Zavrieť

Porady

DPH-pomoc

Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Robím prvý krát DPH /štvrťročný platca/ , JÚ - reštaruácia. Ako postupovať správne?
Mám mesačné uzávierky /3-6mes./- z nich spočítam DPH - t.j. daňová povinnosť -daň na výstupe.
Mám bločky ERP z nákupov /billa, jendnota//3-6mes./, tovar a materiál na prevádzku - tu môžem uplatniť odpočet, však?
Ak sú faktúry napr. za elektrinu, mobil, nárok na odpočet je až po uhradení faktúry, alebo keď ju obdržím a sledujem dátum vzniku daňovej povinnosti?
Ak na faktúre nie je DPH, tak sa neuplatní nič?
Ďakujem pekne za radu.
Usporiadat
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

odkedy si platca ked pocitas obdobie 3-6? Lebo ak od marca, tak prve priznanie malo byt podane do 25.4. za I.stvrtrok...
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Sorry, tie mesiace sú 4 až 6. Za I. štvrťrok DPH bolo spravené, len to robil niekto iný a ja teraz robím za II. štvrťrok.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

problematika dph je velmi zlozita, doporucujem minimalne nejake uvodne skolenie uctovnictva...

zjednodusene povedane, dph sa uplatnuje pri nakupe v hotovosti v den ktory je na blocku (ak najdes zabudnute neskor, tak s neskorsim datumom si ich mozes uplatnit) a pri nakupe na fakturu podla datumu dodania na fakture...

co sa tyka trzieb, tie uctujes denne podla dennych uzavierok erp... vstupuju do dph podla dna za ktory uzavierka je...
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Takže na faktúre sledujem dátum dodania tovaru alebo služby. Úhrada faktúry nie je podstatná? A keď nie je DPH vyčíslená? Tak asi odpočet nie je možný, však?
Ďakujem
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

Ejo Pozri príspevok
Takže na faktúre sledujem dátum dodania tovaru alebo služby. Úhrada faktúry nie je podstatná? A keď nie je DPH vyčíslená? Tak asi odpočet nie je možný, však?
Ďakujem

Odpočet DPH nie je viazaný na úhradu dodávateľskej faktúry / to bejvávalo dávnejšie/. Pre odpočet dane si naštuduj § 49 zákona o DPH - je tam po novele viac možností odpočtu. A odporúčam prelúskaj si vlastne celý tento zákon, je to dôležité byť v rámci DPH v čo najlepšom obraze, čo môžeš, čo nemôžeš a kedy, a z čoho a komu a prečo a tak ďalej.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

presne tak... idealne je mat po ruke poslednu novelizaciu s komentarom pre lepsie pochopenie...

neni to take jednoduche je tu dph tak hned automaticky si ju uplatnis...

a ked dph nie je, tak nie je co uctovat... treba vsak sledovat zaco je faktura, ci dodavatel je platcom a urobil zle fakturu... a takto mozeme ist donekonecna s moznostami... kym si zakon neprejdes alebo si neprecitas co-to o problematike na porade, tak sa ti to bude tazko vysvetlovat...
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Pri prevádzke reštaurácie na bločku pri nákupe materiálu sú aj čistiace prostriedky, ktoré sú v prevádzke. Aj tu možno uplatniť odpočet DPH?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Áno
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Úhrada faktúry v Orange je v hotovosti. Mám PPD, na ktorom je čiastka úhrady faktúry /DPH si uplatním z faktúry/ a je na ňom ešte administratívny poplatok s rozpisom DPH. Môžem si aj túto DPH uplatniť?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Áno, ak to čo je na PPD bolo vynaložené za účelom dosiahnutia príjmov.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Dobrý večer! Potrebovala by som poradiť. Klientka mala prerušenú živnosť od 01.10.09-31.3.09, podávali len štvrťročne DPH vždy 0. Teraz 1.4.09 začala znovu podnikať, takže teraz len proste zaúčtujem všetky DF a VF + ostatné výdavky akonákup kanc. potrieb,.... Toto zatiaľ chápem, ale potrebovala by som poradiť ona kúpila 28.3. novú tlačiareň a teraz neviem či ju mám zaradiť do tohto Q.DPH?
A ako je to s tými faktúrami ,ktoré prišli počas prerušenia napr. Orange, elektrika,...., treba ich len založiť alebo ich vôbec nezaraďovať do účtovníctva. Viem , že živnosť nebola obnovená do podania DP, len ja som preberala účtovníctvo teraz k tomuto Q, keď obnovila živnosť. Ako mám teraz postupovať, poradíte mi prosím.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ak mám pokladničné bločky, kde sú vratné obaly, ktoré sú oslobodené od dane, tie len zaevidujem ako oslobodené a v DP kde by sa mali zobraziť?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Ejo Pozri príspevok
Ak mám pokladničné bločky, kde sú vratné obaly, ktoré sú oslobodené od dane, tie len zaevidujem ako oslobodené a v DP kde by sa mali zobraziť?
vratné obaly nie sú oslobodené od dane ale va Vašom prípade nie sú predmetom dane. § 19 ods. 10 hovorí komu vzniká daňová povinnosť pri takýchto obaloch. Takže z pohľadu DPH vy neriešite nič a nikam to neevidujete...
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Oslobodené plnenie sa v tlačive DP k DPH neuvádza, ja si ich ale evidujem v podkladoch, evidencii k DPH.
0 0
Alena T. Alena T.

Alena T. je offline (nepripojený) Alena T.

áno
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

A s podacími lístkami je to ako?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Na dennom výkaze platiteľa dane z pridanej hodnoty - uvádzam v stĺpci denný obrat - čistý obrat, bez DPH???
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ejo Pozri príspevok
A s podacími lístkami je to ako?
Ak myslíš podacie lístky z pošty, tak tieto nevstupujú do DP DPH
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ejo Pozri príspevok
Na dennom výkaze platiteľa dane z pridanej hodnoty - uvádzam v stĺpci denný obrat - čistý obrat, bez DPH???
denný obrat je tržba aj s DPH
0 0
suma suma

suma je offline (nepripojený) suma

Dobrý deň asi je to mimo témy... prepáčte ale mám faktúry z čiech v eurách a neviem ako to mám zaúčtovať čo sa týka DPH. mám zaúčtovať aj DPH ale len sumu ako mi ju vyfaktúrovali z čiech a celú ju daň do nákladov? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie