Zavrieť

Porady

Odpočet DPH

Firma kúpila automobil kategórie N, fa je vystavená s dátumom dodania 29.6.Musíme odpočet DPH nárokovať v druhom kvartáli alebo sa môžme rozhodnúť /pretože by bol vysoký nadmerný odpočet/ že budeme DPH nárokovať až v ďalšom kvartáli. V zákone je, že platiteľ môže odpočítať DPH do konca kalendárneho roka, ale neviem, či to platí len vtedy keď nedošla fa v termíne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Môžete si uplatniť nárok na odpočet dane do konca kalendárneho roka.
    Dovolím si otázku - prečo si nechcete uplatniť DPH teraz ? NO nemá hornú hranicu, ale má dlhú lehotu na vrátenie a tá Vám už môže plynúť ...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    To je len povera . Ak by aj - kontrola DPH je jednoduchá , ak sa dodržiavajú ustanovenia zákona o DPH .
    človiečik Vladimír Ozimý
    Špániková Dana Pozri príspevok
    No myslím si,že čím vyšší odpočet , tým rýchlejšia kontrola z DÚ.
    ale veď oni nehryzú
    V podstate máte všetci pravdu, zopár kontrol som už zažila a zatial ma nepohrýzli. Ale vždy som mala stiahnutý žalúdok.
    Kto môžte, pomôžte mi ešte s príspevkom ohľadne obstarania tovaru vo Švédsku a následného dodania do Ruska. Písala som to včera a zatiaľ mi nikto neodpovedal.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    nechcem zadávať novú tému, jedná sa tiež o odpočet DPH, ale v inom prípade:

    čo robíte s dokladmi za právne služby notárov (napr. overenie podpisov, listín atď) , keď milý notár vystaví len príjmový pokladničný doklad, a ešte rozpíše na ňom DPH. Pokiaľ to boli malé sumy, jednoducho som ich v zmysle zákona neuplatňovala, teraz ale mám dosť vysoký obnos, s veľkou DPH a milý notár nie je ochotný vystaviť k tomu daňový doklad. Žeby na notárov neplatili príslušné opatrenia zákona o dani z pridanej hodnoty?
    Už vlani som mala problém s právničkou v TT, keď na 30tis. nechcela vystaviť faktúru - má mi vraj stačiť PPD. Až keď som jej nadiktovala paragrafy, na základe ktorých má povinnosť vystaviť daňový doklad, to urobila - predpokladám, že dllllho škrípala zubami.
    Ako to riešite vy?

    books je offline (nepripojený) books

    books
    Marianna01 Pozri príspevok
    nechcem zadávať novú tému, jedná sa tiež o odpočet DPH, ale v inom prípade:

    čo robíte s dokladmi za právne služby notárov (napr. overenie podpisov, listín atď) , keď milý notár vystaví len príjmový pokladničný doklad, a ešte rozpíše na ňom DPH. Pokiaľ to boli malé sumy, jednoducho som ich v zmysle zákona neuplatňovala, teraz ale mám dosť vysoký obnos, s veľkou DPH a milý notár nie je ochotný vystaviť k tomu daňový doklad. Žeby na notárov neplatili príslušné opatrenia zákona o dani z pridanej hodnoty?
    Už vlani som mala problém s právničkou v TT, keď na 30tis. nechcela vystaviť faktúru - má mi vraj stačiť PPD. Až keď som jej nadiktovala paragrafy, na základe ktorých má povinnosť vystaviť daňový doklad, to urobila - predpokladám, že dllllho škrípala zubami.
    Ako to riešite vy?
    Ohľadne DPH z PPD som našla toto, dúfam, že to pomôže.
    http://www.porada.sk/t113434-ppd-a-o...t=DPH+not%E1ri

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Daňový doklad by som Ti nevystavila ani ja . § 71 zákona o DPH vyžaduje "faktúru" ( v úvodzovkách preto, lebo predmetné ustanovenie nevyžaduje, aby tento dokument obsahoval názov Faktúra) s presne vymenovanými náležitosťami - a tie na PPD od notárov z môjho okolia sú. Skús si prejsť PPD, ktoré máš ty, či obsahujú všetko čo vyžaduje § 71....

    Súhlasím s tým, že notári, advokáti a lekári si myslia , že sú iní ako ostatní daňovníci.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Johanka Pozri príspevok
    Daňový doklad by som Ti nevystavila ani ja . § 71 zákona o DPH vyžaduje "faktúru" ( v úvodzovkách preto, lebo predmetné ustanovenie nevyžaduje, aby tento dokument obsahoval názov Faktúra) s presne vymenovanými náležitosťami - a tie na PPD od notárov z môjho okolia sú. Skús si prejsť PPD, ktoré máš ty, či obsahujú všetko čo vyžaduje § 71....

    Súhlasím s tým, že notári, advokáti a lekári si myslia , že sú iní ako ostatní daňovníci.
    dobre, dobre - faktúru... v každom prípade nie, PPD neobsahuje ani zďaleka všetky náležitosti. Jedna za všetky - nemá napr. číslo

    zatiaľ vďaka aj za tieto reakcie

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Marianna01 Pozri príspevok
    a milý notár nie je ochotný vystaviť k tomu daňový doklad. Žeby na notárov neplatili príslušné opatrenia zákona o dani z pridanej hodnoty?
    Situácia bola veľmi nepriaznivá najmä v minulosti. Najnovšia prax je už však lepšia. Odporúčam viac zdôrazniť povinnosť. Poslať notárovi napríklad písomnú žiadosť s kópiou pôvodného dokladu. Tento problém by nemal pretrvávať. Ako uvádzate. Notár nevyhotovuje doklad lebo je odborník v právnych veciach, ale preto, lebo je platiteľ dane. Ako ktorýkoľvek iný obchodník, stavbár, či účtovník.

    Z praxe posledných dní viem, že doklad so všetkými náležitosťami sa nevyhotoví ak klient neuvedie účel a teda použitie za účelom podnikania a identifikáciu zdaniteľnej osoby a platiteľa DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.