Zavrieť

Porady

2 ROKY SOM NEODOVZDAL DANOVE PRIZNANIE.

Dobry den!som zivnostnik a posledne 2 roky som neodovzdal danove priznanie.Posledny rok som nemal ziadne oficialne prijmi a rok predtym si kamarat napisal na mna faktury v hodnote do 4000 eur...Co mozem teraz robit aby som to napravil,nakolko chcem pozastavit cinnost a aka mi hrozi pokuta? Vopred dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Alena Šimová
    Viktor Vix Baláž Pozri príspevok
    Dobry den!som zivnostnik a posledne 2 roky som neodovzdal danove priznanie.Posledny rok som nemal ziadne oficialne prijmi a rok predtym si kamarat napisal na mna faktury v hodnote do 4000 eur...Co mozem teraz robit aby som to napravil,nakolko chcem pozastavit cinnost a aka mi hrozi pokuta? Vopred dakujem za odpoved
    Pokuta za oneskorené podanie daňového priznania je 66 € a naviac hrozia pokuty v prípade, ak si bol povinný zaplatiť daň. Ak kamarát na teba napísal faktúry za 4 tis. € a tebe na to nebude stačiť odpočítateľná položka - napr. z dôvodu, že si mal v tom roku aj závislú činnosť, kde bola uplatňovaná odpočítateľná položka - vtedy sa pokuta počíta ako trojnásobok základnej úrokovej sadzby ECB. Ak tento trojnásobok nedosiahne 10 %, pokuta sa počíta vo výške 10 % z dlžnej sumy. Ak si na chybu prídeš sám, počíta sa polovica z tejto čiastky.
    ucetni_fantozzi
    Alena Šimová Pozri príspevok
    Pokuta za oneskorené podanie daňového priznania je 66 € a naviac hrozia pokuty v prípade, ak si bol povinný zaplatiť daň. Ak kamarát na teba napísal faktúry za 4 tis. € a tebe na to nebude stačiť odpočítateľná položka - napr. z dôvodu, že si mal v tom roku aj závislú činnosť, kde bola uplatňovaná odpočítateľná položka - vtedy sa pokuta počíta ako trojnásobok základnej úrokovej sadzby ECB. Ak tento trojnásobok nedosiahne 10 %, pokuta sa počíta vo výške 10 % z dlžnej sumy. Ak si na chybu prídeš sám, počíta sa polovica z tejto čiastky.
    vychadzas zo zakona 563/2009 Z.z. alebo uz neplatneho 511/1992 ?
    Alena Šimová
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    vychadzas zo zakona 563/2009 Z.z. alebo uz neplatneho 511/1992 ?
    toto je podľa nového zákona 563/2009, v 511/1992 platil 4-násobok ECB a minimálne 15 %, polovičná sadzba pri tom, keď si urobíš sám opravu, tá platí v oboch zákonoch.
    Opravujem výšku pokuty za nepodanie daňového priznania, vo výške 66 € bola podľa starého zákona o správe daní a poplatkov č. 511/1992. Podľa nového zákona sa pokuta pohybuje od 30 € do 16 000 €, ak ho nepodá ani po výzve správcu dane, pokuta je od 60 € do 32 000 €.
    Naposledy upravil Alena Šimová : 15.10.12 at 09:08
    ucetni_fantozzi ano, tu pokutu som myslel... :-)

    onical je offline (nepripojený) onical

    onical
    Alena Šimová Pozri príspevok
    ............ vtedy sa pokuta počíta ako trojnásobok základnej úrokovej sadzby ECB. Ak tento trojnásobok nedosiahne 10 %, pokuta sa počíta vo výške 10 % z dlžnej sumy. Ak si na chybu prídeš sám, počíta sa polovica z tejto čiastky.
    Prepáčte,keď ste pri tých pokutách,neviem či sú takéto info v niektorom zákone,chcel by som sa opýtať na jednoduchý príklad a sankcie:
    Živnostník podá riadne DP a pri daňovej kontrole napr.o 4 roky mu z nákladov neuznajú napr.500€ a naopak nájdu položky,ktoré mali byť v príjmoch v hodnote 500€.Daňový základ pri kontrole bude teda o 1000€ vyšší,on doplatí na dani z príjmu 190€.Akú sankciu môže očakávať? Je to niekde stanovené,alebo záleží na úradníkovi? Ďakujem.
    Alena Šimová
    onical Pozri príspevok
    Prepáčte,keď ste pri tých pokutách,neviem či sú takéto info v niektorom zákone,chcel by som sa opýtať na jednoduchý príklad a sankcie:
    Živnostník podá riadne DP a pri daňovej kontrole napr.o 4 roky mu z nákladov neuznajú napr.500€ a naopak nájdu položky,ktoré mali byť v príjmoch v hodnote 500€.Daňový základ pri kontrole bude teda o 1000€ vyšší,on doplatí na dani z príjmu 190€.Akú sankciu môže očakávať? Je to niekde stanovené,alebo záleží na úradníkovi? Ďakujem.
    Teraz platí zákon 563/2009, ktorý hovorí:

    Sankcie

    § 155
    Pokuty



    (1) Správca dane uloží pokutu
    a) od 30 eur do 16 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. a) prvého a druhého bodu; ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane, nie menej ako 5 eur, najviac však do 3 000 eur,
    b) od 60 eur do 32 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. a) tretieho bodu; ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane, nie menej ako 10 eur, najviac však do 6 000 eur,
    c) od 60 eur do 20 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. b),
    d) od 30 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. c); ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane alebo poplatku, nie menej ako 5 eur, najviac však do 3 000 eur,
    e) od 60 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. d) a j); ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane alebo poplatku, nie menej ako 5 eur, najviac však do 1 500 eur,
    f) vo výške rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a sumy
    1. o ktorú správca dane zvýšil rozhodnutím podľa § 68 daň uvedenú v daňovom priznaní alebo dodatočnom daňovom priznaní alebo zaplatenú podľa osobitných predpisov bez podania daňového priznania, za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. e) a f),
    2. o ktorú správca dane znížil uplatnený nárok podľa osobitných predpisov, 1) za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. g),
    3. dane určenej správcom dane podľa pomôcok za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. h),
    4. súčtu vlastnej daňovej povinnosti92a) zistenej správcom dane a nadmerného odpočtu92b) uvedeného v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
    g) vo výške rovnajúcej sa súčinu 1, 5-násobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a rozdielu medzi sumou uvedenou v dodatočnom daňovom priznaní a sumou uvedenou v daňovom priznaní za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. i).

    (2) Ak správca dane uloží pokutu podľa odseku 1 písm. b), pokuta podľa odseku 1 písm. a) sa neuloží.

    (3) Správca dane pri určovaní výšky pokuty prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu.

    (4) Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky v prípadoch podľa odseku 1 písm. f) nedosiahne 10 %, pokuta sa uloží vo výške rovnajúcej sa 10 % zo sumy podľa odseku 1 písm. f); ak 1, 5-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky v prípadoch podľa odseku 1 písm. g) nedosiahne 5 %, pokuta sa uloží vo výške rovnajúcej sa 5 % z rozdielu medzi sumou uvedenou v dodatočnom daňovom priznaní a sumou uvedenou v daňovom priznaní podľa odseku 1 písm. g).

    (5) Ak daňový subjekt podá ďalšie dodatočné daňové priznania, pokuta sa vypočíta spôsobom podľa odseku 1 písm. g) z rozdielu medzi sumou uvedenou v poslednom dodatočnom daňovom priznaní a sumou uvedenou v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní.

    (6) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 písm. f) sa uplatňuje základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná v deň doručenia rozhodnutia podľa § 68 a pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 písm. g) sa uplatňuje základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná v deň podania daňového priznania alebo dodatočného daňového priznania.

    (7) Správca dane pokutu podľa odseku 1 písm. g) neuloží, ak
    a) daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, ktorým si zníži nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu,
    b) daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, ktorým si zníži uplatnené vrátenie dane uvedené v daňovom priznaní pred jej vrátením podľa osobitného predpisu.33)

    (8) Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní na vlastnú daňovú povinnosť po jeho vrátení alebo započítaní na daň, správca dane uloží pokutu podľa odseku 1 písm. g) zo súčtu dane uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerného odpočtu uvedeného v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu podľa osobitného predpisu, správca dane uloží pokutu podľa odseku 1 písm. g) len zo sumy dane uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní.

    (9) Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním vrátenie dane uvedené v daňovom priznaní na povinnosť platiť daň po jej vrátení, správca dane uloží pokutu podľa odseku 1 písm. g) zo súčtu dane uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a vrátenej dane uvedenej v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením dane podľa osobitného predpisu, 33) správca dane uloží pokutu podľa odseku 1 písm. g) len zo sumy dane uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní.

    (10) Správca dane pokutu neuloží, ak nepresiahne 10 eur; ak je správcom dane obec, pokutu neuloží, ak nepresiahne 3 eurá.

    (11) Pokutu nemožno uložiť, ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom
    a) sa daňový subjekt dopustil správneho deliktu podľa § 154 ods. 1 písm. a) až d), i) a j),
    b) nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie správcu dane, ak sa daňový subjekt dopustil správneho deliktu podľa § 154 ods. 1 písm. e) až h).

    (12) Ak bola novým právoplatným rozhodnutím suma rozdielu dane alebo suma nároku podľa osobitných predpisov upravená, upraví sa alebo sa zruší z úradnej moci pokuta uložená podľa odseku 1 písm. f); novým rozhodnutím o pokute sa pôvodné rozhodnutie zrušuje.

    (13) Uložením pokuty nezanikajú povinnosti, za porušenie ktorých bola pokuta uložená, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (14) Pokutu podľa odseku 1 písm. d) a podľa odseku 1 písm. e) za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. j) možno uložiť v rovnakej výške aj opakovane, ak jej uloženie neviedlo k náprave a pokiaľ protiprávny stav trvá.

    Vychádza mi, že tá pokuta by bola minimálne 19 €.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Viktor Vix Baláž Pozri príspevok
    Dobry den!som zivnostnik a posledne 2 roky som neodovzdal danove priznanie.Posledny rok som nemal ziadne oficialne prijmi a rok predtym si kamarat napisal na mna faktury v hodnote do 4000 eur...Co mozem teraz robit aby som to napravil,nakolko chcem pozastavit cinnost a aka mi hrozi pokuta? Vopred dakujem za odpoved
    A toto čo má znamenať? Ty si vystavil tie faktúry alebo kamarát ich vystavil tebe a ty si mu ich zaplatil?
    Trochu zrozumiteľnejšie by to nešlo povedať?

    Ak si nemal žiadne príjmy, ale si dosiahol stratu, tak si bol povinný podať daňové priznanie. Odvody si predsa platil, či nie?

    § 154
    Správne delikty



    (1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto
    a) nepodá daňové priznanie v
    1. ustanovenej lehote,

    2. lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 1,
    3. lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 2,
    Naposledy upravil marjankaj : 15.10.12 at 12:16

    onical je offline (nepripojený) onical

    onical
    Alena Šimová Pozri príspevok
    Teraz platí zákon 563/2009, ktorý hovorí:

    Sankcie

    § 155
    Pokuty


    Vychádza mi, že tá pokuta by bola minimálne 19 €.
    Ďakujem za odpoveď.Stále mám však pocit,že tá sankcia je nízka,vzhľadom na to,čo rozprávali kolegovia.
    Alena Šimová
    onical Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď.Stále mám však pocit,že tá sankcia je nízka,vzhľadom na to,čo rozprávali kolegovia.
    Minimálne 19 € - to je 10 % z dorúbenia dane, v tomto prípade zo 190,- €.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    onical Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď.Stále mám však pocit,že tá sankcia je nízka,vzhľadom na to,čo rozprávali kolegovia.
    No tento rok je to 30 € ale predtým to bolo za cca 66 €(2000 Sk) pre PO a 33 €(1000 Sk) pre FO.
    Naposledy upravil marjankaj : 15.10.12 at 12:21
    Alena Šimová
    tých 19 € je sankcia za nesprávne vyčíslenú daň - dorúbenie dane vo výške 190,- € na základe kontroly daňového úradu. Sankcia 30 € je za oneskorené podanie daňového priznania.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Alena Šimová Pozri príspevok
    Pokuta za oneskorené podanie daňového priznania je 66 € a naviac hrozia pokuty v prípade, ak si bol povinný zaplatiť daň. Ak kamarát na teba napísal faktúry za 4 tis. € a tebe na to nebude stačiť odpočítateľná položka - napr. z dôvodu, že si mal v tom roku aj závislú činnosť, kde bola uplatňovaná odpočítateľná položka - vtedy sa pokuta počíta ako trojnásobok základnej úrokovej sadzby ECB. Ak tento trojnásobok nedosiahne 10 %, pokuta sa počíta vo výške 10 % z dlžnej sumy. Ak si na chybu prídeš sám, počíta sa polovica z tejto čiastky.
    66? nie - 30 eur, môžem doložiť
    Alena Šimová
    srska Pozri príspevok
    66? nie - 30 eur, môžem doložiť
    v ďalšom príspevku som sa opravila, 66 € bolo podľa starého zákona, teraz je 30 €.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.