Kvietocek
08.07.08,11:56
Mam 2 otazky:

1. Od čoho závisia zelené políčka v účtovnom deníku - má to tak byt?
2. ako sa rozšíruje text faktúry?
Zoltán Kovács
08.07.08,10:00
Mam 2 otazky:

1. Od čoho závisia zelené políčka v účtovnom deníku - má to tak byt?
2. ako sa rozšíruje text faktúry?


Ad 1. Zelené riadky sú náklady (výdavky), biele výnosy (príjmy).
Ad 2. Toto neviem.
Kvietocek
08.07.08,10:27
Ad 1. Zelené riadky sú náklady (výdavky), biele výnosy (príjmy).
Ad 2. Toto neviem.


Takze ked robim pokladnicne doklady cez pokladnicnu knihu je v poriadku ze v pokladnicnej knihe mam polovicu zelenych a polovicu bielych riadkov a tak isto aj v uctovnom denníku?
Zoltán Kovács
08.07.08,10:29
Takze ked robim pokladnicne doklady cez pokladnicnu knihu je v poriadku ze v pokladnicnej knihe mam polovicu zelenych a polovicu bielych riadkov a tak isto aj v uctovnom denníku?

No v pokladničnej knihe zeleným sú príjmy a bielym výdaje. A v účt. denníku opačne.
Kvietocek
08.07.08,10:32
No v pokladničnej knihe zeleným sú príjmy a bielym výdaje. A v účt. denníku opačne.


ja sa zatial len ucim na tom programe robit :)

dakujem
Nadena
08.07.08,10:41
Mam 2 otazky:

1. Od čoho závisia zelené políčka v účtovnom deníku - má to tak byt?
2. ako sa rozšíruje text faktúry?

Máš vizuálny systém alebo KS?
cjano
08.07.08,10:42
No v pokladničnej knihe zeleným sú príjmy a bielym výdaje. A v účt. denníku opačne.
Viete mi vysvetliť ako používať pokladničnú knihu v MRP pri JÚ, nie som platca DPH. Ak by sa dalo na príklade. Ďakujem
Nadena
08.07.08,10:48
Viete mi vysvetliť ako používať pokladničnú knihu v MRP pri JÚ, nie som platca DPH. Ak by sa dalo na príklade. Ďakujem

Ja keď som účtovala JU nepoužívala som pokladničnú knihu, účtovala som priamo pokladňu do denníka, nakoľko je to dvojitá práca.
Kvietocek
08.07.08,11:30
Máš vizuálny systém alebo KS?


Mám normalne modul uctovnictvo v ktorom su zahrnute aj faktury a ked chcem vystavit fakturu pusti ma napisat mozno 2-3 slova a dost ale ja potrebujem riaden text faktury len neviem kde
Luna
08.07.08,11:45
Bohužiaľ v MRP je to tak urobené, dovolí vpísať len niekoľko slov do riadku, potom si musíš pridať riadok a pokračovať.
Kvietocek
08.07.08,11:50
Bohužiaľ v MRP je to tak urobené, dovolí vpísať len niekoľko slov do riadku, potom si musíš pridať riadok a pokračovať.

čím resp. kde si pridávam ten riadok?
Zoltán Kovács
08.07.08,11:54
čím resp. kde si pridávam ten riadok?

Ak máš plné políčko na písanie textu, tak dáš sípku dole a objaví sa ti ďalší riadok.
Marína
08.07.08,11:56
Posuň sa tlačítkom z klávesnice - šípka smerom nadol. Pridá ti voľný riadok. Ak napr. budeš mať text na 3 riadkoch, v 3-ťom zapisuj MJ/počet MJ/.............atd.
Nadena
08.07.08,12:02
Napíšeš v texte riadok úplne do konca a stlačíš šípku dole, dá sa nariadkovať veľa riadkov.
Kvietocek
08.07.08,12:05
Dakujem za pomoc :)

prajem vsetkym pekny dnicok :)
Kvietocek
10.07.08,08:53
Prosim Vas od coho zalezi farba vo vyšlých faktúrach v MRP? Jednu mam bielu a druhu mam slabo fialovú. Zalezi to od datumu do splatnosti a po splatnosti?
Monika V.
10.07.08,08:59
Ja mám vyšlé faktúry v MRP bielej a hnedej farby. Hnedé sú po splatnosti.
Kvietocek
10.07.08,09:14
Ja mám vyšlé faktúry v MRP bielej a hnedej farby. Hnedé sú po splatnosti.


a program si to automaticky zafarbi?
Monika V.
10.07.08,09:17
a program si to automaticky zafarbi?
ano, automaticky po splatnosti ten riadok sa vyfarbí;)
Kvietocek
10.07.08,09:29
dakujem :)
Zoltán Kovács
10.07.08,09:45
A myslím si, že modré sú čiastočne uhradené.
Monika V.
10.07.08,09:49
A myslím si, že modré sú čiastočne uhradené.
aj čiastočne uhradené po splatnosti mne osobne zostávajú hnedé, ak nie je rozdiel v JU a PU, ja mám JU.
Zoltán Kovács
10.07.08,09:50
aj čiastočne uhradené po splatnosti mne osobne zostávajú hnedé, ak nie je rozdiel v JU a PU, ja mám JU.

Nie je. Čiastočne uhradené pred splatnosťou by mali byť namodro sfarbené.
Monika V.
10.07.08,09:59
Nie je. Čiastočne uhradené pred splatnosťou by mali byť namodro sfarbené.
ano, uhradené pred splatnosťou sú namodro.:)
Kvietocek
28.07.08,05:38
Prosim Vas viete mi poradit ako sa uctuju v MRP odpisy?
Nahodila som novy majetok ale ziadne vystupne tabulky ani nic podobne mi to nedava. V knihe - prirucke sice pisu ze to robi automaticky ale do uct mi to vobec neprejde - mam to robit internymi dokladmi
551/082?
adinka55
28.07.08,20:48
V podstate je dolezite ci mas aj samostatny program, ktory ponukaju - Evidencia majetku. Tam tusim tieto importy podporuju cez menu Funkcie podobne ako je to pri mzdach

Ak mas JU bez Evidencie majetku- tam si das Funkcie - Rocny prevod - tusim sa to vola zauctovanie odpisov.

Ak mas PU bez Evidencie majetku - tam si to musis nahrat sam, nakolko nikde pri predmete sa neuvadza na aky ucet sa uctuje - ak pouzivas napr. analytiku na predmety ci skupiny predmetov.
Kvietocek
29.07.08,05:23
Majetok nahodeny mam a da mi aj tabulku zoznam majetku, ale neprenesie mi do UCT ziadnu davku - prip.zostavu kde by tieto odpisy uz boli a teraz neviem ci mam tie odpisy urobit internym dokladom alebo akym sposobom sa mi tie odpisy dostanu do UCT - denniky
Antonia1
29.07.08,05:36
Majetok nahodeny mam a da mi aj tabulku zoznam majetku, ale neprenesie mi do UCT ziadnu davku - prip.zostavu kde by tieto odpisy uz boli a teraz neviem ci mam tie odpisy urobit internym dokladom alebo akym sposobom sa mi tie odpisy dostanu do UCT - denniky
Ak nemáš samostaný program Evidencia majetku, tak ako píše adinka 55, tak odpisy a zaradenie majetku si musíš zaučtovať cez interný doklad.
Kvietocek
29.07.08,06:12
Ked nahodim interny doklad na odpisy v zneni 551/082 pyta to odomna este aj dph davam tam kod 19 je to spravne?
Zoltán Kovács
29.07.08,06:43
Ked nahodim interny doklad na odpisy v zneni 551/082 pyta to odomna este aj dph davam tam kod 19 je to spravne?

Nie, kód 19 je na príjem (napr. z banky do pokladne), daj tam 39.
Kvietocek
29.07.08,07:14
dakujem za radu
kacena26
29.09.08,11:52
Ahojte, prechádzam z DOSu PU na WIN PU, chcen začat až budúci rok tak sa teraz pomaličky účím, nejdu mi do hlavy VPD a PPD.
1,najprv si musím nahodiť do poklad.knihy PPD a potom do učtov,denníka preučtovať, lenže mi to vždy prehodí az s rozpisom dph.
2. VPD mi robia problém a nenožem na to prísť ako na to, ked je viac dan.dakladov z ERP v jednom VPD. napr. V/001/01, v/001/02 atd. nahodím si ich do uctov.denníka. a potom musín zas nahodit platbu dodavatelovi V/001.tak ako v DOSe? a ako dostať VPD z uct.denníka do pokladnice? za mesiac mám dosť VPD lebo dosť sa u nás nakupuje v hotovosti.
ako to robíte?
m.hladka
29.09.08,14:10
VPD a PPD sa účtujú do pokladnice a odtial sa penášajú do denníka. Treba si nastaviť v nastaveniach, či je alebo nie je firma platcom DPH. Podľa toho sa potom z pokaldnice prenáša do účtovného denníka.
lenkak
29.09.08,16:02
Ja napr.knihu pokladnice nepoužívam, vpd a ppd nahrávam priamo do denníka, takisto aj úhrady fa.
Lenka1979
29.09.08,16:07
Ja napr.knihu pokladnice nepoužívam, vpd a ppd nahrávam priamo do denníka, takisto aj úhrady fa.
Tiež to robím tak ako lenkak, ppd a vpd si nahadzujem pri zaúčtovaní priamo do účtovného denníka, tam je výstup aj osobitne "Pokladňa", takže ak ju chcem v priebehu účt.obdobia, zadám si len dátumy od.. do.. a vytlačí mi ju.
Pokladnicu využívam len ak mám nejaké valuty, vtedy si odtiaľ dávam aj účtovanie do denníka, inač nie.Ale je to na každej účt.jednotke ako sa rozhodne, dá sa to robiť aj tak, ale je to veľmi prácne.
Lenka:)
Luna
29.09.08,16:22
Akurát teraz v jednej firme riešime pokladňu.Klientka chcela robiť pokladňu v pomocnej evidencií. Nakoniec sme sa vrátili k takému systému ako opisujú predošlé príspevky.Akosi sa mi tá pokladňa v MRP nepáči-napr. zaúčtovanie faktúr do pokladne a zároveň do účtovníctva.
kacena26
30.09.08,04:35
ďakujem za rady, takže nemusím robiť pokladnu, stačí to zaučtovať v denníku.
zuzu247
30.10.08,11:05
Mám taký problém v JU MRP. Mám jednu firmu, kde 28.6.2002 zaradili do majetku pozemok v hodnote 5000000,-. 15.1.2008 tento pozemok vyradili (predaj) v ZC 5000000,-.
Predchodkyňa ho vyradila ID ako prevádzkovú réžiu. To mi figuruje v ročnom výkaze príjmov a výdavkov, vo výdajoch ovplyvňujúcich ZD nie a v majetku mám tento pozemok stále so ZC.
Myslím, že niekde nastala chyba, no neviem odhaliť aká.:mee: Za akékoľvek rady vopred ďakujem.
zuzanar
30.10.08,11:20
pozemok máte v nákladoch cez ID, v príjmoch by mal byť úhradou pri predaji, a z majetku ho treba vyradiť na karte majetku t.j. Pomocné knihy - HNDM.
zuzu247
30.10.08,12:41
to je to, že v nákladoch ovplyvňujúcich ZD to nie je (nerobila som to ja, tak nepoznám myšlienkové postupy, čo autor zamýšlal koncom roka spáchať). Ďakujem za radu a budem pátrať po tom ID, prečo sa prieči daniam.:rolleyes:
Marína
30.10.08,15:49
Je to tak ako píšeš. Ja tiež potrebujem vyradiť majetok z evidencie a aj keď mám zadaný dátum a spôsob vyradenia, v zozname majetku figuruje ako nevyradený s nezmenenou zostatkovou cenou a tiež aj vo výkaze o majetku a záväzkoch. Problém asi bude v programe.
Čo sa týka úpravy základu dane o výšku zost. ceny majetku, tam to funguje. ID so zost. cenou majetku má byť zaradený k 31.12. Ročný výkaz si zadaj s dátumami od 1.1. do 31.12.2008 a tiež na vstupných údajoch pred tlačou zadaj dátum k 31.12.2008.
Vo výkaze o príjmoch a výdavkoch je to O.K., vo výkaze o majetku a záväzkoch zost. cena figuruje kvôli vyššie uvedenému.
zuzu247
30.10.08,15:54
Vyskúšam to s tými dátumami vymašliť a uvidíme, či sa zadarí.
jaja99
30.10.08,16:18
Mám taký problém v JU MRP. Mám jednu firmu, kde 28.6.2002 zaradili do majetku pozemok v hodnote 5000000,-. 15.1.2008 tento pozemok vyradili (predaj) v ZC 5000000,-.
Predchodkyňa ho vyradila ID ako prevádzkovú réžiu. To mi figuruje v ročnom výkaze príjmov a výdavkov, vo výdajoch ovplyvňujúcich ZD nie a v majetku mám tento pozemok stále so ZC.
Myslím, že niekde nastala chyba, no neviem odhaliť aká.:mee: Za akékoľvek rady vopred ďakujem.

Napíš zrozumiteľne - máš OC pozemku v réžii alebo nemáš?
zuzu247
30.10.08,17:57
ZC pozemku je cez ID v réžii, no ako VNZD. Neviem sa z toho vysomáriť, či si ZC pozemku (neodpisovaného majetku) môžem pri predaji uplatniť vo VOZD alebo nie.
mysimis
30.10.08,18:10
ZC pozemku pri jeho predaji dávaš do VOZD.
Marína
30.10.08,19:59
ZC pozemku pri jeho predaji dávaš do VOZD.
ale len do výšky príjmu z predaja(ZoDP §19/3/e).
zuzu247
31.10.08,07:31
ďakujem, ďakujem, ste zlatúšikovia, že ste mi tak pomohli.
AnikoAd
17.11.08,09:17
Prosím,posím, poradili by ste mi, ako sa robí ročná uzávierka v MRP WIN, JU,multiverzia? Vopred ďakujem...
Dav
17.11.08,09:50
Prosím,posím, poradili by ste mi, ako sa robí ročná uzávierka v MRP WIN, JU,multiverzia? Vopred ďakujem...
Konkrétne s uzávierkou Ti neporadím, iba s predprípravou. (Robila som len 1 firmu PÚ). Urob si zálohy cez program, aj si komplet celé MRP skopíruj , najradšej napáľ na CD, alebo na kľúč. Potom si vytlač všetky zostavy, ktoré potrebuješ, a postupuj podľa záložiek v programe , alebo si pozri aj F.A.Q. na stránke MRP.
AnikoAd
17.11.08,10:14
Už som pozrela, dakujem pekne..
lenkak
17.11.08,15:04
u.erika
21.11.08,19:56
Skopíruj firmu, a v tom urob ročný prevod. Tak budeš môcť pozrieť sa aj do minulého roka. Ja to mám tak spravené, že sledujem účtovný rok a predchádzajúci, ostatné mám archivivané, a hocikedy ich môžem otvoriť
Kvietocek
22.04.09,05:29
Prosim Vas
1. ako mam urobit v programe MRP aby mi pisalo na dokladoch na spodnej casti neplatca DPH?
2. Dá sa urobiť nejaký prevod v bankových výpisoch do UCT ked nie je elektronické bankovníctvo t.j. nepreberam si výpisy cez nett alebo ich mam rozuctovávať interným dokladom priamo v uct.denníku?
3. Kniha jázd slúži len ako kniha alebo sa dá urobit prevod nákupu a spotreby PHM do uct.denníka?

Dakujem za odpovede :)
Kvietocek
22.04.09,07:40
Nik nevie poradiť?:confused:
Kvietocek
22.04.09,10:18
:mee:
Tamila
22.04.09,11:20
:mee:
Neviem, v ktorých dokladoch chceš uvádzať, že nie si platca DPH. Vo faktúrach sa do dá do poznámky pod faktúrou - t.j. napíšeš faktúru, dáš tlačiť cez výstupy a tam je doplňujúci text. Výpisy účtujem cez účtovný denník, úhrady fa cez knihy faktúr. Knihu jázd ja v tomto programe nepoužívam tak neviem. Neviem či som dobre pochopila tvoje otázky, ak nie tak ich uprersni.
lenkak
22.04.09,15:22
kniha jázd slúži ako kniha.
Pokiaľ nemáš internet banking tak výpisy iba ručne sa nahadzujú do denníka.
text si vieš napr.napísať ako napísala Tamila, alebo potom napr. v nastevení firma dopísať napr pod údaj obch. registra.
jana007
23.04.09,06:43
Ako zaúčtujem v JÚ odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) pri registrácii platiteľa DPH, aby to bolo správne zaradené v priznaní DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) a následne aj v účtovníctve?
Antonia1
23.04.09,06:57
Prosim Vas
1. ako mam urobit v programe MRP aby mi pisalo na dokladoch na spodnej casti neplatca DPH?

môžeš si aj v nastavení/firma/ do kolonky pre IČ DPH napísať neplatca DPH a potom Ti to bude vypisovať aj na pokl. dokladoch aj na faktúrach ale v hornej časti .
Minna
08.07.09,19:53
Začínam účtovať v programe MRP - JÚ a mám dilemu:
chcela som došlé a vyšlé faktúry účtovať v programe do Prijatých, Vydaných fa (logicky :) ) ale práve som si prečítala v Poradcovi, že: "Dodávateľská (resp. odberateľská) faktúra sa musí účtovať v knihe záväzkov (pohľadávok) a knihu došlých (vyšlých) faktúr nemožno považovať za účtovnú knihu. Neúčtuje sa v nej, iba sa v nej eviduje doručenie faktúry do účtovnej jednotky."
Kde mám teda tie faktúry v MRP účtovať ??
DanielaSL
08.07.09,20:17
Citujem z §15 zákona o účtovníctve ....

(3) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)

(4) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)

V MRP si vyberieš určite potom typ zostavy, ktorá tieto údaje obsahuje. Takže tak ako si to plánuješ, tak to rob....
lulu919
07.10.09,09:48
Prosím o pomoc. Nahadzujem v MRP JU faktúry prijaté. Doteraz mi to všetko išlo OK. Teraz keď nahodím položky faktúry, tak keď dám počet MJ a ďalej idem nahodiť cenu MJ, tak mi vypíše FakPrPol:Dataset nie je v móde editácie alebo pridávania. Musím dať F2 Editovať. Určite som len niečo stlačila čo som nemala, ale neviem sa z toho dostať.
Tamila
07.10.09,10:57
Skús vypnúť program a reštartovať počítač. Neviem, ale mohlo by to pomôcť. Niekedy mi nechce pustiť tlač a píše mi niečo podobné a reštartovanie mi pomohlo.
lulu919
07.10.09,11:19
Skúsim, ďakujem
lenkak
07.10.09,15:00
stačí iba vypnúť mrp a následne ho spustiť.
sway
18.01.10,07:58
POPROSÍM Vás účtujúcich v MRP, prebrala som účtovníctvo od pani čo účtovala v MRP a tvrdí mi, že sa nedá vytlačiť KAE ...
Jedonoducho nemáme žiadne zostavy za rok 2008 - vtedy skončila..
poprosím viete mi takto poradiť čo a ako si mám od nej pýtať aby ma pochopila, prípadne mi vytlačila všetko čo si potrebujem založiť... neverím že v MRP nie sú koncoročné zostavy...
moc vďaka za radu.
Lenka1979
18.01.10,08:02
POPROSÍM Vás účtujúcich v MRP, prebrala som účtovníctvo od pani čo účtovala v MRP a tvrdí mi, že sa nedá vytlačiť KAE ...
Jedonoducho nemáme žiadne zostavy za rok 2008 - vtedy skončila..
poprosím viete mi takto poradiť čo a ako si mám od nej pýtať aby ma pochopila, prípadne mi vytlačila všetko čo si potrebujem založiť... neverím že v MRP nie sú koncoročné zostavy...
moc vďaka za radu.

Sway, v MRP je aj kniha AE aj kniha SE, + saldokonto účtov... čo by to bol za program,keby som nemohla vidieť koniec roka a všetky výstupné zostavy... dá sa to vytlačiť, len asi musíš na tú pani "tlačiť" aj Ty.
sway
18.01.10,08:08
Sway, v MRP je aj kniha AE aj kniha SE, + saldokonto účtov... čo by to bol za program,keby som nemohla vidieť koniec roka a všetky výstupné zostavy... dá sa to vytlačiť, len asi musíš na tú pani "tlačiť" aj Ty.

moc dík !!!

...tvrdí mi že také zostavy sa nedajú vytlačiť, nevieš mi sem hodiť stručný návod... ja by som jej ho poslala... možno ani nechyruje, že také čosi SW robí....som na nervy... nemám nič, ani inventarizáciu účtov... nič...poslala mi iba zostavu "zoznam zápisov" - na pár účtov...ale tam nevidím obraty MD /DAL...... ak máš chvíľku, poraď... dík..
Lenka1979
18.01.10,08:16
moc dík !!!

...tvrdí mi že také zostavy sa nedajú vytlačiť, nevieš mi sem hodiť stručný návod... ja by som jej ho poslala... možno ani nechyruje, že také čosi SW robí....som na nervy... nemám nič, ani inventarizáciu účtov... nič...poslala mi iba zostavu "zoznam zápisov" - na pár účtov...ale tam nevidím obraty MD /DAL...... ak máš chvíľku, poraď... dík..


Skús jej "poradiť":
Účtovný denník - Výstupy - Hlavná knihy SE - (tu si môže zadať skrátený výpis+hospodársky výsledok alebo podrobný výpis)

Účtovný denník - Výstupy - Hlavná kniha AE (tiež podrobný výpis účtov s tým,že má možnosť zadať si číslo účtu alebo všetky účty,... skrátený výpis)

Účtovný denník - Výstupy - Saldokonto - Saldokonto nespárovaných zápisov
...
tiež sa dá urobiť kontrola zaúčtovania prijatých, odoslaných faktúr, či nie sú mimo rozsah účtov.obdobia:
Účtovný denník - Kontrola - (výber)
...

a samozrejme Súvaha, a Výsledovka

... neviem,či som pomohla, dúfam,že aspoň trošku. :);)
sway
18.01.10,08:29
Skús jej "poradiť":
Účtovný denník - Výstupy - Hlavná knihy SE - (tu si môže zadať skrátený výpis+hospodársky výsledok alebo podrobný výpis)

Účtovný denník - Výstupy - Hlavná kniha AE (tiež podrobný výpis účtov s tým,že má možnosť zadať si číslo účtu alebo všetky účty,... skrátený výpis)

Účtovný denník - Výstupy - Saldokonto - Saldokonto nespárovaných zápisov
...
tiež sa dá urobiť kontrola zaúčtovania prijatých, odoslaných faktúr, či nie sú mimo rozsah účtov.obdobia:
Účtovný denník - Kontrola - (výber)
...

a samozrejme Súvaha, a Výsledovka

... neviem,či som pomohla, dúfam,že aspoň trošku. :);)


moc moc Ďakujéééém pošlem a dám vedieť ;););););)
nika.sum
25.01.10,07:25
POPROSÍM Vás účtujúcich v MRP, prebrala som účtovníctvo od pani čo účtovala v MRP a tvrdí mi, že sa nedá vytlačiť KAE ...
Jedonoducho nemáme žiadne zostavy za rok 2008 - vtedy skončila..
poprosím viete mi takto poradiť čo a ako si mám od nej pýtať aby ma pochopila, prípadne mi vytlačila všetko čo si potrebujem založiť... neverím že v MRP nie sú koncoročné zostavy...
moc vďaka za radu.

asi ste sa len nepochopili...:)
sway
25.01.10,07:31
asi ste sa len nepochopili...:)


...ale pochopili.... ja veru nikoho nepodceňujem..., ale aby jedna účtovníčka ani netušila čo jej SW ponúka... a aby nevedela čo je treba po uzávierke všetko povytláčať, hlavne keď odovzdáva agendu... no čo už... sme všelijakí, robíme všelijako... ale potom mi poslala podľa návodu čo som potrebovala.... ale len 2 účty.... na porazenie....

;):) ale ľudkom tuná moc, moc ďakujém, lebo aspoň viem čo mám od nej žiadať....
nika.sum
25.01.10,07:32
Ahoj prosim Vas ako uctujete v JU uctove odpisy. Ak si dam na konci roka zaradit odpisy do penazneho dennika, zaradi mi danovy odpis (rocny). Viem, ze je treba robit mesacne uctovne odpisy, ale neviem ako to spravit. Mam ich davat mesacne do VNZD?
zuzanar
25.01.10,08:36
Učtovne odpisy sa v JU evidujú len v pomocnej knihe - kniha dlhodobého majetku, neúčtuje sa o nich v peňažnom denníku.
nika.sum
25.01.10,08:43
Učtovne odpisy sa v JU evidujú len v pomocnej knihe - kniha dlhodobého majetku, neúčtuje sa o nich v peňažnom denníku.

V pomocnej knihe som vsak nenasla uctove odpisy po mesiacoch. Staci mi urobit nejaku tabulku v exceli? a do penazneho dennika pojde k 31.12. cely danovy odpis vsak? Takto som to robila vlastne doteraz ale niekde som tu citala (uz to neviem najst), ze treba mesacne aj v JU uctovy odpis a to ma doplietlo. Dakujem
zuzanar
25.01.10,08:53
Pomocna kniha majetku v mrp učtovníctve je velmi slaba evidencia o majetku, ale majú nato zvlášť program. Inak stačí tabulka v exceli - nájdeš aj tu veľmi dobrú tabulku.
nika.sum
25.01.10,09:19
Pomocna kniha majetku v mrp učtovníctve je velmi slaba evidencia o majetku, ale majú nato zvlášť program. Inak stačí tabulka v exceli - nájdeš aj tu veľmi dobrú tabulku.

Je pravda, ze je to slabe. Uz dlhsie uvazujem ze si zakupim samotnu evidenciu hmotneho majetku, donedavna som nemala toho vela, ale uz by sa mi to zislo. Ako ste s tym spokojni?
zuzanar
25.01.10,11:37
Nepoužívam ten program, ale skúšala som demoverziu a páčila sa mi. Zatiaľ mi postačila výborná tabulka od marjankaj v téme Účtovné odpisy.
nika.sum
25.01.10,11:39
Nepoužívam ten program, ale skúšala som demoverziu a páčila sa mi. Zatiaľ mi postačila výborná tabulka od marjankaj v téme Účtovné odpisy.
Tak sme na tom rovnako, prajem pekny den.
Tamila
25.01.10,12:19
Ja som si práve zakúpila evidenciu majetku MRP, ale ešte som tam nestihla nič nahodiť:o
nika.sum
25.01.10,12:37
Tak ked stihnes daj prosim vediet.
Ally Klima
26.01.10,12:59
AHojte, chcela by som sa poradit ako uctujete v MRP prijaté faktúry.
Ja ich účtujem podľa dátumu ked ich fyzicky obdržím, t.j. napr. zdaniteľné plnenie v novembri, ale zaradenie v decembri (ked mi fyzicky dosla). Lenže tu nastáva problém, lebo mi to naťahuje do denníka s dátumom zaradenia a tým pádom sa mi nerovná 343 s faktúrami, čo mi dnes bohužiaľ na Danovom urade vytlkli.. viem že je to pravda, a aj som nad tym uvazovala uz davnejsie ako to vyriesiť, ale na nic som nedosla.. Na danovom mi povedali ze kludne mozem dávať dátum zaradenia rovnaký ako dátum zdaniteľného plnenia, ale potom mi nepôjdu doklady z hladiska poradia za sebou. A to by podla mna malo byt. I ked pri prijatych faktúrach to nie je az taký problém a iba vydané by mali ísť za sebou..
Nevie niekto poradit? Napr. nie je v MRP funkcia kde si nastavim, že do denníka mi bude natahovať dátum zdaniteľného plnenia, ale vo faktúrach ostane dátum prijatia faktúry taký aký v skutočnosti bol..
Dakujem za rady.
Ally
ani1
31.01.10,12:10
Ak nemáš samostaný program Evidencia majetku, tak ako píše adinka 55, tak odpisy a zaradenie majetku si musíš zaučtovať cez interný doklad.

Prosím Vás, mám podobný problém MRP - JÚ - SZČO - dve autá - k tomu som aj začiatočník, už som pochopila, že interný doklad, ale ako na to? V peňažnom denníku - text: ?
- účet/pokladňa: odpis
- výdavky - 39 - ostatné neodčítateľné náklady?
- číslovanie dokladu: sama si zadám, napr. ID 001
Prosím pomôžte mi....:confused:
mysimis
31.01.10,12:15
Prosím Vás, mám podobný problém MRP - JÚ - SZČO - dve autá - k tomu som aj začiatočník, už som pochopila, že interný doklad, ale ako na to? V peňažnom denníku - text: ?
- účet/pokladňa: odpis
- výdavky - 39 - ostatné neodčítateľné náklady?
- číslovanie dokladu: sama si zadám, napr. ID 001
Prosím pomôžte mi....:confused:

Skús takto: agendy - pomocné knihy - majetok - tu zaeviduješ majetok a keď máš koniec roka tak si ideš na funkcie - ročný prevod - zaradenie ročných odpisov. Táto funkcia Ti potom zaúčtuje odpisy.
ani1
31.01.10,12:26
Skús takto: agendy - pomocné knihy - majetok - tu zaeviduješ majetok a keď máš koniec roka tak si ideš na funkcie - ročný prevod - zaradenie ročných odpisov. Táto funkcia Ti potom zaúčtuje odpisy.

hej, teraz som si však pozrela ročný výkaz (ešte som neurobila ročný prevod) a mám tam niečo také že
[B]Dlhodobý hmotný majetok : Na zač. obdobia Na konci obdobia
14589 - 310

a pritom viem, že odpisy na tento rok budú 14899, čo je 14589+310. Ako tam ten mínus dám preč?
ani1
31.01.10,12:28
hej, teraz som si však pozrela ročný výkaz (ešte som neurobila ročný prevod) a mám tam niečo také že
[B]Dlhodobý hmotný majetok : Na zač. obdobia Na konci obdobia
14589 - 310

a pritom viem, že odpisy na tento rok budú 14899, čo je 14589+310. Ako tam ten mínus dám preč?

teda v jednom stlpci 14589 a v druhom - na konci obdobia -310
mysimis
31.01.10,12:36
Pozri si počiatočné hodnoty.
ani1
31.01.10,13:00
Pozri si počiatočné hodnoty.

a počiatočná hodnota má čo byť? zostatková cena áut k minulému roku?
ani1
31.01.10,13:11
a počiatočná hodnota má čo byť? zostatková cena áut k minulému roku?

už to mám, díky..... nenávidím odpisy.....
ani1
31.01.10,13:13
môžem urobiť zaradenie ročných odpisov skôr alebo teda nezávisle od ročného prevodu?
mysimis
31.01.10,13:14
Nerob ročný prevod, len zaúčtuj odpisy. Ročný prevod robíš už v skopírovanej firme.
ani1
31.01.10,13:24
Nerob ročný prevod, len zaúčtuj odpisy. Ročný prevod robíš už v skopírovanej firme.

ale ako mám zaúčtovať tie poondiate odpisy?:mee:
mysimis
31.01.10,13:27
Dodrž len to čo som Ti napísala tu: http://www.porada.sk/1278119-post84.html. Program Ti to doplní a Ty ročný prevod vôbec nemusíš robiť. Keby si ho urobila vymazali by sa Ti všetky dáta, preto sa robí ročný prevod v už skopírovanej firme a samozrejme, že aj zazálohovanej.
ani1
31.01.10,13:36
Dodrž len to čo som Ti napísala tu: http://www.porada.sk/1278119-post84.html. Program Ti to doplní a Ty ročný prevod vôbec nemusíš robiť. Keby si ho urobila vymazali by sa Ti všetky dáta, preto sa robí ročný prevod v už skopírovanej firme a samozrejme, že aj zazálohovanej.

dakujem za trpezlivosť, som absolútny začiatočník, účtujem v MRP prvý rok a strašne sa bojím ročnej uzávierky.....
ani1
31.01.10,15:51
chcem sa spýtať na takú vec, potrebujem už písať faktúry na tento rok, ešte nemám uzavretý minulý rok, nastavila som si číslovanie faktúr na tento rok a keď mi vyjde hláška, že dátum v doklade je mimo rozsah kontrolného dátumu, skontrolujte v nastaveniach, pokračovať? a ja dám že ano. Je to tak dobre? alebo môžem v nastaveniach prestaviť kontrolný dátum? Nevadí, že nemám uzavretý rok? Ďakujem za odpovede.
mysimis
31.01.10,16:07
chcem sa spýtať na takú vec, potrebujem už písať faktúry na tento rok, ešte nemám uzavretý minulý rok, nastavila som si číslovanie faktúr na tento rok a keď mi vyjde hláška, že dátum v doklade je mimo rozsah kontrolného dátumu, skontrolujte v nastaveniach, pokračovať? a ja dám že ano. Je to tak dobre? alebo môžem v nastaveniach prestaviť kontrolný dátum? Nevadí, že nemám uzavretý rok? Ďakujem za odpovede.

Kľudne môžeš účtovať v roku 2009, kontrolný dátum si môžeš prepísať. Keď si uzatvoríš rok 2009 - skopíruješ celú firmu a v tej skopírovanej urobíš ročný prevod, potom Ti zostane v dokladoch len aktuálny rok.
ani1
01.02.10,18:55
Prosím Vás, ak si v MRP v peňažnom denníku dám vo funkciách "prečíslovať podľa dátumu", tak musím aj opraviť čísla všetkých príjmových a výdavkových dokladoch, však? A môžem ich opraviť normálne perom? Ďakujem za pomoc...
mysimis
01.02.10,18:59
Prosím Vás, ak si v MRP v peňažnom denníku dám vo funkciách "prečíslovať podľa dátumu", tak musím aj opraviť čísla všetkých príjmových a výdavkových dokladoch, však? A môžem ich opraviť normálne perom? Ďakujem za pomoc...

V programe ich nevieš opraviť perom, dá sa to urobiť len ručne a to každý zvlášť, je to dosť pracné.
ani1
02.02.10,14:42
V programe ich nevieš opraviť perom, dá sa to urobiť len ručne a to každý zvlášť, je to dosť pracné.

díky moc, a je to veľká chyba, keď mám pár dokladov zapísaných neskôr a sled číslovania dokladov je trocha narušený?
Zlata
05.02.10,10:34
Chcem sa spýtať, či nemá niekto skúsenosti s vyplňovaním daňových priznaní v programe MRP. Viem, že v minulosti ich DÚ neakceptoval, pretože priznania skenujú a tieto tlačivá im nesedeli s danými kolonkami.
Mám teraz na mysli daňové priznanie z prímnom FO, či to môžem vyplniť a vytlačiť pre daňový úrad z programu MRP. Ďakujem.
Tamila
05.02.10,10:40
Daňový úrad akceptuje tlačivá z MRP, ak ich vytlačích vo FDF formáte cez program ADOBE RADER. Je to rozoberané aj tu: http://www.porada.sk/t129366-p2-mrp-problem-pri-prevode-do-pdf.html
31Jankal
05.02.10,11:07
Prosím Vás, ako účtujete dialničnú známku v JU? mám tu len bločik z pokladne z pumpy, na ktorej je vyčíslený len základ dane, dph je nula a celková suma rovnaká so základom dane. Dakujem
Marína
05.02.10,11:32
Prosím Vás, ako účtujete dialničnú známku v JU? mám tu len bločik z pokladne z pumpy, na ktorej je vyčíslený len základ dane, dph je nula a celková suma rovnaká so základom dane. Dakujem
Krásne vysvetlené Jankou Acsovou http://www.porada.sk/915255-post13.html , celá téma http://www.porada.sk/t98350-dialnicna-znamka-na-rok-2009-a.html
Zlata
05.02.10,19:48
Daňový úrad akceptuje tlačivá z MRP, ak ich vytlačích vo FDF formáte cez program ADOBE RADER. Je to rozoberané aj tu: http://www.porada.sk/t129366-p2-mrp-problem-pri-prevode-do-pdf.html

vďaka
anithocka
06.02.10,10:04
ahojte, tento rok idem prvýkrat účtovať v MRP, doteraz som stále iba vystavovala faktúry tak, že mi niekto nastavil softvér teraz vždy keď si chcem nahodiť nejaký doklad tak mi vypíše, že doklad je mimo kontrolovaných dátumov či niečo také to kde alebo čo mám pomeniť, aby mi to išlo?
Anja111
06.02.10,10:12
ahojte, tento rok idem prvýkrat účtovať v MRP, doteraz som stále iba vystavovala faktúry tak, že mi niekto nastavil softvér teraz vždy keď si chcem nahodiť nejaký doklad tak mi vypíše, že doklad je mimo kontrolovaných dátumov či niečo také to kde alebo čo mám pomeniť, aby mi to išlo?
Klikneš: nastavenia - program - zápis dátumov do dokladov (napr. účtovný dátum = dnešný dátum, účtovné obdobie od 1.1.2010 do 31.12.2010 a kontrolný dátum od 1.1.2010 do 31.12.2010)...
anithocka
06.02.10,11:14
Klikneš: nastavenia - program - zápis dátumov do dokladov (napr. účtovný dátum = dnešný dátum, účtovné obdobie od 1.1.2010 do 31.12.2010 a kontrolný dátum od 1.1.2010 do 31.12.2010)...

Anja111 tak som to spravila ale ja potrebujem za rok 2009 lebo som získala klienta ktorý mi len teraz doniesol papiere a neviem ako sa vrátiť do minulého roka, vlastne, že keď si napríklad zadám 16.11:2009 tak, aby mi to nevychadzovalo, že mimo kontrolovaného zápisu..

áno už mi to ide nemala som nastavený kontrolný dátum iba účtovný dátum, ďakujem veľmi pekne za radu...
anithocka
07.02.10,12:38
ahojte, možno sa Vám teraz moje otázky budú zdať primitívne, ale fakt v MRP iba začínam - otázky sa týkajú jednoduchého účtovníctva ...chcem sa spýtať keď mám internet banking dá sa nejako nastaviť, aby bankový výpis mi ťahalo z internetu a ja si len zaúčtujem položky? ...knihu záväzkov a pohľadávok ak si budem viesť pre lepšiu prehľadnosť tak mi to automaticky hodí aj do peňažného denníka, alebo by to bola duplicitná robota? ako to robíte vy? ...ďalej sa chcem spýtať keď som skúšala demo verziu tak mi vypisovalo, že posledná záloha bola pred x dňami nedá sa nejako nastaviť, aby mi program vždy pred ukončením práce s programom urobilo zálohu informácií? ďalšia otázočka dá sa spraviť analytika? napríklad: klient mal dotáciu z úradu práce a od iného podnikateľského subjektu, obidve dotácie sú nenávratné a rada by som to mala na analytike, aby bolo jasné koľko bolo čerpané z ktorej dotácie...a ešte sa chcem spýtať dočítala som sa tu o zálohovaní údajov pred vykonaním ročnej uzávierky? a to každý rok si dávate na externý disk alebo ako to funguje? a ešte jedna otázočka, ale tá sa týka už miezd v MRP akceptujú úrady výkazy, ktoré robí MRP?

ĎAKUJEM Vám za každú cennú radu
m.hladka
07.02.10,12:52
odpovede v texte hrubo:


ahojte, možno sa Vám teraz moje otázky budú zdať primitívne, ale fakt v MRP iba začínam - otázky sa týkajú jednoduchého účtovníctva ...chcem sa spýtať keď mám internet banking dá sa nejako nastaviť, aby bankový výpis mi ťahalo z internetu a ja si len zaúčtujem položky?
Bankové výpisy - import - databanking - a ďalej pokračuješ podľa tabuľky ...
...knihu záväzkov a pohľadávok ak si budem viesť pre lepšiu prehľadnosť tak mi to automaticky hodí aj do peňažného denníka, alebo by to bola duplicitná robota? ako to robíte vy?
objaví sa to na konci roka vo výkazoch, v denníku sa objevujú len vyplatené
...ďalej sa chcem spýtať keď som skúšala demo verziu tak mi vypisovalo, že posledná záloha bola pred x dňami nedá sa nejako nastaviť, aby mi program vždy pred ukončením práce s programom urobilo zálohu informácií?
cez údržbu dát si zálohuješ podľa toho, kde to chceš, na USB kľúč, Externý disk, Pevný disk C alebo D - je to tvoje rozhodnutie kde si to zálohuješ,
...a ešte sa chcem spýtať dočítala som sa tu o zálohovaní údajov pred vykonaním ročnej uzávierky? a to každý rok si dávate na externý disk alebo ako to funguje? detto ako predchádzajúce

a ešte jedna otázočka, ale tá sa týka už miezd v MRP akceptujú úrady výkazy, ktoré robí MRP? Áno

ĎAKUJEM Vám za každú cennú radu
ani1
08.02.10,17:10
Zdravím všetkých poraďákov, mám taký problém, zaúčtovala som odpisy a teraz keď som si pozrela ročný výkaz, vyšlo mi že na konci obdobia mám mínus 311, ako je to možné? Čo som zle zapísala? odpisy som zapisovala podľa predošlých rokov.... čo nám robila účtovnícka firma.
Lenka1979
08.02.10,17:15
Zdravím všetkých poraďákov, mám taký problém, zaúčtovala som odpisy a teraz keď som si pozrela ročný výkaz, vyšlo mi že na konci obdobia mám mínus 311, ako je to možné? Čo som zle zapísala? odpisy som zapisovala podľa predošlých rokov.... čo nám robila účtovnícka firma.

čo majú odpisy spoločné s účtom 311?:rolleyes:
ani1
08.02.10,17:20
čo majú odpisy spoločné s účtom 311?:rolleyes:

to nie je účet, prepáčte zabudla som napísať že JÚ, to je hodnota "dlhodobý hmotný majetok" v stĺpci na konci obdobia "-311"
Lenka1979
08.02.10,17:22
to nie je účet, prepáčte zabudla som napísať že JÚ, to je hodnota "dlhodobý hmotný majetok" v stĺpci na konci obdobia "-311"

Bližšie špecifikuj, o aký majetok ide? Ako dlho ho odpisujete? Aká je jeho hodnota? Pozreli ste si roky dozadu?
ani1
08.02.10,17:33
Bližšie špecifikuj, o aký majetok ide? Ako dlho ho odpisujete? Aká je jeho hodnota? Pozreli ste si roky dozadu?

sú to dve autá
1. auto : rok zaradenia 2007 - zaraď. cena 11083
1. rok odpis 308
2. rok 3694
3. rok vynechaný
tento rok 3696
zostatková cena: 3385
v programe som dala odpisový rok 3, rovnomerný
2. auto : rok zaradenia 2008 - zaraď . cena 29875
1. rok 7469
tento rok 11 203
zostatoková cena: 11203

v programe som dala odpisový rok 2., druh odpisu rovnomerný
Lenka1979
08.02.10,17:42
sú to dve autá
1. auto : rok zaradenia 2007 - zaraď. cena 11083
1. rok odpis 308
2. rok 3694
3. rok vynechaný
tento rok 3696
zostatková cena: 3385
v programe som dala odpisový rok 3, rovnomerný
2. auto : rok zaradenia 2008 - zaraď . cena 29875
1. rok 7469
tento rok 11 203
zostatoková cena: 11203

v programe som dala odpisový rok 2., druh odpisu rovnomerný

O aké autá ide? Pri druhom aute bolo toho roku vykonané tech.zhodnotenie?
Namala by si tam mať mínus, pozri sa do programu,možno máš len niečo zle nastavené...
ani1
08.02.10,17:47
O aké autá ide? Pri druhom aute bolo toho roku vykonané tech.zhodnotenie?
Namala by si tam mať mínus, pozri sa do programu,možno máš len niečo zle nastavené...

sú to osobné autá, WV FOX a druhé SEAT ALTEA FREETRACK, a nebolo vykonané technické zhodnotenie, aspoň teda ani neviem ako sa to robí, tá účt.firma robila v ALFE a videla som tam niečo také že oprávky, ale nerozumela som tomu čo to je....
Lenka1979
08.02.10,17:53
sú to osobné autá, WV FOX a druhé SEAT ALTEA FREETRACK, a nebolo vykonané technické zhodnotenie, aspoň teda ani neviem ako sa to robí, tá účt.firma robila v ALFE a videla som tam niečo také že oprávky, ale nerozumela som tomu čo to je....

Ani, píšeš,že účtuješ v JU. Oprávky sa účtujú v PU. Trošku som v pomykove. Ak sú to osobné autá, a ide o JU , odpis by mal byť ako 1/4 OC...tak neviem,či ja nechápem....či čo..:---:rolleyes:
ani1
08.02.10,18:00
Ani, píšeš,že účtuješ v JU. Oprávky sa účtujú v PU. Trošku som v pomykove. Ak sú to osobné autá, a ide o JU , odpis by mal byť ako 1/4 OC...tak neviem,či ja nechápem....či čo..:---:rolleyes:

Je to blbé, čo? Tá účtovnícka firma neviem čo robila, len som pozrela minulý rok a tam som si to spočítala a odpočítala a ani mi aj povedali, že tento rok koľko budú odpisy, asi sa tam zastavím.... Díky za pomoc ..... naozaj....
Lenka1979
08.02.10,18:30
Je to blbé, čo? Tá účtovnícka firma neviem čo robila, len som pozrela minulý rok a tam som si to spočítala a odpočítala a ani mi aj povedali, že tento rok koľko budú odpisy, asi sa tam zastavím.... Díky za pomoc ..... naozaj....

Nepomohla som...fakt by som rada,ale vidíš sama,že je to trochu postavené na "hlavu"... a neviem či by som tú "účtovnícku firmu" - vôbec nazvala účtovníckou:rolleyes:
Ak budeš vedieť niečo viac, niečo bližšie k problému, daj vedieť...pozrieme sa na to spolu. Veľa šťastia.:);)
31Jankal
09.02.10,07:23
Prosím Vás, ako účtujete dialničnú známku v JU? mám tu len bločik z pokladne z pumpy, na ktorej je vyčíslený len základ dane, dph je nula a celková suma rovnaká so základom dane. Dakujem
A dávate ju medzi ostatn. neodčítateľné náklady a dph dám ako neovplyvnujúcu? Prosím .......
Daggmar
09.02.10,08:08
Dialničná známka je VOZD ak máte auto v majetku firmy. Predáva sa bez dph, čiže celá suma je daňový náklad, dph je 0.
Tamila
09.02.10,08:37
Z dialničnej známky sa dá odpočítať DPH v tom prípade, ak priložíš k dokladu aj nálepku, ktorá sa z nej odlepí, tá je daňovým dokladom.
31Jankal
09.02.10,09:09
Správne som to pochopila: Celu sumu 4,90 dám do prevádzkovej réžie a dph dám nulu neovplyvnujúce - 39?
Daggmar
09.02.10,09:15
Správne som to pochopila: Celu sumu 4,90 dám do prevádzkovej réžie a dph dám nulu neovplyvnujúce - 39?

Ano, správne.
ani1
09.02.10,16:04
Potrebovala by som poradiť:
v ročnom výkaze: dlhodobý majetok (ide o osobné autá)
hodnota "na začiatku obdobia" = zostatková cena ku 2009
( to som zistila z programu)
a hodnota"na konci obdobia" = ???
mysimis
09.02.10,16:06
Za ktoré obdobie robíš odpisy?
ani1
09.02.10,16:10
Za ktoré obdobie robíš odpisy?

no, minulý rok, 2009....
mysimis
09.02.10,16:14
Keď si správne vyplníš tabuľku - doplníš obstarávaciu cenu, odpisovú skupinu, odpisový rok, program Ti automaticky vypočíta odpisy a na konci roka budeš mať aj zostatkovú cenu.
ani1
09.02.10,16:21
sú to dve autá
1. auto : rok zaradenia 2007 - zaraď. cena 11083
1. rok odpis 308
2. rok 3694
3. rok vynechaný
tento rok 3696
zostatková cena: 3385
v programe som dala odpisový rok 3, rovnomerný
2. auto : rok zaradenia 2008 - zaraď . cena 29875
1. rok 7469
tento rok 11 203
zostatoková cena: 11203

v programe som dala odpisový rok 2., druh odpisu rovnomerný

Miška, mohla by si sa prosím ťa pozrieť na toto tu hore, môj príspevok č.114, aké odpisy by si dala ty na tento rok? nepozeraj teraz ani na zostatkovú cenu, ani na odpis "tento rok" Hlavne pri 1. aute, druhé je asi OK. Ďakujem za ochotu
mysimis
09.02.10,16:31
Ani, čo nechápem je že prečo je pri prvom aute 1. rok odpis 308 a pri druhom 7469 keď píšeš že to majú byť rovnomerné odpisy. Bolo tam technické zhodnotenie????
ani1
09.02.10,16:36
Ani, čo nechápem je že prečo je pri prvom aute 1. rok odpis 308 a pri druhom 7469 keď píšeš že to majú byť rovnomerné odpisy. Bolo tam technické zhodnotenie????

tieto odpisy robila účtovnícka firma, toto sú údaje po uzávierke roku 2008, ja to tiež nechápem.... aké môžu byť ešte ak nie rovnomerné, asi zrýchlené nie? potom by to sedelo? asi nie, ale tá účtovnícka firma tam v tabulke mala aj nejaké oprávky.... to by mohlo byť to technické zhodnotenie? ja som z toho už blbá, neviem prísť prečo to oni takto robili....
mysimis
09.02.10,16:39
a máš aj nejaké karty na tento majetok? Ak áno vypíš čo tam na nich je napísané.
ani1
09.02.10,16:43
a máš aj nejaké karty na tento majetok? Ak áno vypíš čo tam na nich je napísané.

dnes to už nepôjde, všetko je v kancelárii, ale zajtra by som to všetko napísala, a som zvedavá čo na to poviete vy - poraďáci. A Ďakujem veľmi za tvoju pomoc.
ani1
09.02.10,16:46
dnes to už nepôjde, všetko je v kancelárii, ale zajtra by som to všetko napísala, a som zvedavá čo na to poviete vy - poraďáci. A Ďakujem veľmi za tvoju pomoc.

vieš, keby mi v ročnom výkaze nevyšlo v stĺpci na konci obdobia to mínus číslo, tak sa tomu asi ani nevenujem, ale teraz to už chcem dotiahnuť do konca, lebo som strašne zvedavá :confused:, tak zajtra.... a ešte raz díky....
ani1
10.02.10,18:38
vieš, keby mi v ročnom výkaze nevyšlo v stĺpci na konci obdobia to mínus číslo, tak sa tomu asi ani nevenujem, ale teraz to už chcem dotiahnuť do konca, lebo som strašne zvedavá :confused:, tak zajtra.... a ešte raz díky....

skúsim zosumarizovať, čo mám (k tým odpisom)

KARTA DLHODOBÉHO MAJETKU

Úžitkové auto SEAT ALTEA Freetrack

rok zaradenia- 2008
Odpis daňový - zrýchlený
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 29874,- EUR
odpis za rok 2008 - suma 7469,- EUR
oprávky - 7469,-
zostatková cena - 22406,-
ročný odpis 25%

odpis za rok 2009 - podľa účt. firmy - 11203,- ??? prečo ??? je to správne?

Osobné auto WV FOX

rok zaradenia - 2006
odpis daňový - časový (leasing)
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 11 083,-
odpis za rok 2006 - 308,- EUR
oprávky - 308,-
zost. cena - 10775,-
ročný odpis % - tu nie je nič

odpis za rok 2007 - 3694,-
oprávky - 4002,-
zost.cena - 7081,-
ročný odpis % - nič

odpis za rok 2008 - nepoužitý
oprávky - 4002,-
zost.cena - 7081,-
ročný odpis % - nič

odpis za rok 2009 - podľa účt. firmy - 3696,- je to správne?

TAKZE TOLKO, DAKUJEM ZA POMOC....
zuzanar
11.02.10,06:51
Úžitkové auto SEAT ALTEA Freetrack

rok zaradenia- 2008
Odpis daňový - zrýchlený
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 29874,- EUR
odpis za rok 2008 - suma 7469,- EUR
oprávky - 7469,-
zostatková cena - 22406,-
ročný odpis 25%

odpis za rok 2009 - podľa účt. firmy - 11203,- ??? prečo ??? je to správne?

Áno je to správne.
1. rok pri zrýchlenom odpise = vstupná cena / koeficient = 29874/4=7469
2. rok pri zrýchlenom odpise = 2xzostatková cena / koeficient - počet rokov odpisovania = 2x22406 / (5-1) = 11203,-

Osobné auto WV FOX

na akú dobu je uzatvorený leasing?
podľa priloženého výpočtu asi 36 mesiacov. Odpis za jeden mesiac by potom bol 308,-. Za rok 308 x 12 = 3696,-. Pri leasingu je odpis počítaný počas trvania leasingu. Nedá sa pozastaviť. Ak nebol uplatnený v roku 2008 nedá sa o to predlžiť doba odpisovania.
ani1
11.02.10,16:14
Úžitkové auto SEAT ALTEA Freetrack

rok zaradenia- 2008
Odpis daňový - zrýchlený
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 29874,- EUR
odpis za rok 2008 - suma 7469,- EUR
oprávky - 7469,-
zostatková cena - 22406,-
ročný odpis 25%

odpis za rok 2009 - podľa účt. firmy - 11203,- ??? prečo ??? je to správne?

Áno je to správne.
1. rok pri zrýchlenom odpise = vstupná cena / koeficient = 29874/4=7469
2. rok pri zrýchlenom odpise = 2xzostatková cena / koeficient - počet rokov odpisovania = 2x22406 / (5-1) = 11203,-

Osobné auto WV FOX

na akú dobu je uzatvorený leasing?
podľa priloženého výpočtu asi 36 mesiacov. Odpis za jeden mesiac by potom bol 308,-. Za rok 308 x 12 = 3696,-. Pri leasingu je odpis počítaný počas trvania leasingu. Nedá sa pozastaviť. Ak nebol uplatnený v roku 2008 nedá sa o to predlžiť doba odpisovania.

takže celú zostatkovú cenu za FOX je treba odpísať za rok 2009? Lebo leasing skončil v decembri 2009, asi.
Len mám ten problém, ako zapísať do programu tie údaje, aby mi nevyšlo to mínus 311 v ročnom výkaze.... Nemám program zvlášť na evidenciu majetku, len v MRP JU multiverzia - robím to cez pomocné knihy - majetok....
zuzanar
12.02.10,10:01
Zostatkovú cenu v roku 2008 poníž o neuplatnený odpis /pravdepodobne o 3.696,-/. A takto upravená zostatková cena pôjde celá do odpisu v roku 2009 - ak bol leasing v tomto roku ukončený.
v programe to urob ručne (zostatková cena = ročný odpis )- sám ti leasingové odpisy nevypočíta.
Pri vypisovaní ročného výkazu si môžeš sumy upraviť.
Cila
12.02.10,17:32
Zdravím Vás všetkých, potrebujem poradiť ako mám opraviť v MRP Win PU súvahu, zaokrúhlenú na celé EUR, mám rozdiel na r. 87 súvahy 2 Eura v porovnaní s výsledovkou.
Prekontrolovala som už všetko, Poč.stavy sú OK na účte 431 je aj má byť 39870 EUR, ale na zaokrúhlenú súvahu-minulé obdobie dáva 39872. Dá sa to niekde opraviť?
Musím spraviť ručne výkazy , aby mi všetko sedelo? Je to blbá chyba, asi pri zaokrúhlovaní, skúšala som editovať, ale som to nevedela opraviť.
Ďakujem Vám
Cila
ani1
12.02.10,18:17
takže celú zostatkovú cenu za FOX je treba odpísať za rok 2009? Lebo leasing skončil v decembri 2009, asi.
Len mám ten problém, ako zapísať do programu tie údaje, aby mi nevyšlo to mínus 311 v ročnom výkaze.... Nemám program zvlášť na evidenciu majetku, len v MRP JU multiverzia - robím to cez pomocné knihy - majetok....

Veľmi pekne ďakujem za radu, už som to asi pochopila a už mi ani nevypisuje to mínus.
Urobila som to takto - zost. cena v roku 2008: 7081 mínus 3696 = 3385, to som dala ako ročný odpis aj ako zost. cenu a v ročnom výkaze už nemám to sprostné mínus.
A ešte posledná otázka (dúfam:)) - keď dám "zaradenie ročných odpisov" to sa robí ešte pred ročným prevodom, však? a vyskočí mi peňažný denník.... teraz
dátum: 31.12.2009 ?
text: ročný odpis HNIM ?
účet/pokl. : odpis ?
toto mi dá program
ale doklad: ????
a pohyb???? musím tam niečo dať alebo bude nulový?
a musím vytlačiť nejaký interný doklad?

ďakujem za pomoc
Lenka1979
12.02.10,18:27
Zdravím Vás všetkých, potrebujem poradiť ako mám opraviť v MRP Win PU súvahu, zaokrúhlenú na celé EUR, mám rozdiel na r. 87 súvahy 2 Eura v porovnaní s výsledovkou.
Prekontrolovala som už všetko, Poč.stavy sú OK na účte 431 je aj má byť 39870 EUR, ale na zaokrúhlenú súvahu-minulé obdobie dáva 39872. Dá sa to niekde opraviť?
Musím spraviť ručne výkazy , aby mi všetko sedelo? Je to blbá chyba, asi pri zaokrúhlovaní, skúšala som editovať, ale som to nevedela opraviť.
Ďakujem Vám
Cila

Na účte 431 musíš mať nulový zostatok. Zostatok budeš mať až pri prevode do r.2010, kde budeš mať HV za r.2009,ktorý na základe rozhodnutia VZ rozdelíš podľa stanov v spoločenskej zmluve.
PS: ja som prepočítavala všetky riadky súvahy ručne..:)
Cila
12.02.10,19:30
Na účte 431 musíš mať nulový zostatok. Zostatok budeš mať až pri prevode do r.2010, kde budeš mať HV za r.2009,ktorý na základe rozhodnutia VZ rozdelíš podľa stanov v spoločenskej zmluve.
PS: ja som prepočítavala všetky riadky súvahy ručne..:)

Asi sme sa nepochopili, diky za ochotu
Cila
lenkak
12.02.10,19:37
nešlo Ti vôbec editovať? Máš správne zaokrúhlený Výkaz ZaS, alebo Súvahu? Ak súvahu, tak aj súvaha sa dá editovať a priamo v nej opraviť zaokrúhlenie.
Stefan2005
12.02.10,19:42
Cila
12.02.10,22:57
možná toto ti pomôže:

http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=70

http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=379

Veľmi pekne ďakujem, práve toto som potrebovala, zajtra to skúsim opraviť.

Ďakujem aj Tebe Lenka za pomoc.
Cila
ani1
13.02.10,14:16
prosím vás, ak niekto bude mať čas, mrknite sa na príspevok č. 140, ide ešte o tie odpisy.... chcem to už ukončiť a urobiť ročnú uzávierku. Dakujem
Zoltán Kovács
13.02.10,16:21
Veľmi pekne ďakujem za radu, už som to asi pochopila a už mi ani nevypisuje to mínus.
Urobila som to takto - zost. cena v roku 2008: 7081 mínus 3696 = 3385, to som dala ako ročný odpis aj ako zost. cenu a v ročnom výkaze už nemám to sprostné mínus.
A ešte posledná otázka (dúfam:)) - keď dám "zaradenie ročných odpisov" to sa robí ešte pred ročným prevodom, však? a vyskočí mi peňažný denník.... teraz
dátum: 31.12.2009 ? Áno
text: ročný odpis HNIM ? Áno
účet/pokl. : odpis ? Ja v JÚ to dávam ako nepeňažný pohyb VOZD v členení réžia - odpis (nejako neverím programu, ak dám "odpis")
toto mi dá program
ale doklad: ???? ID
a pohyb???? musím tam niečo dať alebo bude nulový? Ak dáš typ "odpis" tak zápis bude nulový, program sám doráta. Ak dáš typ "nepeňažný" v členení VOZD réžia, tak treba uviesť sumu
a musím vytlačiť nejaký interný doklad?

ďakujem za pomoc


v citáte
ani1
13.02.10,17:10
JÚ - SZČO - Ročný výkaz v MRP:
môžem ho vytlačiť pred ročným prevodom? alebo až po? zmení sa to nejak, keď ho vytlačím až po ročnom prevode?
Pýtam sa preto, lebo teraz mi to vyzerá takto (a nejak sa mi to nepáči!)
bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie je rok 2008, že?
bežné účtovné obdobie je rok 2009, za ktoré podávam priznanie, že?
a čo znamená suma 14588 v stĺpci "za bezprostr.predch.účt.obd."
je to zost.cena alebo ročný odpis? lebo mne sa to rovná teraz v programe.

a napr. neviem, či môže byť rozdiel majetku a záväzkov mínusová hodnota, lebo v prvom stlpci mam mínus 7088,-

a posledná otázka: záväzky sú čo všetko? lebo vo výkaze za rok 2008 mám v stlpci za bežné účt. obdobie záväzok až 603615,- SK teda 20036,- EUR, dala som si to medzi počiatočné hodnoty, teraz v tomto výkaze to mám v prvom stlpci.
Keď som si spočítala záväzky so soc. poisťovne a do zdrav. poisť a plus úver, to nie je ani zďaleka toľko.
Ďakujem za pomoc, strašne ma baví to účtovníctvo ale som ešte začiatočník....
ani1
13.02.10,17:12
tá suma 14588 je v riadku dlhodobý nehmotný majetok, na to som zabudla...
mysimis
13.02.10,17:14
JÚ - SZČO - Ročný výkaz v MRP:
môžem ho vytlačiť pred ročným prevodom? alebo až po? zmení sa to nejak, keď ho vytlačím až po ročnom prevode?
Pýtam sa preto, lebo teraz mi to vyzerá takto (a nejak sa mi to nepáči!)
bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie je rok 2008, že?
bežné účtovné obdobie je rok 2009, za ktoré podávam priznanie, že?
a čo znamená suma 14588 v stĺpci "za bezprostr.predch.účt.obd."
je to zost.cena alebo ročný odpis? lebo mne sa to rovná teraz v programe.

a napr. neviem, či môže byť rozdiel majetku a záväzkov mínusová hodnota, lebo v prvom stlpci mam mínus 7088,-

a posledná otázka: záväzky sú čo všetko? lebo vo výkaze za rok 2008 mám v stlpci za bežné účt. obdobie záväzok až 603615,- SK teda 20036,- EUR, dala som si to medzi počiatočné hodnoty, teraz v tomto výkaze to mám v prvom stlpci.
Keď som si spočítala záväzky so soc. poisťovne a do zdrav. poisť a plus úver, to nie je ani zďaleka toľko.
Ďakujem za pomoc, strašne ma baví to účtovníctvo ale som ešte začiatočník....

Ani, ročný výkaz tlačíš pred ročným prevodom, ročný prevod robíš až keď máš uzatvorené celé obdobie a prechádzaš na ďalší rok. Skús si porovnať ročný výkaz z minulého roku /fyzicky/ s počiatočnými hodnotami. Rozdiel majetku a záväzkov môže byť aj mínusová hodnota.
Do záväzkov Ti vstupujú aj nezaplatené faktúry, úvery, nezaplatené SP, ZP.
ani1
13.02.10,17:18
Ani, ročný výkaz tlačíš pred ročným prevodom, ročný prevod robíš až keď máš uzatvorené celé obdobie a prechádzaš na ďalší rok. Skús si porovnať ročný výkaz z minulého roku /fyzicky/ s počiatočnými hodnotami. Rozdiel majetku a záväzkov môže byť aj mínusová hodnota.
Do záväzkov Ti vstupujú aj nezaplatené faktúry, úvery, nezaplatené SP, ZP.

ježiš Miška ty si poklad, ďakujem za rýchlu odpoveď ;)
ani1
13.02.10,17:22
a ešte sa vyjadrite prosím k tomu dlhodobému majetku, vo výkaze to má znamenať odpis alebo zost.cenu?
ani1
13.02.10,17:41
a ešte sa vyjadrite prosím k tomu dlhodobému majetku, vo výkaze to má znamenať odpis alebo zost.cenu?

zostatková cena...
ani1
14.02.10,09:02
Prosím o radu,čo všetko si mám vytlačiť ku koncu roka?JÚ - SZČO
Zatial mám:
peňažný denník
zoznam vydaných faktúr
ročný výkaz
evidencia stravných lístkov
zoznam a karty majetku

ako viem alebo či musím aj nejaký prehľad príjmov a výdovkov?
to nejak neviem nájsť v MRP, aká je to zostava?
Erika-ežka
14.02.10,09:04
Prosím o radu,čo všetko si mám vytlačiť ku koncu roka?JÚ - SZČO
Zatial mám:
peňažný denník
zoznam vydaných faktúr
ročný výkaz
evidencia stravných lístkov
zoznam a karty majetku

ako viem alebo či musím aj nejaký prehľad príjmov a výdovkov?
to nejak neviem nájsť v MRP, aká je to zostava?

Výstupy - Súčty a obraty
ani1
14.02.10,09:09
vďaka !!
Daggmar
14.02.10,13:16
Prosím o radu,čo všetko si mám vytlačiť ku koncu roka?JÚ - SZČO
Zatial mám:
peňažný denník
zoznam vydaných faktúr
ročný výkaz
evidencia stravných lístkov
zoznam a karty majetku

ako viem alebo či musím aj nejaký prehľad príjmov a výdovkov?
to nejak neviem nájsť v MRP, aká je to zostava?

Výstupy - Prehlad pohybov
ani1
14.02.10,15:55
Prosím Vás pekne o radu, urobila som ročný prevod v MRP multiverzia - JÚ, všetko podľa postupu od MRP a po ukončení prevodu dát mi vyskočilo dialógové okno s hláškou:

v červenom krúžku biele x " nie je celočíselná hodnota a tlačítko OK

stlačila som OK.... len neviem, na čo presne ma to upozornilo.
anithocka
17.02.10,19:26
ahojte, mám po dnešnom dni dilemu...bola som na školení MRP jednoduché účtovníctvo...nechápem prečo si do prefixov pri prijatých a vydaných faktúrach nemôžem dať 2010 ako rok? prezradí mi niekto ako si to odlišuje a zároveň, aby tam bol aj rok ktorého sa dané účtovníctvo týka? ďakujem
lenkak
17.02.10,19:30
Prefix môže obsahovať aj text: napr vf, ale v prefixe je mať možnosť max. 4znaky. Tak si vyber, buď budeš mať číslo 2010 a potom poradový sled fa, alebo nejaké slovné označenie. Ja to riešim napr. VF10/001
Dav
17.02.10,19:39
ahojte, mám po dnešnom dni dilemu...bola som na školení MRP jednoduché účtovníctvo...nechápem prečo si do prefixov pri prijatých a vydaných faktúrach nemôžem dať 2010 ako rok? prezradí mi niekto ako si to odlišuje a zároveň, aby tam bol aj rok ktorého sa dané účtovníctvo týka? ďakujem

Rozdelím si číslovanie na prefix a poradové číslo. Chcem mať napr. číselný rad prijatých faktúr v tvare : FP2010001. Prefix si dám FP20 a Poradové číslo 10000. Aktivujem položku.
Číselný rad FP100000 rozdelím na prefix FP10 poradové číslo 0000, aktivujem položku.
Pri zadávaní číselného radu uvažujem o tom, či budem mať do 999 faktúr, alebo či ich bude viac, vtedy radšej nastavím možnosFP10 0000. Ak by mi to nepostačovalo, tak si dám číselné rady pre rôzne druhy prijatých/odoslaných faktúr, a pri uzatváraní roka napíšem aké číselné rady boli použité, a aký je rozsah jednotlivých číselných radov.
Tamila
18.02.10,07:47
Ja mám fa vydané prefix - 2010 a potom mám poradové číslo, ale keď mám viac firiem, aby som to rozlíšila, v poradovom čísle začínam v jednej firme 1000 a potom nasleduje číslo (20101001 ..., druhá firma 20102001 ...) a fa prijaté označujem P2010001...
anithocka
18.02.10,12:22
ďakujem kočky takže ak som to správne pochopila nemusím si poradové čísla nastaviť na nuly? môžem aj napríklad 2000 a bude sa mi pridávať 2001? správne som to pochopila?
anithocka
19.02.10,07:18
ahojte kočky, teraz sa na Vás obraciam s prosbou o pomoc čo sa týka miezd v MRP (moje prvé mzdy v MRP): ak si chcem dať vypočítať mzdu vždy mi vypisuje dve chybné hlásenia a to:

Chyba: Počet pracovných dní v mesiaci je 0! Maximálna hodnota
tejto položky nesmie byť vyššia ako počet pracovných dní v mesiaci.

Chyba: Počet odpracovaných hodín v mesiaci je maximálne 0,00! Maximálna hodnota
tejto položky nesmie byť vyššia ako počet pracovných hodín v mesiaci.

neviem čo s tým mám robiť...mám nainštalovaný najnovší upgrade.
Marína
19.02.10,08:20
Máš u zamestnanca zadané v pracovných pomeroch denný úväzok, typ úväzku, .... ?
anithocka
19.02.10,12:36
áno toto všetko mám nastavené a aj napriek tomu mi vypisuje tieto dve chyby...
jana1970
21.02.10,08:25
Dobrý deň, ak nám viete poradiť, budem veľmi vďačná:
účtujeme v MRP PU, prebrali sme účtovníctvo po bývalej pani "účtovníčke", nemáme uzatvorený rok 2009 a potrebujeme účtovať doklady z roku 2010.
Otázka znie: postačuje, ak si nastavíme číselné rady pre rok 2010, ale ročný prevod ešte nemáme urobený, vzhľadom k tomu, že nám nechce dať počiatočné stavy.
Môžeme súčasne účtovať potrebné zápisy do roku 2009 a tiež zápisy v roku 2010 s novým číselným radom?
Ďakujeme srdečne.
Zoltán Kovács
21.02.10,08:31
Dobrý deň, ak nám viete poradiť, budem veľmi vďačná:
účtujeme v MRP PU, prebrali sme účtovníctvo po bývalej pani "účtovníčke", nemáme uzatvorený rok 2009 a potrebujeme účtovať doklady z roku 2010.
Otázka znie: postačuje, ak si nastavíme číselné rady pre rok 2010, ale ročný prevod ešte nemáme urobený, vzhľadom k tomu, že nám nechce dať počiatočné stavy.
Môžeme súčasne účtovať potrebné zápisy do roku 2009 a tiež zápisy v roku 2010 s novým číselným radom?
Ďakujeme srdečne.

Nemáte multiverziu? Ak áno, tak odporúčam vytvoriť kópiu r. 2009, a tam začať účtovať r. 2010.
Ak nie, tak dá sa ďalej účtovať v tom istom, kde je rok 2009. Treba nastaviť číselné rady, a dbať na správny dátum. Potom pri uzávierke a prevode roka správne nastaviť dátum 31.12.2009. Zápisy do tohto dátumu presunie do archívu, nastaví PS k 1.1. a zápisy s dátumami r. 2010 nechá v denníku.
jana1970
21.02.10,10:25
Ďakujeme:-) Multiverziu máme, január 2010 sme účtovali najprv a potom nás to napadlo, že nás to ťahá do roku 2009. A po ukončení januára 2010 sme až vytvorili kópiu firmy.
Číselné rady - prijaté fa /D9000/idú aj v januári 2010 a nové prijaté fa /D10000/ nám vlastne budú fungovať až od februára 2010.. To nevadí?
anithocka
28.02.10,17:38
mám dve otázočky:
1) v peňažnom denníku by som si chcela sfiltrovať iba príjmové doklady a nie všetky pohyby ale tak aby som vedela do nich robiť aj zásahy teda nie vo verzii PDF....dá sa to? ak áno ako?
2) dajú sa prečíslovať VPD? myslím čísla VPD a nie poradie v peňažnom denníku? chcela by som podľa dátum a to isté aj s PPD, ako na to ak sa to vlastne dá?
ego.mc
28.02.10,18:48
1) V PD klepni na Zobrazenie a vyber si pokladňu. Samotné príjmové doklady vybrať nejdú.
2) VPD a PPD idú prečíslovať iba ručne, hromadne nie.
ani1
01.03.10,16:15
môžem sa niečo spýtať? len či dobre robím.......

Úžitkové auto SEAT ALTEA Freetrack

rok zaradenia- 2008
Odpis daňový - zrýchlený
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 29874,- EUR
odpis za rok 2008 - suma 7469,- EUR

zostatková cena - 22406,-
ročný odpis 25%

odpis za rok 2009 - 11203,-
odpis za rok 2010 - 11203 :confused:

Osobné auto WV FOX

rok zaradenia - december 2006
odpis daňový - časový (leasing)
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 11 083,-
odpis za rok 2006 - 308,- EUR
zost. cena - 10775,-


odpis za rok 2007 - 3694,-

zost.cena - 7081,-

odpis za rok 2008 - nepoužitý

zost.cena - 7081,-

odpis za rok 2009 - 3385,- (zostatková cena za rok 7081 mínus nepoužitý odpis 3696)
zostatková cena - 3696, ale to už nemôžem odpísať, lebo skončil leasing, že? a čo s tou zostatkovou cenou?:confused:

prosím nejakého dobrého poraďáka, keď bude mať chvíľu čas, či som pochopila tie odpisy?
Kvietocek
03.03.10,10:53
Prosim Vas treba v MRP na konci roka urobit rucne prevod na 702,710 a v novom roku rucne nahodit 701 alebo sa to da priamo v programe?
Antonia1
03.03.10,10:58
Prosim Vas treba v MRP na konci roka urobit rucne prevod na 702,710 a v novom roku rucne nahodit 701 alebo sa to da priamo v programe?
učtovný denník/funkcie/ročný prevod/ doplnenie uzávierkových účtov
Tamila
03.03.10,10:59
MRP robí ročný prevod - peň. denník - funkcie - ročný prevod
Kvietocek
03.03.10,11:07
Penazny denik ci uctovny denik?
Tamila
03.03.10,11:16
V PÚ sa ročný prevod robí cez účtovný denník a ročný prevod v JÚ sa robí tak isto, iba je to peňažný denník :)
Kvietocek
03.03.10,11:21
Na čo slúži funkcia Doplnenie uzávierkových zápisov?
Tamila
03.03.10,12:00
Doplní účet 702.
Klávesa F1 - nápoveda.
nika.sum
04.03.10,10:54
Ahoj. Minuly rok som podavala vykazy vytlacene priamo z MRP. Zistila som ze v tom bol problem, teraz vykazy tlacim cez subor vo formate FDF, co je aj podla usmernenia spravne. Chcem sa len spytat, ak mam softwer s modulom dan z prijmu, ked tam vytlacim DP ci uz pre FO alebo PO, malo by to byt v sulade s originalom danoveho riaditelstva vsak?
lenkak
04.03.10,10:55
Aj v tom module je export DP do fdf súboru. Malo by byť potom OK.
nika.sum
04.03.10,11:20
Ved prave, ja som bola v tom, aspon tak som to pochopila, minuly rok, ked som volala do MRP, ze vystup z toho modulu je v pohode a neexportovala som to do FDF, nejake som uz odovzdala, tak dufam, ze nebudu mat klienti problem. Aj ja som svoje minuly rok tak odovzdala a neozvali sa mi z DU. Uz si dam na to pozor, len neviem, ci mam poobvolavat tych klientov, ktorym som to uz dala.
v.balogova
04.03.10,12:24
Nemá niekto spracovaný postup pri závierke u MRP PÚ? Čo presne treba robiť krok po kroku a aké zostavy tlačiť aby to bolo v poriadku?
Dav
04.03.10,12:35
Nemá niekto spracovaný postup pri závierke u MRP PÚ? Čo presne treba robiť krok po kroku a aké zostavy tlačiť aby to bolo v poriadku?
Pozri http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=376

A hlavne - zálohovať všetky dáta pred spustením uzávierky.
Tlačiť - Denník, HK, Knihy pohľadávok a záväzkov, Zostavy majetku, výkazy,
Dav
04.03.10,12:37
Ved prave, ja som bola v tom, aspon tak som to pochopila, minuly rok, ked som volala do MRP, ze vystup z toho modulu je v pohode a neexportovala som to do FDF, nejake som uz odovzdala, tak dufam, ze nebudu mat klienti problem. Aj ja som svoje minuly rok tak odovzdala a neozvali sa mi z DU. Uz si dam na to pozor, len neviem, ci mam poobvolavat tych klientov, ktorym som to uz dala.
Radšej obvolaj klientov. Ak by sa na DÚ mali rozhodnúť, že nejde o predpísané tlačivo, tak potom sa hľadí, že DP nebolo podané, a potom už len cvakať a plakať...
nika.sum
04.03.10,13:09
Radšej obvolaj klientov. Ak by sa na DÚ mali rozhodnúť, že nejde o predpísané tlačivo, tak potom sa hľadí, že DP nebolo podané, a potom už len cvakať a plakať...

Volala som na DU, lebo minuly rok som podavala na tom istom tlacive, vraj to nacitalo v pohode. Tak naozaj neviem, to co mam doma som prerobila. Slak ma trafi, nechapem, preco ten vystup nemoze byt pri pokyne tlac automaticky vo formate 100 % akceptovanom danovym uradom.
Ked som to tlacivo porovnavala, je uplne identicke ako original, len je v sedom a podla upozornenia DU citujem: Originalnymi tlacivami su:
....
-štandardné tlacivá vytlačené ako výstupy z ekonomických SW, ktoré využívajú FDF podklady zverejnené DRSR alebo iným spôsobom využívajú výhradne pôvodné podklady tlačív (zachovávajú presne proporcie pôvodného tlačiva, pričom môžu byť zmenšené pri tlači na tlačiarni).
Tak si myslim, ze toto tlacivo to splna....Urcite vsak ostatne budem tlacit vo formate FDF.
A este v upozorneni je :
Ak danovy subjekt nepariek upozorneniu spravcu dane bude opakovane predkladat ine danove tlaciva, ako su originalne tlaciva, danove urady vyzvu takyto danovy subjekt na podanie danoveho priznania, prehladu, alebo hlasenia na originalnom tlacive. Ak danovy subjekt nepoda danove priznanie, prehlad alebo hlasenie v lehote urcenej spravcom dane vo vyzve, danovy urad mu ulozi pokutu.... Tak ak by im to tlacivo nahodou nevyhovovalo, tak musia danovnika vyzvat...
ZDENIELA
04.03.10,16:59
Mám po prvý krát MRP JÚ a neviem si s tým rady. Chcem zapisovať pokladňu rovno do PD aby som to nemusela robiť dvakrát, no keď si po zaúčtovaní pozriem pokladnu - nič tam nie je. :eek: Účet som ešte neskúšala...
A čo faktúry? Úhrady sa účtujú dúfam rovno do faktúr?
nika.sum
04.03.10,17:28
No ja osobne nepouzivam priamo pokladnicnu knihu (dufam, ze nerobim chybu), ale ked uctujem pokladnu tak v PD si urcim ucet/pokladna tam si dam pokl, to iste robim ak uctujem banku - dam si ucet. Ak robim uhrady faktur, to sa taha priamo do PD. Stav a polozky pokladne si vytlacim vo vystupoch pokladna/ucet - tam si urcim pokladnu alebo ucet a vytlacim si podla toho o ake obdobie mam zaujem.
Tamila
04.03.10,18:10
Kedysi som účtovala cez Pokladničnú knihu, ale príde mi to zbytočné. Účtujem priamo do peňažného denníka. Keď pozrieš Pokladničnú knihu, nie je tam nič. Musíš si dať výstupy - pokladňa
/nemám tu teraz MRP, tak neviem či píšem úplne presne postup vo výstupoch/. Tam ti vygeneruje pokladničnú knihu a šetrí to čas.
Asztalosová
05.03.10,08:20
Prosim o pomoc. Ako treba zacat uctovat organizacnu zlozku zahranicnej osoby. Tak isto ako s.r.o., t.j. mzdy, faktury prijate,vydane, sklad, DPH a vsetko ostatne? Je mozne zauctovat aj naklady na zalozenie organ.zlozky?
A pri zostaveni suvahy a vykaz Z a S tiez je to to iste? Len organ.zlozka nema zakladne imanie, a v mojom pripade nema ani majetok, cize ani odpisy.
Ak ked materska firma da do organ.zlozky ako dotaciu na zacatie to zauctovat takto: 211/395 a potom na konci roka, ked na 395 nema byt zostatok 395/211, ze sa ta dotacia vratila. Alebo pouzit namiesto 395 ucet 379.
Dakujem za pomoc.
Žabinka
05.03.10,08:47
Mám po prvý krát MRP JÚ a neviem si s tým rady. Chcem zapisovať pokladňu rovno do PD aby som to nemusela robiť dvakrát, no keď si po zaúčtovaní pozriem pokladnu - nič tam nie je. :eek: Účet som ešte neskúšala...
A čo faktúry? Úhrady sa účtujú dúfam rovno do faktúr?
Neviem, aké MRP JÚ máš, ja mám Dos, a pokladňu robím tiež cez PD, ale doklad sa nezapíše do pokladne automaticky, ale každý doklad klávesou P zapíšem do pokladne. To ale robím hromadne až na konci, keď si poupratujem denník podľa dátumov, lebo do pokladne zapisuje tak, ako nahodím, nie podľa dátumu. Tak aby to dátumovo tiež sedelo.
Úhrady faktúr sa účtujú do faktúr, program potom ponúkne možnosť voľby zaradenia do PD.
Kazu
05.03.10,09:06
Neviem, aké MRP JÚ máš, ja mám Dos, a pokladňu robím tiež cez PD, ale doklad sa nezapíše do pokladne automaticky, ale každý doklad klávesou P zapíšem do pokladne. To ale robím hromadne až na konci, keď si poupratujem denník podľa dátumov, lebo do pokladne zapisuje tak, ako nahodím, nie podľa dátumu. Tak aby to dátumovo tiež sedelo.
Úhrady faktúr sa účtujú do faktúr, program potom ponúkne možnosť voľby zaradenia do PD.


Všetko účtujem cez knihu daňových dokladov, okrem úhrad zahraničných. To musím preskákať do úhrad faktúr pretože cez KDD nedokážem nahodiť kurz.
jana1970
05.03.10,12:36
Dobrý deň,
mám otázku, prosím o pomoc. ďakujem.
1/ môžem v mrp robiť úhrady priamo v internom doklade?
urobila som to priamo v ID, a vyskúšala som aj novým zápisom, ale v saldokonte nespárovaných zápisov mi to vyskakuje, i keď sa MD rovná D.
ivka32
06.03.10,09:22
Ahojte. Kto mi poradi v účtovaní v programe MRP K/S? Som začiatočník. Ďakujem.
mysimis
06.03.10,09:23
A čo by si potrebovala vedieť?
Dav
06.03.10,10:09
Dobrý deň,
mám otázku, prosím o pomoc. ďakujem.
1/ môžem v mrp robiť úhrady priamo v internom doklade?
urobila som to priamo v ID, a vyskúšala som aj novým zápisom, ale v saldokonte nespárovaných zápisov mi to vyskakuje, i keď sa MD rovná D.
Ak chceš mať spárované platby, tak doporučujem robiť úhradu pri pohľadávkach a záväzkoch. Funkcia Uhradiť, hneď sa opýta na zápis do Denníka a priradí platbu k pohľadávke/záväzku.
Keď robíš úhradu interným dokladom priamo v Denníku, musíš sa vrátiť do pohľadávok a záväzkov a cez funkciu Uhradiť znovu napísať číslo dokladu, aj dátum úhrady. Len potom nedaj zaúčtovanie do Denníka.
Mala
06.03.10,17:33
Ahojte, prosím o radu v zostave JU "súčty a obraty"(vizual) mi nesedí výsledná suma DPH, rozdiel medzi príjmamy a výdavkami je rozdiel medzi nadmerným odpočtom a daňovou povinnosťou v roku 2009. Kde som spravila chybu v účtovaní? Vďaka.
seda
07.03.10,11:36
Dobrý deň, viete mi niekto poradiť, účtujem v MRP windows verzii č.6.30/598/ JU, dala som si vytlačiť výstup ročný výkaz a zistila som, že mi v riadku 10 pokladňa a ceniny "zduplovalo" KS pokladne cenín. Myslíte, že ja som niekde urobila chybu? Pozerám u nich v pomoci a vo vysvetlivkách tohto riadku majú napísané Poch Pokladní+Príjem-Výdaj+C. Je to správne to + C? Ďakujem
abcd.kates
07.03.10,12:29
ahojte! Prosím v JU MRP neviem viesť zahraničnú pokladnicu. Vytvorila som si tri (madarsku, poĽsku a českú) Keď som platila napr. za PHM v Čechách, idem zadávať výdavok do českej zahr.pokladnici a potom ako to dostať do Peňažného denníka? Ono síce ponúka túto možnosť, ale je to zložité napr. keď sa platí v zahraničí cez platobnú kartu, mám všetky tri zápisy (priebež.položky...) zapísať najprv do zahraničnej? Alebo len raz a priebež. len do denníka? A ešte : keď kupujem, tak musím mať predsa aj v taj zahr.pokladnici nejaký počiatočný vklad, nie? Ako to urobiť? Veď sa platí väčšinou s kartou a tá hneď premení kurz. ??? Som zmätená!
lenkak
07.03.10,13:49
Dobrý deň, viete mi niekto poradiť, účtujem v MRP windows verzii č.6.30/598/ JU, dala som si vytlačiť výstup ročný výkaz a zistila som, že mi v riadku 10 pokladňa a ceniny "zduplovalo" KS pokladne cenín. Myslíte, že ja som niekde urobila chybu? Pozerám u nich v pomoci a vo vysvetlivkách tohto riadku majú napísané Poch Pokladní+Príjem-Výdaj+C. Je to správne to + C? Ďakujem

pozri
http://www.porada.sk/t102624-rocny-vykaz-v-ju-mrp.html
evidenciu cenín si robím v exceli a nie v module pomocné knihy-ceniny
lenkak
07.03.10,13:49
ahojte! Prosím v JU MRP neviem viesť zahraničnú pokladnicu. Vytvorila som si tri (madarsku, poĽsku a českú) Keď som platila napr. za PHM v Čechách, idem zadávať výdavok do českej zahr.pokladnici a potom ako to dostať do Peňažného denníka? Ono síce ponúka túto možnosť, ale je to zložité napr. keď sa platí v zahraničí cez platobnú kartu, mám všetky tri zápisy (priebež.položky...) zapísať najprv do zahraničnej? Alebo len raz a priebež. len do denníka? A ešte : keď kupujem, tak musím mať predsa aj v taj zahr.pokladnici nejaký počiatočný vklad, nie? Ako to urobiť? Veď sa platí väčšinou s kartou a tá hneď premení kurz. ??? Som zmätená!

robíš cez modul pokladne?
Ja radšej všetko nahadzujem cez denník .
abcd.kates
07.03.10,14:39
robíš cez modul pokladne?
Ja radšej všetko nahadzujem cez denník .
Aj ja nahadzujem cez denník- nepoužívam pokladňu ale iba čo sa týka euro pokladničných dokladov. Ale čo pri zahran.pracovných cestách? Tam musíme viesť pokladňu v cudzej mene každú zvlášť.:mad:
lenkak
07.03.10,16:06
Ja mám nahodenú pokladňu zahraničnú cez denník.
jozefinka
07.03.10,17:12
Ja mám nahodenú pokladňu zahraničnú cez denník.
Lenkak a ako to robíš s tým počiat. vkladom? Lebo ja nemám bločky zo zmenárne, ani nijaký iný doklad ktorým by som kurz prepočítala. Mám dať len osobný vklad podnikateľa? Ale akým kurzom?
Dav
07.03.10,18:17
Lenkak a ako to robíš s tým počiat. vkladom? Lebo ja nemám bločky zo zmenárne, ani nijaký iný doklad ktorým by som kurz prepočítala. Mám dať len osobný vklad podnikateľa? Ale akým kurzom?
Kurz ECB platný pre deň osobného vkladu.
abcd.kates
07.03.10,19:39
Kurz ECB platný pre deň osobného vkladu.
Tu na porade sa píše že sa nesmie tým dňom, len kurzom z predchádzajúceho dňa????
Dav
07.03.10,21:00
Tu na porade sa píše že sa nesmie tým dňom, len kurzom z predchádzajúceho dňa????
Myslela som tým presne to isté - kurz ECB platný pre deň uskutočnenia vkladu je kurz z predošlého pracovného dňa. Ak by bol vklad v sobotu, tak je platný kurz zo štvrtka.
jozefinka
08.03.10,07:47
ĎAKUJEM!
Mala
09.03.10,09:19
Ahojte, prosím o radu v zostave JU "súčty a obraty"(vizual) mi nesedí výsledná suma DPH, rozdiel medzi príjmamy a výdavkami je rozdiel medzi nadmerným odpočtom a daňovou povinnosťou v roku 2009. Kde som spravila chybu v účtovaní? Vďaka.



PROSSSSSÍM vie mi niekto poradiť?
31Jankal
09.03.10,09:38
Ahojte, poprosím poradiť ako správne zaúčtovať. Omylom som cez účet poslala sumu inému dod., ktorú nám aj vrátil. Ako zaúčtujem tú sumu kt. som poslala a tú kt. sa nám na druhý den vrátila? Používame JU win. Dakujem
31Jankal
09.03.10,10:57
Ahojte, poprosím poradiť ako správne zaúčtovať. Omylom som cez účet poslala sumu inému dod., ktorú nám aj vrátil. Ako zaúčtujem tú sumu kt. som poslala a tú kt. sa nám na druhý den vrátila? Používame JU win. Dakujem A ešte Vás chcem poprosiť ako si vytlačím výkaz ziskov a strát neviem to nájsť. Dakujem
Zoltán Kovács
09.03.10,11:04
Ahojte, poprosím poradiť ako správne zaúčtovať. Omylom som cez účet poslala sumu inému dod., ktorú nám aj vrátil. Ako zaúčtujem tú sumu kt. som poslala a tú kt. sa nám na druhý den vrátila? Používame JU win. Dakujem

Mylná platba bude výdaj neovplyvňujúci základ dane. A vratka mylnej platby príjem neovplyvňujúci základ dane.
Zoltán Kovács
09.03.10,11:04
A ešte Vás chcem poprosiť ako si vytlačím výkaz ziskov a strát neviem to nájsť. Dakujem

Peňažný denník - Vystupy - Ročný výkaz
Dav
09.03.10,11:34
A ešte Vás chcem poprosiť ako si vytlačím výkaz ziskov a strát neviem to nájsť. Dakujem
Pre JÚ Výkaz o príjmoch a výdavkoch
Majkas
10.03.10,11:21
Ahojte, poprosím o radu: mám MRP JU Win, do vykazu MaZ mi do r. 17 dáva sumu "14"-"35" , lenže ja účtujem SF na Pokl/SF a z min. roku čiže v počiatkoch som mala na Pokl/SF zostatok 8,-Eur preto som čerpala aj tie a teraz mám 14-35 v minuse. Poradte, ako teda robíte SF, aby som na to nemusela davat pozor a ručne to opravovat. Dakujem, M.
Majkas
10.03.10,12:38
..sííím všetci pracujete ako včeličky ?
Majkas
10.03.10,16:14
prosim, kuk na to ??
Majkas
11.03.10,06:37
Tak sa opýtam ináč: do r.17 vo VMaZ ide ZOSTATOK SF, alebo ROZDIEL 14-35 ( teda rozdiel medzi tvorbou a čerpaním-lenže tu dostaneme iba údaje z aktuálneho roku, bez zohladnenia počiatku na SF) ??? Či mám zadat otázku inde ???
lenkak
11.03.10,07:45
Čo si účtovala do pokladni SF?
Ináč do denníka sa píše len tvorba SF
pozri aj
http://www.porada.sk/t93555-socialny-fond-v-mrp-windows.html
a porovnaj si
Majkas
11.03.10,08:18
Do Pok/SF som účtovala tvorbu, aj čerpanie (podla odpovede-MRP č.260) - vlastne som ju používala ako Knihu SF
V tom linku, čo si mi dala teda účtuju v PD len tvorbu, a ja to tam mám vlastne vsetko - hmm.
No dobre a potom ako Ti to "leze" do VMaZ do toho r. 17 - len tá tvorba ?, ale predsa ked to uz vycerpá, tak mu zavazok nezostane, lebo teoreticky moze to co vytvoril aj hned vycerpat?
Tamila
11.03.10,09:42
Ja účtujem v JÚ SF takto:
príspevok do SF - pohyb 26 - Pokladňa - VPD
tvorba SF - pohyb 14 - Pokladňa 2 SF - PPD
čerpanie - pohyb 35 - Pokladňa 2 SF - VPD
Do VMaZ do r. 17 to podľa môjho názoru už neide, nakoľko, keď je SF vytvorený a peniaze sú v pokladni č. 2, firma už nemá záväzok voči SF.
Majkas
11.03.10,10:05
Jaáj - to je na tú poslednú vetu od Tamilky, no ja si myslím, ze ked sú peniaze na Pokl/SF, alebo v Knihe SF nevyčerpané, je to zavazok firmy voči zc-m
Ináč - účtujem SF takisto ako Tamila
AnikoAd
11.03.10,13:30
Ahojte, prosím vás , ked vytláčate z MRP VMaZ a VPaV, zaokruhluje vám sumy na celé eurá?
Anja111
11.03.10,13:59
Ahojte, prosím vás , ked vytláčate z MRP VMaZ a VPaV, zaokruhluje vám sumy na celé eurá?
Áno a tak to aj má byť, v celých eurách.
Ertima
11.03.10,14:02
Prosím o pomoc.
Ako by som mala správne zaúčtovať depozit.
Faktúra - za prenájom nebyt.priest. za mesiac dec. 1000,-euro....518
- depozit........................................ 1500,-euro.....314,474

Ďakujem....
nika.sum
11.03.10,16:04
Ja účtujem v JÚ SF takto:
príspevok do SF - pohyb 26 - Pokladňa - VPD
tvorba SF - pohyb 14 - Pokladňa 2 SF - PPD
čerpanie - pohyb 35 - Pokladňa 2 SF - VPD
Do VMaZ do r. 17 to podľa môjho názoru už neide, nakoľko, keď je SF vytvorený a peniaze sú v pokladni č. 2, firma už nemá záväzok voči SF.

Viete ze to tam taha sam program:). Zistila som to nahodou. Ak mate pohyby 14 viac ako pohyby 35 tak rozdiel Vam taha do zavazku, je to podla mna zavazok voci zamestnancom. Skuste si to spravit v prazdnej fiktivnej firme:)
nika.sum
11.03.10,16:09
Ahojte, poprosím o radu: mám MRP JU Win, do vykazu MaZ mi do r. 17 dáva sumu "14"-"35" , lenže ja účtujem SF na Pokl/SF a z min. roku čiže v počiatkoch som mala na Pokl/SF zostatok 8,-Eur preto som čerpala aj tie a teraz mám 14-35 v minuse. Poradte, ako teda robíte SF, aby som na to nemusela davat pozor a ručne to opravovat. Dakujem, M.

Ja neuctujem v JU socialny fond, ale riesila som to s kamaratkou. Kedze ako som spominala v predchadzajucom prispevku ak je v priebehu roka pohyb 14 viac ako pohyb 35, cize je menej vycerpane ako vytvorene, rozdiel sa taha do zavazkov. Lenze tento rozdiel a zostatok v knihe SF nie je v pociatocnych stavoch nasledujuceho roka, ja si myslim, ze by bolo dobre riesenie tu sumu u Vas tych 8 EUR k 1.1. zauctovat nepenaznou operaciu a ID na pohyb 14. Ak sa mylim, tak mi to tu niekto vyvrati, ale inak neviem ako by sa to riesilo.
Zoltán Kovács
11.03.10,16:40
Prosím o pomoc.
Ako by som mala správne zaúčtovať depozit.
Faktúra - za prenájom nebyt.priest. za mesiac dec. 1000,-euro....518
- depozit........................................ 1500,-euro.....314,474

Ďakujem....


najom za december 518/321
depozit (kaucia) 378/321
Marína
11.03.10,18:00
Ja účtujem v JÚ SF takto:
príspevok do SF - pohyb 26 - Pokladňa - VPD
tvorba SF - pohyb 14 - Pokladňa 2 SF - PPD
čerpanie - pohyb 35 - Pokladňa 2 SF - VPD
Do VMaZ do r. 17 to podľa môjho názoru už neide, nakoľko, keď je SF vytvorený a peniaze sú v pokladni č. 2, firma už nemá záväzok voči SF.
Miladka, tvorba a úbytok sa počas roka eviduje v pomocnej evidencii, knihe SF. Vplyv tvorby SF na základ dane sa prevádza až účtovnou závierkovou operáciou, t.z. žiaden pohyb finanč. prostriedkov v pokladni.
Viď http://www.porada.sk/t103504-socialny-fond-zaciatok.html#post1039973

Postupy účtovanie v JU
§ 7 (http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html)
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).
Majkas
11.03.10,18:28
"Miladka, tvorba a úbytok sa počas roka eviduje v pomocnej evidencii, knihe SF. Vplyv tvorby SF na základ dane sa prevádza až účtovnou závierkovou operáciou, t.z. žiaden pohyb finanč. prostriedkov v pokladni."

no jasné, uz som vsetko poprečitovala, ale vrátim sa k povodnému zadaniu otázky:
ako dostanete SF do r. 17 VMaZ - ručne ???

lebo si stále myslím, že nevyčerpaný SF je závazok voči zc-om (prepáč Miladka)
Marína
11.03.10,18:38
Jedine tak, že zaeviduješ do ostatných záväzkov.
Majkas
11.03.10,19:15
Jedine tak, že zaeviduješ do ostatných záväzkov.

ano, zostatok z Knihy SF zaevidujem do ost.závazkov - čo sa dá robit, nie je to moc šikovné

Ďakujem všetkým za debatku, M.
nika.sum
12.03.10,05:39
Jedine tak, že zaeviduješ do ostatných záväzkov.

marina, ja som to skusala na fiktivnej firme a ked som to dala do ostatnych zavazkov rozdiel pohybu 14 a pohybu 35, tak som to vo vykaze mala duplicitne, neviem ci som niekde spravila chybu, ale vyskusajte to, tiez ma to prekvapilo. Skusila som to teraz znova, naozaj davajte si pozor, ak nevycerpany zostatok neoductujete cez pohyb 35, aby si 14 a 35 ku koncu roku rovnala, a date to do ostatnych zavazkov, budete to tam mat duplicitne.
OPRAVA:
Ale asi som to cele zle pochopila, takze ked nemam zvlast ucet v banke, vediem si SF zvlast mimo ucta (kedze MRP pomocnu knihu v ucte nema), na konci roka si celu sumu ktorou som tvorila dam v ramci uzavierkovych operacii pohybom 26 do VOZD ako tvorbu SF a zostatok knihy SF si dam do ostatnych zavazkov, vtedy to nebude duplicitne lebo som nic neuctovala cez 14 a 35. Je to takto spravne?
Majkas
12.03.10,06:18
Miladka, tvorba a úbytok sa počas roka eviduje v pomocnej evidencii, knihe SF. Vplyv tvorby SF na základ dane sa prevádza až účtovnou závierkovou operáciou, t.z. žiaden pohyb finanč. prostriedkov v pokladni.
Viď http://www.porada.sk/t103504-socialny-fond-zaciatok.html#post1039973

Postupy účtovanie v JU
§ 7 (http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html)
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).


Monika, ale podla Maríny a Postupov to vobec do PD nemáme dávat, až na konci roka v uzavier.operaciách pohyb 26 a teda už to nemožme automaticky ťahať do VMaZ (do VMaZ išiel rozdiel 14-35)
nika.sum
12.03.10,06:21
Monika, ale podla Maríny a Postupov to vobec do PD nemáme dávat, až na konci roka v uzavier.operaciách pohyb 26 a teda už to nemožme automaticky ťahať do VMaZ (do VMaZ išiel rozdiel 14-35)

Ano uz som to pochopila preto som to opravila v druhej casti prispevku. Len urcite sa najdu taki kt. to tam dali a budu sa cudovat preco je tam nieco navyse. Takze zaver, pohyby 14 a 35 neuctovat!!!!!
Marína
12.03.10,06:24
Dievčatá, presne tak, ako uvádzate.:)
Lubaba
12.03.10,09:04
Poprosím o radu do ktorej kolónky peňažného denníka JÚ MRP WIN zapísať platbu odvedenej DPH, základ alebo len do DPH ?
Tamila
12.03.10,09:21
Poprosím o radu do ktorej kolónky peňažného denníka JÚ MRP WIN zapísať platbu odvedenej DPH, základ alebo len do DPH ?
Do kolonky DPH, do základu nedáš nič. Typ DPH 39. Keby si to dala do základu, neobjavilo by sa to v denníku.
Lubaba
12.03.10,09:33
Ďakujem pekne za odpoveď.
Braňo
12.03.10,13:04
Chcel by som pripomenúť, že aktuálna verzia MRP obsahuje chybu v súvahe a výsledovke - je zlý čiarový kód a niekoľko riadkov (napr. riadok 40).
nika.sum
12.03.10,13:09
Chcel by som pripomenúť, že aktuálna verzia MRP obsahuje chybu v súvahe a výsledovke - je zlý čiarový kód a niekoľko riadkov (napr. riadok 40).

Aj ked to tlacime vo formate FDF?
nika.sum
12.03.10,16:36
Ako je to s tou suvahou a vysledovkou? Viem ze som tu pisala uz ze mi vyhadzuje chybu, bolo mi poradene ze musim si stiahnut aktualnu int.strukturu, potom to tlacim v FDF formate, to by malo byt uz v poriadku nie? Vsetko mi totiz sedelo, tak dufam, ze to je ok.
Lubaba
14.03.10,20:48
Dobrý večer, prosím o radu, chcem odúčtovať za celý rok 20% z nákupu PHM a neviem ako to mám zadať, do Nepen alebo Zav a mínusom x21?
mám JU Win prvý rok, ďakujem
paťuška
15.03.10,07:11
Aj ked to tlacime vo formate FDF?

Výkaz ziskov a strát naozaj neobsahuje niektoré riadky, preto odporúčam vyplnenie na stránke drsr.sk a následne vytlačiť a nebudeš mať problém na DÚ
Tamila
15.03.10,07:22
Dobrý večer, prosím o radu, chcem odúčtovať za celý rok 20% z nákupu PHM a neviem ako to mám zadať, do Nepen alebo Zav a mínusom x21?
mám JU Win prvý rok, ďakujem
Cez záväzky nie.
Dala by som nepen21 mínusom a druhý zápis nepen 39 plusom.
nika.sum
15.03.10,08:52
Cez záväzky nie.
Dala by som nepen21 mínusom a druhý zápis nepen 39 plusom.

Zav - su zavierkove operacie, aj ja som si dlho myslela ze su to zavazky:).
Ja si myslim, ze ked sa robi k 31.12. odpocet tych 20% z danovych do nedanovych, moze to ist aj cez ZAV. Ale to je len moj nazor.
Tamila
15.03.10,12:30
Zav - su zavierkove operacie, aj ja som si dlho myslela ze su to zavazky:).
Ja si myslim, ze ked sa robi k 31.12. odpocet tych 20% z danovych do nedanovych, moze to ist aj cez ZAV. Ale to je len moj nazor.
Súhlasím, môže to byť závierkové operácie. Bude to lepšie ako nepen. Ale keď som u videla skratku zav, prvé ma napadlo záväzky:D.
nika.sum
15.03.10,12:36
Súhlasím, môže to byť závierkové operácie. Bude to lepšie ako nepen. Ale keď som u videla skratku zav, prvé ma napadlo záväzky:D.
ja som to tak brala dva roky a potom som to dodatocne opravovala na nepenazne. :)
Lubaba
15.03.10,19:40
ja som to tak brala dva roky a potom som to dodatocne opravovala na nepenazne. :)

a aký je v tom rozdiel ?
Tamila
16.03.10,07:17
V konečnom dôsledku by v účtovníctve rozdiel nebol. Ale operácie na konci roka pri uzatváraní by mali ísť cez závierkové operácie.