Zavrieť

Porady

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

Prosím poraďte,

učiteľka má z roku 2001 nevyčerpanú dovolenku 12 dní
od 30.01.02 do 13.08.02 je na materskej dovolenke
od 14.08.02 do 31.12.02 je na rodičovskom príspevku
od 01.01.03 do 30.09.03 pokračuje rodičovský príspevok
od 01.10.03 do 13.04.04 druhá materská dovolenka
od 14.04.04 do 31.12.04 druhý rodičovský príspevok až do 31.08.2005
31.08.2005 žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru.
Podľa mňa r. 2001 12 dní dovolenky
r. 2002 40 dní dovolenky
r. 2003 27 dní dovolenky
r. 2004 27 dní dovolenky
106 dní x 8 hodín=848 hodín
Ak je to správne preplatiť a auguste alebo v septembri?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Usporiadat
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
vy preplacate dovolenku aj ked bola na MD alebo RP????

Podla mna preplatim len 12 dni z roku 2001, ale je to moj nazor, my sme nikdy nepreplacali D za dobu MD a RP, robili sme to zle???
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Anika, pozrela si aj do starého Zákonníka práce? Na dovolenku do 31.3.2002 sa vzťahujú ustanovenia starého Zákonníka. Tam bola úprava trochu iná. Takže nemám istotu o správnosti výpočtu za 2001 a 2002. Roky 2003 a 2004 nemám čas teraz skontrolovať, ale na prvý pohľad by to azda mohlo byť.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Daska
vy preplacate dovolenku aj ked bola na MD alebo RP????

Podla mna preplatim len 12 dni z roku 2001, ale je to moj nazor, my sme nikdy nepreplacali D za dobu MD a RP, robili sme to zle???
Pozri si krátenie dovolenky § 109 v Zákonníku práce. Za dobu materskej dovolenky sa nekráti nárok na dovolenku vôbec a za dobu rodičovskej dovolenky sa kráti za každých 100 neodpracovaných dní 1/12 nároku za kalendárny rok a za každých ďalších 22 neodpracovaných dní ďalšia 1/12. V tom roku, keď neodpracovala 60 dní, jej nevznikne vôbec nárok na dovolenku za kalendárny rok.
Naposledy upravil Zita4 : 07.09.05 at 09:27 Dôvod: doplnenie
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
dakujem, ale nema tych dni akosi vela???
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Daska
dakujem, ale nema tych dni akosi vela???
Keď som to tak narýchlo prebehla, vyzerá to tak, že aj v roku 2002, 2003 aj 2004 splnila podmienku 60 odpracovaných dní (MD). Ale ešte treba pozrieť ten starý zákonník práce, ako písal Andrej.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
ale aj tak neni narok podla ZP na 20 alebo 25 dni za rok???
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Učitelia majú 40.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
aha, to ma nenapadlo, dakujem tak potom asi ok
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

somij
Učitelia majú 40.
Doplním:
od 1.7.2005 to dokonca môže byť až 45. Avšak v rozoberanom prípade to neprichádza do úvahy.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
V § 109 ods. 2 sa píše o krátení dovolenky za neospravedlnenú absenciu. Vzťahuje sa tento § aj na ospravedlnenú absenciu?

Pracovník nastúpil 27.04.2005, skončil 22.08.2005 - porušenie prac. disciplíny, nárok na dovolenku ak by bol do konca roka - 12,25 dňa.

O koľko mu skrátim nárok na dovolenku, za neodpracovanie do konca roka a za absenciu?

Nejako mi to vychádza divoko.

Ďakujem
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ZuzanaP
V § 109 ods. 2 sa píše o krátení dovolenky za neospravedlnenú absenciu. Vzťahuje sa tento § aj na ospravedlnenú absenciu?
Pracovník nastúpil 27.04.2005, skončil 22.08.2005 - porušenie prac. disciplíny, nárok na dovolenku ak by bol do konca roka - 12,25 dňa.
O koľko mu skrátim nárok na dovolenku, za neodpracovanie do konca roka a za absenciu?
Nejako mi to vychádza divoko.
Ďakujem
Neviem, čo myslíte pod pojmom ospravedlnená absencia.
Princíp krátenia dovolenky pri absencii je definovaný tak ako píšete v § 109 ods.2 Zákonníka práce t.j. za jeden deň absencie môže krátiť zamestnávateľ 1 až 2 dni dovolenky.
Zároveň mu nepočítate nárok na dovolenku do konca roka, ale len ku dňu rozviazania pracovného pomeru a z týchto dní mu krátite dovolenku o počet dní absencie.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Mzdový program mi takú možnosť ako ospravedlnená absencia bez odvodov ponúka pri spracovaní miezd, Olymp.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Neviem o akú ospravedlnenú absenciu sa jedná. § 109 odst. 2 hovorí o krátení dovolenky za neospravedlnenú absenciu a to je aj prerušenie, ktoré je potrebné nahlásiť do SP. Zuzana, mohla by si konkrétnejšie opísať túto absenciu.

Viera
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ahojte, aj ja mám podobný prípad, týka sa však mňa.Vo firme som pracovala od roku 1997. V 3/2000 som nastúpila na materskú dovolenku, ktorá trvala do 11/2000. Od 11/2000 do 9/2002 som bola na rodičovskej dovolenke.Od 9/2002 do 5/2003 trvala ďalšia materská dovolenka a od 5/2003 do 11/2005 rodičovská dovolenka. V októbri 2005 so mnou ukončila firma pracovný pomer dohodou. Dovolenku mi firma preplatila len za prvú materskú dovolenku. Ako je to s preplácaním dovolenky počas materskej a rodičovskej dovolenky, krátením dovolenky? Považuje sa odpracovaný čas aj čas strávený na materskej? Myslím tých odpracovaných 60 dní, kedy vzniká nárok na dovolenku. A ako sa myslí krátenie dovolenky každých 100 dní 1/12 a potom za každých 22 dní ďalšiu 1/12? Ide o kalendárne dni alebo pracovné? A ešte posledná vec, viete mi niekto poradiť aká je premlčacia lehota na nárokovanie napr. nepreplatenej dovolenky ak by som na ňu mala nárok?Ktoré právne predpisy sa týchto vecí týkajú? Ďakujem.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Materská dovolenka sa považuje pri nároku na dovolenku na zotavenie za odpracovaný čas. Krátenie potom môže byť dvoma spôsobmi:
Ak MD trvala v kalendárnom roku viac ako 60 dní (pracovných), kráti sa dovolenka za prvých 100 neodpracovaných dní (pracovných) o 1/12 a každých ďalších 22 dní o ďalšiu dvanástinu.
Ak MD trvala v kalendárnom roku menej ako 60 dní (pracovných), vzniká nárok na dovolenku za každých celých 22 odpracovaných dní 1/12 dovolenky.
Premlčacie lehoty neviem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Marti.ka
Ahojte, aj ja mám podobný prípad, týka sa však mňa.Vo firme som pracovala od roku 1997. V 3/2000 som nastúpila na materskú dovolenku, ktorá trvala do 11/2000. Od 11/2000 do 9/2002 som bola na rodičovskej dovolenke.Od 9/2002 do 5/2003 trvala ďalšia materská dovolenka a od 5/2003 do 11/2005 rodičovská dovolenka. V októbri 2005 so mnou ukončila firma pracovný pomer dohodou. Dovolenku mi firma preplatila len za prvú materskú dovolenku. Ako je to s preplácaním dovolenky počas materskej a rodičovskej dovolenky, krátením dovolenky? Považuje sa odpracovaný čas aj čas strávený na materskej? Myslím tých odpracovaných 60 dní, kedy vzniká nárok na dovolenku. A ako sa myslí krátenie dovolenky každých 100 dní 1/12 a potom za každých 22 dní ďalšiu 1/12? Ide o kalendárne dni alebo pracovné? A ešte posledná vec, viete mi niekto poradiť aká je premlčacia lehota na nárokovanie napr. nepreplatenej dovolenky ak by som na ňu mala nárok?Ktoré právne predpisy sa týchto vecí týkajú? Ďakujem.
Myslím, že na takéto prípady sa budú vzťahovať všeobecné ustanovenia občianskeho zákonníka, kde, zdá sa mi, že premlčacia doba na uplatnenie nároku na pohľadávku sú 3 roky.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Neviem,či je to správne. Možno som to zle pochopila, ale krátenie dovolenky sa týka rodičovskej, nie materskej dovolenky. Materská dovolenka sa považuje za odpracovaný čas. Mýlim sa?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Marti.ka
Neviem,či je to správne. Možno som to zle pochopila, ale krátenie dovolenky sa týka rodičovskej, nie materskej dovolenky. Materská dovolenka sa považuje za odpracovaný čas. Mýlim sa?
Nie, nemýliš, za čas na MD sa dovolenka nekráti.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Aký nárok teda na dovolenku vzniká? Za rok 2000 sa dovolenka nekráti, pretože materská sa považuje za odpracovaný čas a rodičovská dovolenka netrvá dlhšie ako 100 dní. Nárok na dovolenku je 20 dní. Za rok 2002 vzniká nárok na dovolenku 3/12, teda 5 dní. Za rok 2003 je nárok na dovolenku 20 dní, ale kráti sa o rodičovskú dovolenku. Tá trvá 193 prac.dní, teda dovolenka sa kráti o 5/12.Nárok na rok 2003 je 15 dní.Mohlo by to byť takto?
Vie mi niekto poradiť či v tomto smere boli nejaké úpravy v zákonníku práce od roku 2000 do roku 2005? A ak sa pracovný pomer skončil v roku 2005 a zamestnávateľ dovolenku nepreplatil, môžem ju od neho žiadať aj teraz?Poraďte. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Marti.ka
Aký nárok teda na dovolenku vzniká? Za rok 2000 sa dovolenka nekráti, pretože materská sa považuje za odpracovaný čas a rodičovská dovolenka netrvá dlhšie ako 100 dní. Nárok na dovolenku je 20 dní. Za rok 2002 vzniká nárok na dovolenku 3/12, teda 5 dní. Za rok 2003 je nárok na dovolenku 20 dní, ale kráti sa o rodičovskú dovolenku. Tá trvá 193 prac.dní, teda dovolenka sa kráti o 5/12.Nárok na rok 2003 je 15 dní.Mohlo by to byť takto?
Vie mi niekto poradiť či v tomto smere boli nejaké úpravy v zákonníku práce od roku 2000 do roku 2005? A ak sa pracovný pomer skončil v roku 2005 a zamestnávateľ dovolenku nepreplatil, môžem ju od neho žiadať aj teraz?Poraďte. Ďakujem veľmi pekne.
Dovolenku z roku 2000 mal zamestnávateľ preplatiť, tam už bude platiť premlčacia doba a na dovolenku za rok 2002 a rok 2003 sa vzťahujú už nové ustanovenia Zákonníka práce, že ak nebolo možné dovolenku vyčerpať pred nástupom na MD je možné ju presunúť k čerpaniu po skončení RD. Ak prac.pomer po RD skončí, nevyčerpanú dovolenku by mal zamestnávateľ preplatiť.
0 0
Načítať ďalšie