Zavrieť

Porady

rodicovska dovolenka a DVP

Vedeli by ste mi niekto poradit?
Zena na rodicovskej dovolenke si privyraba na zaklade dohody o vykonani prace..
1. Ake ma obmedzenia, co sa tyka vysky platu, hodin /tusim max. 200 hod/, odvodov po poistovni...?
2. Kde to musi tuto skutocnost nahlasit? /zamestnavatel ma povinnost nahlasovat na soc.poi.,to viem/.
3. Ako si vie uplatnit vratenie dane,na zaklade potvrdenia o zrazenych preddavkoch a podania danovehopriznania, alebo tomoze likvidovat aj zamestnavatel?
4.Musi o tomto prac.pomere vediet aj "predchadzajuci" /pred materskou/ zamestnavatel - PP nebol zruseny?

Dakujem vam vsetkym...pekny den..
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Pri poberaní rodičovského príspevku a umiestnení dieťaťa nie v štátnej materskej škole ale v jasliach alebo u opatrovateľky nie sú žiadne obmedzenia. Rodič môže byť aj riadne zamestnaný a pritom nepríde o rodičovský príspevok.
T.zn., že môže na dohodu o vykonaní práce pracovať (max. 300 hodín do roka u jedného zamestnávateľa). U svojho prvého zamestnávateľa je na rodičovskej dovolenke, ale pracovať môže.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita4
Pri poberaní rodičovského príspevku a umiestnení dieťaťa nie v štátnej materskej škole ale v jasliach alebo u opatrovateľky nie sú žiadne obmedzenia. Rodič môže byť aj riadne zamestnaný a pritom nepríde o rodičovský príspevok.
T.zn., že môže na dohodu o vykonaní práce pracovať (max. 300 hodín do roka u jedného zamestnávateľa). U svojho prvého zamestnávateľa je na rodičovskej dovolenke, ale pracovať môže.
Iba doplním, že môže pracovať aj na pracovnú zmluvu a rodičovské jej bude vyplatené.
Naposledy upravil Tweety : 05.01.06 at 16:55
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

Aj ja som mala dnes úplne podobný problém. Chceli sme urobiť dohodu o vykonaní práce so ženou, ktorá je na rodičovskej dovolenke už 4,5 roka. Nepoberá žiaden rodičovský príspevok. Na zdravotné poistenie viem, že je nejaké obmedzenie ohľadom príjmu. Myslím, neviem isto, že je to takisto ako u ostatných dohodárov 1/2 min. mzdy. Len dnes som počula 2 názory. Jeden tvrdil, že aj dohoda je príjem zo závislej činnosti a musí si odvádzať aj do Sociálnej poisťovne, nakoľko za ňu už nebude odvádzať štát. Podľa mňa je to dohodár ako každý iný a zamestnávateľ platí len úrazové poistenie s tým samozrejme, že ju prihlási a odhlási. A od júla minulého roka je zrušené aj krátenie rodič. príspevku, keď matka pracuje.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ja len doplním, že DoVP netreba nikde hlásiť /mysím zamestnávateľa/, finančne ani inak nie je obmedzený rodič /teda okrem 300 hod. ročne/. Je to inač super, konečne si niekto spomenul, že aj mamičky sú len ľudia a zo 4 tisícok ťažko vyžije...
A vrátenie dane? Najlepšie cez manžela, ak nepresiahne mamička nezdaniteľnú čiastku. Keďže rodičovský príspevok sa neberie do príjmu, môže si manžel uplatniť rozdiel medzi jej príjmom a nezdaniteľnou čiastkou ako ďalšiu nezdaniteľnú čiastku na manželku. Ak je maminka sama, zamestnávateľ jej na konci roka musí urobiť úhrn príjmov. Teraz som si nie istá, či jej spraví aj ročné zúčtovanie - ale myslím, že by mohol, alebo si podá DP.
0 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

DAkujem vam vsetkym, ktori ste mi prispeli...

k tej mojej 2. pytala som sa preto, lebo som niekde citala, ze je oznamovacia povinnost nahlasit DoVP na zdravotku a predlozit dohodu a ak by mzda z tejto dohody presahovala 6500 Sk - minimalnu mzdu/mesacne, je povinnost platit poistne.

3. Ako to teda najlepsie odporucate dostat sa k vrateniu dane? Moze zamestnavatel spravit rocne zuctovanie a vyplatit dan s dalsou vyplatou? Alebo je to vyhodnejsie cez manzela /v tomto pripade je manzel zamestnanec aj SZCO/..aky maju dopad, rovnaky??
dakujem vam..snad uz aj mamicky budu menej obmedzovane, aj ked tych 300 hod rocne je aj tak dost malo..navyse ked niektore by stihali viacej DoVP sucasne, co by ale prevysovalo tych 300 hodin...ale to by sme chceli asi vela..
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

evnka
3. Ako to teda najlepsie odporucate dostat sa k vrateniu dane? Moze zamestnavatel spravit rocne zuctovanie a vyplatit dan s dalsou vyplatou? Alebo je to vyhodnejsie cez manzela /v tomto pripade je manzel zamestnanec aj SZCO/..aky maju dopad, rovnaky??
dakujem vam..snad uz aj mamicky budu menej obmedzovane, aj ked tych 300 hod rocne je aj tak dost malo..navyse ked niektore by stihali viacej DoVP sucasne, co by ale prevysovalo tych 300 hodin...ale to by sme chceli asi vela..
Ak tvoj zdaniteľný príjem presiahol polovicu nezdaniteľnej časti dane v zdaňovacom období, si povinná podať sama daňové priznanie. Ak nepresiahol, môže si uplatniť na teba ako na manželku nezdaniteľnú časť tvoj manžel.
S tými 300 hodinami na dohodu je to tak, že to môže byť 300 hodín u jedného zamestnávateľa. A počet zamestnávateľov nie je obmedzený.
A najlepšie je, že tak, ako to tu bolo už niekoľkokrát opakované, môže rodič popri poberaní rodičovského príspevku pracovať aj na pracovnú zmluvu, a tam nie sú vôbec žiadne obmedzenia. (Len nesmie dať dieťa do štátnej škôlky. Do súkromnej alebo do jasieľ môže.)
0 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

no..ja som tak vedela, ze 300 hodin rocne za vsetky DoVP, ktore jeden clovek ma..A ty hovoris, ze nie..To by bolo super...Je to teda tak?? A co potom ked mesacny prijem presiahne tych 6500 Sk - min.mzdu, treba paltit zdravotku???
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
evnka
no..ja som tak vedela, ze 300 hodin rocne za vsetky DoVP, ktore jeden clovek ma..A ty hovoris, ze nie..To by bolo super...Je to teda tak?? A co potom ked mesacny prijem presiahne tych 6500 Sk - min.mzdu, treba paltit zdravotku???
300 hodín platí u jedného zamestnávateľa, tak ako píše Zita4, pokiaľ ide o platnie ZP, pozri PoradaBlog-Odborné články, tam máš všetko.
0 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

dakujem...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Súhlasím so Zitou4, ospravedlňujem sa, že som zabudla na DP pri prekročení 1/2 NČ. Nie každý deň je tým "svetlejším"... Ešte raz - prepáč.
0 0
JeannyK JeannyK

JeannyK je offline (nepripojený) JeannyK

Prosím Vás stretol sa už niekto s takým prípadom, že žena na materskej dovolenke aj pracuje? Je to možné? Môže poberať aj materskú aj plat? Môj názor je, že sa to nedá súbežne, ale ona nemusí predsa na tú materskú nastúpiť. Je zamestnaná vo firme manžela, zoberie si na určitý nutný čas dovolenku a môže pracovať ďalej. Alebo by mohla odísť z materskej skôr do práce? Presviedčajú ma že predsa ženy v parlamente to tak robia. Vie niekto pomôcť a poradiť? Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
JeannyK
Prosím Vás stretol sa už niekto s takým prípadom, že žena na materskej dovolenke aj pracuje? Je to možné? Môže poberať aj materskú aj plat? Môj názor je, že sa to nedá súbežne, ale ona nemusí predsa na tú materskú nastúpiť. Je zamestnaná vo firme manžela, zoberie si na určitý nutný čas dovolenku a môže pracovať ďalej. Alebo by mohla odísť z materskej skôr do práce? Presviedčajú ma že predsa ženy v parlamente to tak robia. Vie niekto pomôcť a poradiť? Ďakujem
Podľa mňa tento súbeh nie je možný, pretože podľa § 30 zákona o soc.poistení má nárok na nemocenskú dávku ten, kto
a/ splnil podmienky na jej vznik,
b/ nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ.....
Ženy v parlamente nie sú v pracovnoprávnom vzťahu k NR SR.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=ajobs
Ženy v parlamente nie sú v pracovnoprávnom vzťahu k NR SR.[/QUOTE]
A v akom vzťahu a s kým?, žeby vo vzťahu s voličmi? ale so mnou nikto nespísal žiadnu takú zmluvu, to by ma zaujímalo, pretože je to diskriminačné voči ostatným mamičkám.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tweety
A v akom vzťahu a s kým?, žeby vo vzťahu s voličmi? ale so mnou nikto nespísal žiadnu takú zmluvu, to by ma zaujímalo, pretože je to diskriminačné voči ostatným mamičkám.
Máš predsa pracovnú zmluvu, alebo si SZČO ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ajobs
Máš predsa pracovnú zmluvu, alebo si SZČO ?
Ja mám PZ, ale narážala som na ich zmluvy.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tweety
Ja mám PZ, ale narážala som na ich zmluvy.
Ony sú volené, čo už narobíš.
A sú ešte aj ústavnými činiteľmi, niekedy až sústavnými.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ajobs
Ony sú volené, čo už narobíš.
A sú ešte aj ústavnými činiteľmi, niekedy až sústavnými.
No veď práve, že volené, tak by mali mať zmluvu s voličmi.
0 0
MajaV MajaV

MajaV je offline (nepripojený) MajaV

Zita4
Ak tvoj zdaniteľný príjem presiahol polovicu nezdaniteľnej časti dane v zdaňovacom období, si povinná podať sama daňové priznanie. Ak nepresiahol, môže si uplatniť na teba ako na manželku nezdaniteľnú časť tvoj manžel.
Zita4, ako si to myslela v tejto odpovedi. Podľa môjho názoru by mala podať daňové priznanie, resp. požiadať o RZ, aj keď jej príjem nepresiahne polovicu nezd.časti. V tom prípade sa jej zaplatené preddavky na daň vrátia. Manžel si môže uplatniť na manželku len rozdiel (87 936 - manželkine príjmy z dohôd). Ak by ona sama nepodala daňové priznanie, príde o zaplatené preddavky. Alebo sa mýlim?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

MajaV
Zita4, ako si to myslela v tejto odpovedi. Podľa môjho názoru by mala podať daňové priznanie, resp. požiadať o RZ, aj keď jej príjem nepresiahne polovicu nezd.časti. V tom prípade sa jej zaplatené preddavky na daň vrátia. Manžel si môže uplatniť na manželku len rozdiel (87 936 - manželkine príjmy z dohôd). Ak by ona sama nepodala daňové priznanie, príde o zaplatené preddavky. Alebo sa mýlim?
Môže si podať samozrejme aj sama daňové priznanie, ale nemusí. Máš pravdu.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Zita4
Pri poberaní rodičovského príspevku a umiestnení dieťaťa nie v štátnej materskej škole ale v jasliach alebo u opatrovateľky nie sú žiadne obmedzenia. Rodič môže byť aj riadne zamestnaný a pritom nepríde o rodičovský príspevok.
T.zn., že môže na dohodu o vykonaní práce pracovať (max. 300 hodín do roka u jedného zamestnávateľa). U svojho prvého zamestnávateľa je na rodičovskej dovolenke, ale pracovať môže.
a ked bude u svojho zamestnavatela /plynut MD/ a zaroven pracovat na dohodu o vyk.prace v tej istej firme?
moze?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať