Zavrieť

Porady

ZÁVISLÁ ČINNOSŤ - ročné zúčtovanie preddavkov dane

Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

Ahojte - prosim o radu - mam zamestnanca, ktory pracoval u nas cely rok,mal vsak pomerne nizku mzdu, takze sme neodvadzali preddavkz na dan - a ani nema platit dan, kedze uhrn jeho prijmov bol nizsi ako suma nezdanitelneho minima.Mam mu robit rocne zuctovanie dane, ak ano, ako?Pripadne, ak si bude chciet sam podat danove priynanie, ma podavat aj nulove?Dakujeem
Usporiadat
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Podpora v nezamestnanosti nie je zdaniteĺný príjem, neráta sa do danového priznania.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ANNAP
Zamestnanec doniesol výpis zo stav.sporenia, je na ňom úrok a z neho odvedená daň, môžem mu spraviť ročné zúčtovanie / ako príjem od iného zamestnávateľa a následne zrazenú daň / alebo si má spraviť daňové
priznanie?
V tomto prípade nejde o príjem od iného zamestnávateľa zo závislej činnosti. Daň z úrokov bola zrazená, teda nie je dôvod vysporiadať daň z úrokov.
0 0
danastefan danastefan

danastefan je offline (nepripojený) danastefan

Ak zamestnec ukončil PP 22.12.05 a ja mu robím ročné zúčtovanie ,ako je to s vzsporiadaním preplatku/nemôžem mu to vyrovnat v mzde za marec v apríli ked už nepracuje.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
danastefan
Ak zamestnec ukončil PP 22.12.05 a ja mu robím ročné zúčtovanie ,ako je to s vzsporiadaním preplatku/nemôžem mu to vyrovnat v mzde za marec v apríli ked už nepracuje.
Preplatok mu pošleš na osobný účet (ak ho vieš, alebo ak ho má), inak šekom.
0 0
Doboska Doboska

Doboska je offline (nepripojený) Doboska

pracujúca dôchodkyňa
Na základe príkaznej zmluvy som vyplatila 200.000,- a zdanila preddavkovo, daň som odviedla. Vystavila som potvrdenie o zúčtov. a vyplatených príjmoch a o zrazených preddavkov. Pracovníkovi, ktorý pre nás pracoval na základe príkaznej zmluvy už v hlavnom zamestnaní urobili ročné zúčtovanie dane. Jednoducho ešte ani o to nepožiadal a nedoniesol potvrdenie od nás.
Podľa mňa teraz podá opravné daňové priznanie a mal by požiadať hlavného zamestnávateľa o nejaké potvrdenie, ktoré priloží k opravnému daňovému priznaniu. Má niekto tieto skúsenosti, aké je to tlačivo? Ďakujem za radu poraďáci.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

odpoved pre doboska
Podľa môjho názoru mu mzdová účtovníčka má dať potvrdenie z ročného zúčtovania, nebude robiť opravné daňové priznanie , lebo nepodal riadne ale na základe tohto roćného si spraví daňové priznanie s pridaním toho príjmu od Vás
+ odvedenú daň.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Doboska
Na základe príkaznej zmluvy som vyplatila 200.000,- a zdanila preddavkovo, daň som odviedla. Vystavila som potvrdenie o zúčtov. a vyplatených príjmoch a o zrazených preddavkov. Pracovníkovi, ktorý pre nás pracoval na základe príkaznej zmluvy už v hlavnom zamestnaní urobili ročné zúčtovanie dane. Jednoducho ešte ani o to nepožiadal a nedoniesol potvrdenie od nás.
Podľa mňa teraz podá opravné daňové priznanie a mal by požiadať hlavného zamestnávateľa o nejaké potvrdenie, ktoré priloží k opravnému daňovému priznaniu. Má niekto tieto skúsenosti, aké je to tlačivo? Ďakujem za radu poraďáci.
Tlačivo Ročné zúčtovanie dane, ktoré je aj tu na Porade v sekcii Tlačivá, má dve strany. Druhá strana sa používa presne v tom prípade, keď už firma urobila RZD a zamestnanec ešte objaví nejaký príjem.
Aj tak žasnem nad mzdárkami, ktoré už v polovici februára stihli zamestnancom porobiť ročné zúčtovanie dane, a to aj bez ohľadu na to, či ich o to požiadal alebo nie.
Budem sa snažiť krátko zhrnúť problém RZD zamestnancov.
1) Zamestnávateľ je povinný do 31. 1. vystaviť každému zamestnancovi "Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO zo závislej činnosti ... bez ohľadu na to, či o to zamestnanec požiada alebo nie. Prevzatie tohoto potvrdenia zamestnanec podpíše vo vyhlásení alebo mu ho zamestnávateľ pošle poštou. Týmto má mzdová účtovníčka hlavnú povinnosť splnenú a ročné zúčtovanie dane ROBÍ LEN NA ZÁKLADE PÍSOMNEJ ŽIADOSTI ZAMESTNANCA
2) Zamestnanec má tri možnosti:
1. možnosť - ak bol jeho ročný príjem menší ako 43 968.- Sk, nemusí robiť nič ( ale môže)
2. možnosť - ak bol príjem vyšší ako 43 968.- Sk, tak si sám podá daňové priznanie alebo
3. možnosť - do 15.2. požiada posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a predloží mu všetky potrebné doklady, tak ako je to na Žiadosti o RZD uvedené.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Súhlasím so všetkým až na vystavenie povinnosti potvrdenia do 31.1. Tá sa nám podľa §39 Zákona o dani z príjmov zmenila.

Povinnosti sú tu:http://www.porada.sk/t18858-povinnos...-20052006.html
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lydinka
Ahojte múdre hlavičky.
Mam jednu otázočku: Zamestnankyna do mája 2005 navštevovala školu, potom bola nezamestnaná, ale nepoberala žiadne dávky v nezamestnanosti.
V novembri pracovala na dohodu a v decembri ju ten istý zamestnávateľ prijal na TPP. Mám jej urobiť RZ? A má nárok na celú nezdaniť. časť ak v decembri podpísala výhlásenie. Alebo má sama podať DP?

Ď.
Este stale neviem ci ma narok na celu nezdan. cast alebo len na nezdan. cast za jeden mesiac / december, kedy uz mala podpisane vyhlasenie.
Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lydinka
Este stale neviem ci ma narok na celu nezdan. cast alebo len na nezdan. cast za jeden mesiac / december, kedy uz mala podpisane vyhlasenie.
Dakujem
Má nárok na celú.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

lydinka
Este stale neviem ci ma narok na celu nezdan. cast alebo len na nezdan. cast za jeden mesiac / december, kedy uz mala podpisane vyhlasenie.
Dakujem
Odpoveď som Vám už uviedla v príspevku 108. Prečítali ste si ho?
Naposledy upravil Denda : 17.02.06 at 17:45
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Prajem Vám krásny deň!
Prosím o 2 rady.
1. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás celý r. 2005 a pri tom mal príjmy ako sprostredkovateľ dôchodkového poistenia (podmienkou bola registrácia na DÚ). Potvrdenie som mu dala. Podľa mňa by si mal podať sám daňové priznanie, ale nie som si tým celkom istá.

2. Ako je to s tým odpočtom na životné, účelové ... poistenie. Stačí potvrdenie z poisťovne o zaplatenom poistnom za r. 2005 alebo mám žiadať od zamestnancov aj kópie poistných zmlúv? Podľa mňa by už mala poisťovňa vydávať tieto potvrdenia po zistení, či sú splnené dané podmienky - 10 rokov a vek 55 r. Nakoniec malo by mi to byť jedno, keď si zamestnanec podá žiadosť a podpíše sa, nie?
Ďakujem za skoré odpovede.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Ešte prosím o radu. Ak mám príjem z DoVP, tak jednoducho načítam úhrn všetkých príjmov (hlavný príjem + vedľajšie príjmy) a odpočítam aj úhrnom daň? Už som toto načisto zabudla .
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Eva Farkasová
Prajem Vám krásny deň!
Prosím o 2 rady.
1. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás celý r. 2005 a pri tom mal príjmy ako sprostredkovateľ dôchodkového poistenia (podmienkou bola registrácia na DÚ). Potvrdenie som mu dala. Podľa mňa by si mal podať sám daňové priznanie, ale nie som si tým celkom istá.

2. Ako je to s tým odpočtom na životné, účelové ... poistenie. Stačí potvrdenie z poisťovne o zaplatenom poistnom za r. 2005 alebo mám žiadať od zamestnancov aj kópie poistných zmlúv? Podľa mňa by už mala poisťovňa vydávať tieto potvrdenia po zistení, či sú splnené dané podmienky - 10 rokov a vek 55 r. Nakoniec malo by mi to byť jedno, keď si zamestnanec podá žiadosť a podpíše sa, nie?
Ďakujem za skoré odpovede.
Odpoveď:
1. áno musí si podať daňové priznanie sám
2. áno, vy neskúmate či sú splnené podmienky
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Eva Farkasová
Prajem Vám krásny deň!
Prosím o 2 rady.
1. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás celý r. 2005 a pri tom mal príjmy ako sprostredkovateľ dôchodkového poistenia (podmienkou bola registrácia na DÚ). Potvrdenie som mu dala. Podľa mňa by si mal podať sám daňové priznanie, ale nie som si tým celkom istá.
2. Ako je to s tým odpočtom na životné, účelové ... poistenie. Stačí potvrdenie z poisťovne o zaplatenom poistnom za r. 2005 alebo mám žiadať od zamestnancov aj kópie poistných zmlúv? Podľa mňa by už mala poisťovňa vydávať tieto potvrdenia po zistení, či sú splnené dané podmienky - 10 rokov a vek 55 r. Nakoniec malo by mi to byť jedno, keď si zamestnanec podá žiadosť a podpíše sa, nie?
Ďakujem za skoré odpovede.
1. Podá si DP.
2.Zamestnanec doloží potvrdenie od poisťovne o zaplatení poistenia,ktoré splňa nárok na odpočet zo zákona. Nič iné nie je potrebné.Poisťovne takéto potvrdenia dávajú automaticky.
Naposledy upravil Tweety : 19.02.06 at 13:45
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Eva Farkasová
Ešte prosím o radu. Ak mám príjem z DoVP, tak jednoducho načítam úhrn všetkých príjmov (hlavný príjem + vedľajšie príjmy) a odpočítam aj úhrnom daň? Už som toto načisto zabudla .
Áno sčitujete všetky príjmy, čiže máte úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov a do daňového priznania alebo ročného zúčtovania takisto uvádzate úhrn preddavkov na daň zrazených od všetkých platiteľov.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Ďakujem pekne za odpovede. Prajem krásny zbytok víkendu a ešte krajší pracovný týždeň .
0 0
jitma jitma

jitma je offline (nepripojený) jitma

ale môže niektorého požiadať o ročné zúčtovanie s tým, že doručí potvrdenia o výške príjmu od ostatných zamestnávateľov.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tweety
1. Podá si DP.
2.Zamestnanec doloží potvrdenie od poisťovne o zaplatení poistenia,ktoré splňa nárok na odpočet zo zákona. Nič iné nie je potrebné.Poisťovne takéto potvrdenia dávajú automaticky.
Len by som zamestnanca upozornila , že či ozaj je to potvrdenie z poisťovne podľa zákona , lebo mne konkrétne poslali potvrdenie , ktoré jednu z daných podmienok nespĺňa. A viem ,že ľudia často nerozumejú o čo tu ide , vedia len , že si môžu čosi z čohosi odpočítať.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
jitma
ale môže niektorého požiadať o ročné zúčtovanie s tým, že doručí potvrdenia o výške príjmu od ostatných zamestnávateľov.
Pokial mal prijmy len podla § 5, t. j. zo zavislej cinnosti, tak ano, priamo v ziadosti o RZ je kolonka od kolkych zamestnavatelov priklada potvrdenia...

Poziada toho posledneho
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať