Zavrieť

Porady

darovanie bytu

Môže manželka bez toho, aby o tom vedel manžel darovať ich byt ich dvom dcéram? Byt bol nadobudnutý počas manželstva, teda nemôže byť vlastníkom bytu len ona, že? Nedostala ho od rodičov, ani nič podobné, kedysi do "dostala" od podniku, kde pracovala, resp. si to "vybehala".
Manžel má nemanželského syna s inou ženou, tým pádom syn stráca možnosť dediť časť bytu po otcovi? Dá sa to nejako napadnúť?
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nemôže manželka darovať byt dcéram, nakoľko patrí do BSM.
Ak sa dohodnú a spolu s manželom darujú byt dcéram, tak nemanželský syn naozaj nedostane nič. Lebo majetok mať nebudú.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
verzatilka Pozri príspevok
Môže manželka bez toho, aby o tom vedel manžel darovať ich byt ich dvom dcéram? Byt bol nadobudnutý počas manželstva, teda nemôže byť vlastníkom bytu len ona, že? Nedostala ho od rodičov, ani nič podobné, kedysi do "dostala" od podniku, kde pracovala, resp. si to "vybehala".
Manžel má nemanželského syna s inou ženou, tým pádom syn stráca možnosť dediť časť bytu po otcovi ? Dá sa to nejako napadnúť?
...štyri otázky .........4 x NIE ....

1. manžel môže darovaciu zmluvu napadnúť ...

2. nie , nemôže ....BSM ...

........ vybehala ???......šikovná ....ale to nie je dôvod na vynechanie manžela z rozhodovania ...

3. aj nemanželský potomok je neopomenuteľný dedič...

4. čo napadnúť .......?????????????.....dedičcstvo ???....viď bod 3....
0 0
verzatilka verzatilka

verzatilka je offline (nepripojený) verzatilka

doplnenie

- tá darovacia zmluva už existuje, je to uvedené v katastri ...
- muž bol v čase podpísania zmluvy na dovolenke v zahraničí ...

je to vôbec možné???


- myslela som napadnúť tú zmluvu
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nedal muž manželke splnomocnenie? ALebo generálnu plnú moc? Ak áno tak manželka toto mohla urobiť.
Ak nie, tak treba dať návrh na súd na určenie neplatnosti daného úkonu.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ak chce jeden z manzelov darovat /predat/ spolocnu nehnutelnost:

-musi mat generalnu plnu moc od druheho manzela
- ta GPM nesmie byt "vseobecna",ale napisana na predaj konkretnej nehnutelnost /so vsetkymi udajmi z LV/
- musi byt notarom overeny podpis
- musi byt prilozena ku darovacej /resp.KP zmluve/
- v darovacej zmluve /resp.KPZ/ musi byt tento fakt napisany

inak je zmluva neplatna
Naposledy upravil arizona : 27.01.12 at 07:47 Dôvod: preklep
5 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
verzatilka Pozri príspevok
doplnenie

- tá darovacia zmluva už existuje, je to uvedené v katastri ...
- muž bol v čase podpísania zmluvy na dovolenke v zahraničí ...

je to vôbec možné???


- myslela som napadnúť tú zmluvu
správa katastra ti neurobí vklad, kedže darovanie nie je bežná vec, nie je možné zastúpenie medzi manželmi...
nebude nutné zmluvu napadnúť, lebo správa katastra ju nebude akceptovať....a ak by aj náhodou akceptovala, a manžel sa o tom dozvedel, správa katastra zo opraví...pozor na podvod
3 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Mgr.Shrek Pozri príspevok
správa katastra ti neurobí vklad, kedže darovanie nie je bežná vec, nie je možné zastúpenie medzi manželmi...
nebude nutné zmluvu napadnúť, lebo správa katastra ju nebude akceptovať....a ak by aj náhodou akceptovala, a manžel sa o tom dozvedel, správa katastra zo opraví...pozor na podvod
Presne toto som sa chcela práve spýtať, či už bol prepis urobený, alebo je to ešte len na katastri podané ako vklad. Lebo mi je divné, žeby toto kataster prepísal, oni posudzujú aj právnu stránku zmlúv, ktoré sú tam predkladané na prepis nehnuteľnosti.
3 0
verzatilka verzatilka

verzatilka je offline (nepripojený) verzatilka

- podľa stránky "katasterportal" už nie je byt napísaný na neho, ale na dcéry, s právom doživotného užívania ...
- v kolonke nadobudnutie je "darovacia zmluva" ... tak neviem ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A ako vieš, že on o tom nevedel??
2 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

podla mna on o tom velmi dobre vedel, len tebe povedal, ze nevedel
mame kamosa, co ma nemanzelskeho syna, a jeho manzelka ho "donutila" vsetko prepisat na nu, aby ten syn nic nededil, toto su bezne veci, a ani sa manzelkam nedivim, ved prekusnut neveru s "nasledkom", a este sa aj v buducnosti delit o majetky?
0 0
verzatilka verzatilka

verzatilka je offline (nepripojený) verzatilka

veď to, že tiež neverím, že o tom "nevedel" ..
len som si chcela overiť, čo som už vlastne vedela ... díky ..
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
To nie je o tom či vedel alebo nevedel, ale o tom, či je darovacia zmluva platná a teda spôsobilá na zmenu vlastníka, alebo nie a potom kataster pochybil. Keďže verzatilka asi nie je účastníkom tohto vzťahu, tak chýbajú podrobnosti.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Mgr.Shrek Pozri príspevok
To nie je o tom či vedel alebo nevedel, ale o tom, či je darovacia zmluva platná a teda spôsobilá na zmenu vlastníka, alebo nie a potom kataster pochybil. Keďže verzatilka asi nie je účastníkom tohto vzťahu, tak chýbajú podrobnosti.
Súhlasím, ale doplním, že zrejme pravdivé podrobnosti, buď dotyčný klame a vedel o tom a verzatilka to zisťuje, alebo ako Shrek píše, darovacia zmluva je neplatná, ale je menej pravdepodobné, že by kataster pochybil. No stať sa môže.
0 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

Mgr.Shrek Pozri príspevok
To nie je o tom či vedel alebo nevedel, ale o tom, či je darovacia zmluva platná a teda spôsobilá na zmenu vlastníka, alebo nie a potom kataster pochybil. Keďže verzatilka asi nie je účastníkom tohto vzťahu, tak chýbajú podrobnosti.
zbytocne to komplikujes, tu sa skor jedna o klamstvo zo strany muza voci zene, s ktorou ma nemanzelske dieta, ako o platnost darovacej zmluvy
zjavne ide o muza, ktory sa nevie postavit pravde do oci, tak radsej bude vymyslat bachorky o tom, ako to prebehlo za jeho chrbtom
0 0
verzatilka verzatilka

verzatilka je offline (nepripojený) verzatilka

on tvrdí, že o tom nevedel ... ja som len náhodou pozerala niečo v katastri a tak som na to prišla ... tak som si chcela overiť, či je možné to, čo mi tvrdí ... a zistiť, kde je pravda ..
- týka sa to mňa, teda syna, to je fakt ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tak mu povedz,
ak o tom nevedel nech dá žalobu na súd. Určite nedá, lebo vedel o tom.
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
myara Pozri príspevok
zbytocne to komplikujes, tu sa skor jedna o klamstvo zo strany muza voci zene, s ktorou ma nemanzelske dieta, ako o platnost darovacej zmluvy
zjavne ide o muza, ktory sa nevie postavit pravde do oci, tak radsej bude vymyslat bachorky o tom, ako to prebehlo za jeho chrbtom
ja pracujem s faktami, ktoré tu boli prezentované...z toho vyvádzam závery...tak ako mohla pochybiť správa katastra, mohol klamať aj muž...ja to neviem tak jednoznačne ako ty....

mimo témy: hodnotiť človeka bez toho aby si ho poznala je krátkozraké...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak bol byt predtým napísaný len na manželku, patril síce do BSM, ale správa katastra to nemusela vedieť.

Sú tu aj správne pripomienky, či manžel o tom vedel. Ak byt patrí do BSM, môže ho previesť jeden z manželov so súhlasom druhého. Ten súhlas nemusí byť písomný, dokonca môže byť dodatočný.
Ak chce manžel prejaviť nesúhlas s prevodom, má tak možnosť urobiť do troch rokov od prevodu podľa § 145 ods. 1 a § 40a občianskeho zákonníka. Išlo by o relatívnu neplatnosť právneho úkonu.

Či správa katastra nesmela tak urobiť je dosť diskutované práve pre ten paragraf o relatívnej neplatnosti. Nemusel by tam byť, keby prevod nebol možný.

Ak teda manžel nedal súhlas, musí žiadať súd o určenie, že byt patrí do BSM, ak ovšem neprešli 3 roky. Pritom súd vysloví aj neplatnosť právneho úkonu. Správa katastra to už teraz môže zmeniť len po predložení dohody o prevode alebo rozhodnutia súdu.
7 0
verzatilka verzatilka

verzatilka je offline (nepripojený) verzatilka

stojí si za tým, že o tom nevedel ...

zistila som, že tá zmluva je z roku 2008, tak už je neskoro,že?

ďakujem, aj tak ste mi pomohli ...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ja som tiež robila prevod - kúpu .. a aj právnička mi potvrdila, že ak aj tam manžel nebude uvedený (nebude to podpisovať), aj tak to vždy patrí do BSM.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať