Zavrieť

Porady

fakturácia spotrebovaných PHL

Potrebovala by som inej spoločnosti prefakturovať spotrebu PHL za určité cesty. Môžem uplatniť takýto postup:?

501/211 spotreba PHL
343/211 odpočet DPH

prefakturácia PHL:
315/648 výnos
315/343 DPH
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    V tomto prípade by som skôr použil účet 642. Prípadne to fakturujte ako službu, pri ktorej si stanovíte paušálnu sadzbu za kilometer.

    dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

    dadika22
    Bude sa to počítať podľa spotreby v TP a aktuálnej ceny za PHL. Nie som si istá, či to môžem ako účtovať ako službu, keďže to nemáme v predmete činnosti. Takže radšej tú 642 miesto tej 648? Sama sa neviem rozhodnúť, resp. aké zdôvodnenie použiť pre účtovanie na ten a ten účet.
    Katarína Cigánová
    Ja sa tiež priklánam k učtu 642 .
    Tiež ho používam - síce nie ako prefakturáciu voči cudzím , ale voči zamestnacom , v podstate sa mi to zdá jedno.
    No urobím ešte jeden zápis a to preučtovanie 542/501 - v prípade ak som mala primárny zápis spotreby PHM na 501 .
    Je to preto , aby som mala voči 642 aj nákladový protiúčet t.j.542.
    dadika22 ďakujem za názor

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    spôsob účtovania 542/501 je možný pri "B" spôsobe účtovania zásob - pokiaľ celý nákup dávam v priebehu roka do spotreby, bez ohľadu na to, či došlo alebo nedošlo k jeho fyzickej spotrebe - t. j. náhrada za účtovanie pri spôsobe "A" evidencie - 542/112...

    V našom prípade však nepredávam to, čo mám na sklade (a je to jedno, či na 112 alebo operatívne) - teda neprišlo k predaju majetku ako takového; majetok - materiál - sa spotreboval, neexistuje, teda ho nemôžem predávať...

    Ak teda refakturujem už spotrebované PHL, účtovanie na 542 nepokladám za správne, preto ani účtovanie na párovom účte 642 sa podľa môjho názoru nevyžaduje...

    Kľudne by som to účtoval na 648... predpokladám, že je to príležitostná fakturácia, nie opakované plnenia.
    dadika22 ďakujem za názor

    dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

    dadika22
    Stefan2005 Pozri príspevok
    spôsob účtovania 542/501 je možný pri "B" spôsobe účtovania zásob - pokiaľ celý nákup dávam v priebehu roka do spotreby, bez ohľadu na to, či došlo alebo nedošlo k jeho fyzickej spotrebe - t. j. náhrada za účtovanie pri spôsobe "A" evidencie - 542/112...

    V našom prípade však nepredávam to, čo mám na sklade (a je to jedno, či na 112 alebo operatívne) - teda neprišlo k predaju majetku ako takového; majetok - materiál - sa spotreboval, neexistuje, teda ho nemôžem predávať...

    Ak teda refakturujem už spotrebované PHL, účtovanie na 542 nepokladám za správne, preto ani účtovanie na párovom účte 642 sa podľa môjho názoru nevyžaduje...

    Kľudne by som to účtoval na 648... predpokladám, že je to príležitostná fakturácia, nie opakované plnenia.
    Bude sa to opakovať zopár krát v roku, to už viem vopred, ale vopred neviem, ako často to bude, bude to však nepravideľné. Ja nákup pohonných látok účtujem na 335 a potom jednorázovo podľa áut na konci mesiaca zúčtujem spotrebu podľa podkladu z dopravného na 501AE/335. Teoreticky by som mohla zúčtovať tú časť, čo sa bude prefakurovávať aj 542/335. Čo je však správnejšie?
    Naposledy upravil dadika22 : 14.03.12 at 16:56

    fakturácia spotrebovaných PHL

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.