Zavrieť

Porady

Nárok na návštevu lekára a dovolenku pri nástupe na MD

Dobrý deň,
potrebovala by som radu... Naša účtovníčka mi tvrdí, že keď nastupujem na materskú tento rok v októbri, mám nárok len na pomernú časť dovolenky... Pričom podľa mojich znalostí MD by sa mi nemala rátať ako prerušenie práce alebo? Mám teda nárok na celých 20 dní za rok a môžem si ich podľa zákona vybrať pred nástupom na MD alebo naozaj až po?
A druhá otázka čo ma trápi... Týka sa podobné krátenie aj tých 7 dní na návštevu lekára + 7 doprovod k lekárovi? (nejde o návštevy lekára v súvislosti s tehotenstvom)... Môžem vyčerpať pred nástupom na materskú celých 7 +7 dní?


Ďakujem za ujasnenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ano, mas narok na dovolenku za cely kalendarny rok (tvoj PP sa nastupom na MD nekonci, MD sa posudzuje ako vykon prace, kratenie dovolenky pripada do uvahy az pri RD - § 109), ale cerpanie dovolenky urcuje zamestnavatel - § 111, dovolenku, ktoru si nevycerpas pred nastupom na MD vycerpas po jej skonceni, alebo az po skonceni RD.

    Prekazky v praci sa v tvojom pripade tiez nekratia. Ak o nich vies vopred musis ich zamestnavatelovi oznamit vopred. Kratia sa len v pripade vzniku pracovneho pomeru v priebehu roka - § 141 ods. 6.

    Nárok na návštevu lekára a dovolenku pri nástupe na MD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.