Zavrieť

Porady

zatepliť alebo nezatepliť

riešim ďalšiu dôležitú otázku.
Zatepliťa alebo nezatepliť
budeme stavať z tehly asi LEIER 44.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

didushik Pozri príspevok
riešim ďalšiu dôležitú otázku.
Zatepliťa alebo nezatepliť
budeme stavať z tehly asi LEIER 44.
záleží kolko chceš mat v budúcnosti náklady na život. podla mna zateplit určite. ale možno by som išiel do slabšieho muriva. 30-40cm. 44 je zbytočne veľa.

Radek
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Jasne - vsetko smeruje k 15 cm beton + 30 - 40 cm polystyren. V buducnosti to bude nevyhnutnost.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

budes si na to musiet vziat hypoteku, alebo nevies co s peniazmi?
0 0
yahman yahman

yahman je offline (nepripojený) yahman

ak sú peniaze zatepliť.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
ak už teraz uvažuješ o zateplení, tak zatepli lebo i tak to neskôr urobíš!
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

V prvom rade neurob chybu a nestavaj z tehly 44 cm. Je to nezmysel, dobrý akurát pre výrobcu a predajcu. Neviem aký dom ideš stavať, ale pravdepodobne bude stačiť 25 cm (Statik vypočíta). Na to dáš 20 cm EPS výsledná hrúbka 45 cm, ale výsledný tepelný odpor bude 3x vyšší ako u tehly 44 cm a k tomu sa Ti ešte zvýši vnútorná plocha na bývanie. Ešte raz 44-ka nieeé!
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

Ferdosondo Pozri príspevok
V prvom rade neurob chybu a nestavaj z tehly 44 cm. Je to nezmysel, dobrý akurát pre výrobcu a predajcu. Neviem aký dom ideš stavať, ale pravdepodobne bude stačiť 25 cm (Statik vypočíta). Na to dáš 20 cm EPS výsledná hrúbka 45 cm, ale výsledný tepelný odpor bude 3x vyšší ako u tehly 44 cm a k tomu sa Ti ešte zvýši vnútorná plocha na bývanie. Ešte raz 44-ka nieeé!
Trocha napíšem svoj názor.
Ako tu čítam rady všetci majú tendenciu dať čo najtenšie steny a najväčšiu hrúbu izolácie aká sa len vyrába. podľa mojho názoru to nieje až tak správny smer s tou izoláciou. treba si uvedomiť že na tej 25 stene leží niekoľko ton dalších materiálov ktorá musí to zaťaženie preniesť. ísť na hranu s unosnosťou steny to je trocha sebevražda. určite by som neišiel do 25 steny. Ideál 30 alebo 40 (ked beriem do úvahy napr. ten leier alt. porotherm). Pokial ideš na poschodie že nie len bungalov tak určite.
Druhá vec je tá izolácia. spýtam sa : načo budem mať na fasáde 20 cm polystyrénu a výsledná hodnota muriva+izolácie bude dosahovať R=6 ked teplo ti uniká najviac cez okná a všetko ti cez neho aj utečie. nespomínam ani také detaily ako ostenia okien, tepelné mosty, strešné okná a pod. tých miest a detailov je veľa kadiaľ ti teplo utečie a nezachrániš to stenou 25+20. Potom ked začnú praskať steny už bude neskoro a tá izolácia to neudrží

Mimochodom v ideálnom prípade by R steny malo odpovedať R okien alebo aspoň čo najbližšie. neviem si tie okná predstaviť. to ani 3sklo nedosahuje.

Izoláciu by som dal ale ked tak nie kvoli dosiahnutiu najvyššieho tepelného odporu ale kvoli posunutiu rosného bodu a ten vytiahneš z muriva aj s 10cm hrúbkou.

Dá sa o tom polemizovať ale podľa mojho názoru 25+20 nieje najštastnejšie riešenie. Išiel by som asi do 40+10 alebo 30+10až15.

PS: niečo upevniť na fasádu pri 20cm izolácii bude asi umenie. Poštová schránka by bola asi na stene prilepená

Radek
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Radek vobec sa nemusis obavat. V 25ke stene na RD dosiahnes maximalne do pol megapascalu a pevnost je podstatne vacsia. 20ky betonove steny su bezne pri 20 podlaznych budovach.
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

ciners Pozri príspevok
Radek vobec sa nemusis obavat. V 25ke stene na RD dosiahnes maximalne do pol megapascalu a pevnost je podstatne vacsia. 20ky betonove steny su bezne pri 20 podlaznych budovach.
je to možné veď ty si od fochu takže to ti neberiem s tou stenou. len som chcel vysvetliť že je zbytočné dosahovať vysokých hodnot tepelného odporu na murive ked niesu doriešené všetky detaily na dome.
Kludne nech si tam dá aj tých 20cm polyšu ale načo ked dá plastové okná s dvojsklom a do strechy napr. 18 cm izolácie. To na fasádu nemusí dať aj nič.
ALEBO???

Radek
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Tie detaily su problem, to nemoze robit hocikto a porjektiky to moc neobsahuju,ako na to. Dnes je trend davat take hrubky izolacie,ze bezny clovek kruti hlavou a byt obklopeny tolkym polystyrenom tiez nie je moj sen. Ja si myslim,ze cas ukaze,kde je optimum. Predajca tehal tvrdi,ze je najlepsie ich riesenie, zateplovaci s polystyrenom ich riesenie atd. Mame kadejake superneprievzdusne obaly budov, rekuperaciu, vetracie systemy a pritom syndrom chorych budov je vo svete vseobecne znamy. Budes mat v budove tak dokonalu klimu,ze stratis imunitu, proste ta vonku ofukne a kasles. O tom predajcovia samozrejma mlcia. Inak, aj ked asi nie si z fachu,je super,ze sa takto zaujimas a snazis sa poradit
0 0
didushik didushik

didushik je offline (nepripojený) didushik

Poriešili sme to takto, tehla 45 a minimum alebo vôbec žiadne zateplenie. Neviem či to je dobré riešenie. Čas ukáže.
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

ciners Pozri príspevok
Tie detaily su problem, to nemoze robit hocikto a porjektiky to moc neobsahuju,ako na to. Dnes je trend davat take hrubky izolacie,ze bezny clovek kruti hlavou a byt obklopeny tolkym polystyrenom tiez nie je moj sen. Ja si myslim,ze cas ukaze,kde je optimum. Predajca tehal tvrdi,ze je najlepsie ich riesenie, zateplovaci s polystyrenom ich riesenie atd. Mame kadejake superneprievzdusne obaly budov, rekuperaciu, vetracie systemy a pritom syndrom chorych budov je vo svete vseobecne znamy. Budes mat v budove tak dokonalu klimu,ze stratis imunitu, proste ta vonku ofukne a kasles. O tom predajcovia samozrejma mlcia. Inak, aj ked asi nie si z fachu,je super,ze sa takto zaujimas a snazis sa poradit
Od fochu niesom to máš pravdu ale dost dlho sa zaoberám touto problematikou a hladám nejaké najschodnejšie riešenie nakoľko tiež momentálne idem stavať dom.
Ja mám zatial rozmyslené takto : 40porotherm + 10 čadičová vata (ešte niesom a 100% rozhodnutý), okná osadené do XPS, okná dvojskla + tepelnoizolačné vonkajšie hliníkové rolety zabudované pod fasádou, vence klasika vencová tehla, podkrovie izolácia 30 cm. Primárny zdroj tepla podlahové vykurovanie, sekundárny krbová vložka + rozvody vzduchu na podkroví, na prechodné obdobia bude ešte klimatizácia.

Ešte mám čas na rozmýšlanie aký máš na to názor???

Radek
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Podla mna je to riesenie energeticky dost setrne a ma to hlavu aj patu. Ked sa pohrajkas s detailami,tam sa uz mozes blizit k nizkoenergetickemu domu.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

didushik Pozri príspevok
Poriešili sme to takto, tehla 45 a minimum alebo vôbec žiadne zateplenie. Neviem či to je dobré riešenie. Čas ukáže.
Ked minimum,tak to uz radsej ziadnu. Minimom tomu mozes akurat uskodit, ak pokaslete difuznu skladbu obvodovej steny.
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

ciners Pozri príspevok
Podla mna je to riesenie energeticky dost setrne a ma to hlavu aj patu. Ked sa pohrajkas s detailami,tam sa uz mozes blizit k nizkoenergetickemu domu.
Akým detailom by som sa mal venovať??? nechcem to podceniť. od nízkoenergetického to má daleko ale snažím sa stlačiť na čo najnižšie náklady na prevádzku do budúcna sice v počiatočných nákladoch to bude trocha stáť ale návratnosť tam neni až tak ďaleká ako u tepelného čerpadla alebo solaru.

Radek
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

praveze nizkoenergetike sa vies priblizit, uz pasivnemu domu nie, ale podla mna to dost dobre vymyslene. detaily, hlavne styk roznych materialov, rozne rohy, izolovanie zakladov, vhodne umiestnenie okien, orientacia na svetove strany, toto vsetko si este domysli a bude to parada. projekt uz mas? nemyslim na to,ze aj ti nakreslim, len ak nemas,tak este mozes kopec veci prisposobit, ako orientacia sklenenych ploch a podobne.
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

ciners Pozri príspevok
praveze nizkoenergetike sa vies priblizit, uz pasivnemu domu nie, ale podla mna to dost dobre vymyslene. detaily, hlavne styk roznych materialov, rozne rohy, izolovanie zakladov, vhodne umiestnenie okien, orientacia na svetove strany, toto vsetko si este domysli a bude to parada. projekt uz mas? nemyslim na to,ze aj ti nakreslim, len ak nemas,tak este mozes kopec veci prisposobit, ako orientacia sklenenych ploch a podobne.
Dom mám v radovej zástavbe takže si vieš predstaviť asi že s tými oknami veľa čarovať nemožem (takže len do svojho pozemku a do ulice k susedovi nemožem aj ked tam by mi najviac sekli).
Projekt už mám hotový dávali sme ho dohromady cca pol roka než sme sa dostali do nejakého finále.
Jedna vec čo ma ešte trocha trápi je kolko tej izolácie. Nejde ani o to R-ko ako som spomínal v skorších príspevkoch, skorej o to aby som dostal rosný bod z muriva von. A ešte neviem že či poliš, vata alebo ten styrcon

Radek
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
...ja odporúčam : nezatepľovať. Dôvod : v prvom rade sú dôležité okná ktoré majú cca 30% účinnosť, na druhom mieste je strop s účinnosťou cca13-15% a až na treťom mieste je murivo s účinnosťou cca 3-5%. Pri dnešnej technológii je to ešte nižšie. Takže ja by som na Tvojom mieste zvážil za a proti.

...úniku tepla z domu.
Naposledy upravil legolas : 27.08.09 at 19:11 Dôvod: doplnenie
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

legolas Pozri príspevok
...ja odporúčam : nezatepľovať. Dôvod : v prvom rade sú dôležité okná ktoré majú cca 30% účinnosť, na druhom mieste je strop s účinnosťou cca13-15% a až na treťom mieste je murivo s účinnosťou cca 3-5%. Pri dnešnej technológii je to ešte nižšie. Takže ja by som na Tvojom mieste zvážil za a proti.
účinnosť coho???
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Radek, ja by som ti odporucil knizku Vsetko o nizkoenergetickom dome, da sa objednat za cca 9eur. najdes tam pre aj proti,je jednoducho pisana, nenabada k nicomu, nie je to reklama a najdes tam kopu typov, kde si co ako mozes vylepsit. S tymi oknami to netreba prehanat, celkovo tvoria malu cast obvodoveho plasta a vhodnou orientaciou na svetove strany mozu energiu ziskavat. Pri oknach je najpodstatnejsia ich vzduchotesnost.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať