Zavrieť

Porady

dodatocne DP alebo opravne

Ahojte poradaci,
takze mam takyto problem:
zamestnankyna na materskej dovolenke, ma poziadala o vykonanie rocneho zuctovania dane, takisto poziadala spatna o danovy bonus. Vsetko som vykonala, aj danovy bonus doplatila. Lenze ona zisitila, ze si ho uplatnoval manzel a teraz chce danovy bonus vratit. Ja jej vystavim rocne zuctovanie, ktore bude mat 2 strany a tam bude vsetko vyplnene (aj vratena dan, aj doplateny bonus. Co ma ona robit? Jasne, ze podat danove priznanie, ale ake dodatocne alebo opravne?

dakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fialka m Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
takze mam takyto problem:
zamestnankyna na materskej dovolenke, ma poziadala o vykonanie rocneho zuctovania dane, takisto poziadala spatna o danovy bonus. Vsetko som vykonala, aj danovy bonus doplatila. Lenze ona zisitila, ze si ho uplatnoval manzel a teraz chce danovy bonus vratit. Ja jej vystavim rocne zuctovanie, ktore bude mat 2 strany a tam bude vsetko vyplnene (aj vratena dan, aj doplateny bonus. Co ma ona robit? Jasne, ze podat danove priznanie, ale ake dodatocne alebo opravne?

dakujem
Dodatočné DP, kedže je už po lehote na riadne DP.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Ja mám vinou zamestnanca ešte zložitejší problém. Od júna 2006 si uplatňoval DB, ktorý bol žiadaný od DÚ, nakoľko preddavky nestačili , bolo mu vykonané RZ v ktorom som mu ešte priznala DB za 1-5 mesiac, konečný preplatok bol cez 9 tis. Podala som už aj žiadosť na DU o poukázanie DB, nakoľko do konca roka nevysporiadame tie preplatky.
A dnes prišiel s tým, že bonus uplatňovala manželka. Takže vykonám nové zúčtovanie + druhá strana. Ale čo s kvartálnymi prehľadmi, ročným hlásením a aj tou žiadosťou o poukázanie preplatku? Je potrebné to opravovať a podávať opravné?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Lydka R Pozri príspevok
Ja mám vinou zamestnanca ešte zložitejší problém. Od júna 2006 si uplatňoval DB, ktorý bol žiadaný od DÚ, nakoľko preddavky nestačili , bolo mu vykonané RZ v ktorom som mu ešte priznala DB za 1-5 mesiac, konečný preplatok bol cez 9 tis. Podala som už aj žiadosť na DU o poukázanie DB, nakoľko do konca roka nevysporiadame tie preplatky.
A dnes prišiel s tým, že bonus uplatňovala manželka. Takže vykonám nové zúčtovanie + druhá strana. Ale čo s kvartálnymi prehľadmi, ročným hlásením a aj tou žiadosťou o poukázanie preplatku? Je potrebné to opravovať a podávať opravné?
DB uplatňuješ zamestnancovi na základe podpísaného vyhlásenia.
Ak máš podpísané vyhlásenie, kde žiada o tento DB a tiež žiadosť o vykonanie RZ dane, kde uviedol, že si dodatočne uplatňuje DB, tak by som nerobila absolútne nič.
Plne zodpovedá za to zamestnanec.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Z tvojej strany chyba nenastala. Prehľady aj hlásenie máš správne tak, ako si v skutočnosti DB uplatňovala na základe podpísaného vyhlásenia zamestnanca. Rovnako aj RZD si vykonala na základe jeho podpísanej žiadosti.
Teraz mu len vystav druhú stranu RZD a zamestnanec nech si pekne podá dodatočné daňové priznanie a ten DB vráti.
Teba sa to už netýka.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Zamestnanec požiadal firmu o ročné zúčtovanie dane, ktoré mu firma vykonala.
Teraz zistil, že ešte našiel dodatočne potvrdenie ďalšom príjme.
Môže mu firma urobiť ešte raz dodatočé zúčtovanie, aj keď to nebola chyba firmy, alebo si musí podať dodatočné daňové priznanie sám?

Ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Dana7 Pozri príspevok
Zamestnanec požiadal firmu o ročné zúčtovanie dane, ktoré mu firma vykonala.
Teraz zistil, že ešte našiel dodatočne potvrdenie ďalšom príjme.
Môže mu firma urobiť ešte raz dodatočé zúčtovanie, aj keď to nebola chyba firmy, alebo si musí podať dodatočné daňové priznanie sám?

Ďakujem
Zamestnanec si urobí dodatočné daňové priznanie.
0 0
gabco gabco

gabco je offline (nepripojený) gabco

Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť s nasledovným prípadom-

- dnes preberám mzdy po bývalej mzdárke a zistila som, že nesprávne urobila ročné zúčtovanie dane jednému zamestnancovi, ktorému vychádzal preplatok na dani 3.200,- Sk a ona ho omylom ponížila o uplatnený daňový bonus od predchádzajúceho zamestnávateľa, pretože ho nedala do nároku r.5 ale do r.8
daňový bonus na vybratie, pritom splnil všetky podmienky na vyplatenie DB ako to teraz opraviť - treba urobiť opravu RZD a uviesť ju II.Q prehľade v r.3, alebo si má zamestnanec urobiť dodatočné DP?

ĎAKUJEM
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Podá si D DP a priloží k nemu to RZD od zamestnávateľa.
0 0
gabco gabco

gabco je offline (nepripojený) gabco

Práve teraz prišiel zamestnanec DÚ, kde mu povedali, že ak bola na vine mzdová účtovníčka nie je povinný podať D DP ale zamestnávateľ musí urobiť opravu RZD, pretože chyba nenastala z viny zamestnanca.
0 0
Zdenuša Zdenuša

Zdenuša je offline (nepripojený) Zdenuša

fialka m Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
takze mam takyto problem:
zamestnankyna na materskej dovolenke, ma poziadala o vykonanie rocneho zuctovania dane, takisto poziadala spatna o danovy bonus. Vsetko som vykonala, aj danovy bonus doplatila. Lenze ona zisitila, ze si ho uplatnoval manzel a teraz chce danovy bonus vratit. Ja jej vystavim rocne zuctovanie, ktore bude mat 2 strany a tam bude vsetko vyplnene (aj vratena dan, aj doplateny bonus. Co ma ona robit? Jasne, ze podat danove priznanie, ale ake dodatocne alebo opravne?

dakujem

fialka m: ja to robím tak, že
1) dám zamestnancovi podpísať vyhlásenie - kde uvádza, že bude poberateľom daňového bonusu on
3) musí mi priniesť kópiu rodného listu dieťaťa alebo potvrdenie o návšteve školy
2) požiadam zamestnanca, aby od manžela/manželky priniesol čestné prehlásenie, resp. potvrdenie od zamestnávateľa, že on si daňový bonus neuplatňuje

a takto jednoducho sa vyhneš v budúcnosti omylu, ktorý sa ti teraz stal...
0 0
gabco gabco

gabco je offline (nepripojený) gabco

Zamestnancovi na DÚ odmietli prevziať D DP s tým, že ak na vine bola mzdová účtovníčka sme povinný urobiť opravu RZD, iba v prípade, ak by bolo RZD nesprávne z viny zamestnanca treba podať D DP.
0 0
gabco gabco

gabco je offline (nepripojený) gabco

Aj ja to robím uvedeným spôsobom a by ste sa čudovali koľko zamestnancov si to rozmyslí ak má doniesť potvrdenie od manželky alebo manžela.
0 0
Zdenuša Zdenuša

Zdenuša je offline (nepripojený) Zdenuša

gabco Pozri príspevok
Aj ja to robím uvedeným spôsobom a by ste sa čudovali koľko zamestnancov si to rozmyslí ak má doniesť potvrdenie od manželky alebo manžela.
presne tak
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

Hľadám radu u skúsených.
Manžel skončil PP dohodou k 31.8.07 a pri preberaní a podpisovaní potrebných dokumentov sme zistili, že mu za rok 2006 nebolo vykonané RZD. Nedostal ani Potvrdenie o zdaniteľnej mzde .. za rok 2006. Dostal ho do ruky až teraz a nie som si celkom istá ako pokračovať ďalej. Máme podať dodatočné DP typ A? /mal iba príjmy zo zamestnania/. Aká pokuta ho za to čaká?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak požiadal svojho zamestnávateľa o RZD, mal ho vykonať zamestnávateľ, ako zistil, že nie je uroobené?
Nedostal potvrdenie o jeho vykonaní, potvrd. o zaplatení dane.?
Naposledy upravil Tweety : 10.09.07 at 10:38
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

V tej firme to fungovalo tak, že vždy raz za rok prišiel majiteľ s hŕbou papierov, ktoré bolo treby podpísať /výplatné pásky, vyhlásenia, ..../.
Keď tam manžel pred 3 rokmi začínal, tak bol predtým SZČO. Samozrejme mal povinnosť podať DP. Ďalší rok si vyžiadal Potvrdenie o zd. mzde ... pretože ja som bola časť roka na RD a môj príjem bol nízky, takže bolo výhodné podať DP /od neho by preplatok nikdy nevidel/.
Majiteľove logické uvažovanie bolo - keď si 2x podával DP podá si zasa. Zistili sme to až keď jeho účtovníčka manželovi podstrčila podpísať vo Vyhlásení roky 2004, 2005, 2006 - prevzatie Potvrdenia o zd. mzde .....
Samozrejme, že s rokom 2006 som nesúhlasila, tak vytiahli, že ale ona má podpísané od manžela prevzatie /neviem kde/.
Pre mňa je jednoduchšie podať dodatočné DP ako sa s nimi hádať. Len neviem kto zaplatí prípadnú pokutu.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nebudete podávať dodatočné DP ,ale riadne. Dodatočné sa podáva ako oprava riadneho, ktoré bolo podané v lehote podľa Zákona o dani z príjmov, tento rok to bolo 2.4. Pokutu platí daňovník, t.j. pán manžel ...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Potvrdenie o zdaniteľnej mzde dávame všetkým zamestnancom bez rozdielu, či sme im robili RZD, alebo nerobili, ak manžel nepožiadal o RZD zamestnávateľa,- zvlášť žiadosť- mal povinnosť podať v termíne do 31.3.07 DP sám, ak tak neurobil, bude sám znášať prípadnú pokutu za nepodanie.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Jednoznačne daňovník, teda manžel. Ak chcel, aby mu RZD spravil zamestnávateľ, mal ho požiadať písomne na predpísanom tlačive najneskôr do 15. februára.
Naposledy upravil abel : 10.09.07 at 11:10 Dôvod: doplnenie termínu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

anmary Pozri príspevok
V tej firme to fungovalo tak, že vždy raz za rok prišiel majiteľ s hŕbou papierov, ktoré bolo treby podpísať /výplatné pásky, vyhlásenia, ..../.
Keď tam manžel pred 3 rokmi začínal, tak bol predtým SZČO. Samozrejme mal povinnosť podať DP. Ďalší rok si vyžiadal Potvrdenie o zd. mzde ... pretože ja som bola časť roka na RD a môj príjem bol nízky, takže bolo výhodné podať DP /od neho by preplatok nikdy nevidel/.
Majiteľove logické uvažovanie bolo - keď si 2x podával DP podá si zasa. Zistili sme to až keď jeho účtovníčka manželovi podstrčila podpísať vo Vyhlásení roky 2004, 2005, 2006 - prevzatie Potvrdenia o zd. mzde .....
Samozrejme, že s rokom 2006 som nesúhlasila, tak vytiahli, že ale ona má podpísané od manžela prevzatie /neviem kde/.
Pre mňa je jednoduchšie podať dodatočné DP ako sa s nimi hádať. Len neviem kto zaplatí prípadnú pokutu.
1. ak nebolo vykonané RZ ani podané DP podať musíš nie dodatočné ale riadne DP avšak v oneskorenom termíne.
2. ak podáš DP pokutu zaplatí manžel.
3. Aká bola výška príjmu manžela?, vznikol mu vôbec nejaký preplatok, nedoplatok? Podľa toho by som sa predsa pokúsila dohodnúť so zamestnávateľom, aby vykonal RZ v danom termíne , možno nebolo nutné nič vyrovnávať s DÚ....
0 0
Načítať ďalšie