spageta3333!
V zadani temy pises aj vetu:
Dedičské konanie z nejakého dôvodu vtedy neprebehlo.
Varianta prva, ked ziadne dedicske konanie nebolo:
Ked ziadne dedicske konanie po strykovi neprebehlo. Na navrh niektoreho z dedicov, okresny sud v obvode, ktoreho zomrel stryko poveri prislusneho notara, aby prejednal dedicstvo. Samozrejme po 30-tich rokoch od smrti stryka, bude treba ako prvy doklad dolozit umrtny list z matriky, v ktorej obvode zomrel.
Ak nebohy nezanechal zavet, z toho co sa tu uz v teme popisalo, by mohli dedit zo zakona zijuci dvaja synovcovia a po tretom nebohom synovcovi, jeho dve dcery.
A ako budu dedit? teoreticky, kedze boli synovcovia traja, kazdy by mohol zdedit 1/3 z dedicstva po strykovi. Dedicia po zomrelom synovcovi potom podiel z jeho 1/3. Podielovych kombinaci moze byt viac, zalezi len a len na dohode dedicov vyslovenej na pojednavni pred notarom zapisanej v notarskej zapisnici, pred nim podpisanej a to sa teraz 100%-ne neda napisat, aka bude.
Varianta druha, ked zakladne dedicske konanie uz bolo:
Ked dedicske konanie po strykovi uz bolo v primeranom case po jeho smrti, teraz sa jedna o novoobjavene dedicstvo (pozemky), ktore vtedy nebolo prejednane. Takych pripadov na Slovensku je vela, nakolko v katastroch Slovenska prebiehaju takz. ROEP a po nich sa objavuje dost nevysporiadanych veci, ktore notari pred desiatkami rokov po zomrelych neprejednali nakolko dedicia to notarom nenahlasili a sami notari to vtedy tiez nezistili. Dovody vzhladom na byvaly rezim mozu byt rozne, s tym, aky mal postoj k sukromnemu vlastnictvu.
Novoobjavene dedicstvo sa bude prejednavat v nahradnom dedicskom konani, ked niekto z dedicov poda navrh sudu a ten obvyklym sposobom poveri prislusneho notara.
Notar dostane z archivu sudu spis o prvotnom dedicskom konani a ten mu poda obraz ako sa to pred 30-timi rokmi ukoncilo.
Ak niekto zo synovcov odmietol dedicstvo, myslim si, ze v nahradnom dedicskom konani sa na to neprihliada, nakolko predtym odmietol iba to s cim bol oboznameny na dedicskom pojednavani u notara, ako aj ostatni dedicia. Odmietnut sa moze dedicstvo, o ktorom na pojednavani oboznami dedicov notar.
Nemam taky poznatok, ze by sa dedicstvo odmietalo aj to, o ktorom sa v case pojednavania nevie, a v buducnosti sa moze po porucitelovi objavit.
Aj keby, ten synovec, co zomrel, v zakladnom konani prejednavane dedicstvo odmietol, novoobjavene neprejednane v nahradnom konani jeho dcery, myslim si, dedit mozu.
Naposledy upravil jarecko : 01.09.12 at 15:03