Zavrieť

Porady

Ako sa vratit k pausalnej dani...

Na rok 2003 som si ako zivnostnik zaplatil pausalnu dan. Pocas roka som dosiahol rozne druhy prijmov a uctovnicka mi pri jednom urcila, ze nepodlieha pausalnej dani = tak som podal k danemu roku 2003 este aj normalne danove priznanie, zaplatenu pausalnu dan som bral ako preddavok a doplatil rozdiel na dani. Pred niekolkymi dnami sme vsak zistili, ze aj "ten jeden konkretny prijem" pausalnej dani vyhovuje (uctovnicka si zle vysvetlila niektore pojmy) a cele normalne dan. priznanie som podaval zbytocne a vlastne mi vznikol aj preplatok na dani. AKO TERAZ POSTUPOVAT? Mozem poziadat dan. urad o vratenie preplatku a anulovanie klasickeho dan. priznania s tym, ze by platilo len povodne dan. priznanie k pausalnej dani? Za odpovede dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Zaujímavý prípad, to som ešte nepočul, ale myslím, že určite máte nárok celé to vrátiť späť. Určite choďte na DÚ a vyriešte to tam.

    Aňa je offline (nepripojený) Aňa

    unavená zmenami zákonov Aňa
    Súhlasím s p.Mihálom, najlepšia cesta je osobne navštíviť DU správkyňu dane, pod ktorú spadáte a tam si to doriešiť, aby aj ona bola v obraze keď bude Vaše daňové priznanie typovať do počítača.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Tak ako Orson, ako to dopadlo ?

    orson je offline (nepripojený) orson

    orson
    Je mi jasne, ze pre fungovanie tohoto webu nie je dolezite len klast otazky, dozadovat sa poradenia a radit si, ale aj napisat "ako to dopadlo", ako v praxi prebehla aplikacia nejakeho postupu a skusenosti pri tom ziskane.

    A preto sa za oneskorene dokoncenie ospravedlnujem!

    Tak teda - najprv som telefonicky vysvetlil problem mojej danovacke (t.j. pracovnicke dan. uradu, pod ktoru spadam). Hned ako to bolo mozne som jej doniesol vypisane danove priznanie typu A (zivnost mam popri zamestnani a kedze som sa chcel vratit k pausalnej dani musel som este osobitne zdanit prijmy dosiahnute v klasickom zamestnani) a ziadost o anulovanie "zbytocneho" danoveho priznania typu B a vratenie danoveho preplatku. Jednanie pracovnicky bolo korektne, vysvetlenie akceptovala este mi aj osobne vypisala novy vypis z danoveho priznania pre soc. poistovnu, ktory som tam hned aj zaniesol. Po nejakom case mi pozadovany preplatok prisiel na ucet.
    V pobocke socialnej poistovne tiez vsetko prebehlo hladko, aj ked pracovnicka pri prepazke asi moc nechapala, co jej to vlastne vysvetlujem. Jednoducho chytila moju zlozku, "vydrapila" odtial vypis prinaleziaci k zbytocne podanemu danovemu priznani typu B a vlozila tam vypis novy cim som sa aj z pohladu soc. poistovne vratil k stavu "za rok 2003 som zaplatil pausalnu dan". Tym sa este naviac vyriesil problem platenia odvodov v roku 2004. Ako som uz spomenul, zivnost mam popri zamestnani a ak by platilo klasicke danove priznanie typu B za rok 2003, musel by som v sucasnosti platit este aj dodatocne odvody, bez ohladu na to, ze uz ich platim na zaklade klasickeho zamestnaneckeho pomeru. V pripade pausalnej dane za rok 2003 mi tato dodatocna povinnost nevznikla!

    Za rady a zaujem este raz dakujem.

    Ako sa vratit k pausalnej dani...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.