Zavrieť

Porady

DPH-pomoc

Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Robím prvý krát DPH /štvrťročný platca/ , JÚ - reštaruácia. Ako postupovať správne?
Mám mesačné uzávierky /3-6mes./- z nich spočítam DPH - t.j. daňová povinnosť -daň na výstupe.
Mám bločky ERP z nákupov /billa, jendnota//3-6mes./, tovar a materiál na prevádzku - tu môžem uplatniť odpočet, však?
Ak sú faktúry napr. za elektrinu, mobil, nárok na odpočet je až po uhradení faktúry, alebo keď ju obdržím a sledujem dátum vzniku daňovej povinnosti?
Ak na faktúre nie je DPH, tak sa neuplatní nič?
Ďakujem pekne za radu.
Usporiadat
zajo zajo

zajo je offline (nepripojený) zajo

evina Pozri príspevok
Tržba sa zvýšila papierovo, ale v skutočnosti ju nedostali./kasa zaokrúhlovala nadol/

My sme dali do DP podľa pásky, nič sme nezaokrúhlili, len sme očistili ZD od zaokrúhlenia, ktoré vzniklo nastavením kasy tak ako je....lebo DPH ide presne na cent podľa pásky do DP
Asi nechápem celkom ten postup. Na páske bol základ o 0,92 menej ako ste dali do priznania.
Ak bolo účtované podľa pásky tak mali byť dva zápisy +0,92 (aby to sadlo s dp dph) aj -0,92 (lebo tie peniaze nedostali)

Ešte raz prosím, je to nesprávne ak mi na dp nesedí zaklad a dph? ja tie zaokrúhľovania nerobím. Kasa je nastavená správne a rozdiel robí množstvo predaja.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zajo Pozri príspevok
Asi nechápem celkom ten postup. Na páske bol základ o 0,92 menej ako ste dali do priznania.
Ak bolo účtované podľa pásky tak mali byť dva zápisy +0,92 (aby to sadlo s dp dph) aj -0,92 (lebo tie peniaze nedostali)

Ešte raz prosím, je to nesprávne ak mi na dp nesedí zaklad a dph? ja tie zaokrúhľovania nerobím. Kasa je nastavená správne a rozdiel robí množstvo predaja.
Nie každá kasa robí rozdiely, mám aj také, ktoré nie.....

Tržba podľa pásky bola 10564,09
Tržba po rozpočítaní bez zaokrúhlenia 10 565,01, ale túto v skutočnosti neprijali, t.j. nemajú tých 0,92 v pokladni.
Ak sa pozrieš na príklad, ktorý uviedla ejo z dennej uzávierky , kde je ZD 89 a DPH 16,90 a vypočítaš si to, tak DPH by mala byť správne 16,91, t.j. kasa im zaokrúhľuje nadol /prakticky to znižuje tržby/

Môj názor je , že ZD a DPH majú v DP sedieť ....
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Evina, ak zaúčtujem v PD cez ID zaokrúhlenie 0,92 Eur, bez vplyvu na DPH, aby tá zostala, celková suma /tržba/ sa mi nezvýši? Lebo v pokladni by malo byť 10564,09
pôvodne bolo:ZD 8877,24, DPH 1686,85 =10564,09
ak dám ID 0,92 ako POZD: bude ZD=8878,16, DPH1686,85 a spolu=10565,01???
Je pravda, že som dosiahla taký ZD, aby mi sedela DPH, ale čo tržba spolu?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ejo Pozri príspevok
Evina, ak zaúčtujem v PD cez ID zaokrúhlenie 0,92 Eur, bez vplyvu na DPH, aby tá zostala, celková suma /tržba/ sa mi nezvýši? Lebo v pokladni by malo byť 10564,09
pôvodne bolo:ZD 8877,24, DPH 1686,85 =10564,09
ak dám ID 0,92 ako POZD: bude ZD=8878,16, DPH1686,85 a spolu=10565,01???
Je pravda, že som dosiahla taký ZD, aby mi sedela DPH, ale čo tržba spolu?
Vyššie som Ti napísala, že do účtovníctva príjmeš tržbu tak ako dávaš do DP a druhý zápis je výdaj z pokladne to zaokrúhlenie, t.j. VOZD a tržba sedí na skutočnosť...Nepísala som o príjme a v predchádzajúcom príspevku som to vysvetlila...
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Evina, ja Ti rozumiem, že ale ja mám v softe teraz nahodenú tržbu zo základom dane: 8877,24 /podľa denných uzávierok/ , ktorý potrebujem dostať na 8878,16.........
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ejo Pozri príspevok
Evina, ja Ti rozumiem, že ale ja mám v softe teraz nahodenú tržbu zo základom dane: 8877,24 /podľa denných uzávierok/ , ktorý potrebujem dostať na 8878,16.........
No veď zaúčtuj ten výdavok - zaokrúhlenie, alebo mínusom z tržby
0 0
zajo zajo

zajo je offline (nepripojený) zajo

evina Pozri príspevok
Nie každá kasa robí rozdiely, mám aj také, ktoré nie.....

Tržba podľa pásky bola 10564,09
Tržba po rozpočítaní bez zaokrúhlenia 10 565,01, ale túto v skutočnosti neprijali, t.j. nemajú tých 0,92 v pokladni.
Ak sa pozrieš na príklad, ktorý uviedla ejo z dennej uzávierky , kde je ZD 89 a DPH 16,90 a vypočítaš si to, tak DPH by mala byť správne 16,91, t.j. kasa im zaokrúhľuje nadol /prakticky to znižuje tržby/

Môj názor je , že ZD a DPH majú v DP sedieť ....
Ďakujem za odpoveď
"Tržba po rozpočítaní bez zaokrúhlenia 10 565,01, ale túto v skutočnosti neprijali, t.j. nemajú tých 0,92 v pokladni." - veď to, nemá ju ani v softe ani v skutočnosti tak preto myslím že musia byť dva zápisy, jeden plusom a jeden minúsom, aby to sadlo s výkazom dph aj skutočnosťou.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zajo Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď
"Tržba po rozpočítaní bez zaokrúhlenia 10 565,01, ale túto v skutočnosti neprijali, t.j. nemajú tých 0,92 v pokladni." - veď to, nemá ju ani v softe ani v skutočnosti tak preto myslím že musia byť dva zápisy, jeden plusom a jeden minúsom, aby to sadlo s výkazom dph aj skutočnosťou.
Ak dáš jeden zápis plusom a jeden mínusom výsledkom je nula a v pokladni vyššia tržba, ktorú neprijali.
V softe má tú zvýšenú tržbu spolu so zaokrúhlením, nakoľko tú predsa potrebuje dostať do DP.

Kasa zaokrúhľuje smerom dolu /vyššie som uviedla/, to znamená, že môžem povedať, že ich kasa pripravila o 0,92 EUR.
Ak do pokladne príjme celú tržbu , teda tú vyššiu mám dve možnosti:
1. Zároveň zaúčtovať VDP, ktorý vlastne vydá to zaokrúhlenie, čiže zníži tržbu na skutočnosť
alebo
2. Zaúčtovať tržbu na základe PPD a mínusom zaokrúhlenie z tržby.
T.j. musia byť dva zápisy - zaúčtovanie tržby a druhý zápis je zaokrúhlenie, kde existujú dve možnosti...


evina Pozri príspevok
DP 8878,16P daň 1686,85
dtto účtovníctvo
v účtovníctve ďalší zápis 0,92 VOZD
Naposledy upravil evina : 22.07.09 at 08:16
0 0
zajo zajo

zajo je offline (nepripojený) zajo

[QUOTE=evina;1105495]Ak dáš jeden zápis plusom a jeden mínusom výsledkom je nula a v pokladni vyššia tržba, ktorú neprijali.
V softe má tú zvýšenú tržbu spolu so zaokrúhlením, nakoľko tú predsa potrebuje dostať do DP.

Ja som to podľa toho čo písala pochopila tak že v softe nemá zvýšenú tržbu (ejo písala že potrebuje v účtovníctve zvýšiť sumu základu -
príspevok 66), že ju treba len upraviť kvôli dph, preto som za dva zápisy.
ale už vás nejdem motať
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[QUOTE=zajo;1105513]
evina Pozri príspevok
Ak dáš jeden zápis plusom a jeden mínusom výsledkom je nula a v pokladni vyššia tržba, ktorú neprijali.
V softe má tú zvýšenú tržbu spolu so zaokrúhlením, nakoľko tú predsa potrebuje dostať do DP.

Ja som to podľa toho čo písala pochopila tak že v softe nemá zvýšenú tržbu (ejo písala že potrebuje v účtovníctve zvýšiť sumu základu -
príspevok 66), že ju treba len upraviť kvôli dph, preto som za dva zápisy.
ale už vás nejdem motať
Snažím sa vysvetliť, že v softe musí mať tú zvýšenú tržbu-lebo tá sedí na DPH a zníži ju späť tým zápisom zaokrúhlenia. Veď do softu napíšeme to čo my potrebujeme a hlavne čo má byť v DP
0 0
zajo zajo

zajo je offline (nepripojený) zajo

[QUOTE=evina;1105520]
zajo Pozri príspevok

Snažím sa vysvetliť, že v softe musí mať tú zvýšenú tržbu-lebo tá sedí na DPH a zníži ju späť tým zápisom zaokrúhlenia. Veď do softu napíšeme to čo my potrebujeme a hlavne čo má byť v DP
len potom to v softe nebude sedieť s páskami z rp.
a pravdepodobne podľa príspevku 66 ejo nezapísala do softu zvýšenú tržbu.
Ale už chápem Tvoj postup. ďakujem za trpezlivosť
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[QUOTE=zajo;1105527]
evina Pozri príspevok
len potom to v softe nebude sedieť s páskami z rp.
a pravdepodobne podľa príspevku 66 ejo nezapísala do softu zvýšenú tržbu.
Ale už chápem Tvoj postup. ďakujem za trpezlivosť
Bude to sedieť v softe súčtom tých dvoch účtovných zápisov- rozpísali sme údaje na páske v ntto na dva zápisy ...
0 0
zajo zajo

zajo je offline (nepripojený) zajo

[QUOTE=evina;1105530]
zajo Pozri príspevok

Bude to sedieť v softe súčtom tých dvoch účtovných zápisov- rozpísali sme údaje na páske v ntto na dva zápisy ...
aha už chápem úplne (konečne však) zápis pásky bude vyzerať takto a sadne aj s páskou:
príjem: základ dane 8878,16 (to bude na výkaze)
zaokrúhlenie -0,92 (neovplyvňuje dph)
dph 1686,85
spolu 10564,09
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[QUOTE=zajo;1105543]
evina Pozri príspevok
aha už chápem úplne (konečne však) zápis pásky bude vyzerať takto a sadne aj s páskou:
príjem: základ dane 8878,16 (to bude na výkaze)
zaokrúhlenie -0,92 (neovplyvňuje dph)
dph 1686,85
spolu 10564,09
áno, áno
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Chcela by som sa spýtať, ak spravím dodatočné DP za 4.Q. 2008 a I.Q. 2009 (boli v nich nadmerné odpočty a potrebujem ich ponížiť) a spravím aj DP za II.Q. 2009 aj tam bude nadmerný odpočet, ale výsledným efektom po DDP bude daňová povinnosť. Mám ju uviesť do DP za tento štvrťrok, aby nám príslušné nadmerné odpočty za I. a II.Q. odpočítali z daňovej povinnosti, ktorá vyplýva z Dodatočných DP alebo normálne vyplniť DP za tento Q. akoby tie dodatočné neboli a potom zvlášť napísať žiadosť na DÚ, aby nám to kompenzovali. Čo poradíte?
ĎAKUJEM.
0 0
ecompka ecompka

ecompka je offline (nepripojený) ecompka

Za 4.Q.2008 Vám uz asi nadmerny odpocet vratili. Za tento kvartal treba urobit spravne danove priznanie-vyjde danova povinnost/ak to dobre chápem/ a od tej treba odpocitat nadmerny odpocet za 1.Q.2009-myslim ze uz ten spravny t.j. po dodatocnom DP.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Evina, sorry že ešte otravujem, ale ja v softe mám tú zníženú tržbu, presne ako bolo na páske.
t.j. ZD 8877,24 - tržby spolu za 2Q.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ejo Pozri príspevok
Evina, sorry že ešte otravujem, ale ja v softe mám tú zníženú tržbu, presne ako bolo na páske.
t.j. ZD 8877,24 - tržby spolu za 2Q.
Ale do toho softu to zapisuješ Ty, nie?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Áno ja. Ale ja som nahadzovala presne ako bolo na páske, a preto je ZD nižší.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

ecompka Pozri príspevok
Za 4.Q.2008 Vám uz asi nadmerny odpocet vratili. Za tento kvartal treba urobit spravne danove priznanie-vyjde danova povinnost/ak to dobre chápem/ a od tej treba odpocitat nadmerny odpocet za 1.Q.2009-myslim ze uz ten spravny t.j. po dodatocnom DP.
Takže mám spraviť všetko pekne po poradí, ako to malo pôvodne byť a potom to celé premietnuť až do DP za tento Q. Dúfam, že som to dobre pochopila.
ďakujem za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie