľ. v DU z titulu DB 555,-
Ostatné závazky: záv. v DU z titulu predd. na daň: 1000,-

Učtovanie.
Uhrada mzdy vrátane DB:12555,-

Text Ferko Mrkvička mzda: (2 riadky v PD) - mínus PP na BU 12 555,- z toho: - 12 000,-Sk VOZD-mzdy
- 555-VNZD (zníž. pohľ.voči DU, zníženie záv. voči DU-)

- odvody: VOZD mzda: 2000,-
- daň: 1000,-VOZD

A mám v nákladoch, 15 tis. Sk tak, či onak.

Výkaz PaV a jeho vplyv - oba postupy totožné (moj, a žaloby)
Výkaz MaZ mne sedieť bude.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Betka tú daň 1000 SK uvažuješ ako celú bez DB hej?, aby som mohla reagovať
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať