Zavrieť

Porady

ZÁVISLÁ ČINNOSŤ - ročné zúčtovanie preddavkov dane

Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

Ahojte - prosim o radu - mam zamestnanca, ktory pracoval u nas cely rok,mal vsak pomerne nizku mzdu, takze sme neodvadzali preddavkz na dan - a ani nema platit dan, kedze uhrn jeho prijmov bol nizsi ako suma nezdanitelneho minima.Mam mu robit rocne zuctovanie dane, ak ano, ako?Pripadne, ak si bude chciet sam podat danove priynanie, ma podavat aj nulove?Dakujeem
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

miriza Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, mám pracovníčku, ktorá porpi pracovnom pomere v našej firme, robí aj pomocné činnosti súvisiace s poistením pre Allianz. Má potvrdenie so štatistického úradu, že jej provízia za r. 2006 je 0 Sk. Máme jej robiť ročné zúčtovanie ja alebo si ho má urobiť sama na daňovom A.
Pokiaľ nemala žiadny iný príjem tak môžete vykonať RZD
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Keď je hrubý príjem zamestnanca za rok 2006 vo výške 38600.- a je podpísané vyhlásenie nemusel žiadať zamestnávateľa o RZD ale ani podať si daňové priznanie - príjem nižší ako 45408?? Je to tak alebo má povinnosť buď jedno alebo druhé. Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

certik Pozri príspevok
Keď je hrubý príjem zamestnanca za rok 2006 vo výške 38600.- a je podpísané vyhlásenie nemusel žiadať zamestnávateľa o RZD ale ani podať si daňové priznanie - príjem nižší ako 45408?? Je to tak alebo má povinnosť buď jedno alebo druhé. Vopred ďakujem za odpoveď.
Je to tak - nemá povinnosť podávať DP.
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

mimi111 Pozri príspevok
Ahojky, mám problém, pracovníčka si uplatňuje daňový bónus na syna, potvrdenie za rok 2005/2006 doniesla, ktory platil do 31.08.2006, ale od 07.07.2006 do 31.2007 má prerušenie študia zo zdravotných dôvodov, za 09/2006 sme mu este vyplatili daňový bónus, asi sme nemali, však? a tak teraz pri ročnom zučtovaní mám to upravit, a DB odňat už za mesiac 07/2006? prídavky na dieťa dostala pracovníčka aj za mesiac 09/2006, dakujem
V prípade, že má prerušené štúdium zo zdravotných dôvodov, môže vzniknúť nárok na daňový bonus. Za nezaopatrené dieťa sa považuje aj dieťa, ktoré sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz. Pýtaj potvrdenie z ÚPSVaR o tom, či pracovníčka poberá prídavok na dieťa alebo dokedy poberala. Keď je nárok na prídavok na dieťa, tak je nárok aj na DB.
Prípadné rozdiely vyrovnáš v ročnom zúčtovaní.
0 0
Ondrejková Ondrejková

Ondrejková je offline (nepripojený) Ondrejková

Prosím Vás chcela som sa len spýtať, keď mi zamestnanec nedoniesol požadované doklady na vykonanie ročného zúčtovania do 15.02.2007 ale až teraz, tak mu spravím len daňové priznanie?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Ondrejková Pozri príspevok
Prosím Vás chcela som sa len spýtať, keď mi zamestnanec nedoniesol požadované doklady na vykonanie ročného zúčtovania do 15.02.2007 ale až teraz, tak mu spravím len daňové priznanie?
Po správnosti si musí urobiť Daňové priznanie sám.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ondrejková Pozri príspevok
Prosím Vás chcela som sa len spýtať, keď mi zamestnanec nedoniesol požadované doklady na vykonanie ročného zúčtovania do 15.02.2007 ale až teraz, tak mu spravím len daňové priznanie?
Ale ak by si veľmi chcela , môžeš mu urobiť RZD. Je to na tebe. Len pozor na dátum podpísania žiadosti o vykonanie RZD, musí byť do 15.02.2007.
0 0
mkatka mkatka

mkatka je offline (nepripojený) mkatka

Zdravím všetkých.
Hľadám jednoznačnú odpoveď na otázku. Musí zamestnanec dokladovať výšku príjmu manželky /resp. čestné prehlásenie o výške príjmu + predložiť sobášny list/ už pri RZD za rok 2006 alebo to platí až pri RZD za rok 2007.
Nakoľko tento § novely zákona platí od 1.1.2007 a na školeniach o tom nepadlo ani slovo.
Ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

mkatka Pozri príspevok
Zdravím všetkých.
Hľadám jednoznačnú odpoveď na otázku. Musí zamestnanec dokladovať výšku príjmu manželky /resp. čestné prehlásenie o výške príjmu + predložiť sobášny list/ už pri RZD za rok 2006 alebo to platí až pri RZD za rok 2007.
Nakoľko tento § novely zákona platí od 1.1.2007 a na školeniach o tom nepadlo ani slovo.
Ďakujem
Čestné prehlásenie by sa malo dávať už aj za rok 2006 nakoľko sa nemenili tlačivá žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mkatka Pozri príspevok
Zdravím všetkých.
Hľadám jednoznačnú odpoveď na otázku. Musí zamestnanec dokladovať výšku príjmu manželky /resp. čestné prehlásenie o výške príjmu + predložiť sobášny list/ už pri RZD za rok 2006 alebo to platí až pri RZD za rok 2007.
Nakoľko tento § novely zákona platí od 1.1.2007 a na školeniach o tom nepadlo ani slovo.
Ďakujem
Kópiu sobášneho listu bolo treba doložiť aj za rok 2006.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ahojte, mám trochu iný problém. Náš zamestnanec mal podpísanú zmluvu s DDP Pokoj. Suma príspevku na DDP mesačne za zamestnanca bola stanovená na 600 Sk. Zamestnanec nás požiadal o vykonávanie zrážok z tohto titulu a zamestnávateľ za neho tieto zrážky odvádzal v prospech DDP-čky na nimi určený účet uvedený v zmluve medzi zamestnancom a DDP. Zmluvu uzatvoril ešte v roku 2004. Prvá zrážka sa vykonala za december 2004. Zamestnacovi bolo vystavené Potvrdenie o zdan. mzde za 2004 podľa vtedajších predpisov a on si sám podal DP za 2004. Za rok 2005 zamestnanec požiadal o vykonanie RZ a toto mu zamestnávateľ vykonal. Uplatnil si v ňom odpočítateľné položku na uplatnené a zaplatené príspevky na DDS v celkovej výške 12 x 600, t.j. 7200 v úhrne. Preplatok dane z RZ mu bol vyplatený. Za rok 2006 sa mu tak isto robili zrážky zo mzdy a zamestnávateľ odvádzal tieto platby na účet DSS. V lete roku 2006 DSS zmenila účet v banke, na ktorý sa mali odvádzať platby. Zamestnanec ani DSS nás ako zamestnávateľa neupozornili na túto skutočnosť. Zamestnanec tvrdí, že mu to neoznámili, ale možno len nepreberal poštu?!. Zamestnávateľ žiadne oznámenie od DSS neobdržal. Takže sme o tom netušili. Prišlo sa na to až teraz v roku 2007, keď mi konateľ konečne predložil výpisy z účtov. (Mzdy sa robia priebežne, ale účtovanie výpisov, až keď ich doloží...) A z nich sa zistilo, že platby sa nám na účet firmy vrátili z dôvodu neexistujúceho účtu. Zamestnancovi ústne oznámili, že jeho zmluvu zrušili. Zatiaľ nemá písomný doklad od DSS.
Avšak platby za 8/2006 - 12/2006, t.j. 5 x 600 = 3000 a ešte aj 01/2007 v sume 600 mes. mu bola zo mzdy zrazená, avšak neodvedená. Zmluvu ukončili predčasne. Nedosiahol dobu sporenia viac ako 10 rokov a ani ju neukončil po dosiahnutí veku 55 rokov. Vychádza mi teda, že odpočítateľnú položku, ktorú si uplatnil na DSS za roky 2004-2005 by mal dodaniť najneskôr do 3 rokov od ukončenia zmluvy (tú mu vypovedajú teraz v roku 2007. Teda že 600 za 2004 a 7200 za 2005, spolu 7800 Sk by mal uviesť (rozložiť na max 3 zdaň.obdobia) ako pripočítateľnú položku k ZD.
V roku 2006 mal zrazené a aj skutočne odvedené platby za 12/2005 - 7/2006, spolu 8 x 600 = 4800. Zrazené, ale neodvedené mal za 8/06 atď. Pravdepodobne mu DSS v roku 2007 vyplatí nejaké odstupné... A teraz zamestnanec požaduje, aby sme mu tú zrazenú, ale neodvedenú sumu za 8/06 a nasledujúce mes. vyplatili v hotovosti. To nie je problém. Ako to zaúčtujem?? Sprevím si predpis záväzku voči zamestnancovi k 31.12.06?? a v 2007 zaúčtujem úhradu? a ako zlikvidujem ten predpis na DSS (predpis platby na DSS) Ckcem to vyrovnať cez pokladňu nezávisle od miezd (nechcem mu to dať ako nejakú náhradu čistej mzdy) Ale ako máme urobiť RZ za 2006. Nemám mu vôbec uplatniť ani tú sumu odvedenú za 12/05 až 7/06? - bolo to zrazené a aj preukázateľne odvedené. (to by som najradšej, lebo aj tak ju bude potom musieť dodaniť). Od platieb za 8/06 sa nám úhrady vracali späť. Takže sa vlastne neodviedli. A čo s tými platbami z 2004 a 2005, ktoré už uplatnil. V RZ to nemôžem uplatniť ako pripoč.pol., preto si myslím, že najrozumnejšie by bolo urobiť mu len Potvrdenie za rok 2006 (žiadosť o RZ mu odmietnem) s tým, že sa tam uvedie 0,00 v r.9 - Zrazené príspevky na DDS podľa par.11 ods.1 písm.c) Aj tak mu bez toho DSS vychádza preplatok na dani 2401 SK, tak by si to mohol rovno vyrovnať všetko naraz v DP za 2006. Alebo mu spraviť RZ za 2006, na riadku 02 písm.C) RZ - zaplatené a uplatnené príspevky na DDS uviesť 0,00 a on si to priloží k DP za rok 2006 a uplatní si ako pripoč.pol. k ZD príspevky, ktoré už odpočítal za 2004 a 2005? Ako si to nekomplikovať a urobiť to správne? Prosím o radu ,ako to spraviť formálne aj prakticky a účtovne čo najjednoduchšie. Aby všetko sedelo.
Naposledy upravil Betina2 : 28.02.07 at 07:29
0 0
ragazza ragazza

ragazza je offline (nepripojený) ragazza

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom ročného zúčtovania dane za rok 2006: mám zamestnanca, ktorý u nás pracuje celý ork 2006 a doniesol potvrdenie že robil na dohodu u inej firmy , kde mal príjem zrážkovou daňou. Chcem sa poradiť či tento príjem mu môžem zahrnúť do ročného zúčtovania keď mu budem robiť RZD v práci alebo si musí podať sám ročné zúčtovanie a ten príjem si uplatní len v tom tlačive na daňový úrad. Ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ragazza Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom ročného zúčtovania dane za rok 2006: mám zamestnanca, ktorý u nás pracuje celý ork 2006 a doniesol potvrdenie že robil na dohodu u inej firmy , kde mal príjem zrážkovou daňou. Chcem sa poradiť či tento príjem mu môžem zahrnúť do ročného zúčtovania keď mu budem robiť RZD v práci alebo si musí podať sám ročné zúčtovanie a ten príjem si uplatní len v tom tlačive na daňový úrad. Ďakujem
Ak mal príjem a zrážkovú daň, RZD mu nemôžeš urobiť. Ak mal taký príjem, že z neho nemohol uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku, potom sa mu oplatí podať sám daňové priznanie typu A na daňový úrad podľa trvalého bydliska. Uvedie obidva príjmy a DÚ mu daň vráti.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

liba2 Pozri príspevok
Ak mal príjem a zrážkovú daň, RZD mu nemôžeš urobiť. Ak mal taký príjem, že z neho nemohol uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku, potom sa mu oplatí podať sám daňové priznanie typu A na daňový úrad podľa trvalého bydliska. Uvedie obidva príjmy a DÚ mu daň vráti.

Prípadne ak sa mu neoplatí dodaňovať zrážkovú daň tak mu môžeš vykonať RZD ale len s príjmov zdanených preddavkovo
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Konzultovala som na DU. RZ mu v žiadnom prípade nemôžem robiť. Treba mu vystaviť Potvrdenie o zrazených a zúčtovaných preddavkoch... a uviesť tam celú tú zrazenú časť 12 x 600 = 7200 za rok 2006, aby sa tá zrážka zhodovala s mzdovým listom. On si musí podať DP za 2006 a on sa si to nemusí a ani nemôže za rok 2006 uplatniť, napriek tomu, že to má v Potvrdení uvedené. Do 3 zdaň.období si vysporiada doteraz uplatnené na DDP za 2004 a 2005 (pripočíta k ZD) a dodaní.
0 0
misok misok

misok je offline (nepripojený) misok

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o pomoc ohľadom RZD za rok 2006.
Zamestnanec mi pospísal žiadosť o vykonanie výpočtu RZD , avšak mi priniesol aj potvrdenie od dalších dvoch zamestnávateľoch. U jedného mal daň zrážanú preddavkovo aj zrážkovú daň, a u druhého len zrážkovú daň.

Ako by ste postupovali v tomto prípade?

1. Mám mu urobiť RZD cez ZĽ a zahrnúť tam len preddavkovú daň z HPP,

2. Mám mu urobiť RZD cez ZĽ a zahrnúť tam aj preddavkovú daň z DoVP???

3. Alebo si má podať DP za zahrnúť tam komplet všetky dane preddavkové aj zrážkové?

Celková zrážková daň v jeho prípade je 4 980,- Sk.
Preddavková daň z HPP je 28 837,- Sk a z DoVP 3 648,- Sk.

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

misok Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o pomoc ohľadom RZD za rok 2006.
Zamestnanec mi pospísal žiadosť o vykonanie výpočtu RZD , avšak mi priniesol aj potvrdenie od dalších dvoch zamestnávateľoch. U jedného mal daň zrážanú preddavkovo aj zrážkovú daň, a u druhého len zrážkovú daň.

Ako by ste postupovali v tomto prípade?

1. Mám mu urobiť RZD cez ZĽ a zahrnúť tam len preddavkovú daň z HPP,

2. Mám mu urobiť RZD cez ZĽ a zahrnúť tam aj preddavkovú daň z DoVP???

3. Alebo si má podať DP za zahrnúť tam komplet všetky dane preddavkové aj zrážkové?

Celková zrážková daň v jeho prípade je 4 980,- Sk.
Preddavková daň z HPP je 28 837,- Sk a z DoVP 3 648,- Sk.

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ak mu budete robiť RZD tak tam zahrniete len preddavkovú daň a to zo všetkých príjmov. Čiže aj z dohody. Pokiaľ to preňho nie je výhodné tak si nemusí robiť DP a dodaňovať zrážkovú daň
0 0
misok misok

misok je offline (nepripojený) misok

Ja som mu to presne tak urobila, ako ste mi poradila aj Vy - teda RZD kde som zrátala daň preddavkovú z HPP + z DoVP.

Len mi nie je jasné, že kedy sa vlastne oplatí dodaňovať tú zrážkovú daň.
Prečítala som už množstvo literatúry ale jediné k čomu som prišla je, že sa oplatí iba vtedy, ak zrážková daň je vyššia ako preddavková a v tom prípade mu DÚ vráti rozdiel.

pochopila som to správne ?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

misok Pozri príspevok
Ja som mu to presne tak urobila, ako ste mi poradila aj Vy - teda RZD kde som zrátala daň preddavkovú z HPP + z DoVP.

Len mi nie je jasné, že kedy sa vlastne oplatí dodaňovať tú zrážkovú daň.
Prečítala som už množstvo literatúry ale jediné k čomu som prišla je, že sa oplatí iba vtedy, ak zrážková daň je vyššia ako preddavková a v tom prípade mu DÚ vráti rozdiel.

pochopila som to správne ?
Ide o to že napríklad študent má príjem zdanený len zrážkou v sume cca 90.000. Keď si uplatní v DP odpočet 90.816 tak sa mu celá daň vráti. A takých príkladov je viac. Treba si to vždy prepočítať či sa to oplatí alebo nie. Záleží od príjmu daňovníka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
misok Pozri príspevok
Prečítala som už množstvo literatúry ale jediné k čomu som prišla je, že sa oplatí iba vtedy, ak zrážková daň je vyššia ako preddavková a v tom prípade mu DÚ vráti rozdiel.

pochopila som to správne ?
...ďalší dôkaz toho, že tzv. "literatúra" v dnešných časoch nie je vhodným zdrojom informácií.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať