Zavrieť

Porady

Dôchodca a slobodné povolanie a povinnosti voči štátu

Ako autorizovanému geodetovi dôchodcovi mi zo zákona vyplýva povinnosť byť evidovaný ako podnikateľ v slobodnom povolaní. Keďže túto činnosť - autorizáciu nevykonávam ako platenú (autorizujem iba práce svojmu synovi), nemám z tejto činnosti žiadne príjmy a zdravotné poistenie za mňa platí štát ako za dôchodcu. IČO by mi pridelil štatistický úrad a neviem, aké povinnosti pre mňa vyplývajú voči daňovému úradu, sociálnej a zdravotnej poisťovni. Či musím platiť nejaké odvody aj pri nulových príjmoch a podávať nulové daňové priznanie. Vedel by mi niekto kvalifikovane poradiť, prosím?
veronikasad iné zdanitelné príjmy, napr. zo zamestnania nemáš ?
vieroslava Som nepracujúci dôchodca, mám iba príjmy z prenájmu, ktoré normálne zdaňujem (ale z týchto príjmov sa odvody neplatia), predtým som bola SZČO s prideleným IČO aj DIČ, ale živnosť som dávno ukončila. Manžel je podobný prípad, ale on neplatí žiadne dane, lebo nemá žiadne príjmy, okrem dôchodku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Máš všetky povinnosti, ako každá iná SZČO, ktorá je zároveň dôchodcom. teda registrácia na DU, predpokladám, že aj povinná elektronická komunikácia (to si pre istotu over - či si vo výnimke). Platiť by si ale nemusel nič, pretože v ZP si môžeš dať nulové preddavky -ak by si mal príjem, tak by potom možno od teba chceli niečo doplatiť, ale pri malom príjme nemusíš riešiť ani DP no a tým pádom ani odvody nebudú. Ja doporučujem oznámenie na DU - v takom prípade, ak je tvoj píjem nižší ako 50% NČZD. (akurát sme posielali jedno takéto všeobecné oznámenie) . A SP neriešiš vôbec.
    Ak samozrejme bude ten príjem vyšší - tak sa zariadiš podľa toho - DP, poistné na ZP, resp aj na SP možno?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vieroslava Čiže ak som správne pochopila, budem iba registrovaná ako slobodné povolanie s pridelených IČO aj DIČ (po oznámení na DÚ), ale ak nebudem mať žiadne príjmy, nemusím vôbec nič oznamovať na DÚ, ZP ani SP, ani podávať nulové priznanie.
    Katy a R musíš mať vybavenú aj elektronickú komunikáciu - no a keďže máš príjem z prenájmu - tak podávaš DP, aj všetko riešiš len elektronicky (papierovo sa už potom DU baviť s tebou nebude)
    vieroslava Ďakujem. Elektronická komunikácia nie je problém, už teraz podávam DP elektronicky.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Po pridelení IČO štatistickým úradom - ŠU asi nerobí registráciu na DU - si treba vybaviť elektronickú komunikáciu na Daňovom úrade a zaregistrovať sa ako platitel dane z príjmov fyzickej osoby. Ak prijem za kal.rok nepresiahne polovicu ročnej nezd.časti základu dane, DP typu B podať nemusí, stačí keď pošle oznámenie že mu nevznikla povinnosť podať DP.
    Ak nebude podávať DP, žiadne povinnosti voči ZP a SP mať nebude. Aj keby príjem presiahol, povinná registrácia v SP mu vznikne až keby jeho ročný príjem presiahol 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu.
    V ZP je ako starobný dôchodca poistencom štátu, príp. nedoplatok by vyrovnal v RZZP, ak by teda z podnikania mal nejaké príjmy.
    vieroslava Ďakujem.

    Dôchodca a slobodné povolanie a povinnosti voči štátu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.