Zavrieť

Porady

Dedenie po strýkovi - kto dedí a koľko

Rada by som sa spýtala na takýto prípad:
Zomrel strýko, ktrý bol bezdetný a v danom čase mal len troch synovcov. Dedičské konanie z nejakého dôvodu vtedy neprebehlo. Dnes už jeden zo synovcov nežije, ale má dve dcéry. Kto bude dediť a aký podiel?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    mattto Pozri príspevok
    budú dediť iba synovci. Dcéry môžu dediť iba to, čo patrilo poručiteľovi a keďže tretí synovec nenadobudol dedičstvo po strýkovi, jeho dcéry nemôžu nadobudnúť v dedičskom konaní po otcovi (synovcovi)
    domnievam sa, že to nie je tak. Budú dediť aj dcéry jedného zo synovcov, nakoľko v čase smrti poručiteľa mal dediť a v zmysle ust. §-u 460 Občianskeho zákonníka sa dedičstvo nadobúda smrťou. Takže on "dedil" a po jeho smrti majú nárok dediť jeho dedičia. Notár, ak sa bude prejednávať dedičstvo si vyžiada aj dedičské konanie po neb. synovcovi a ďalej bude konať s jeho dedičmi ....

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    nepíšeš, či mal strýko žijúcich rodičov (aspoň jedného), alebo či s ním niekto žil v domácnosti, alebo mal manželku

    spageta3333 je offline (nepripojený) spageta3333

    spageta3333
    Nie nemal žijúcich rodičov a ani s ním nikto nežil v domácnosti, nemal ani manželku, ani deti

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    spageta3333 Pozri príspevok
    Nie nemal žijúcich rodičov a ani s ním nikto nežil v domácnosti, nemal ani manželku, ani deti
    ak strýko nezanechal závet, kde by všetko niekomu odkázal a nemal ani žijúcich súrodencov, bude sa dediť zo zákona podľa §475 OZ

    (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

    (2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
    spageta3333 to teda znamená podľa toho bodu 2, že budú dediť len tí dvaja žijúci synovcovia ale tie dvéry zosnulého tretieho synovca už nie? Alebo je to tak, že keďže vtedy ešte aj ten tretí stále žil, tak budú dediť aj tie dvéry spolu jednu tretinu?

    ivka70 je teraz online ivka70

    ivka70
    Dediči v tretej skupine
    Ak nededí manžel, ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej jeden rok pred smrťou,a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť. Ak nededí niektorý zo súrodencov poručiteľa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

    Takze synovci boli deti jedneho zo surodencov?
    Kolko surodencov mat nebohy?

    spageta3333 je offline (nepripojený) spageta3333

    spageta3333
    ivka70 Pozri príspevok
    Dediči v tretej skupine
    Ak nededí manžel, ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej jeden rok pred smrťou,a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť. Ak nededí niektorý zo súrodencov poručiteľa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

    Takze synovci boli deti jedneho zo surodencov?
    Kolko surodencov mat nebohy?
    V čase smrti strýka už žili len títo traja synovci, ktorý by moli po strýkovi dediť. Mňa len zaujíma, keďže vtedy sa to nepredilo (už to bolo cca pred 30 rokmi), či teraz budú dediť po strýkovi len tí žijúci dvaja synovci alebo či budú deiť aj dcéry toho synovca, ktorý už dnes nežije (ale v čase úmrtia strýka ešte žil).

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    a po takom čase existuje vôbec ešte nejaké dedičstvo? - neprepadlo v prospech štátu? Prečo neprebehlo dedičské konanie?

    spageta3333 je offline (nepripojený) spageta3333

    spageta3333
    willma Pozri príspevok
    a po takom čase existuje vôbec ešte nejaké dedičstvo? - neprepadlo v prospech štátu? Prečo neprebehlo dedičské konanie?
    neozaj neviem prečo neprebehlo konanie, ja len chcem kúpiť pozemok, na ktorom je písaný práve aj tento strýko ako jeden z vlastníkov

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    spageta3333 Pozri príspevok
    V čase smrti strýka už žili len títo traja synovci, ktorý by moli po strýkovi dediť. Mňa len zaujíma, keďže vtedy sa to nepredilo (už to bolo cca pred 30 rokmi), či teraz budú dediť po strýkovi len tí žijúci dvaja synovci alebo či budú deiť aj dcéry toho synovca, ktorý už dnes nežije (ale v čase úmrtia strýka ešte žil).
    budú dediť iba synovci. Dcéry môžu dediť iba to, čo patrilo poručiteľovi a keďže tretí synovec nenadobudol dedičstvo po strýkovi, jeho dcéry nemôžu nadobudnúť v dedičskom konaní po otcovi (synovcovi)

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    doktor23 Pozri príspevok
    domnievam sa, že to nie je tak. Budú dediť aj dcéry jedného zo synovcov, nakoľko v čase smrti poručiteľa mal dediť a v zmysle ust. §-u 460 Občianskeho zákonníka sa dedičstvo nadobúda smrťou. Takže on "dedil" a po jeho smrti majú nárok dediť jeho dedičia. Notár, ak sa bude prejednávať dedičstvo si vyžiada aj dedičské konanie po neb. synovcovi a ďalej bude konať s jeho dedičmi ....
    máš pravdu, už mi to vôbec nemyslí a vypisujem hlúposti, asi som prepracovaný, musím si oddýchnuť

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    veď už je piatoooooook

    spageta3333 je offline (nepripojený) spageta3333

    spageta3333
    doktor23 Pozri príspevok
    domnievam sa, že to nie je tak. Budú dediť aj dcéry jedného zo synovcov, nakoľko v čase smrti poručiteľa mal dediť a v zmysle ust. §-u 460 Občianskeho zákonníka sa dedičstvo nadobúda smrťou. Takže on "dedil" a po jeho smrti majú nárok dediť jeho dedičia. Notár, ak sa bude prejednávať dedičstvo si vyžiada aj dedičské konanie po neb. synovcovi a ďalej bude konať s jeho dedičmi ....
    Včera som bola s týmto prípadom v jednej notárskej kancelárii a advokátka čo tam bola sa vyjadrila tiež v tomto zmysle. Notárka ale poznamenala, že nevie ako sa bude prihliadať na to, či ten synovec prijal alebo odmietol dedičstvo?

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Veď ani tí ostatní sa nemali možnosť vyjadriť či dedičstvo prijímajú alebo odmietajú keďže žiadne dedičské konanie neprebehlo. Za neho sa vyjadria predsa jeho dedičia..... ako to myslela teda notárka?

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    spageta3333!

    V zadani temy pises aj vetu:

    Dedičské konanie z nejakého dôvodu vtedy neprebehlo.

    Varianta prva, ked ziadne dedicske konanie nebolo:

    Ked ziadne dedicske konanie po strykovi neprebehlo. Na navrh niektoreho z dedicov, okresny sud v obvode, ktoreho zomrel stryko poveri prislusneho notara, aby prejednal dedicstvo. Samozrejme po 30-tich rokoch od smrti stryka, bude treba ako prvy doklad dolozit umrtny list z matriky, v ktorej obvode zomrel.

    Ak nebohy nezanechal zavet, z toho co sa tu uz v teme popisalo, by mohli dedit zo zakona zijuci dvaja synovcovia a po tretom nebohom synovcovi, jeho dve dcery.

    A ako budu dedit? teoreticky, kedze boli synovcovia traja, kazdy by mohol zdedit 1/3 z dedicstva po strykovi. Dedicia po zomrelom synovcovi potom podiel z jeho 1/3. Podielovych kombinaci moze byt viac, zalezi len a len na dohode dedicov vyslovenej na pojednavni pred notarom zapisanej v notarskej zapisnici, pred nim podpisanej a to sa teraz 100%-ne neda napisat, aka bude.

    Varianta druha, ked zakladne dedicske konanie uz bolo:

    Ked dedicske konanie po strykovi uz bolo v primeranom case po jeho smrti, teraz sa jedna o novoobjavene dedicstvo (pozemky), ktore vtedy nebolo prejednane. Takych pripadov na Slovensku je vela, nakolko v katastroch Slovenska prebiehaju takz. ROEP a po nich sa objavuje dost nevysporiadanych veci, ktore notari pred desiatkami rokov po zomrelych neprejednali nakolko dedicia to notarom nenahlasili a sami notari to vtedy tiez nezistili. Dovody vzhladom na byvaly rezim mozu byt rozne, s tym, aky mal postoj k sukromnemu vlastnictvu.

    Novoobjavene dedicstvo sa bude prejednavat v nahradnom dedicskom konani, ked niekto z dedicov poda navrh sudu a ten obvyklym sposobom poveri prislusneho notara.

    Notar dostane z archivu sudu spis o prvotnom dedicskom konani a ten mu poda obraz ako sa to pred 30-timi rokmi ukoncilo.

    Ak niekto zo synovcov odmietol dedicstvo, myslim si, ze v nahradnom dedicskom konani sa na to neprihliada, nakolko predtym odmietol iba to s cim bol oboznameny na dedicskom pojednavani u notara, ako aj ostatni dedicia. Odmietnut sa moze dedicstvo, o ktorom na pojednavani oboznami dedicov notar.

    Nemam taky poznatok, ze by sa dedicstvo odmietalo aj to, o ktorom sa v case pojednavania nevie, a v buducnosti sa moze po porucitelovi objavit.

    Aj keby, ten synovec, co zomrel, v zakladnom konani prejednavane dedicstvo odmietol, novoobjavene neprejednane v nahradnom konani jeho dcery, myslim si, dedit mozu.
    Naposledy upravil jarecko : 01.09.12 at 13:03

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.