Zavrieť

Porady

Z čoho výpočet materského

Prosila by som o pomoc s nasledovným problémom:
U zamestnávateľa pracujem na PP na dobu neurčitú od 07/2005;
V 05/2007 som začala čerpať materskú dovolenku, popri materskej som v 01/2008 nastúpila späť k zamestnávateľovi pracovať na Dohodu o prac. činnosti;
- Moja otázka znie, z čoho sa mi bude počítať druhá materská dovolenka ak na ňu nastúpim tento rok 2009?
- Bude sa brať zárobok, ktorý som mala pred nástupom na prvú materskú u zamestnávateľa, alebo sa bude brať príjem z dohody?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    filka Pozri príspevok
    Prosila by som o pomoc s nasledovným problémom:
    U zamestnávateľa pracujem na PP na dobu neurčitú od 07/2005;
    V 05/2007 som začala čerpať materskú dovolenku, popri materskej som v 01/2008 nastúpila späť k zamestnávateľovi pracovať na Dohodu o prac. činnosti;
    - Moja otázka znie, z čoho sa mi bude počítať druhá materská dovolenka ak na ňu nastúpim tento rok 2009?
    - Bude sa brať zárobok, ktorý som mala pred nástupom na prvú materskú u zamestnávateľa, alebo sa bude brať príjem z dohody?
    Bude sa brať pravdepodobný zárobok, teda ten, čo máš uvedený v pracovnej zmluve.

    Ale pokiaľ si v posledných 2 rokoch nebola poistená aspoň 270 dní, tak nebudeš mať nárok na materské. Do odpracovaných dní sa nepočíta Dohoda, lebo na dohodu nie si povinne nemocensky poistená.

    filka je offline (nepripojený) filka

    filka
    dakujem krasne za odpoved Chobot.
    no to si musim overit.
    ale pocas materskej a rodicovskej plati poistne stat mam pravdu? alebo ked nastupim do prace, hoci aj na dohodu a dalej poberam rodicovsky prispevok, tak si musim platit uz nemocenske sama??

    a da sa to pripadne este nejako doplatit spatne?
    Naposledy upravil filka : 19.02.09 at 07:29

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    filka Pozri príspevok
    dakujem krasne za odpoved Chobot.
    no to si musim overit.
    ale pocas materskej a rodicovskej plati poistne stat mam pravdu? alebo ked nastupim do prace, hoci aj na dohodu a dalej poberam rodicovsky prispevok, tak si musim platit uz nemocenske sama??

    a da sa to pripadne este nejako doplatit spatne?
    na nem.poistenie sa spätne prihlasovať a zaplatiť nedá. No ty to ani nepotrebuješ.

    Ako zamestnanec (stále ti trvá PP) si počas MD/poberania materského riadne poistená v soc.poistovni. Od nástupu na RD ťa zamestnávatel odhlasuje zo SP, t.j. máš prerušené poistenia v SP, teda poistenie dôch.,nemoc.,v nezamestn. Preto je dôležité si podať sama prihlášku v SP, ak chce byť mamička dôch.poistená štátom (ale to odbieham od otázky).

    Pre nárok na materské (nie na nemocenské*, ošetrovné) sa však aj obdobie prerušenia nemoc.poistenia "zamestnanca" z dôvodu čerpania rodič.dovolenky, "ak stále PP trvá", ráta do obdobia trvania nem.poistenia a teda do potrebných 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Vid zákon o sociálnom poistení § 49a.

    Takže túto podmienku máš splnenú. Ako píše Chobot, materské sa ti bude rátať z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD a ktoré uvedie mzdárka do potvrdenia pre SP. Tvoje materské na 1kalend.den bude 55% z jednej tridsatiny tejto sumy.

    OPRAVA + UPRESNENIE
    pre nárok na ošetrovné nie je podmienka byť NP aspon 270dní ...,
    * pre nárok na nemocenské zo zamestnania tiež nie je podmienkou byť NP aspon 270dní..., ale ak by PP skončil a mamička sa prihlásila na DNP, tak tieto dni čerpania RD v zamestnaní sa do 270dní v posledných dvoch rokoch pred PN nerátajú
    Naposledy upravil brčko : 19.02.09 at 11:17

    Z čoho výpočet materského

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.