Zavrieť

Porady

Príspevok na podnikanie z Úpsvar v daňovom priznaní

Zdravim,
chcel by som velmi pekne poprosit zdatnych uctovnikov/zivnostnikov o cennu radu ohladom danoveho priznania za rok 2011 ( na urade som poziadal o odklad )

MOJA SITUACIA -ROK 2011
1-5. mesiac som pracoval na dohodu o vykonani prace (uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov cca 530€).
24.5.mi bol schvaleny prispevok na podnikanie vo vyske 2575,05€.
K 1.6. som si zalozil zivnost.
K 2.6. som nastupil do zamestnania.
11.8. mi fyzicky prisiel prispevok na podnikatelsky ucet.
Koncom novembra som ukoncil pracovny pomer (od 2.6 do 30.11 uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov cca 5100€).
V roku 2011 som nic neminul z prispevku a ani som nemal ziaden prijem zo zivnosti.
5.1.2012 som z prispevku zaplatil zdravotne poistenie za december 2011 (dovtedy mi platil zamestnavatel).

Mozete mi niekto prosim potvrdit/vyvratit nasledovne?
1.Ak som si spravne nastudoval suvislosti, tak mi z toho vychadza, ze mne sa oplati uplatnit si SKUTOCNE vydavky a nie pausalne, aby som celu sumu prispevku nemusel zahrnut do POZD za rok 2011 a teda aby som ju mohol zahrnut do PNZD za rok 2011. Pricom do POZD ( a zaroven do vydavkov, ale nemozem tam zahrnut uhradene zdravotne poistenie) zahrniem az neskor realne vycerpanu cast prispevku v obdobi, kedy ju budem realne cerpat - cize za rok 2012? Nevadi, ze som z prispevku 5.1.2012 zaplatil ZP za DECEMBER 2011?

2. Podavam danove priznanie typu B hej? A musim k nemu este dolozit „Výkaz o majetku a záväzkoch“ a „Výkaz o príjmoch a výdavkoch“ alebo len "daňovú evidenciu" ci? Odovzdava sa to ihned spolu s danovym priznanim? Resp. ktora moznost je najjednoduchsia, ked moja zivnost nemala ani prijmy ani vydavky, ale kvoli prispevku a prijmu zo zamestnania sa mi vyplati uplatnovat skutocne vydavky?
Vychadzal som z info na http://www.investujeme.sk/ako-podat-...e-za-rok-2011/

Dakujem este raz velmi pekne za odpovede
Pekny den
Michal
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Správne tlačivo B. Príjem z dohody a pracovného pomeru do § 5. Ak začneš účtovať /nepoužiješ paušálne výdavky/, musíš všetko zaúčtovať čo sa týka roku 2011. Máš podnikateľský účet, kde nabehol príspevok-
    tento zaúčtuješ ako PNZD, nakoľko si z neho nečerpal, tiež zaúčtuješ bankové poplatky a výdavky súvisiace so založením živnosti. Zaplatené ZP 5.1.2012 budeš účtovať až v roku 2012. Dotácia sa dostane do POZD postupne ako bude vyčerpaná, na daňový základ to bude mať nulový efekt. Pozri ešte § 18 - Postupy účtovania JÚ.

    Michal99 je offline (nepripojený) Michal99

    Michal99
    Dakujem pekne za odpoved
    Este mi ostalo zopar otaznikov.

    Katarina Pozri príspevok
    tiež zaúčtuješ bankové poplatky a výdavky súvisiace so založením živnosti.
    Bankove poplatky a debetne transakcie su az do 4.1.2012 0€. Vydavky suvisiace so zalozenim zivnosti (5€) som povinny uviest v JÚ?

    Katarina Pozri príspevok
    Dotácia sa dostane do POZD postupne ako bude vyčerpaná, na daňový základ to bude mať nulový efekt.
    Nulovy efekt na DZ to bude mat z toho dovodu, ze cerpanie prispevku bude VZDY sucasne spojene s konkretnym VYDAVKOM, na ktory bol prispevok pouzity, ano? Plati to teda aj pre platenie ZP z prispevku?

    K danovemu typu B teda prikladam aj prislusne uctovne vykazy?

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Michal99 Pozri príspevok
    Dakujem pekne za odpoved
    Este mi ostalo zopar otaznikov.


    Bankove poplatky a debetne transakcie su az do 4.1.2012 takže výdavky účtovať v roku 2011 nebudeš, ak na bankovom výpise máš len príjem dotácie, tak zaúčtuješ len tento príjem, ale ak si musel vložiť peniaze pri založení účtu, treba zaúčtovať PNZD-vklad podnikateľa, proste treba zaúčtovať každý pohyb na účte,/úroky,daň z úrokov/ zostatok účtu k 31.12. musí sedieť s účtovníctvom Vydavky suvisiace so zalozenim zivnosti (5€) som povinny uviest v JÚ? nie si povinný, ale nevidím dôvod prečo by si to nezaúčtoval- pokladňa - vypísať VPD a účtovať ako VOZD-prevádzková réžia


    Nulovy efekt na DZ to bude mat z toho dovodu, ze cerpanie prispevku bude VZDY sucasne spojene s konkretnym VYDAVKOM, na ktory bol prispevok pouzity, ano?áno, k 31.12.2012 zistíš koľko si čerpal a túto sumu zaúčtuješ cez uzávierkové operácie ako nepeňažnú operáciu POZD-čerpanie dotácie Plati to teda aj pre platenie ZP z prispevku to závisí od toho, na aký účel si dostal dotáciu, máš to uvedené v zmluve

    K danovemu typu B teda prikladam aj prislusne uctovne vykazy?
    ak vedieš JÚ tak výkazy sú súčasťou daňového priznania

    odpoveď v texte

    Michal99 je offline (nepripojený) Michal99

    Michal99
    Katarina Pozri príspevok
    ak vedieš JÚ tak výkazy sú súčasťou daňového priznania
    odpoveď v texte
    Aha. No nakoniec som odovzdal DU aj s vykazmi. Skoda, ze som nevyuzil tu danovu evidenciu, sakra. A preco vlastne vsetci (ktory splnaju tie podmienky - bez zamestnanca a do 170000€) nevedu len danovu evidenciu? Ma snad aj nejaku nevyhodu? Vyplyvaju mi teraz nejake dalsie povinnosti z pouzitia JU oproti danovej evidencii? Lebo realne som ziadne JU zatial neviedol ( len som prijal prispevok v minulom roku a nic ine sa nedialo) - len som odovzdal vykazy na DU. Neviete mi povedat, kedy musim mat pripravene dalsie uctovne nalezitosti? Treba ich mat len pre pripad nejakej fin. kontroly?
    Dakujem!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Michal99 Pozri príspevok
    Aha. No nakoniec som odovzdal DU aj s vykazmi. Skoda, ze som nevyuzil tu danovu evidenciu, sakra. A preco vlastne vsetci (ktory splnaju tie podmienky - bez zamestnanca a do 170000€) nevedu len danovu evidenciu? Ma snad aj nejaku nevyhodu? Vyplyvaju mi teraz nejake dalsie povinnosti z pouzitia JU oproti danovej evidencii? Lebo realne som ziadne JU zatial neviedol ( len som prijal prispevok v minulom roku a nic ine sa nedialo) - len som odovzdal vykazy na DU. Neviete mi povedat, kedy musim mat pripravene dalsie uctovne nalezitosti? Treba ich mat len pre pripad nejakej fin. kontroly?
    Dakujem!
    Skontroluj si zmluvu s UP, či ti z nej nevyplýva povinnosť viesť JU.

    http://www.porada.sk/t188293-dotacie...ml#post2097724

    Michal99 je offline (nepripojený) Michal99

    Michal99
    veronikasad Pozri príspevok
    Skontroluj si zmluvu s UP, či ti z nej nevyplýva povinnosť viesť JU.
    http://www.porada.sk/t188293-dotacie...ml#post2097724
    Zmluvu som si celu presiel a pise sa v nej len - "Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom. "

    Podla par prispevkov tu na porade som ale dospel k tomu, ze danova evidencia nespada pod pausalne vydavky, ale pod skutocne, nie? A kedze je jednoduchsia, tak by som urcite viedol radsej evidenciu ako riadne JU.

    P.S - V dohode s Upsvar (z 24.5.2011) sa inak vobec nespomina nejaka polrocna sprava, ktoru im treba odovzdat.

    Príspevok na podnikanie z Úpsvar v daňovom priznaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.