Zavrieť

Porady

Dohody a ročné zúčtovanie dane

Dobry den, je povinnost zahrnut do rocneho zuctovania dane alebo do danoveho priznania aj prijem z dohody?
Dakujem,uz sa mi to vsetko pletie.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tom1
Dobry den, je povinnost zahrnut do rocneho zuctovania dane alebo do danoveho priznania aj prijem z dohody?
Dakujem,uz sa mi to vsetko pletie.
Áno, je to tiež príjem zo ZČ.
0 0
Tom1 Tom1

Tom1 je offline (nepripojený) Tom1

Takze je potrebne vystavit im aj potvrdenie o dani... A to aj vtedy,ak mali len zrazkovu dan. Je tak.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tom1
Takze je potrebne vystavit im aj potvrdenie o dani... A to aj vtedy,ak mali len zrazkovu dan. Je tak.
Potvrdenie o príjmoch zo ZČ,... tak ako ostatným zametnancom.
0 0
Tom1 Tom1

Tom1 je offline (nepripojený) Tom1

dakujem,takze vsetkym,ktory maju zdan.prijem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak majú len zrážkovú daň, zamestnávateľ nie je povinný vystaviť potvrdenie, iba ak by si zamestnanec oň požiadal. Príjem zdanený zrážkovou daňou sa nemusí zahrnúť do ročného zúčtovania dane, ale môže sa, potom si ale zamestnanec musí robiť daňové priznanie, ak sa nemýlim.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 11.01.07 at 08:50
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

somij
Ak majú len zrážkovú daň, zamestnávateľ nie je povinný vystaviť potvrdenie, iba ak by si zamestnanec oň požiadal. Príjem zdanený zrážkovou daňou sa nemusí zahrnúť do ročného zúčtovania dane, ale môže sa, potom si ale zamestnanec musí robiť daňové priznanie, ak sa nemýlim.
1. Takže ja nemôžem urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý by si chcel zahrnúť do príjmu aj príjem zdanený zrážkovou daňou, napr. z dohody?

2. Keď uplatňujem zamestnancovi odpočítateľnú položku na manželku, ktorá mala aj vlastný príjem z dohôd, beriem do úvahy jej hrubý príjem alebo čistý?

Ďakujem
0 0
valika3 valika3

valika3 je offline (nepripojený) valika3

[quote=somij]Ak majú len zrážkovú daň, zamestnávateľ nie je povinný vystaviť potvrdenie,

ja si myslím, že ak majú dohodári len zrážkovú daň aj tým je nutné vystaviť potvrdenie, aj keď oň nepožiadajú /§39 ,odsek 5 zákona o dani z príjmov a §5 ods.3 zákona o správe daní a poplatkov/
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Valika, máš pravdu, bola som v tom, že zrážková daň sa robila, aby sa toto papierovanie na konci roka zjednodušilo, takže opravujem príspevok.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jankasm
1. Takže ja nemôžem urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý by si chcel zahrnúť do príjmu aj príjem zdanený zrážkovou daňou, napr. z dohody?

2. Keď uplatňujem zamestnancovi odpočítateľnú položku na manželku, ktorá mala aj vlastný príjem z dohôd, beriem do úvahy jej hrubý príjem alebo čistý?

Ďakujem
1. Možno môžeš, pozri znenie §38 ods.1. V podstate som bola zvedavá, čo si o tom myslia ostatní, a tiež čakám ako bude vyzerať tlačivo ročného zúčtovania.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den všetkým prajem!!!
Tak ak som to dobre pochopila tí dohodári, ktorý platili preddavkovu aj zrážkovú daň tak im môžem do príjmu zahrnúť len preddavkovu a zrážkovú nie???
Lebo ked som teraz robyla ročné zúčtovanie v Krose tak mi to zarátalo len daň preddavkovú!!!
Je to správne?????
Poradte mi prosím???
Vďaka Silvia
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak hovoríte o "Potvrdení o príjme" - tak tam do riadku 01 uvádzate zdaniteľné príjmy zdanené preddavkovo a do r.12 zdaniteľné príjmy, zdanené zrážkovou daňou.

V ročnom zúčtovaní dane sa príjmy zdanené zrážkou uvádzať nebudú, pretože sa považujú za daňovo vysporiadané. Ak si chce zamestnanec tzv. "dodaniť" príjmy zdanené zrážkovou daňou - lebo bez nich by nevyužil naplno nezdaniteľné čiastky - musí si sám podať daňové priznanie typ A. Viac na www.drak.porada.sk
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

ďakujem pekne pán Mihál!!
Príjmený den prejem!!

PORADA JE SUPERRRRRRRRRRRRRRRRR
0 0
martina277 martina277

martina277 je offline (nepripojený) martina277

Za podmienky, ze nejde o prijem nizsi ako 5,000 a dotycny si neuplatnoval odpocitatelnu polozky a bonus u tohto platitela, tak ano. Pozri si § 43 (3) j) a § 38 (1).
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

somij
Valika, máš pravdu, bola som v tom, že zrážková daň sa robila, aby sa toto papierovanie na konci roka zjednodušilo, takže opravujem príspevok.
Ja som si tiež myslela, že bude menej papierovania (mám u jedného klienta cca 500 dohodárov - väčšina zrážková daň). Už som klientov aj tak informovala a teraz som zistila, že som sa mýlila a musím sa priznať k môjmu omylu .
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
jankasm
1. Takže ja nemôžem urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý by si chcel zahrnúť do príjmu aj príjem zdanený zrážkovou daňou, napr. z dohody?

2. Keď uplatňujem zamestnancovi odpočítateľnú položku na manželku, ktorá mala aj vlastný príjem z dohôd, beriem do úvahy jej hrubý príjem alebo čistý?

Ďakujem
Janka ,hrubý príjem.
0 0
Monkey Monkey

Monkey je offline (nepripojený) Monkey

Mám na vás "skúsenejšie hlavičky" takúto otázku. Kamaratka, ktora bola v 2006 na rodičovskom príspevku, vykonala nejaku prácu na dohodu, podpisala pre zamestnávateľa Vyhlásenie. Cely zarobok bol do 4000,-. Má povinnosť požiadať o ročné zúčtovanie dane? Ak nepožiada, musí si podať DP? A čo jej manžel, ktorý bude čoskoro podpisovať u svojeho zamestnávateľa žiadosť o roč. zúčtov. dane a do kolonky prijem manžela napíše čo? Treba mu nejake potvrdenie od jej zamestnávateľa?

Moooooooc ďakujem za odpoveď.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Monkey
Mám na vás "skúsenejšie hlavičky" takúto otázku. Kamaratka, ktora bola v 2006 na rodičovskom príspevku,RP je štátna dávka,ktorá sa do príjmov nepočíta vykonala nejaku prácu na dohodu, podpisala pre zamestnávateľa Vyhlásenie.Ak podpísala vyhlásenie,nech do 15.2 požiada o ročné zúčtovanie. Cely zarobok bol do 4000,-. Má povinnosť požiadať o ročné zúčtovanie dane? **Ak nepožiada, musí si podať DP?** A čo jej manžel, ktorý bude čoskoro podpisovať u svojeho zamestnávateľa žiadosť o roč. zúčtov. dane a do kolonky prijem manžela napíše čo? Treba mu nejake potvrdenie od jej zamestnávateľa?Áno,potvrdenie o príjme a práve o horeuvedený príjem sa uplatňovaná NĆZD na manželku zníži.

Moooooooc ďakujem za odpoveď.
Ak som uviedla nesprávnu odpoveď ,rýchlo ma prosím opravte ,aby som ostatných nemýlila.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jankasm
Takže ja nemôžem urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý by si chcel zahrnúť do príjmu aj príjem zdanený zrážkovou daňou, napr. z dohody?
Ak si zamestnanec chce "dodaniť" aj príjem zdanený zrážkovou daňou - napr. z dohody u iného zamestnávateľa - musí si podať daňové priznanie. V ročnom zúčtovaní nebude možné do úhrnu zdaniteľných príjmov započítať aj príjmy zdanené zrážkovou daňou.

ZoDP_§38_ods.1
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To Monkey:
..
Kamaratka, ktora bola v 2006 na rodičovskom príspevku, vykonala nejaku prácu na dohodu, podpisala pre zamestnávateľa Vyhlásenie. Cely zarobok bol do 4000,-. Má povinnosť požiadať o ročné zúčtovanie dane?

Požiadať o ročné zúčtovanie dane je možnosť, nie povinnosť.

ZoDP_§38_ods.1
...
Ak nepožiada, musí si podať DP?

Ak o RZD nepožiada a úhrn jej zdaniteľných príjmov (dohoda) za rok 2006 bol vyšší ako 45408 Sk, musí si sama podať daňové priznanie, DPFO, typ A.

Ak úhrn príjmov bol do 45408 Sk, nemusí podávať daňové priznanie.

ZoDP_§32
...
A čo jej manžel, ktorý bude čoskoro podpisovať u svojeho zamestnávateľa žiadosť o roč. zúčtov. dane a do kolonky prijem manžela napíše čo? Treba mu nejake potvrdenie od jej zamestnávateľa?

Do kolonky "príjem manžela (manželky)" uvedie úhrn príjmov manželky na dohodu. Sumu rodičovského príspevku nezapočíta. Nie je potrebné dokladovať výšku príjmu potvrdením od zamestnávateľa manželky.

ZoDP_§11_ods.1_pism.b
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Monkey
Mám na vás "skúsenejšie hlavičky" takúto otázku. Kamaratka, ktora bola v 2006 na rodičovskom príspevku, vykonala nejaku prácu na dohodu, podpisala pre zamestnávateľa Vyhlásenie. Cely zarobok bol do 4000,-. Má povinnosť požiadať o ročné zúčtovanie dane? Ak nepožiada, musí si podať DP? A čo jej manžel, ktorý bude čoskoro podpisovať u svojeho zamestnávateľa žiadosť o roč. zúčtov. dane a do kolonky prijem manžela napíše čo? Treba mu nejake potvrdenie od jej zamestnávateľa?

Moooooooc ďakujem za odpoveď.
Keď podpísala vyhlásenie a náhodou by tam nejaká daň bola tak to je preddavková a môže si požiadať o ročné zúčtovanie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať