Zavrieť

Porady

rodicovska dovolenka a DVP

Vedeli by ste mi niekto poradit?
Zena na rodicovskej dovolenke si privyraba na zaklade dohody o vykonani prace..
1. Ake ma obmedzenia, co sa tyka vysky platu, hodin /tusim max. 200 hod/, odvodov po poistovni...?
2. Kde to musi tuto skutocnost nahlasit? /zamestnavatel ma povinnost nahlasovat na soc.poi.,to viem/.
3. Ako si vie uplatnit vratenie dane,na zaklade potvrdenia o zrazenych preddavkoch a podania danovehopriznania, alebo tomoze likvidovat aj zamestnavatel?
4.Musi o tomto prac.pomere vediet aj "predchadzajuci" /pred materskou/ zamestnavatel - PP nebol zruseny?

Dakujem vam vsetkym...pekny den..
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Majka
a ked bude u svojho zamestnavatela /plynut MD/ a zaroven pracovat na dohodu o vyk.prace v tej istej firme?
moze?
Po ukončení materskej dovolenky (28, resp.37 týždňov) môže pracovať u svojho zamestnávateľa aj v normálnom pracovnom pomere (samozrejme, aj na DoVP) a o rodičovský príspevok nepríde.
V príspevku č.13 som písal iba o prípade súbehu materského a pracovného pomeru (ale len 28, resp. 37 týždňov).
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

dik za usmernenie
0 0
bosilek bosilek

bosilek je offline (nepripojený) bosilek

Dobry den,
Precitala som si tuto diskusiu, ale vsimla som si, ze je z roku 2006 a neviem, ci sa nieco v zakonoch nezmenilo odvtedy, tak preto Vas prosim o radu.
Som momentalne na RD, od januara budem pracovat na Dohodu o pracovnej cinnosti v jednej firme, ale teraz obcas robim pre inu firmu a musime podpisat DVP. Ich uctovnik mi vsak napisal mail s tym, ze si mam zistit ake su obmedzenia vo vyske prijmu, ked som na RD. Ja som si myslela, ze obmedzenia nie su a preto ma jeho nazor velmi prekvapil. Prosim vas, je nejake obmedzenie co sa tyka vysky prijmu, ked je rodic na RD? A este, mozem buduci rok subezne pracovat na DVP v jednej firme a na DoPC v druhej?
Dakujem vopred za odpovede!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bosilek Pozri príspevok
Dobry den,
Precitala som si tuto diskusiu, ale vsimla som si, ze je z roku 2006 a neviem, ci sa nieco v zakonoch nezmenilo odvtedy, tak preto Vas prosim o radu.
Som momentalne na RD, od januara budem pracovat na Dohodu o pracovnej cinnosti v jednej firme, ale teraz obcas robim pre inu firmu a musime podpisat DVP. Ich uctovnik mi vsak napisal mail s tym, ze si mam zistit ake su obmedzenia vo vyske prijmu, ked som na RD. Ja som si myslela, ze obmedzenia nie su a preto ma jeho nazor velmi prekvapil. Prosim vas, je nejake obmedzenie co sa tyka vysky prijmu, ked je rodic na RD? A este, mozem buduci rok subezne pracovat na DVP v jednej firme a na DoPC v druhej?
Dakujem vopred za odpovede!
si na rodičovskej dovolenke ako zamestnanec - t.j. trvá ti pracovný pomer ?
0 0
bosilek bosilek

bosilek je offline (nepripojený) bosilek

Nie, predtym som bola SZCO, teraz mam zivnost pozastavenu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bosilek Pozri príspevok
Nie, predtym som bola SZCO, teraz mam zivnost pozastavenu.
Príjem zamestnankyne na rodičovskej dovolenke nie je obmedzený.
Vzhľadom k tomu, že máš pozastavenú živnosť, v tvojom prípade je platitelom poistného štát iba v prípade, ak tvoj mesačný príjem nepresiahne 5361 sk.
0 0
bosilek bosilek

bosilek je offline (nepripojený) bosilek

veronikasad Pozri príspevok
Príjem zamestnankyne na rodičovskej dovolenke nie je obmedzený.
Vzhľadom k tomu, že máš pozastavenú živnosť, v tvojom prípade je platitelom poistného štát iba v prípade, ak tvoj mesačný príjem nepresiahne 5361 sk.
Skutocne?? No teda... Prosim Vas, co by ste mi poradili ako najlepsie vychodisko z tejto situacie? Nechcem sa odklanat od temy... prosim, poradte kde by som sa mohla spytat na tuto moju situaciu?
Dakujem pekne!
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Veronikasad Ti už predsa odpovedala.

Teda príjem neobmedzený, len Ti vysvetlovala, že pokiaľ prekročíš mesačne príjem 5361 Sk, tak už nebude za Teba platiteľom zdravotného poistenia štát ,takže ešte podrobnejšie : na budúci rok budeš musieť urobiť RZZP (Ročné zúčtov. zdrav.poistenia ) a doplatiť do svojej zdravotnej poisťovne poistné z Tvojho príjmu(14 % ),
Ale pokiaľ budeš mať 2 príjmy aspoň si finančne polepšíš, len treba rátať aj s touto skutočnosťou. ( s doplatkom na zdravotné poistenie)
Naposledy upravil Andyke : 27.09.08 at 15:38
0 0
bosilek bosilek

bosilek je offline (nepripojený) bosilek

Andyke,
Dakujem za odpoved. Svoju otazku som myslela tak, ze co by bolo najlepsie spravit, aby som mohla zobrat tie dve prace na dohody a neprisla o takmer polovicu zarobku na dane a odvody. Ale ako pises, asi sa nebude dat nic robit, t.j. budem musiet doplacat do zdravotnej poistovne + dane. Len neviem, ci sa mi to vobec oplati - z jednej dohody by som mala 9000 Sk mesacne, a z druhej mozno 2-3 tisic v hrubom. Andyke, mozem poslednu otazku? Tych 14% je z celeho prijmu, alebo len z tej casti, co je nad 5361 Sk? Dakujem velmi pekne za rady!
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

14 % pôjde na zdravotné z celého príjmu.
Čo sa týka daní, tak nezdanit.časť v r. 2008 je 98.496 Sk. To znamená, že pokiaľ Tvoj zárobok (včetne podnikania) neprevýši túto sumu tak daňovú povinnosť budeš mať nulovú. A ešte neviem či si mala nejaký zdaniteľný príjem pred živnosťou. Treba to spočítať. Aj keď ti to teraz zdania, tak podaním daňového priznania by sa Ti dane mohli vrátiť späť. V tom 1. zamestnaní by si mohla podpísať ešte vyhlásenie, aby Ti mohli mesačne uplatniť nezdanit.časť, aby si už teraz neplatila vysoké dane z tej výplaty. (len u jedného zamestnávateľa to môžeš v jednom mesiaci podpísať)

Pozn. pri závislej činnosti (t.j. práca na prac. zmluvu, dohoda o vyk.práce príp. dohoda o prac.činnosti sa nedá pri vyšších príjmoch dosiahnuť, aby človek dostal celú sumu na výplatu
(dane +odvody)
0 0
bosilek bosilek

bosilek je offline (nepripojený) bosilek

Andyke,
Dakujem velmi pekne za odpoved. Myslim, ze som vsetkemu rozumela a skusim sa zariadit podla toho. Dakujem!
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Možno som trochu mimo témy, ale bolo spomenuté RZZP. Dúfam, že stále platí, že zo zdravotného poistenia sú vyňaté príjmy poistenca štátu konkrétne študenta vysokej školy, ak mu plynú z dohody o brigádnickej práci študenta?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AnnaK Pozri príspevok
Možno som trochu mimo témy, ale bolo spomenuté RZZP. Dúfam, že stále platí, že zo zdravotného poistenia sú vyňaté príjmy poistenca štátu konkrétne študenta vysokej školy, ak mu plynú z dohody o brigádnickej práci študenta?
Áno, sú.
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Ďakujem Tweety.
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

Andyke Pozri príspevok
Veronikasad Ti už predsa odpovedala.
Citát: Pôvodca textu príspevku: bosilek
Dobry den,
Precitala som si tuto diskusiu, ale vsimla som si, ze je z roku 2006 a neviem, ci sa nieco v zakonoch nezmenilo odvtedy, tak preto Vas prosim o radu.
Som momentalne na RD, od januara budem pracovat na Dohodu o pracovnej cinnosti v jednej firme, ale teraz obcas robim pre inu firmu a musime podpisat DVP. Ich uctovnik mi vsak napisal mail s tym, ze si mam zistit ake su obmedzenia vo vyske prijmu, ked som na RD. Ja som si myslela, ze obmedzenia nie su a preto ma jeho nazor velmi prekvapil. Prosim vas, je nejake obmedzenie co sa tyka vysky prijmu, ked je rodic na RD? A este, mozem buduci rok subezne pracovat na DVP v jednej firme a na DoPC v druhej?
Dakujem vopred za odpovede!

Odpoveď bola:
Teda príjem neobmedzený, len Ti vysvetlovala, že pokiaľ prekročíš mesačne príjem 5361 Sk, tak už nebude za Teba platiteľom zdravotného poistenia štát ,takže ešte podrobnejšie : na budúci rok budeš musieť urobiť RZZP (Ročné zúčtov. zdrav.poistenia ) a doplatiť do svojej zdravotnej poisťovne poistné z Tvojho príjmu(14 % ),
Ale pokiaľ budeš mať 2 príjmy aspoň si finančne polepšíš, len treba rátať aj s touto skutočnosťou. ( s doplatkom na zdravotné poistenie)
Chcem sa opýtať či odpoveď platí aj pri zohľadnení zmeny zákona od 1.1.2008: par.13 ods.20 :Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú: d/ príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru u osôb uvedených v par.11 ods 8 pís.a/ až m, o/ až r.
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

Ahojte,sme doma tak trocha nervozny. Poradu.sk vyhladavam vzdy ked mam problem.Ani nie tak ja (zamestnanec) ako moja manzelka t.c. na materskej. Resp uz ukoncenej. Potrebujem radu k aktualnemu stavu. Drobec 3,5 nam nedavno nastupil do statnej skolky. Tak som manzelku vyhnal po uradoch nech to da do poriadku. Mala na toho 1/2 roka predlzenu matersku. S tym ze od nastupu na matersku mala pozastavenu zivnost. Ked si bola predlzit matersku (nie rodicovsky ten bol stopnuty) dali jej vypisat nejake tlacivo c7 v ZP. Dnes jej povedali ze jej to tlacivo dali vypisat omylonm ze ma znovu spustenu zivnost a ze bude musiet za cele to obdobie zaplatit. Vraj Zivnostensky urad (bez akejkolvek avizacie) automaticky po uplynuti pozastavovacej doby zivnost zase aktivuje. Je to pravda? Da sa s tym nieco robit? Hlavne za zle podanu informaciu (mnazelka to vypisovala priamo na pobocke a oni jej to prevzali) Vraj ani to nemali nakolko oni vidia ci ma ten ktory clovek zivnost aktivnu.
Manzelka momentalne pracuje na DoVP kde pravdepodobne prekroci 1/2 Minimalnej mzdy aj minima. Ake ma v danom stave povinnosti Zdravotka,Socialka,Danovy,Zivnostensky...? Dakujem a ospravedlnujem sa za otazku podobneho typu. Naozaj neviem kam sa obratit.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Rasticc Pozri príspevok
Manzelka momentalne pracuje na DoVP kde pravdepodobne prekroci 1/2 Minimalnej mzdy aj minima. Ake ma v danom stave povinnosti Zdravotka,Socialka,Danovy,Zivnostensky...? Dakujem a ospravedlnujem sa za otazku podobneho typu. Naozaj neviem kam sa obratit.
Čo sa týka živnosti, tak tú odpoveď nechám na niekoho znalejšieho.

Ak je na RD a nie je zamestnaná, čiže vedená niekde v zamestnaní ako zamestnanec na RD, a prekročí jej príjem z dohôd polovicu úhrnu minimálnej mzdy aj minima, ako píšeš, tak bude povinná podať RZZP - ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a zaplatiť 14% z dosiahnutých príjmov a rovnako bude povinná podať DP, čo ak má živnosť musí tak či tak.
Iné povinnosti voči úradom čo sa týka príjmu z tejto dohody nemá.
0 0
Finky Finky

Finky je offline (nepripojený) Finky

Ahojte, snad neodbocim vyrazne od temy. Ale som matka na RD a mam moznost pracovat pre jednu firmu na rozne aktivity. Chcem vsak nadalej ostat zamestnancom mojho zamestnavatela. Mozem s touto firmou uzavriet 2 DoPC (jednu na vycbu jazykov a jednu na administrativne prace) a este dokonca aj prikaznu zmluvu na jednorazove aktivity (napr. spracovanie projektovej dokumentacie)?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Finky Pozri príspevok
Ahojte, snad neodbocim vyrazne od temy. Ale som matka na RD a mam moznost pracovat pre jednu firmu na rozne aktivity. Chcem vsak nadalej ostat zamestnancom mojho zamestnavatela. Mozem s touto firmou uzavriet 2 DoPC (jednu na vycbu jazykov a jednu na administrativne prace) a este dokonca aj prikaznu zmluvu na jednorazove aktivity (napr. spracovanie projektovej dokumentacie)?
Áno, môžeš.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

Ahojte, rada by som sa poradila ohladom rodicovskej dovolenky. Supla som to do tejto temy nakolko sa mi zdala najblizsia k mojim otazkam.
Nastupujem na rodicovsku 29.1.2009 ale popri nej by som chcela pracovat 4 hodiny. Lenze neviem aky PP mam uzatvorit-skraten pp, Dopc, Dvp... netusim. Islo by o sucasny trvaly PP ktory som prerusila kvoli tehotenstvu, ale aby sa dal dajako upravit. Aby to bolo pre mna vyhodne: je mozne aby sa niektory z tychto PP zarataval aj do odpracovanych rokov? A kedze sa bude na mna vztahovat novy zakon, a chcem aby sa o male starala svokra alebo mama na tieto 4 hodiny, budu musiet mat zivn.list? pripadne akoby a to dalo zariadit aby to nebolo prilis obtiazne.prilis vela otazok ale zaujima ma akokoby sa dali riesit.vdaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať