Zavrieť

Porady

ako je to s tou zdravou vyzivou ?

neviem najst vysvetlenie a dost meditujem nad tym, ako je to s tou zdravou vyzivou.
hovori sa napr. ze clovek ma denne zjest 3 porcie surovej zeleniny (alebo dokonca 5 ?), inac ma telo nedostatok toho, tamtoho, onoho, trpi tento a tamten organ ... ale realita ?

ved poznam ludi co surovu zeleninu do ust nedaju, ovocie tiez zriedka, tvrdia ze im to nechuti, nechyba .. su naopak napr. vylucne masovy typ a pod, zo zdravej vyzivy sa smeju - a vysledok ? Su podobne casto chori, alebo paradoxne este menej (alebo aj vobec) ako ti co na zdravu zivotospravu myslia kazdy den.

Proste neviem najst vysvetlenie na to, ze podla vsetkych priruciek zdravych vyziv nadobudam dojem, ze ten kto sa toho nedrzi, by mal do par tyzdnov/mesiacov skolabovat, ochoriet na vazne choroby, zlyhavat im organy a pod..

Alebo poviem to naopak - ja velmi dobre viem ze telo potrebuje vitaminy, mineraly atd... odkial to potom organizmy takych ignorantov zdravej vyzivy cerpaju ?? Asimiluju nejako zo vzduchu alebo co ? Nevidim v tom logiku.
Ako mozu fungovat v pohode cele roky, 10rocia ??

Poznam v rodine takeho dochodcu: mlieko, mliecne vyrobky prakticky kategoricky NIE, z ovocia ma vraj palenie zahy - takze nie, .. da si napr. chleba vo vajicku, ponuknem mu k tomu zeleninu - odpoved: vies ze zeleninu nejem. Cvicenie - to je co ? (ak neratam domace prace, prace v zahrade, to by som zase krivdil). Ranajky ? Nikdy nezvykol ranajkovat, mozno len kavu .. a teda prve jedlo byvalo obed. A takto funguje 10rocia, zdravotne celkom ok alebo nadpriemerne ok.
Daka zelenina len varena, v polievkach a tak, ... ale predsa varenie ma tak strasne nicit vitaminy a znehodnocovat stravu ...

Som z toho jelen.
Tot filozoficka tema
Usporiadat
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

mohol si pokračovať aj tu..... http://www.porada.sk/t152840-zdrava-vyziva.html
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Roman...tak toto aj mňa v poslednu dobu trápi: dnešná doba je plná paradoxov: jedna moja známa, čo sa celý život zdravo stravovala...bum...diagnostikovali jej karc.hrubého čreva, a presne ako opisuješ...napr. môj svokor....má 80 rokov, celučičký život na stole kačička, jelitá, klobásky, slanina nesmie chýbať ani dnes...pomenej ovocia a zeleniny, ale celý život sa hýbe okolo hospodárstva ...toto jediné musím uznať...a chválabohu...klop-klop na drevo....je zdravotne fit! Aj minule sa nejaká česká spisovateľka dožila v zdraví tuším tiež 80 rokov a pýtali sa jej na životosprávu a ona na to: pozrite sa, v živote ma netrápil pitný režim, ovocie-zelenina?, nejedla som cereálne pečivo... a najradšej mávam :tuším zapotila, že španiels.vtáčkov na smotane....tak babo raď!
Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 17.02.13 at 12:58
1 0
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

roman29 Pozri príspevok
Daka zelenina len varena, v polievkach a tak, ... ale predsa varenie ma tak strasne nicit vitaminy a znehodnocovat stravu ...
Napr. z varenej mrkvy viac ziskas betakaroten, ako zo surovej. Zas teplom vitamin C ubuda z potravin.
Treba jest aj tak, aj tak Kazde rano si daj na ranajky do sojoveho mlieka vlocky (moze byt aj mix), kukuricne lupienky, lupane slnecnice, psenicne klicky, ochutit mozes medom, kakaom...dalej malu surovu mrkvu, kusok kalerabu, jablko, banan...
P.S. 80 rocny clovek mal 20 rokov pred 60timi rokmi...takze sa to velmi prirovnavat neda, ked vtedy aj salama vydrzala velmi malo, hned bola zelena. Teraz nie je zelena, lebo je poprespikovana suprovymi Eckami, konzervantmi!
3 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Moja babička sa dožila 100 rokov a dva mesiace. Bývala v Brne, vo veľkomeste, nemala role, záhrady a nikdy v živote nechodila do práce. Bola to skutočná dáma, ktorá chodila v topánkach na podpätku takmer do smrti, vždy upravená, na hlave klobúčik :-). Myslíte si, že sa zaoberala dákou výživou? Nikdy nie, nakoľko celý život šetrila a "gazdovala", aby vyšli z dedovho platu. Jej najobľúbenejšie jedlo boli zemiaky, potom krumple alebo kartoška či švábka. Ako prílohu mala mlieko či už sladké alebo kyslé, studené či teplé. Čo sa týka mäsa, veľmi - veľmi skromne a ovocie...istotne iba to, čo sa urodilo v okolí. Neriešila žiadnu vyváženú stravu, cvičenie ani nič podobné Stovky sa dožila v zdraví a pri plnom rozume. Stovka bol jej cieľ, potom sa na to už viac menej vykašľala....
Takže, zdravá výživa...čo to je?
3 0
roman29 roman29

roman29 je offline (nepripojený) roman29

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
... v živote ma netrápil pitný režim.....
dalsia pikoska, pitny rezim. Tolko sa vsade omiela. My ako deti sme veru nebehali po vonku s flaskami (jednak ani take plastove ako dnes velmi neboli), rodicia nam nevravievali aby sme pili a nesledovali kolko vypijeme, ked sme boli smadni, dobehli sme domov (ale to casto po hodinach), alebo dakde z dakeho pramena alebo hadice sme sa napili .. (ak bolo po ruke). Mam dojem ze podla toho co sa dnes hovori okolo pitneho rezimu, sme mali pravidelne kolabovat, mat zdravotne problemy aj s nasledkami. Neviem o nicom takom Mne sa zda ze je to vsetko znacne prehanane, a vali sa to dnes z kazdeho media.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

veľa vecí je čistý marketing...pre mňa top blbosť, ale pre veľa ludí móda Bio.....potravín...že bio saláma, bio hranolky, bio citróny a iné bio nezmysly .........každý organizmus je iný...každému vyhovuje niečo iné......ja napr. nebudem jesť karfiol ked ho nelúbim, ale móžem brokolicu.....a tak podobne......viem sa zaobísť bez vyprážaného aj hranoliek....ale milujem pečenú kačku a lokše plnené pečienkovou paštétou.....a mohla by som pokračovať.....pitný režim..áno dodržiavam, ved niekto musí kupovať tú balenú vodu...nejem ryžu, ani zemiaky.....ani u mamy kde sa vždy tak nažeriem,že si musím dať tabletku na trávenie...lebo moje telo už také šoky nezvláda....
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
mareko Pozri príspevok
Moja babička sa dožila 100 rokov a dva mesiace. Bývala v Brne, vo veľkomeste, nemala role, záhrady a nikdy v živote nechodila do práce. Bola to skutočná dáma, ktorá chodila v topánkach na podpätku takmer do smrti, vždy upravená, na hlave klobúčik :-). Myslíte si, že sa zaoberala dákou výživou? Nikdy nie, nakoľko celý život šetrila a "gazdovala", aby vyšli z dedovho platu. Jej najobľúbenejšie jedlo boli zemiaky, potom krumple alebo kartoška či švábka. Ako prílohu mala mlieko či už sladké alebo kyslé, studené či teplé. Čo sa týka mäsa, veľmi - veľmi skromne a ovocie...istotne iba to, čo sa urodilo v okolí. Neriešila žiadnu vyváženú stravu, cvičenie ani nič podobné Stovky sa dožila v zdraví a pri plnom rozume. Stovka bol jej cieľ, potom sa na to už viac menej vykašľala....
Takže, zdravá výživa...čo to je?
Babičku teraz neriešme ....

Boli jedinci , ktorí nerobili nič celý život a dožili sa vysokého veku ...
Boli jedinci , ktorí makali celý život a taktiež sa dožili vysokého veku ...
Boli jedinci , ktorí prežili vojnu , koncentrák , gulag , uránove bane a doteraz ešte žijú...
Boli jedinci , ktorí nerobili nič " celý život " a drblo ich v 25 - ke ...

Boli jedinci , ktorí makali celý život , tlačili do hlavy nezdravé jedlo , chlastali jak dúhy , kurili jak komín na teplárni ...a pomaly ich bolo potrebné odstreliť v tej 90 - ke ...

Takže ???
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

buchač Pozri príspevok
Babičku teraz neriešme ....

Boli jedinci , ktorí nerobili nič celý život a dožili sa vysokého veku ...
Boli jedinci , ktorí makali celý život a taktiež sa dožili vysokého veku ...
Boli jedinci , ktorí prežili vojnu , koncentrák , gulag , uránove bane a doteraz ešte žijú...
Boli jedinci , ktorí nerobili nič " celý život " a drblo ich v 25 - ke ...

Boli jedinci , ktorí makali celý život , tlačili do hlavy nezdravé jedlo , chlastali jak dúhy , kurili jak komín na teplárni ...a pomaly ich bolo potrebné odstreliť v tej 90 - ke ...

Takže ???
záleží na bičíkoch a na tom najsilnejšom kam sa zavŕta
1 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Zaležitosť životospráva treba chápať KOMPLEXNE,

nie je to len o výžive, do životosprávy vstupujú také faktory ako psychika a hlavne psychohygiena, vplyv prostredia v na človeka,hlavne znečistenie vzduchu smogom ,priemyselnými aerosolmi, elektrosmog a tiež potreba odpočinku resp. jeho nedostatok.
Vysvetlím , pred 60 rokmi nebolo toĺko vyššie spomenutých rizikových faktorov,ktoré posobili na človeka ako teraz,preto nebolo až tak doležité čo zje a hlavne to čo ľudia vtedy jedli bolo vypestované v čistejšom prostredí
a malo vyššiu nutričnú hodnotu ako v dnešnej dobe /je to aj vedecky dokázané,že pred 60 rokmi,bola nutričná vyživová hodnota potravín vyššia ako dnes/
Pred 60 rokmi nebrali deti antibiotiká a ich organizmus nebol už od mladosti oslabený,prežili len najsilnejšie ....
Teda vzhĺadom na vyššie uvedené skutočnosti a vysoké riziká na zdravie dnešného človeka ,je treba zakomponovať
do vyživy vyživové doplnky a vitamíny,
je známe,napr. že pobyt v znečistenom prostredí a špecialne fajčenie dramaticky zvyšuje
potrebu takého organizmu po vitamíne C , a ktorý vitamin C by bol najvhodnejší 60 mg, 150 mg, 300 mg, 500 mg,
či rovno 1000 mg ???
Alebo zjesť kilogram papriky, či niekoĺko kg jablk alebo surovej kapusty alebo kvasenej kapusty ??
Teda životosprávu treba chápať komplexne a vyživu nepreháńať,hlavne neprijímať stále to isté a nie vyrazne škodlivé potraviny , výživová pyramída je všeobecne známa nebudem sa o nej podrobne rozpisovať..
A pitný režim ?
Telo si ho samo vyžiada pocitom smädu.
1 0
roman29 roman29

roman29 je offline (nepripojený) roman29

ale o com to potom je, ked su stanovene rozne mnozstva ktore by telo malo prijat, toho onoho mineralu, vitaminu denne, tyzdenne...lebo inac ...a kopec ludi ocividne prijima ich nepatrne zlomky, cele roky. Aj dnes v sucasnosti, este k tomu z tej nekvalitnej stravy. No a teda nic im zdravotne nie je.
alebo ten priklad tych ludi v koncentrakoch a pod.

z toho mi celeho vyplyva, ze su to blbosti, velke prehananie ? hoci je to aj v roznych oficialnych publikaciach ? Priamo od lekara a pod ?
a k tomu pitnemu rezimu .. pises "Telo si ho samo vyžiada pocitom smädu.". No ved to prave sa vsade uvadza, ze pocit smadu, to uz je vlastne neskoro, treba (vraj) pit predtym !! (co uz som si definitivne povedal ze je blbost, iba co som lietal vela na zachod .. )
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ked nas Boh stvoril,vsetko bolo BIO a bolo to uplne prirodzene-
ludia odpradavna zili v sulade s prirodou a preto nemuseli nieco taketo riesit.

s prichodom prvych aut,elektriny atd. sa zacali stavat tovarne a podobne veldiela ktore znecistuju Zem,
tato nebola nikdy pripravena na odpad ktory sa neda eliminovat,
na zaciatku fungovala perfektna recyklacia a neratalo sa s tym,ze raz sa tu objavi plast,radioaktivny odpad,smog a ine exhylaty ,
neratalo sa sa so zanasynim spodnych vod ani s odpadovymi latkami,ktore priroda sama eliminovat nedokaze...

cize,pred nejakymi stovkami,tisickami rokov bolo vsetko idealne. nebolo treba riesit zdravu vyzivu.
v dnesnej dobe sa bio-potraviny zmenili na ecko-potraviny a preto reisime,ako toto eliminovat.

zasady zdravej vyzivy ktore su nam dnes podavane,su predsa zasady normalnej,prirodzenej vyzivy cloveka zpred storocia a dalej pred tym.
predsa nasi predkovia aj ked si dali daku tu slaninu,vajce,mäso....vedeli odkial je,nebolo to svinstvo ako dnes a hlavne-mäso bolo na stole raz,dva razy do tyzdna.
jedli sa obilniny,dokonca obilna kava,jedli sa zemiaky,strukoviny,cestoviny-muka bola celozrnna,az neskor prisliel modny vystrelok,ze biela muka a s tym zacali aj zdravotne problemy.
a veru,jedlo sa vela zeleniny a ovocia.kazdy mal zahradu,sad....
nasi predkovia nezjedli tolko syra,mlieka,smotany,masla ako dnes nasa generacia-ked sa maslo,ci syr doma aj urobili,väcsinou sa to islo na trh predat bohacom.
a veru,bohaci aj byvali chori,vsak trpeli na obezitu,dnu....mali to z tolkeho blahobytu.
preto je aj dobre sem-tam si dat post.
a nasi predkovia sa hybali-od rana do vecera okolo hydoby,zahrady,sadu...zeny susili bylinky,oberali lesne plody....
pili cistu vodu,ktoru nechlorovali-nebolo to este potrebne a v zime si varili bylinkovy caj bylin co si aj sami nasusili...

moja babicka cele dni travila v lese ked bol cas sipiek,ostruzin,truskavic...
nazbierala plne sudy,aj palenku robili,tolko toho mala.cele dni na cerstvom vzduchu....
odovzdavali sme kvanta aj v skole do zberu,robila lekvare,kompoty...
doma mali husi a kravy,nemali kedy na televizor cumet,ani na PC,jak my teraz.

dnes to neni o osvete na zdravu vyzivu-to je iba taky novy ,moderny nazov.
je to osveta na prirodzeny zivot,a k tomu automaticky uz patri aj prirodzena,zdrava strava.
pohyb,cerstvy vzduch....

dnes sa to musi uverejnovat v casopisoch,na nete a pod.,aby sme vobec mali potuchy o tom,ako vyzeral zdravy zivot nasich predkov....
8 0
roman29 roman29

roman29 je offline (nepripojený) roman29

no ano, to vsetko chapem,
len pointou mojej temy bolo ine.
ano, v sucasnosti tie casopisy dookola omielaju to co bolo kedysi normalne, bezne ,prirodzene ...
ale aj tak su mnohi ludia co sa toho nedrzia, ci v modernom podani, ci v tom starom podani... ani sa nemozu drzat, ved vela z tych potravin uz nemame prirodzenych .. naopak krmia sa casto polotovarmi a pod, bez zeleniny, ovocia...... a aj tak sa to vobec na nich negativne neodrazi.

tu mi chyba logika.
alebo jedina logika je, ze telu v skutocnosti stacia uplne zlomky mineralov, vitaminov z toho ako sa uvadza dnes, alebo aj zlomky toho co realne prijimali nasi predkovia (ked mali obdobie dostatku).
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ja rozoznávam Slovensko pred a po príchode supermarketov.To čo bolo pred 10 rokmi na pultoch je niečo úplne iné ,ako teraz.Ako Československo sme mali jedny z nájprísnejších potravinásko- hygienických noriem na svete.Zrušila to prvá Dzurindová vláda.Mali sme kvalitné potraviny.Preto sa mohli starý ľudia dožiť 100 rokov.Teraz máme jedny z najbenevolentnejších noriem ......Z terajších generácií, ktoré začali požierať odpadky z hypermarketov sa 100 r nedožije nik a je jedno či ste vegetarián ,alebo čistý mäsožravec(v Indii je miliarda veganov a nie sú 100 ročný).Osobne si myslím ,že sa nás snažia vedome otráviť.Robia všetko pre to, aby sme vládli drieť ,ale nie sa dožili dôchodku(čo je pre štát a politikov nevhodné) .Osobne zožeriem takmer všetko ,ale veľmi vyberám potraviny podľa toho ,koľko otrovy na ich výrobu použili.
Porovnajte si Rakúsko ,Nemecko.Tam vedomá vlna trovenia obyvateľstva prebehla v 60-70 rokoch .Ich dnešný dôchodcovia sú samý alzheimer,svalová disporforbia,rakovina ,artróza,70%populácie sú alergici.Sú to všetko následky nekontrolovaného prechemizovania potravín.Pred 100 rokmi prakticky neznáme choroby.
Ja mám tetku ktorá žije od 1985 r v Mníchove.Vyrástla pomaly v maštali,vychovaná na mlieku a bravčovom,momentálne veľmi bohatá.Keď sem chodila na návštevy tak dosť vymŕvala v jedle to tu vtedy nikto nechápal,sme si medzi sebou ukazovali na čelo ,že jej z toho ebe.Ja som to pochopil až teraz ,keď vidím to svinstvo v hypermarketoch.Osveta ohľadne potravín prebehla na západ od nás v 80 rokoch.Nás to ešte len čaká keď budeme vidieť svoje decká skapíňať od kŕčov v bruchu bude z toho veľmi veľa chorých a nešťastných.Ak už chcete žerte si barz aj odpad z uránových baní ,ale nedávajte to svinstvo svojim deťom.Oni za to nemôžu.
Ja som stavbár.Toľko škodlivej chémie čo sa dnes zakomponováva do stavebných materiálov nemá obdobu.Obzrite sa po svojom byte kde sa pozriete čistá chémia.Cementárne melú do cementov pneumatiky,staré lieky,oleje,odpad z chemičiek rozomleté plasty,potom musia do cementu na to aby mal akú takú kvalitu a vydržal záruku pridávať ďaľšiu tvrdú chémiu.Dnes už prakticky nejestvuje ,aby som betónoval bez gumenných rukvíc ,rozožerie to ruky do kosti.To predtým ,ako predali Holcim Wienerbergeru nebolo.Pričom chudák cement prišiel o polovicu svojej pevnosti.Prečo myslíte ,že sa všetky potraviny vyrábajú v Poľsku,hypermarkety prišli veľmi rýchlo na to ,že tam nejestvuje kontrola.To samé sú stavebné materiály.Chudák našinec si myslí ,že ušetril keď kúpil v PL tehlu,ale to že tá tehla obshuje 100 násobok povolenej normy arzénu , chrómu,radónu je mu jedno.To samé nábytok,plávajúce podlahy , lakované a napúšťané , ani samo nebo nevie čím.
12 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

Súhlasím s Indeed, osky a samozrejme s 220870. Totižto pravda je taká, že celé je to o komplexnosti viacerých faktorov. Nemôžeme na to pozerať len dvojito v zmysle jedni jedia nezdravo a žijú a druhí jedia zdravo a tiež žijú. resp. robiť si závery a vyhodnotenia z toho ako to teraz momentálne vidí človek je nesprávne. Roman29 píše "ale aj tak su mnohi ludia co sa toho nedrzia, ci v modernom podani, ci v tom starom podani... ani sa nemozu drzat, ved vela z tych potravin uz nemame prirodzenych .. naopak krmia sa casto polotovarmi a pod, bez zeleniny, ovocia...... a aj tak sa to vobec na nich negativne neodrazi." To sa ani zďaleka tak nedá povedať. Viete my zdravotníci to vidíme aj z iného uhla pohľadu - z pohľadu našich ambulancií, pretože je to naša práca a tam keď odoberáme anamnézu tak sa všeličo dozvieme. Osobne teda nemožno súhlasiť s tým, že tí čo sa nestravujú zdravo nemajú žiadne problémy. Často krát keď ich potom majú tak je to tak vážne že až. Resp. mnohí ani neviete o nich, že ich majú pretože sa tým nechvália. Pamätám si mnoho prípadov. Dlho nič a potom vážna choroba alebo smrť.
Poviem to ešte inak, nedávno som to hovoril na jednej prednáške: množstvo negatívnych faktorov vplývajúcich na naše zdravie je oveľa väčšie ako bolo pred x rokmi v minulosti. Pritom niektoré neovplyvním /napr. kvalita ovzdušia v práci a pod./ ale niektoré ovplyvním /napr. z čoho si postavím dom, z akého materiálu a od akého výrobcu si kúpim podlahu, akým náterom vymalujem, aké potraviny si kúpim a pod./. No a teda nie je jedno koľko toxínov za deň absorbujem. Teda nie je jedno či napr.:
1. mám spústu škodlivín v práci - doma spústa škodlivín - v noci keď spím spústa škodlivín
2. mám spústu škodlivín v práci - doma sústa škodlivín - v noci keď spím minimum alebo takmer žiadne
3. mám spústu škodlivín v práci - doma minimum, alebo takmer žiadne - v noci keď spím minimum alebo takmer žiadne
4. mám minimum škodlivín v práci - doma minimum, alebo takmer žiadne - v noci keď spím minimum alebo takmer žiadne
naschváľ som to rozdelil na tri časti: v práci sa zdržujeme zhruba tretinu času /poniektorí/, zhruba tretinu doma a zhruba tretinu prespíme /chápte to prosím orientačne/
No a teda je len na nás čo z toho ovplyvníme a čo nie. V prvom variante máte oveľa vyššiu pravdepodobnosť ochorieť ako v ostatných variantoch. Iste môžeme sa na všetko vykašlať a povedať, však všetko je "otrávené, všetko je škodlivé tak čo už budem robiť nič". Aj to je postoj ale rozumný človek si ho nikdy neosvoji. Som rád že zareagoval aj 220870 ako stavbár v tejto téme, pretože je to jeden z veľmi mála stavbárov, ktorí pomenováva veci pravým menom a ja si ho za to nesmierne vážim. To čo tu napísal je presne tak o kvalite mnohých "novodobých" stavebných materiáloch a plne s tým súhlasím. To, že sa posledné roky stalo Slovensko smetiskom takmer pre celý svet je polutovaniavhodné ale zároveň to odzrkadľuje činy našich politikov. Je tu strašne veľa šmejdu vo všetkých oblastiach. V stavebníctve /sám veľmi dobre o tom viem lebo rekonnštrujem a som v obraze. Denne sa rozhodujem podľa kvality a zloženia materiálov. Tak je to v potravinárstve, tak je to v odevníctve a pod. Ale našťastie nie je to až také zlé pretože ku všetkému tu zatiaľ existuje alternatíva. Produkty všetkého druhu sa dajú kúpiť v celej škále kvality. A podotýkam, že nie vždy je to o cene. Nie vždy je to tak, že kvalitnejšie a zdravšie je aj drahšie. Je to len o našej uvedomelosti, a chcení či nechcení vedieť o veciach okolo nás. Pritom to vôbec veľa nestojí. Na začiatku vždy stačí záujem. Kúpim si napr. podlahu do celého domu podľa výzoru, podľa toho čo mi povie predavač, podľa ceny alebo podľa výrobcu a zloženia maateriálu. A takto je to všetkom. Ešte jeden príklad: už sedem rokov /zhruba/ hovorím ľuďom a upozorňujem ich na niektoré škodlivé farbivá v potravinárstve. Jedno z nich je napr. žltá SY alebo kódový názov E110. Do minulého roku som vídaval v obchodoch na polici dva vanilkové pudingy. Jeden od jedného výrobcu zafarboval poding žltou SY, druhý poding od iného výrobcu ho zafarboval E160a to je prírodný beta karotén. Prvé farbivo je vo svete dokázaný karcinogén, druhé je zdraviu prospešné dokonca. Podotýkam, že cena oboch pudingov bola rovnaká. Ktorí si vyberiete? Ak Vám záleží na Vašom dieťati tak kúpite ten s E160a, ak Vám na ničom nezáleží a žijete v sladkej nevedomosti tak kúpite s SY a postupne trovíte vlastné dieťa. Vždy je to len o ochote rozhodnúť sa pre zdravie a nie pre choroby. Ovšem niekedy sa chorobe nevyhneme aj tak, ale vždy je to o tom, čo som urobil z toho čo som mohol pre svoje zdravie.
Niekto tu spomenul bielu múku. Ale uvedomme si , že percentuálny podiel lepku tejto múky pred 30 rokmi bol okolo 12-14%, dnes je to aj okolo55%. A zrazu máme prudký nárast celiakie v populácii. Lepok je totiž alergén. Alebo príklad zo stavebníctva v minulosti ľudia používali ako farbu na steny vápno. Vieme presne jeho chemické zloženie a jeho dopad na zdravie. Dnes mámme nepreberné množstvo farieb s chcmickým zložením ktoré väčšina z nás ani nepozná, nieto ešte aby sme vedeli ich dopad na naše zdravie, na to sú potrebné dlhodobé vedecké štúdie. Ale kto ich má robiť ak ročne pribudne cca 10 000 nových chemikálií. A kto by ich zaplatil. V súčasnosti všetko diktuje trh. Predať čo najviac a zarobiť čo najviac. V minulosti to tak nebolo. Boli prísne normy na kvalitu. A v neposlednom rade sa líšime ako štáty jednotlivými legislatívami. Kým napr. v Nemecku je formaldehyd zakázaný aj v stavebníctve /pretože je dokázaný karcinogén/, naša legislatíva ho povoľuje aj v potravinárstve. Takže na kom to je? Na nás spotrebiteľoch. Ak my kúpime daný tovar, tak nám ho sem dovozca privezie znova. Pretože ho predá a aj dobre zarobí. Ak ho ekúpime pretože my sa tak rozhodneme /mnohí/, tak ho už neprivezie pretože ho nepredá. V Rakúsku sa napr. prečo nepredávajú rôzne svinstvá. Pretože uvedomelosť rakúšanov ohľadom svojho zdravia je úplne iná ako naša a tam keď to aj dovozca dovezie, tak to nikto nekúpi, on to nepredá a až to viac nedovezie. Samozrejme v neposlednom prípade záleží aj od nášho metabolizmu, genetiky a pod. ale to sú veci z oblasti ktoré neovplyvníme.
8 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Súhlasím do bodky a pridám-vieme ovplyvniť čo striekame do záhrady.Vojdite do ktorejkoľvek záhradkárskej témy,aké sajrajty tí ľudia striekaju na stromy a kvety a neuvedomuju si,že to potom jedia ich deti.Načo plieť,ked môžeme naliať totálny herbicíd,že ano.Paneláky a ich zatepľovanie k tomu plastové okná sú iná kapitola,plesne,plesne,plesne.A to čo robíme našim deťom uplne chorou výživou ani nekomentujem.Nie nadarmo maju naše deti najskazenejšie zuby v EU.
4 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

aké potraviny a kde ich kupujete? kde kupujete zeleninu, všetko nemáme domáce, ked nie v hypermarketoch?
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Ale pokial viem tak priemerný vek sa zvišuje.
Ono to bude tým že máme stále lepšie a drahšie lieky až mám podozrenie že farmaceutický a potravinársky priemysel majú nejakú dohodu,teda-jedny nás neustále otravujú potravinami a druhí liečia.No a nakoniec sú všetci spokojný ako v rozprávke.
To nemyslím celkom vážne.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
plný súhlas s petermikuláš...veľmi pekne KOMPLEXNE vystihnuté, lenže to má háčik...vo všetkom okolo nás /v jedle, v staveb.materiále, v odevách a pod./ je toľko sajrajtu, že od radosti človek ani nevie, čo má vlastne hodiť do košíka, jasný príklad ten puding-viete aký by musel byť človek sčítaný, aby mal analyzovaný každučký produkt v markete? áno, už keď o tom viem, tak si vyberiem "lepšiu alternatívu" ale to je len zlomok, ani netuším, čo je v chlebe /a tých je na pulte aj zo 10 druhov/ a takto by som mohla pokračovať... ja sama som sa v poslednej dobe -keď sa prevalili tie potravinové aférky pristihla: idem po markete, mám zoznam potravín, ktoré chcem, nakúpiť, načiahnem sa za soľou...a študujem a spomenula som si na aférku so soľou z Poľska,
potom som chcela hodiť do košíka kuracie prsia...bum..vynorila sa mi v hlave ďalšia aférka, deti pri mne skackali, že chcú lentilky...zakázala som im to, lebo viete, tie farbivá sú predsa nezdravé!....párky? zabudnite! a ešte som si takto prešla zopár položiek...v ten deň som mala asi vymletý mozog, ale po dobrej hodine študovania zloženia rôznych výrobkov /až ma oči štípali/ som odišla s polovičným nákupom znechutená domov s pocitom: nebolo by mi lepšie niekde na opustenej samote, kde by som si musela všetko dopestovať sama?
P.S.: k 220870...oceňujem úprimnosť z jeho oboru, toto prezradí málokto, ale popravde až ma zamrazilo....keď to pritiahnem za vlasy....počas života sa napr. snažíme dobre stravovať, športovať atď .....a potom zistíme, že niekoľko rokov žijeme v dome z poľských tehál, z ktorých unikajú karc.látky...
Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 19.02.13 at 09:46
2 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Martin1310 Pozri príspevok
Ale pokial viem tak priemerný vek sa zvišuje.
Ono to bude tým že máme stále lepšie a drahšie lieky až mám podozrenie že farmaceutický a potravinársky priemysel majú nejakú dohodu,teda-jedny nás neustále otravujú potravinami a druhí liečia.No a nakoniec sú všetci spokojný ako v rozprávke.
To nemyslím celkom vážne.
Ani nie si ďaleko od pravdy.

Zdravotné poisťovne sú akcionármi sietí rýchleho občerstvenia
http://www.akv.sk/index.php?option=c...=647&Itemid=30
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
plný súhlas s petermikuláš...veľmi pekne KOMPLEXNE vystihnuté, lenže to má háčik...vo všetkom okolo nás /v jedle, v staveb.materiále, v odevách a pod./ je toľko sajrajtu, že od radosti človek ani nevie, čo má vlastne hodiť do košíka, jasný príklad ten puding-viete aký by musel byť človek cčítaný, aby mal analyzovaný každučký produkt v markete? áno, už keď o tom viem, tak si vyberiem "lepšiu alternatívu" ale to je len zlomok, ani netuším, čo je v chlebe /a tých je na pulte aj zo 10 druhov/ a takto by som mohla pokračovať... ja sama som sa v poslednej dobe -keď sa prevalili tie potravinové aférky pristihla: idem po markete, mám zoznam potravín, ktoré chcem, nakúpiť, načiahnem sa za soľou...a študujem a spomenula som si na aférku so soľou z Poľska,
potom som chcela hodiť do košíka kuracie prsia...bum..vynorila sa mi v hlave ďalšia aférka, deti pri mne skackali, že chcú lentilky...zakázala som im to, lebo viete, tie farbivá sú predsa nezdravé!....párky? zabudnite! a ešte som si takto prešla zopár položiek...v ten deň som mala asi vymletý mozog, ale po dobrej hodine študovania zloženia rôznych výrobkov /až ma oči štípali/ som odišla s polovičným nákupom znechutená domov s pocitom: nebolo by mi lepšie niekde na opustenej samote, kde by som si musela všetko dopestovať sama?
my to robíme tak, že máme presne vytipované potraviny - tie sme preskúmali v rámci našich možností a iné nekupujeme. Možno by som to vedela aj spočítať, je to snáď celkovo nejakých 50 položiek. Nie sú z jedného obchodu, je to kombinácia viacerých, vždy keď ideme tým smerom, tak dokúpime. Hotových výrobkov kupujeme minimum. Tým sa aj nákup zrýchľuje a zjednodušuje. Reklama ma len tak ľahko nedostane. Síce občas podľahnem aj ja, ale skôr výnimočne.
Stravujeme sa všetci doma, takže viem, čo dávam do hrnca a v rámci možností sa snažím na to dohliadať. Samozrejme, nejeme na 100% tak, ako by sa dalo, ale snažíme sa. Časť vecí sme si dopestovali.
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať