Zavrieť

Porady

Pozor na "reťazové pôrody" po 1.7.2005

Ženy, ktoré sú na rodičovskej dovolenke upozorňujem na to, že po 1.7.2005 sa rodičovská dovolenka bude považovať za prerušenie poistného. Dôsledok toho je, že ak takáto žena bude mať ďalšie dieťa, hrozí jej, že nebude mať splnenú podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch a nebude mať teda nárok na materské, iba na rodičovský príspevok. Samozrejme doba, kedy ste boli na rodičovskej dovolenke do 30.6.2005 sa ešte počíta ako doba poistenia.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Kde je to tlačítko na vyjadrenie súhlasu s predošlým príspevkom?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

somij
Ženy, ktoré sú na rodičovskej dovolenke upozorňujem na to, že po 1.7.2005 sa rodičovská dovolenka bude považovať za prerušenie poistného. Dôsledok toho je, že ak takáto žena bude mať ďalšie dieťa, hrozí jej, že nebude mať splnenú podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch a nebude mať teda nárok na materské, iba na rodičovský príspevok. Samozrejme doba, kedy ste boli na rodičovskej dovolenke do 30.6.2005 sa ešte počíta ako doba poistenia.
Nemôžem si pomôcť a nenapísať, že skrátka myslia na všetko - aj na znižovanie populácie. A to p. minister vyhlásil pred pár dňami v TV na šťažnosť, že v novele zákona o SP sú príliš komplikované formulácie, že vraj ľudia nemusia čítať zákony /na to sú vraj právnici/ asi vedel prečo
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
evina
A to p. minister vyhlásil pred pár dňami v TV na šťažnosť, že v novele zákona o SP sú príliš komplikované formulácie, že vraj ľudia nemusia čítať zákony /na to sú vraj právnici/ asi vedel prečo
...dúfam že ma nezabijete, keď budete čítať novelu zákona o ZP, tam sú 10x komplikovanejšie formulácie ako v novele zákona o SP, bohužiaľ do zákona sa nedá napísať povedzme príklad, na ktorom by sa dala tá komplikovanosť vysvetliť...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jozef Mihál
...dúfam že ma nezabijete, keď budete čítať novelu zákona o ZP, tam sú 10x komplikovanejšie formulácie ako v novele zákona o SP, bohužiaľ do zákona sa nedá napísať povedzme príklad, na ktorom by sa dala tá komplikovanosť vysvetliť...
Určite nie, myslím, že my sme si už na tie formulácie zvykli. To sa tuším sťažovala nejaká občianska iniciatíva. Mňa zarazilo tvrdenie p. ministra, že "ľudia nemusia čítať zákony..." s myšlienkou na spústu žien, ktoré chcú mať, majú a budú mať deti hneď po sebe, pričom nebudú tušiť čo ich čaká...
Naposledy upravil evina : 15.06.05 at 13:38
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ved ani ja nie, ale nase dcery, nevesty a co chvila aj vnucky. A vobec, vsetky poriadne mlade zeny.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ako býva u nás dobrým zvykom, zákon síce ešte neplatí, ale už sa novelizuje. Takže v návrhu novely, ktorá má byť platná od 1.1.2006 sa už zasa doba prerušenia poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky bude započítavať do doby 270 dní pri výpočte materského. Takže stratia sa "iba" dni od 1.7. do 31.12.2005.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

somij
Ako býva u nás dobrým zvykom, zákon síce ešte neplatí, ale už sa novelizuje. Takže v návrhu novely, ktorá má byť platná od 1.1.2006 sa už zasa doba prerušenia poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky bude započítavať do doby 270 dní pri výpočte materského. Takže stratia sa "iba" dni od 1.7. do 31.12.2005.
Somij aj to je dobrá správa, pretože naozaj veľa žien má deti po sebe a je v kuse na materskej a zdalo sa mi to veľmi nespravodlivé.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
škoda, že niektoré prídu o ten pol rok...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Už som to poslala (aby nestratili po roka) ako pripomienku k novele zákona o SP Jožkovi Mihálovi.
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
evina
Somij aj to je dobrá správa, pretože naozaj veľa žien má deti po sebe a je v kuse na materskej a zdalo sa mi to veľmi nespravodlivé.
Evina: Mne sa to nezda nespravodlive, ak niektore zeny su v kuse na materskej, vacsinou to tak zvolia, ked nemaju ine vychodisko ako ziskat pre rodinu peniaze navyse, kedze na vychode Slovenska, ale aj v inych castiach Slovenska su tzv. "hladove doliny", kde je dost tazke sa zamestnat pre niektore zeny a ak sa zamestnaju, tak plat je velakrat nizsi ako materska a ked si k tomu priratas kadzy den dochadzku do prace z tychto casti, skutocne ti z tej vyplaty ostane iba malicko, ja sa im necudujem, ze volia taku taktiku. (Nasi romsky obcania, to je zas iny pripad)
Naposledy upravil JanaF : 16.06.05 at 05:11
0 0
Kavi Kavi

Kavi je offline (nepripojený) Kavi

somij
Ženy, ktoré sú na rodičovskej dovolenke upozorňujem na to, že po 1.7.2005 sa rodičovská dovolenka bude považovať za prerušenie poistného. Dôsledok toho je, že ak takáto žena bude mať ďalšie dieťa, hrozí jej, že nebude mať splnenú podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch a nebude mať teda nárok na materské, iba na rodičovský príspevok. Samozrejme doba, kedy ste boli na rodičovskej dovolenke do 30.6.2005 sa ešte počíta ako doba poistenia.
Ja som teda ten prípad. Na druhú MD nastupujem v októbri 2005. Dovtedy som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom. To obdobie od 1.7.2005 do nástupu na druhú MD by sa nedalo vyriešiť platením (dobrovoľného) nemocenského poistenia (neviem, či som sa správne vyjadrila)? Ak áno, koľko by bolo minimum, čo by som si za toto obdobie musela mesačne platiť?
Ďakujem za radu. Prosím, potešte konečne ženy, ktoré sa rozhodli venovať materským povinnostiam aj nejakou pozitívnou informáciou. To budeme stále pozerať na to, kde majú plienky v akcii a či na konci mesiaca vôbec na tie plienky ostane?
Martina
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Neviete mi niekto povedať, kde zmizli z tejto témy moje príspevky, keď som ich ja nevymazala?! Ja som v nich nikoho nemýlila, len som konštatovala?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Asi je tu nejaka cenzura, zmizol aj moj prispevok, ktorym som reagovala na vynaliezavost ciganov.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Takže sa mi to nezdalo, je to skutočne tak?!
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Vyzera to divne, ale asi to tak bude. Mozno na to zareaguje niekto kompetentny.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ale dôvod? Veď tam bolo len konštatovanie!
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Mozno nie vsetky konstatovania sa kazdemu pacia. Resp. niekomu sa mozno nepacia.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

neuveriteľné.... a to sa stane vám dvom, ktoré dávate toľko užitočných rád... je mi z toho smutno
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Dakujem za uznanie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
somij
Už som to poslala (aby nestratili po roka) ako pripomienku k novele zákona o SP Jožkovi Mihálovi.
Včera na pripomienkovom konaní som poctivo posunul túto námietku legislatíve MPSVaR. Pravdepodobne s tým však nič neurobia a obdobie 7-12/2005 bude pre mamičky na rodičovskom príspevku stratené. Riešením je uzatvorenie dobrovoľného nemocenského poistenia na túto dobu. Výšku vymeriavacieho základu si treba zvoliť podľa toho, kedy a ako sa plánuje nástup na ďalšiu materskú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať