Zavrieť

Porady

Ukončenie živnosti

Dobrý deň, ja by som sa tiež chcela spýtať... Živnostník ukončil živnosť v apríli 2014... Popri tom pracuje na TPP. Zo živnosti však nemal žiadny príjem, nemá žiadne neuhradené pohľadávky , nespotrebovvané zásoby nič... V r. 2014 mu bol len vrátený preplaatok z RZ zdr. poistenia /zrazený zráž. danou/ a on hradil uhradil zdr. poistenie vo výške 53€.... Musí dať DP typ B alebo stačí vypísať A zo závislej činnossti...Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Môže sa rozhodnúť:

    Buď podá DP typ A a do poznámok uvedie, že zo živnosti nemal žiadne príjmy ani výdavky
    Alebo podá DP typ B, kde uvedie do výdavkov poistenie 53€ - vykáže stratu, výsledok to však neovplyvní, nakoľko príjem zo záv.činnosti sa nedá ponižovať o stratu zo živnosti.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No veď si môže uplatniť paušálne výdavky. A podľa niektorých mu vtedy nemôže vzniknúť strata. Hoci ja s tým nie som celkom stotožnený.
    kn-alka zo živnosti nemal príjem - aký paušál?
    marjankaj Príjem 0
    výdavky 40% z 0=0

    Veď by nepodával DP B. To je iba na "dôkaz", že strata nevznikla.
    dankabo v KROS-e to hodi do r.9-výdavky,ale je pravda ,že už v r.73 to už neodpočíta-čiže nie je to možné odpočítat od príjmov zo závislej činnosti.Ak da preukázateľné výdaje, tak to nedá ani do r.9-výdaje
    gabrielik A ešte prosím vás má tam preplatok zo zdr. poistovne /nie z RZ/ ale vysporiadanie po ukončení... Vrátili mu 5€, zráž. dan zrazená nebola a vrátili mu to až v oktobri /živnost ukončil v aprili... Podám teda DP B a tých 5 eur dám do príjmu?
    kn-alka nie, o tých 5 eur ponížiš výdavky ..... netráp sa s DP - B, urob A-čko a v poznámkach napíš, že nemal príjmy ani výdavky zo živnosti.
      zbaliť

    Danina je offline (nepripojený) Danina

    Danina
    Vzhľadom k tomu, že takémuto SZČO sa môže urobiť ročné zúčtovanie, sa teda môže podať DP A, ale ja by som volila DP B, z toho bude jasné, že ho podáva pod DIČ - om.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak uhradil na ZP 53 eur - a ZP mu vrátila 5 eur ... tak v skutočnosti zaplatil 48 eur na ZP. Túto sumu uvedie do skutočných výdavkov - ak by sa teda rozhodol vykázať stratu v DP typ B.
    Ale zíde sa mu vôbec takáto strata v budúcnosti? - 48 eur?
    Ja by som spravila len Ačkové DP - jednu oznamovaciu vetu, že nebol príjem zo živnosti tam určite jesto kde napísať (šetrím naše lesy).
    gabrielik No stratu určite nikdy nevyužije lebe je to už dôchodca a podnikať už neplánuje... Len som si nebola istá či je možné podať len to A-tlačivo .... či netreba vyplniť tú tabuľku v B - príloha str.12 soc. a zdr. poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.