Zavrieť

Porady

zatepliť alebo nezatepliť

riešim ďalšiu dôležitú otázku.
Zatepliťa alebo nezatepliť
budeme stavať z tehly asi LEIER 44.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

ciners Pozri príspevok
Radek, ja by som ti odporucil knizku Vsetko o nizkoenergetickom dome, da sa objednat za cca 9eur. najdes tam pre aj proti,je jednoducho pisana, nenabada k nicomu, nie je to reklama a najdes tam kopu typov, kde si co ako mozes vylepsit. S tymi oknami to netreba prehanat, celkovo tvoria malu cast obvodoveho plasta a vhodnou orientaciou na svetove strany mozu energiu ziskavat. Pri oknach je najpodstatnejsia ich vzduchotesnost.
Dík za typ. a s tým zateplením by si to ako riešil. (do akej varianty a hrubky by si išel ty pri murive 40cm) s tým rosným bodom je to pravda???

Radek
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Bez ohladu na peniaze by som pridal 8cm mineralnej vlny, s ohladom na peniaze polystyren
Rosny bod by som si posudil doma rucne s kalkulackou sa to da ked mas patricne podklady alebo by som si zohnal nejakeho studaka naprikald 4taka alebo 5taka na pozemnych stavbach nech mi to za 40evro spocita,tesil by sa ze ma na pivo a ja ze mam "istotu".
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

este k rosnemu bodu,tam sa pocita rocna bilancia, kolko sa vypari a kolko nakondezuje a to sa porovnava, skus si to niekde vyhladat
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

ciners Pozri príspevok
Bez ohladu na peniaze by som pridal 8cm mineralnej vlny, s ohladom na peniaze polystyren
.
tiež sa priklánam k tej vlne (o peniaze ide ale radšej ušetrím niekde inde) ako dať polystyrén. Údajne je aj rozmerovo a vlastnostne nestáli.

Radek
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

43ka a ktomu este zateplovat je financna sebevrazda, bohuzial neplati priama umera,cim sirsi mur tym mensia izolacia...treba si vypociat rosny bod. Ja by som sa osobne zameral este na podlahu lebo stadial je "pri standardnej hrubke projektantov 8cm EPS" dost velka strata
0 0
entonyl entonyl

entonyl je offline (nepripojený) entonyl

Tehlové murivo po statickej stránke prevážne postačuje aj z 25cm hrubej tehly,ale aby sa zlepšili zvukovo a tepelné izolačné schopnosti muriva preto sa obvodové steny navrhujú z hrúbok 40,44cm.Čiže môžeme povedať,že po statickej stránke musíme dodržať určitú hrúbku steny napr. 25cm ktorá za bezpečuje statické vlastnosti stavby a na zabezpečenie zvukovo - tepelných vlastností zvolíme zateplenie - vonkajší plášť fasády a na ten máme niekoľko možností.
Napríklad: zväčšenie hrúbky muriva na 44cm s omietkou.
sendvičové murivo t. j. nosná tehla + izolant lícová tehla alebo obyčajná tehla s omietkou
nosná tehla +zateplenie fasády polystyrénom alebo min vlnou
alebo zvolíme iný konštrukčný sistém
Spôsob a hrúbky zateplenia navrhne projektant a ktorý systém sa použije rozhodnú financie.
Pre porovnanie jeden príklad na takú sedliacku kalkuláciu:
Murivo z 44cm tehly:
Tehla 44,vonkajšia omietka hrubá,minerálna omietka
Murivo z 25cm tehly + 10cm polystyrén s omietkou
tehla 25 cena na materiály takmer o 50% menej,menej za dopravu,menej za maltu menej murárovi.Vypadne hrubá omietka t.j. žiaden materiál a práca.Za tieto ušetrené náklady s nejakým doplatkom zateplíme murivo,povrchová minerálna omietka ostáva ako pri tehle.
Ja som si raz porovnával takto jednu stavbu a zateplenie mi vyšlo lacnejšie.
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

mendo933 Pozri príspevok
43ka a ktomu este zateplovat je financna sebevrazda, bohuzial neplati priama umera,cim sirsi mur tym mensia izolacia...treba si vypociat rosny bod. Ja by som sa osobne zameral este na podlahu lebo stadial je "pri standardnej hrubke projektantov 8cm EPS" dost velka strata
Písali sme o 40 tehle ale to bol asi preklep. naprosto mi je jasné že neplatí priama úmera. tých 8 cm EPS neviem kam si myslel. my sme sa bavili o 10 cm minerálnej vlny na fasádu. ak myslíš pod podlahovku tak tam bucem dávať EPS100 hrúbky 10cm.

No a k tej ekonomickej samovražde : rozdiel medzi 25kou a 40kou v cene je 4,50 s DPH. Pri cca 2500 tehlách na rodinný dom je 40ka drahšia o 11250,-SKK.Podmienky dopravy skladky lepidla sú rovnaké u 25ky aj u 40ky.

Stále si myslíš že je to ekonomická samovražda pri baráku za 2,5 mega???

Radek
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

entonyl Pozri príspevok
tehla 25 cena na materiály takmer o 50% menej,menej za dopravu,menej za maltu menej murárovi.Vypadne hrubá omietka t.j. žiaden materiál a práca.Za tieto ušetrené náklady s nejakým doplatkom zateplíme murivo,povrchová minerálna omietka ostáva ako pri tehle.
Ja som si raz porovnával takto jednu stavbu a zateplenie mi vyšlo lacnejšie.
Prepáč entonyl nenarážam priamo na tvoj príspevok ale je tu ako posledný kde sa spomína 50%. kde beriete všetci čo si to myslíte že 40ka je o 50% drahšia ako 25ka. Dajte si urobiť cenové ponuky alebo pozrite len zakladný cenník od tehál aký je tam rozdiel.

Radek
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

radek666 Pozri príspevok
No a k tej ekonomickej samovražde : rozdiel medzi 25kou a 40kou v cene je 4,50 s DPH. Pri cca 2500 tehlách na rodinný dom je 40ka drahšia o 11250,-SKK.Podmienky dopravy skladky lepidla sú rovnaké u 25ky aj u 40ky.
Pozor, tie tehly roznej hrubky maju aj uplne iny celkovy rozmer! Neexistuje aby bol taky maly rozdiel v cene a to ani nemusim poznat aktualne ceny tehal, staci trosku zapojit logiku. Cena za m3 tehly bude podobna, bez ohladu na hrubku, je to stale tehla a m3 je m3. 1m2 steny z 40cm tehly ma 0.40m3 a 1m2 tehly z 25cm tehly ma 0.25m3. Takze rozdiel v cene je +60%!!!
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Zaujímavé názory. Tiež som bol presvedčený na začiatku stavby, že čím hrubšia stena tým lepšie. Značne ma ovplyvnil technický poradca z Ytongu slovami, že to už ani zatepľovať nie je treba. Mal sčasti pravdu, pretože prekračuje normu, avšak nestaviame pre normu, ale pre seba. Takže som kúpil Ytong 375.Časom som sa aj vďaka diskusiám naučil počítať tepelné straty a z toho mi vyplynul jednoznačný záver hrúbka steny 25cm + 20 EPS. Takisto s ďalekou rezervou poriešený rosný bod, čo u hrubej steny a tenkého zateplenia je problém. Okrem toho by mi rozdiel 12,5cm spravil pekných 8m2 viac na obytnej ploche. Nehovoriac o úspore na lepidle.
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

Zatepliť určite.
Energie idú stále hore aj keď je "kríza" a Fico sľuboval...
Lepšia pomalá návratnosť ako narastajúca strata.
0 0
entonyl entonyl

entonyl je offline (nepripojený) entonyl

Odpoveď pre RADKA666.
Andrej G ti dal odpoveď ako sa počíta cena muriva,pozri si cenník materiálov,zopakuj matematiku a nebalamuť ľudí.Ja ak občas tu niečo napíšem tak preto,aby som niekomu poradil čo som získal počas 20ročnej praxe v stavebníctve ako stavbyvedúci alebo stavebný dozor.A nehnevaj sa za moju uprimnosť
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

radek666 Pozri príspevok
Písali sme o 40 tehle ale to bol asi preklep. naprosto mi je jasné že neplatí priama úmera. tých 8 cm EPS neviem kam si myslel. my sme sa bavili o 10 cm minerálnej vlny na fasádu. ak myslíš pod podlahovku tak tam bucem dávať EPS100 hrúbky 10cm.

No a k tej ekonomickej samovražde : rozdiel medzi 25kou a 40kou v cene je 4,50 s DPH. Pri cca 2500 tehlách na rodinný dom je 40ka drahšia o 11250,-SKK.Podmienky dopravy skladky lepidla sú rovnaké u 25ky aj u 40ky.

Stále si myslíš že je to ekonomická samovražda pri baráku za 2,5 mega???

Radek
40ku treba zateplit min. 15kou kvoli rosnemu bodu. cenovy rozdiel 40 vs. 30 z cenniku heluz je 14 € na m2 co stoji uz za uvazenie

k tej hrubke som narazal na projektantov. Podlahou ide najviac strat, tam je aj 10cm malo
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

mendo933 Pozri príspevok
k tej hrubke som narazal na projektantov. Podlahou ide najviac strat, tam je aj 10cm malo
Podlahou unika nie najviac ale najmenej tepla. Najviac unika dohora, cez strechu, potom okna/dvere, potom steny a az na konci je podlaha, ktora tvori mozno 10% tepelnych strat.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

v projekte som mal cez podlahu najvatsiu stratu 0,4 , steny strop, okna mali odost menej

na tomto linku je tato ista tema ale odost rozsiahlejsia: http://www.ostavbe.sk/viewtopic.php?...1e67f53412e145
Naposledy upravil mendo933 : 31.08.09 at 10:13 Dôvod: doplnenie linku
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

mendo933 Pozri príspevok
v projekte som mal cez podlahu najvatsiu stratu 0,4 , steny strop, okna mali odost menej
0,4 je hodnota prestupu tepla, inde si mohol mat menej jedine vtedy, ked tam bolo dostatok izolacie...ale okna pod 0,4 zatial neexistuju(bezne v predaji)
0 0
millanos millanos

millanos je offline (nepripojený) millanos

mendo933 Pozri príspevok
v projekte som mal cez podlahu najvatsiu stratu 0,4 , steny strop, okna mali odost menej
Možno jedine ak by si mal nezavretú pivnicu a neizolovanú podlahu.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

sorry okna beriem spat 20x som nato hladel a akosi som tu jednotku na zaciatku nevidel. Ale aj tak 8cm EPS na podlahe sice splna normu ale oproti streche a obvodovom plasti je to stale poddimenzovane( konkretnu stratu mam 0,430 W/m2). V projekte urcite nebolo riesenie zateplenie sokla, to by urcite znizilo tep. stratu. Podla mna treba si strechu ,podlahu,obvod. plast prisposobit tak aby to bolo vyrovnane. (Tkakze u mna ,kedze som pridal odost viac do strechy + obvod.mury, musim aj s podlahou nieco robit)
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Jasne, musi to byt vyrovnane vsetko. Ale takych 10cm v podlahe je ekvivalent nejakych 12-15cm na stenach a 25cm v streche.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Citát zo časopisu Život č 33. článok s nadpisom Viete čo doma dýchate?
Starosti robí aj brómovaný spomaľovač horenia pridávaný do polystyrénu, s ktorým sa hromadne zatepľuje...

Spomaľovače horenia sú skupinou látok a jedna z nich – hexabrómocykladodekan – HBCD – sa používa pri výrobe polystyrénu, pretože samotný polystyrén je veľmi horľavý. HBCD sa spolu s ftalátmi dostal na čiernu listinu Európskej únie a v súčasnosti sa bude rozhodovať buď o jeho zakázaní, alebo aspoň obmedzení. Problém je jeho stálosť a bioakumulácia. Uvoľňuje sa najmä pri výrobe, v okolí tovární je ho veľká koncentrácia. Je zaujímavé, že najmä v strednej a vo východnej Európe sa používa veľké množstvo. Napríklad vo Švédsku, kde sa zatepľuje oveľa viac ako u nás, už používajú iné izolačné materiá ly, ako je trebárs minerálna vlna alebo polystyrén bez HBCD.
http://zivot.lesk.cas.sk/cl/100010/2...-doma-d-chate-
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať