Zavrieť

Porady

Kto dedí po zosnulom, ktorý sa nedožil dedičského konania?

Po smrti otca sme ostali v dedičskom konaní dvaja. Terajšia manželka, s ktorou nemal žiadne deti a ja, syn z prvého manželstva. Predmetom dedenia je polovica rodinného domu, kedže druhá polovica domu je napísaná v katastri na otcovu terajšiu manželku. Takže by som zdedil 1/4 rodinného domu a jeho terajšia manželka spolu so svojim zápisom v katastri by mala 3/4 rodinného domu. Problém je v tom, že ešte neprebehlo dedičské konanie, nebolo vytýčené, a jeho terajšia manželka náhle zomrela. Ako je to s dedením, kedže mala ešte brata? Patrí mi v tomto prípade celý otcov podiel? Alebo je polovica domu, ktorý som mal dediť spolu z predčasne zosnulou predmetom dedenia mňa a jej brata? A ako je to s prístupovými právami k tomuto domu. A ako je to v tomto prípade s hnuteľným majetkom nachádzajúcim sa v tomto dome a s prístupovými a nakladacími právami k tomuto hnuteľnému majetku, ktorý je pomerne rozsiahly? Ďakujem za odpoveď.
Trošku sa zmenila situácia. Dozvedel som sa, že ešte žije jej mama, ktorá je tohoto času umiestnená v ústave z dôvodu neschopnosti sa o seba starať a celkovo vnímať realitu, natrvalo, ale nieje zbavená svojprávnosti.

Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil Citron : 19.04.16 at 21:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Musia prebehnut dve,nezavisle dedicske konania. / prve po otcovi, druhe po jeho manzelke/
    Ak nie je zavet, bude sa dedit zo zakona. Podrobnejsie rozpisane ded.skupiny najdes napr. tu http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-sta...znych-dedicov/

    Na vsetok majetok hnutelny,aj nehnutelny maju narok dedicia.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Kabaka123, kukučka, Katy a R, Nandrolon, kn-alka
    5

    aenri je offline (nepripojený) aenri

    aenri
    Dedičské po otcovi sa preruši pokiaľ nebude skončené dedičské po manželke. V dedičskom po otcovi ak nie je závet budú dediť deti a dedičia manzelky. V dedičskom po manželke ak nie je závet budú dediť jej deti, jej rodičia, jej súrodenci - v takom poradí.
    S dedičstvom do vyporiadania dedičstva disponujú všetci dedičia spoločne, pričom na podstatné úkony potrebujú súhlas súdu.

    Kto dedí po zosnulom, ktorý sa nedožil dedičského konania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.