Zavrieť

Porady

ZÁVISLÁ ČINNOSŤ - ročné zúčtovanie preddavkov dane

Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

Ahojte - prosim o radu - mam zamestnanca, ktory pracoval u nas cely rok,mal vsak pomerne nizku mzdu, takze sme neodvadzali preddavkz na dan - a ani nema platit dan, kedze uhrn jeho prijmov bol nizsi ako suma nezdanitelneho minima.Mam mu robit rocne zuctovanie dane, ak ano, ako?Pripadne, ak si bude chciet sam podat danove priynanie, ma podavat aj nulove?Dakujeem
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ak si mal zdaniteľný príjem za rok 2005 vyšší ako 43968 Sk (hrubého), musí si podať daňové priznanie alebo požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

Doplním Zitu:
Vivi ročné zúčtovanie urobíš tak isto, ako aj ostatným zamestnancom, len mu prípadne vyjde nulová daň.
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Ak zamestnanec odpracoval vo firme 11 mesiacov v decembri odišiel, mám mu urobiť ročné zúčtovanie, alebo vystaviť potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Len potvrdenie.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ročné iba vtedy, ak odišiel 31.12. a požiadal firmu o vystavenie RZ a predložil by príjem za ten jeden chýbajúci mesiac.
0 0
cepeva cepeva

cepeva je offline (nepripojený) cepeva

Rocne zuctovanie musis spravit aj zamestnancovi, ktory ti odisiel napr. v polovici roka, ale uz sa do konca roka nezamestnal.
On moze poziadat posledneho zamestnavatela o rocne zuctovanie dane. A kedze by ste boli posledny zamestnavatelom vy (potom uz bol evidovany na Urade praceň, musis mu spravit rocne zuctovanie dane.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

cepeva
Rocne zuctovanie musis spravit aj zamestnancovi, ktory ti odisiel napr. v polovici roka, ale uz sa do konca roka nezamestnal.
On moze poziadat posledneho zamestnavatela o rocne zuctovanie dane. A kedze by ste boli posledny zamestnavatelom vy (potom uz bol evidovany na Urade praceň, musis mu spravit rocne zuctovanie dane.
Tu chcem len trošku poopraviť. Ročné zúčtovanie sa musí spraviť len na základe žiadosti. V prípade, že od neho žiadosť neobdržia, nemôžu vykonať ročné zúčtovanie dane aj keď sú jeho posledným zamestnávateľom.
0 0
cepeva cepeva

cepeva je offline (nepripojený) cepeva

Denda
Tu chcem len trošku poopraviť. Ročné zúčtovanie sa musí spraviť len na základe žiadosti. V prípade, že od neho žiadosť neobdržia, nemôžu vykonať ročné zúčtovanie dane aj keď sú jeho posledným zamestnávateľom.
Na to som trochu pozabudla.
Plne s tym suhlasim.
0 0
KON-EKON KON-EKON

KON-EKON je offline (nepripojený) KON-EKON

Ešte som si všimla, že je nové tlačivo na ročné zúčtovanie, kde je priestor na 12 tis. z poistky, dodatkové dôchodkové...atď. Ešte som ho nevidela, ale viem, že už existuje.Vyhlásenie k zdanit.príjmu treba dať podpísať zamestnancovi- tú zadnú stranu, kde prizná či mal ešte nejaké príjmy a má o to požiadať do 15.2. A ak mal viac zamestnávateľov robí si daňové sám.Len toľko. Čo sa týka ročného zúčtovania, je jedno aký mal príjem, ak požaiada a splnil podmienku, len jeden zamestnávateľ tak ho urobiť musíš. aj keď sú nuly.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Denda
Tu chcem len trošku poopraviť. Ročné zúčtovanie sa musí spraviť len na základe žiadosti. V prípade, že od neho žiadosť neobdržia, nemôžu vykonať ročné zúčtovanie dane aj keď sú jeho posledným zamestnávateľom.
Súhlasim,
a ešte doplním, že posledným zamestnávateľom v tomto prípade je myslený ten zamestnávateľ, u ktorého si daňovník ako u posledného uplatňoval odpočítateľnú položku na daňovníka a DB. (§38 ods.1)
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
KON-EKON
Ešte som si všimla, že je nové tlačivo na ročné zúčtovanie, kde je priestor na 12 tis. z poistky, dodatkové dôchodkové...atď. Ešte som ho nevidela, ale viem, že už existuje.
Je to toto?
0 0
KON-EKON KON-EKON

KON-EKON je offline (nepripojený) KON-EKON

Mám však špecifický problém s ročným zúčtovaním. Účtujem SBS-ku, kde v minulom roku bolo nedorozumenie so Soc.poisť., že výsluhoví dôchodcovia nemusia odvádzať starobné poistenie- za seba, potom však dala poisťovňa po roku iné stanovisko a ja som musela opravovať všetky výkazy. Lenže sa už nestihlo ročné zúčtovanie, už bolo urobené, nedalo sa to opraviť.V tomto roku som im stiahla to poistné a teraz neviem, či im ho mám dať do ročného ako poistné. Išlo to ako ostatné zrážky na výplate, pretože ja som opravné výkazy na SP prerobila. Hrubé mzdy sa im nezmenili, ale na dani by to mali nejako pocítiť, že sa im zníži. Kolapsový stav. Či to pochopí správne správca dane, tam si neviem odpovedať.
Naposledy upravil KON-EKON : 13.01.06 at 12:05
0 0
cepeva cepeva

cepeva je offline (nepripojený) cepeva

KON-EKON
Mám však špecifický problém s ročným zúčtovaním. Účtujem SBS-ku, kde v minulom roku bolo nedorozumenie so Soc.poisť., že výsluhoví dôchodcovia nemusia odvádzať starobné poistenie- za seba, potom však dala poisťovňa po roku iné stanovisko a ja som musela opravovať všetky výkazy. Lenže sa už nestihlo ročné zúčtovanie, už bolo urobené, nedalo sa to opraviť.V tomto roku som im stiahla to poistné a teraz neviem, či im ho mám dať do ročného ako poistné. Išlo to ako ostatné zrážky na výplate, pretože ja som opravné výkazy na SP prerobila. Hrubé mzdy sa im nezmenili, ale na dani by to mali nejako pocítiť, že sa im zníži. Kolapsový stav. Či to pochopí správne správca dane, tam si neviem odpovedať.
To nemas lahke. Komunikovala si na tu temu uz s Danovym uradom?
Inak v novom danovom zakone je, ze vratene poistne zaplatene bez pravneho dovodu spada pod prijem §8 ods.1k) - t.j. mali by si spravit danove priznanie sami - no podla toho, co hovoris ty, mas opacny problem, ale neviem najst, ci sa o tom nieco hovori v danovom zakone.
Mal niekto s takym niecim skusenost?
0 0
KON-EKON KON-EKON

KON-EKON je offline (nepripojený) KON-EKON

Ako rozmýšľam, tak mi nič iné nevychádza, že zaplatiť to zaplatili v tomto daňovaom období, firma za nich zaplatila, na základe opravných výkazov a preto podľa mňa im to dám do poistného ako odpoč.položku. Daňový úrad je orgán, ktorý mi nepomôže, snáď daň.poradca.Nikdy mi nepomohli.Sú tam ťapy.Všetko vedia až rok po...keď idú na kontrolu.Keď je problém, tak povedia -dajte si dotaz na ústredné DR.Ale aj tak dík..
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
Dozvedela som sa od našej mzdárky, že nebude robiť ročné zúčtovanie praocvníkom, ktorí majú ešte iný príjem alebo nezdaniteľnú čiastku si uplatňujú aj na manžela, keď nemá vlastný príjem.Moja otázka. Môže zamestnávateľ odmietnuť moju žiadosť o vykonanie RZD z dôvodu že to je veľa práce a mzdárka nechce byť zodpovedná , že si máme všetci podať DP. Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pochemi
Dozvedela som sa od našej mzdárky, že nebude robiť ročné zúčtovanie praocvníkom, ktorí majú ešte iný príjem alebo nezdaniteľnú čiastku si uplatňujú aj na manžela, keď nemá vlastný príjem.Moja otázka. Môže zamestnávateľ odmietnuť moju žiadosť o vykonanie RZD z dôvodu že to je veľa práce a mzdárka nechce byť zodpovedná , že si máme všetci podať DP. Ďakujem
Ak zamestnanec o to požiada v termíne do 15.2.2006, je jej povinnosťou urobiť ročné zúčtovanie.
P.S- pod pojmom iný príjem, rozumieme iba príjmy zo závislej činnosti.
Naposledy upravil Tweety : 15.01.06 at 16:27
0 0
estera estera

estera je offline (nepripojený) estera

Odpoveď pre KON_EKON: Obráťte sa na DÚ - metodické oddelenie, Ševčenkova32, Bratislava. Mne zatiaľ vždy pomohli a poradili. Dúfam, že aj Vy budete mať šťastie.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

pochemi
Dozvedela som sa od našej mzdárky, že nebude robiť ročné zúčtovanie praocvníkom, ktorí majú ešte iný príjem alebo nezdaniteľnú čiastku si uplatňujú aj na manžela, keď nemá vlastný príjem.Moja otázka. Môže zamestnávateľ odmietnuť moju žiadosť o vykonanie RZD z dôvodu že to je veľa práce a mzdárka nechce byť zodpovedná , že si máme všetci podať DP. Ďakujem
Keď si požiadaš o ročné zúčtovanie dane, aj tak budeš sama zodpovedná za všetky údaje, ktoré si vo vyhlásení a v žiadosti uvedieš. Mzdárka za to nemôže byť zodpovedná. Ak nepredložíš všetky potrebné doklady k ročnému zúčtovaniu do 15. 2. 2006, mzdárka ti vystaví potvrdenie o zdaniteľnej mzde a si povinná sama si podať daňové priznanie.
0 0
KON-EKON KON-EKON

KON-EKON je offline (nepripojený) KON-EKON

Estera - ďakujem, som z juhu stredného Slovenska, takže iba ak telefonicky zavolám na tento DÚ.
0 0
schevka schevka

schevka je offline (nepripojený) schevka

Chcela by som sa spýtať, či stále platí, že ročné zúčtovanie preddavkov na daň (RZD) môžem vypracovať iba takému zamestnancovi, ktorý poberal zdaniteľné príjmy od viacerých platiteľov postupne. Ak poberal súčasne, musí si podať daňové priznanie. Ak sa mýlim, môžete mi prosím povedať §, na základe ktorého je to možné?

Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať