Zavrieť

Porady

rodičovská dovolenka

Ahojte poraďáci,
prosím Vás o radu, momentálne som na materskej dovolenke a chcela by som po jej skončení čerpať rodičovskú dovolenku. Mám písomne požiadať zamestnávateľa o čerpanie rodičovskej dovolenky? Čo mám v žiadosti všetko napísať a kedy najneskôr mu ju mám doručiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Lion Topoľčany
    Neviem o nijakej žiadosti na zamestnávateľa. Aspoň v mojom prípade to tak nebolo. Majiteľ ma po 6 mesiacoch od narodenia bábätka volal do práce, ale ja som akosi uprednostnila materské povinnosti. Dohodli sme sa teda len ústne, že zostávam naďalej doma.
    Na personálne som oznámila, že prechádzam na rodič.dovolenku /zmena registrácie na sociálke/.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Keď som v roku 2004 prechádzala z materskej na rodičovskú dovolenku, bola v tom čase potrebná žiadosť so súhlasom zamestnávateľa pre Sociálnu poisťovňu. Avšak už minulého roku nebola potrebná vzhľadom k tomu, že je možné pracovať aj popri rod. dovolenke a aj naďalej by si ju mala vyplatenú.
    Takto ma usmerňovala pracovníčka zo SP.
    Je potrebné, aby vedel o tom zamestnávateľ kvôli zmene registrácie v SP a ZP.

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    Toľko Zákonník práce § 166

    Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.


    Ako personalistka odpovedám : Zákonník práce hovorí o tom, že zamestnávateľ poskytne rodičovskú dovolenku zamestnancovi, ak o to požiada. U nás poprosím zamestnankyňu, ak ide na MD, že ak sa rozhodne, že nastúpi po MD na RP nech príde za riaditeľom, napíše krátku žiadosť o poskytnutie RD , uvedie dátumy odkedy- dokedy , tie aby boli totožné s papiermi na SP. Zamestnávateľ odpovie na žiadosť že tejto žiadosti vyhovuje, lebo je povinný tejto žiadosti vyhovieť. Nakoľko vie odkedy dokedy bude zamestnanec na RP vie si plánovať ľudské zdroje - t.j. ak si na MD zvyčajne sa berie sila na tvoje zastupovanie, on jej potrebuje povedať, či jej prac.pomer predlžuje alebo nie.
    Z tvojej strany zase budeš mať papier, že keď ti skončila MD a ty si nenastúpila do práce, dôvod svojej neprítomnosti. Nikto ti nemôže dať absenciu. Stačí napísať naozaj len kratučkú žiadosť.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    alenôčka11 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    prosím Vás o radu, momentálne som na materskej dovolenke a chcela by som po jej skončení čerpať rodičovskú dovolenku. Mám písomne požiadať zamestnávateľa o čerpanie rodičovskej dovolenky? Čo mám v žiadosti všetko napísať a kedy najneskôr mu ju mám doručiť?
    Zjednodušene: netreba zamestnávateľa žiadať o RD. Treba si požiadať o rodičovský príspevok na Úrade práce, rodiny a SV - tam sa vyplní tlačivko. Inak zamestnankyne-na MD mojich klientov nenahlasujú žiadny prechod na Rd - ten si vypočítam sama a keď ubehne 28 týždňov - nahlásim zmenu na SP ako prerušenie poistenia.

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Orsz Pozri príspevok
    Zjednodušene: netreba zamestnávateľa žiadať o RD.
    O RD žiadať treba, viď predchádzajíci príspevok s citáciu ZP. Často sa to robí ale automaticky, zamestnávateľ vedie takúto zamestnankyňu po skončení MD na RD. Ale keby chcel byť zamestnávateľ "sviňa", tak jej dá absenciu.

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    A ešte mi povedzte , zmenu na SP z dôvodu nástupu na rodičovskú dovolenku hlásim na RL , ale potrebujem k tomu nejaký doklad od pracovníčky , kedy vlastne začína tú RD , alebo si ten deň mám vypočítať sama , tak ako je to uvedené vyššie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    NIe, doklad špeci nie, vypočítame to sami, alebo nám pomôže mzdový soft, ktorý to sleduje sám. Cez RLFO je to prerušenie poistenia.-nie zmena, tá je pri nástupe na MD.

    rodičovská dovolenka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.