Zavrieť

Porady

Navrat/vypoved po RD. na co mam pravo?

13.11. 2015 sa mi konci RD (na MD som nastupila 1.6.2010 a z RD som kontinualne presla na druhu MD 12.10.2012) Moj pracovny pomer u zamestnavatela stale trva. Kedze som ale za pracou dochadzala do Bratislavy (byvam v NR), po skonceni RD si uz nemozem dovolit dochadzat kvoli detom. Preto by som chcela dat v praci vypoved. Moja otazka znie: vznikol mi pocas dvoch MD nejaky narok na dovolenku a musia mi ju umoznit vycerpat? Ide mi o to, ze ak dostanem vypoved ku dnu ukoncenia RD, a mne sa nepodari najst si novu pracu, dostavala by som minimalnu podporu. Ak si ale dovolenku pred vypovedou vycerpam, vznikne mi nejkavy VZ aby som dostala vyssiu podporu? V akom pripade by som mala narok na pripadne odstupne? (odpracovala som tam 3 roky)
Dalej sa chcem opytat. Kedze som pracovala pre velku spolocnost, musia mi pripadne umoznit (ako matke starajucej sa o deti, kedze manzel chodi na tyzdnovky) premiestnenie v ramci spolocnosti na pobocku v Nitre? Kedze mam male deti, po ktore treba chodit do skolky, potrebovala by som aj skrateny uvazok na 6 hodin.
Dakujem pekne za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zamestnávatel je povinný po skončení RD prideliť ti prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve, vrátane miesta výkonu práce. Ak takú prácu nemá, ponúkne ti inú prácu a je len na tebe, či budeš súhlasiť s podpísaním Dodatku k pôvodnej prac.zmluve, alebo dostaneš výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm.b) s nárokom na odstupné. Na úpravu prac.času máš nárok len v prípade, ak tomu zamestnávatelovi nebránia prevádzkové dôvody (za tie sa dá skryť všeličo, ak nie je ochota zamestnávatela).

    Ak o ukončenie prac.pomeru budeš žiadať sama, nárok na odstupné ti nevznikne.

    Bez presneho uvedenia doby trvania materskej a rodičovskej dovolenky pri obidvoch deťoch nie je možné vypočítať nárok na dovolenku. Určite ti vznikol nárok aj pri druhom dieťati. Po skončení RD nečerpaj celú dovolenku, časť z nej si daj preplatiť. Výrazne ti to ovplyvní dávku v nezamestnanosti. Postup ako to urobiť je na Porade rozoberaný veľakrát.
    KiTaSe Dakujem velmi pekne. a ako by to bolo keby som dovolenku necerpala vobec a celu by som si ju dala preplatit? vtedy by som mala narok len na minimalnu popdoru?
    veronikasad § 108 Výška dávky v nezamestnanosti
    ...
    3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.

    Navrat/vypoved po RD. na co mam pravo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.