Zavrieť

Porady

Rodicovska / materska dovolenka kontra dovolenka za kalendarny rok

Od roku 1999 som zamestnana na TPP u jedneho zamestnavatela. Od 9/2005 som na materskej dovolenke, nasledne od 4/2006 na rodicovskej. Rodicovska mi trva do 10/2008.
Kedze moj zamestnanecky pomer stale trva, som presvedcena ze za obdobie stravene na materskej aj rodicovskej dovolenke, mi patri DOVOLENKA ZA KALENDARNY ROK (samozrejme kratena), tak ako kazdemu inemu zamestnancovi.
Vedeli by ste mi prosim PRIBLIZNE vypocitat, kolko dni je zamestnavatel povinny mi preplatit (resp. dovolit vycerpat) za obdobie stravene na MD a RD? (mam 33 rokov)
Aky dovolenkovy priemer bude pri vyplacani pouzity?
Dakujem.
Usporiadat
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Za výkon práce sa v tvojom prípade posudzuje materská dovolenka, nie rodičovská dovolenka, čiže dovolenka ti patrí len za obdobie MD. Viď. § 144 a 166 Zákonník práce
0 0
Rozalaia Rozalaia

Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

OK, takyto odhad mi staci, aj ked ten rok 2007 ma sklamal (.
Prosim presnejsie zadefinovat pojem "pravdepodobny priemer nahrady". Znamena to, ze mzdarka bude vychadzat z mojho posledneho znameho platu podla mzdoveho dekretu? Alebo bude vychadzat z poslednej znamej vyplatenej mzdy? Alebo z posledneho znameho dovolenkoveho priemeru pred nastupom na matersku? Pytam sa preto, lebo tesne pred nastupom na matersku dovolenku som mala dost vela "mimoriadnych odmien" ... vlastne ked tak nad tym uvazujem, cca 8 mesiacov pred nastupom na matersku som vdaka odmenam mala takmer dvojnasobny plat (oproti mzdovemu dekretu) len vdaka odmenam.
Dakujem.
0 0
Rozalaia Rozalaia

Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

Viem, citala som, som z tych menej chapavych. Tazko si viem v praxi uplatnit cast :" .... alebo zo mzdy, ktoru by zrejme dosiahol". Ako mzdarka zisti moju "mzdu ktoru by som zrejme dosiahla"????
(Ak niekto odpise ze zo mzdoveho dekretu bez "predpokladanych" odmien, tak ho nebudem mat rada )
0 0
Rozalaia Rozalaia

Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

V pracovnej zmluve nic, kolektivna neexistuje. Nerada sa hram na skryvacku. Smutne je, ze nasa aktualna mzdarka mi dovolenku za obdobie stravene na MD a RD nechce uznat vobec (vraj o tomto este nepocula). Kym sa na nu vrhnem a roztrham ju, chcela som vediet ako to funguje v praxi. A ked jej vysvetlim, ze nejaky narok na dovolenku tam bude, MUSIM ju aj odkontrolovat. Pocet dni uz zvladnem, ten priemerny zarobok este nie.
0 0
Rozalaia Rozalaia

Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

Mzdovy predpis mojho zamestnavatela o tomto nehovori nic. Viem to na 100%. Zacinam to vidiet tak, ze sa mzdarka oprie o moj mzdovy dekret. O ake smutne.
Kazdopadne dakujem za spolupracu.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prosím , chcem si odobriť svoj výpočet. Zamestnankyňa mala k 1.1.2002 zostatok dovolenky z roku 2001 iba 1 deň. Od 25.11.2001 do 28.5.2002 mala PN, od 29.5.2002 nastupila na matersku dovolenku. Vypocitala som spravne, ze za obdobie od 1.1.2002 do 28.5.2002 jej nevznikol narok kedze mala cely cas PN a za obdobie materskej dovolenky , ktora sa jej pre ucely dovolenky pocita ako odpracovana doba ma narok na 12 dni dovolenky? Alebo jej mam kratit aj tuto dovolenku pocas materskej z dovodutej predchadzajucej PN. Mozete mi prosim poradit?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

megyzah Pozri príspevok
Prosím , chcem si odobriť svoj výpočet. Zamestnankyňa mala k 1.1.2002 zostatok dovolenky z roku 2001 iba 1 deň. Od 25.11.2001 do 28.5.2002 mala PN, od 29.5.2002 nastupila na matersku dovolenku. Vypocitala som spravne, ze za obdobie od 1.1.2002 do 28.5.2002 jej nevznikol narok kedze mala cely cas PN a za obdobie materskej dovolenky , ktora sa jej pre ucely dovolenky pocita ako odpracovana doba ma narok na 12 dni dovolenky? Alebo jej mam kratit aj tuto dovolenku pocas materskej z dovodutej predchadzajucej PN. Mozete mi prosim poradit?
Jednoducho sa pozri v súhrne na celý jeden kalendárny rok. Za odpracované dni, teda dni skutočne odpracované a dni MD /mimo dní PN a RD/ jej vzniká nárok na dovolenku. Tých dní je viac ako 60 preto má nárok na celoročnú dovolenku. Po spočítaní dní PN a RD v tom kalendárnom roku dochádza potom ku kráteniu ročnej dovolenky, a to za prvých 100 pracovných dní trvania RD + PN o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o ďalšiu 1/12.
Dúfam, že to platila aj v roku 2002. Myslím, že vtedy niekedy sa menil ZP.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Jani ešte jedna otázka, do tých 100 dní PN a RD sa počítajú len pracovné dni? Nie náhodou kalendárne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

megyzah Pozri príspevok
Jani ešte jedna otázka, do tých 100 dní PN a RD sa počítajú len pracovné dni? Nie náhodou kalendárne?
Nie, počítame pracovné dni.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Zamestnaňkyňa je na RD. Ukončila pracovný pomer dohodou. Preplácame jej nevyčerpanú dovolenku. Aké odvody sa platia v tomto prípade?
0 0
janasl janasl

janasl je offline (nepripojený) janasl

Zamestnankyna, ktorá išla pracovať hneď po skončení MD sa teraz rozhodla, že chce 12.05.2008 nastúpiť opať na RD, s tým, že dovtedy si chce čerpať dovolenku. Zostatok dovolenky z roku 2007 je 9,5dňa, nárok 2008 je 30dní. V roku 2008 odpracovala viac ako 60dní, čiže má nárok na celú dovolenku, ale krátenú. Je môj výpočet správny? Neodpracované dni: 168, teda krátim prvých 100 dní 1/12, ostatné 3/12. Spolu 4/12. Čiže za rok 2008 krátim 4/12 z 30 dní t.j. 10 dní. SPolu nárok dovolenky: 9,5+20.
Zamestnankyňa si chce od začiatku apríla až do nástupu 12.05. zobrať dovolenku. T.j. za apríl 22 prac.dní, v máji 5 pracovných dní-ostatné sú v máji sviatky. Zostane a bude si prenášať po ukončení RD len 2,5 dňa.
Sú moje úvahy správne?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janasl Pozri príspevok
Zamestnankyna, ktorá išla pracovať hneď po skončení MD sa teraz rozhodla, že chce 12.05.2008 nastúpiť opať na RD, s tým, že dovtedy si chce čerpať dovolenku. Zostatok dovolenky z roku 2007 je 9,5dňa, nárok 2008 je 30dní. V roku 2008 odpracovala viac ako 60dní, čiže má nárok na celú dovolenku, ale krátenú. Je môj výpočet správny? Neodpracované dni: 168, teda krátim prvých 100 dní 1/12, ostatné 3/12. Spolu 4/12. Čiže za rok 2008 krátim 4/12 z 30 dní t.j. 10 dní. SPolu nárok dovolenky: 9,5+20.
Zamestnankyňa si chce od začiatku apríla až do nástupu 12.05. zobrať dovolenku. T.j. za apríl 22 prac.dní, v máji 5 pracovných dní-ostatné sú v máji sviatky. Zostane a bude si prenášať po ukončení RD len 2,5 dňa.
Sú moje úvahy správne?
Pokiaľ si všetky údaje pravdivo uviedla a nič si nezamlčala (nejakú PN-ku v roku 2008), a zostatok dovolenky z roku 2007 je správny, tak to vyzerá byť správne.
0 0
janasl janasl

janasl je offline (nepripojený) janasl

Žiadne PN neboli.
Ďakujem
0 0
suhajova suhajova

suhajova je offline (nepripojený) suhajova

prosím o radu,
zamestnankyňa nastúpila pop RD 03.02.2008, patrí je za rok 2008 dovolenka celá, alebo krátená ?
božena
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

suhajova Pozri príspevok
prosím o radu,
zamestnankyňa nastúpila pop RD 03.02.2008, patrí je za rok 2008 dovolenka celá, alebo krátená ?
božena
Patrí jej celá, nekrátiš nič (pokiaľ bude v PP celý rok 2008).
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Mám zamestnaňkyňu, ktorá nastupuje na materskú dovolenku 1.8.2008 z roku 2007 má zostatok dovolenky 13 dní, nárok na rok 2008 má 25 dní spolu je to 38 dní dovolenky, môže si túto dovolenku vyčerpať celú ešte pred nástupom na materskú?? alebo si ju môže vyčerpať po ukonční materskej dovolenky ešte pred nástupom na rodičovskú dovolenku???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Arava Pozri príspevok
Mám zamestnaňkyňu, ktorá nastupuje na materskú dovolenku 1.8.2008 z roku 2007 má zostatok dovolenky 13 dní, nárok na rok 2008 má 25 dní spolu je to 38 dní dovolenky, môže si túto dovolenku vyčerpať celú ešte pred nástupom na materskú?? alebo si ju môže vyčerpať po ukonční materskej dovolenky ešte pred nástupom na rodičovskú dovolenku???
D z roku 2007 si môže vyčerpať, rovnako si môže vyčerpať aj D , na ktorú jej vznikne nárok k 1.8., ak zamestnáv. súhlasí môže si vyčerpať aj tú za rok 2008, na ktorú jej ešte nárok nevznikol, ale vznikne, ak si D nevyčerpe, môže si D vyčerpať aj po skončení RD. Nárok jej nezaniká.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Ďakujem za odpoveď
mám ešte jednu otázku ak by si dovolenku z roku 2007 vyčerpala pred nástupom na matersku dovolenku, zostala by je len dovolenka z roku 2008 (25 dní ) ak si ju zamestnankyňa nevyčerpá môže sa jej táto dovolenka prepatiť??? ak ano tak kedy???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Arava Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď
mám ešte jednu otázku ak by si dovolenku z roku 2007 vyčerpala pred nástupom na matersku dovolenku, zostala by je len dovolenka z roku 2008 (25 dní ) ak si ju zamestnankyňa nevyčerpá môže sa jej táto dovolenka prepatiť??? ak ano tak kedy???
Preplatí sa jej pri skončení PP,( celá nevyčerpaná) alebo ak PP neskončí a nastúpi do práce po RD do práce a do konca roka si nevyčerpe preplatí sa jej len tá časť nad 20 dní, t.j. 5 dní. Tých 20 si musí vyčerpať.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás, neviete poradiť, odkedy platí zákon, že má zamestnankyňa nárok na dovolenku aj za materskú? My totiž máme žienku, ktorá je na reťazových pôrodoch od roku 1989, teraz je na rodičovskej dovolenke do roku 2009. Ona sama nás požiadala o rozviazanie pracovného pomeru dohodou z jej strany ku 30.9.2008. Vznikne jej teda nárok na preplatenie dovolenky za materskú, ale ja sa neviem zorientovať odkedy jej tento nárok počítať - za každú materskú od 1989? A mohli by sme jej túto dovolenku s jej súhlasom preplácať priebežne už počas rodičovskej dovolenky? Ide o to, že aj jej by to vyhovovalo, aj nám, keďže by sme si takto náklad rozložili na dlhšie obdobie. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie