Zavrieť

Porady

Dedičské konanie delenie majetku .

Dobrý večer, chcel by som sa poradit ohladom dedičského konania mojej starkej.Moja starká sa starala o svojho brata 7 rokov , nakoľko jeho syn bol alkoholik a jeho vnuci nemali o nho žiadny záujem tak v záveti nechal rodinný dom na moju starkú. Len že spísal záveť v ktorej vydedil svojho zosnulého syna a vnukov ale neuviedol v záveti vydedenie pravnukov . Takže vnuci ktorý boli vydedení napadli záveť cez deti a chcel by som vediet aká časť patrí mojej starkej ako pravoplatnej dedičke a kolko tým dvom pravnukom. Rodinný dom ja vyčíslený na hodnotu 29 500 euro a oni chcú aby sme im vyplatili 20 000euro čo je podľa mňa velká hlúposť a nevieme ako dalej či to riesiť cez súd ma zmysel alebo im máme dakú časť vyplatit ak ano o akú hodnotu by išlo reálne ?
ivka70 Oni chcu znamena, ze napadli zavet a tam si urcili tu sumu? Alebo to iba pytaju od starkej?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Pokial prebehlo (prebieha) dedicske konanie na vsetky vase otazky by mal odpovedat notar ktory vyporiada dedicstvo. Nikto z Nas nevie co bolo uvedene v zavete a ci je vobec vydedenie pravoplatne ani aky je majetok a podiely porucitela a ostatne vztahy.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zo zákona by v prvej skupine (§ 473 OZ) dedil syn; ak nededí dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

    Všetci potomci sú neopomenuteľní dediči, platí na nich § 479: Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

    Keďže neboli ďalší potomkovia vydedení, nadobudli by zo zákona otcov/dedov podiel, teda všetko. Boli však vylúčení z dedenia poručiteľom závetom, takže podľa § 479 sa majú právo domáhať 1/2 dedičstva - inak môže byť závet (relatívne) neplatný.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    najprv musí byť závet platný, ak je platný a deti už niesú /inak by dostali polovicu/, tak vnuci by nemali dostať nič, pretože sa najskôr dedí zo závetu /v závete je zanechaný dom starkej/ a keď nie je závet tak až potom zo zákona /4 dedičské skupiny/,

    Takze opravujem ohladom vnukov, ktori su neopomenutelni dedicia /vsetci potomkovia/ a dedia podla ne-plnoletosti bud cely podiel zo zakona /polovicu dedicstva/ alebo najmenej polovicu polovice majetku zo zakona
    Naposledy upravil viktorviktor : 02.03.16 at 07:52

    Dedičské konanie delenie majetku .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.