Zavrieť

Porady

odpočet DPH

Kto by mi mohol poradiť s týmto problémom: v roku 2003 sme si prenajali vysokozdvižný vozík od rakúskeho prenajímateľa s tým, že sme si vybavili povolenie dovozu tovaru do režimu dočasného použitia s čiastočným oslob. od dovozného cla na 2 roky do r.2005 a zaplatili sme colnú zábezpeku. V tomto roku sme vozík odkúpili a na základe vyst.JCD nám colný úrad preúčtoval colnú zábezpeku na úhradu colného dlhu DPH. Môžme si v plnej výške odpočítať zaplatenú DPH? Je zaúčtovanie správne?

uhrad.colná zábezpeka v roku 2003 314000/211000
vymer.colného dlhu na zákl.JCD v r.2005 343023/379000
vysporiadanej colnej zábezpeky z r.2003
na úhradu colného dlhu JCD 379000/314000
Ďakujem. jajaja
Naposledy upravil jajaja : 08.09.05 at 09:25 Dôvod: nespávny rok
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    jajaja
    uhrad.colná zábezpeka v roku 2005 314000/211000
    Nemá byť správne, že to bolo v roku 2003?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    jajaja
    uhrad.colná zábezpeka v roku 2003 314000/211000
    vymer.colného dlhu na zákl.JCD v r.2005 343023/379000
    vysporiadanej colnej zábezpeky z r.2003
    na úhradu colného dlhu JCD 379000/314000
    Ak máš všetky operácie dokladované, tak účtovanie je správne (ak výdavok nesúvisí s obstaraním dlhodobého majetku ... ale colná zábezpeka bola na prípadný colný dlh, však?)

    jajaja je offline (nepripojený) jajaja

    jajaja
    Colná zábezpeka bola na prípadný colný dlh a bola vymeraná z výšky proforma fa, ktorá bola rakúsk.prenajímateľom vyst.v roku 2003 na vysokozdvižný vozík pre urč.colnej zábezpeky.Od r.2003 do r.2005 sme mali vozík v prenájme a v Auguste r.2005 sme ho odkúpili a zaradili do dlhodobého hmotného majetku. jajaja

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    V tom prípade, by som ponechala účtovanie tak ako bolo vyššie naznačené. Colný dlh bol v konečnom dôsledku použitý na úhradu DPH a nie na obstaranie dlhodobého majetku.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    jajaja
    Kto by mi mohol poradiť s týmto problémom: v roku 2003 sme si prenajali vysokozdvižný vozík od rakúskeho prenajímateľa s tým, že sme si vybavili povolenie dovozu tovaru do režimu dočasného použitia s čiastočným oslob. od dovozného cla na 2 roky do r.2005 a zaplatili sme colnú zábezpeku. V tomto roku sme vozík odkúpili a na základe vyst.JCD nám colný úrad preúčtoval colnú zábezpeku na úhradu colného dlhu DPH. Môžme si v plnej výške odpočítať zaplatenú DPH? Je zaúčtovanie správne?
    Mohla by si ešte uviesť, či sa colný úrad odvolal na nejaký predpis ... ? Nie je mi v tejto chvíli jasné uplatnenie odpočítania DPH. Mohlo by sa to skomplikovať cez povinnú žiadosť o jej vrátenie.

    Mám za to, že uvádzané uplatnenie odpočítania dane je potrebné ešte doriešiť. Nemala som obdobný prípad.

    Pripomienky:
    - od dodávateľa obdržíš doklad o nákupe vysokozdvižného vozíka, t.j. budeš podľa môjho názoru vysporiadavať DPH z nadobudnutia tovaru (záleží na fakturácii a postavení obchodných partnerov),
    - je možné, že započítanú DPH budeš musieť žiadať vrátiť (od colnice alebo DÚ) ... ale toto je skutočne iba domnienka ... nakoľko DPH je uhradená colnici a v novom zákone je to možné iba pri dovoze, pričom dnes je Rakúsko aj Slovensko už v EÚ a z Rakúska sa nejedná o dovoz, ale nadobudnutie tovaru ...

    Doporučujem konzultovať na DÚ. (Ak sa nepripojí Poraďák, ktorý sa s touto problematikou už stretol.)
    Naposledy upravil Jana Acsová : 08.09.05 at 10:42

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ako si tento prípad doriešiš, bolo by veľmi dobré hodiť to na Poradu.

    jajaja je offline (nepripojený) jajaja

    jajaja
    Priípad som doriešila poradenstvom na daňovom riaditeľstve, kde mi poradili ak mám príslušné doklady tzn.JCD, faktúru o odkúpení, že mám postupovať podľa § 85 ods.15 Zákona č.222/2004 o DPH - prechodné ustanovenia a nárok na odpočet nám potom vzniká podľa § 49 ods.2, písm.d Zákona č.222/2004 o DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.