Zavrieť

Porady

Montovaný alebo murovaný rodinný dom?

Dobrý deň,

zaujímali by ma výhody resp. nevýhody drevených montovaných rodinných domov oproti murovaným. Vopred ďakujem za všetky Vaše skúsenosti a znalosti.
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Z archívu:

http://www.porada.sk/t34127-murovat-...nt%2A+murov%2A
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

dreveny dom nema ziadne vyhody oproti murovanym. len vtedy ak ako ho pouzivas ako chatu na vikend. vtedy sa rychlejsie vyhreje.
0 0
tommi_d tommi_d

tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

Výhod je viacej : Napr. rýchla doba výstavby, neakumulačnosť obvodových konštrukcií a, na rovnakej zastavanej ploche máš väčšiu úžitkovú plochu oproti murovanej stavbe, nebývaš 1 1/2 roka vo vlhkej stavbe.
Chandlera si nevšímaj, je to známy odporca montovaných stavieb.
Z mojich skúseností ti môžem povedať, že najväčší odporcovia montovaných stavieb sú tí, ktorí ich videli z rýchlika, resp. o nich niekde počuli.
Týmto nemyslím osobne Chandlera.
0 0
vratnik vratnik

vratnik je offline (nepripojený) vratnik

Akumulaciu so zateplenim murovaneho domu povazujem skor za velku vyhodu a nie nevyhodu. Ale je to skor moje subjektivne hodnotenie. Bol som pri rozoberani domu zo zateplenej drevenej konstrukcie - tusim 30 - 40 rocny. Vtedy montovany drevodom postavili kvoli nizsim nakladom a hlavne docasnosti stavby. V stenach bolo neuveritelne vela spiny a prachu, niekde boli plesne,pri oknach pod parapetmi zatecene mapy,podlaha na poschodi bola prehnuta, vypary formaldehydu a roznych lepiacich zivic (skuste si dat do izby na noc kvoli arome, len jednu cerstvu OSB dosku), ... Prakticky velmi malo materialu sa dalo znovupouzit, vecsina sla do pece, alebo na smetisko. Montovana drevostavba ma vyznam len ak je jej cena vyraznej nizsia oproti murovanemu domu.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Pokial som nerobil drevodom,tiez som bol skepticky. Inak teraz po az 2 odprojektovanych drevodomoch sa mi to lubi. Mne sa naopak to,ze neakumuluje teplo lubi, hlavne v lete ti v noci nesala teplo. Skor som este trosku skepticky,co sa tyka samotnej vystavby, vyhotovenie spojov, kvalita a suchost dreva, nie je to praca pre nejaku svojpomocnu robotu.
1 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

vratnik Pozri príspevok
Akumulaciu so zateplenim murovaneho domu povazujem skor za velku vyhodu a nie nevyhodu. Ale je to skor moje subjektivne hodnotenie. Bol som pri rozoberani domu zo zateplenej drevenej konstrukcie - tusim 30 - 40 rocny. Vtedy montovany drevodom postavili kvoli nizsim nakladom a hlavne docasnosti stavby. V stenach bolo neuveritelne vela spiny a prachu, niekde boli plesne,pri oknach pod parapetmi zatecene mapy,podlaha na poschodi bola prehnuta, vypary formaldehydu a roznych lepiacich zivic (skuste si dat do izby na noc kvoli arome, len jednu cerstvu OSB dosku), ... Prakticky velmi malo materialu sa dalo znovupouzit, vecsina sla do pece, alebo na smetisko. Montovana drevostavba ma vyznam len ak je jej cena vyraznej nizsia oproti murovanemu domu.
Na OSB zabudni,kukni ekopanel, cisto lisovane bez lepidla
0 0
tommi_d tommi_d

tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

Na tú akumuláciu je viacej pohľadov, ja mám za to, že akumulácia obvodových konštrukcii je zbytočný stratový proces. Pri montovaných stavbách máš teplo ihneď k dispozícii, to znamená že nemusíš "nabíjať " steny, ktoré potom odovzdávajú teplo do interiéru. Montovaná drevosendvičová konštrukcia plní úlohu " zábrany" medzi exteriérom a interiérom. O dočasnosti alebo nevhodnosti montovaných konštrukcií pre trvalé bývanie by som nehovoril, pretože i na území SR sú montované stavby doteraz plniace funkciu bývania z roku 1952.
Vo svojom príspevku opisuješ proces demolácie starých montovaných konštrukcií, vývoj a súčasnosť dnešných je niekde inde. Keď budeš búrať 50 ročný murovaný dom tiež nebude voňať ako jahody. Nemám problém si na noc dať OSB dosku, vonia drevom a je bez formadehydov plní emisnú normu E1.
0 0
vratnik vratnik

vratnik je offline (nepripojený) vratnik

Este k akumulacii, mam zobytnene podkrovie - uplny spic strechy (32 cm izolacie s reflex. foliou), su tam pouzite len lahke materialy - drevo, sadrokarton. V lete je tam neskutocne horuco, v samotnom podkovi mam masivne materialy - hruba tehla, beton. podlaha, vapencement. omietky, 3 t. samotu, hrube kominy tam je v lete prijemne aj ked mam 2 stresne okna orientovane na juh rovnako ako v samotnom spici podkrovia. Doteraz si pamatam babkin stary dom s hrubymi murmi, ako v nom v lete bolo prijemne, naopak podkrovia kde boli pouzite lahke stavebne materialy (bez akumulacie) byvaju v lete prehriate.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

tommi_d Pozri príspevok
Výhod je viacej : Napr. rýchla doba výstavby, neakumulačnosť obvodových konštrukcií a, na rovnakej zastavanej ploche máš väčšiu úžitkovú plochu oproti murovanej stavbe, nebývaš 1 1/2 roka vo vlhkej stavbe.
Chandlera si nevšímaj, je to známy odporca montovaných stavieb.
Z mojich skúseností ti môžem povedať, že najväčší odporcovia montovaných stavieb sú tí, ktorí ich videli z rýchlika, resp. o nich niekde počuli.
Týmto nemyslím osobne Chandlera.
to je dobre ze nemyslis mna osobne, lebo ja som v drevenych domoch aj byval a preto som ich znamy odporca aj ked ich v zasade neodsudzujem, ale musia byt velmi dobre urobene a vyuzite na rekreacne byvanie.

rychla doba vystavby je jeden z najvacsich argumentov. ale treba si uvedomit ze cele skratenie spociva iba v murovani stien a betonovaniu stropov. takze sa usetria tak max. 2 mesiace... pri stavbe na cely zivot a nakladoch na vystavbu je to uplne zanedbatelny detail.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
ciners Pozri príspevok
Na OSB zabudni,kukni ekopanel, cisto lisovane bez lepidla
Nerozíde sa ten ekopanel bez lepidiel na všetky strany keď bude vonku týždeň pršať?
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

ten ide zvnutra, rec bola o tom,ci smrdi. Ked bude smrdiet vonku,tak nech smrdi
0 0
tommi_d tommi_d

tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

Bývanie v podkroví má viac nevýhod ako výhod. Asi jediná výhoda je úspora priestoru pri malých pozemkoch. To, že v podkroví je teplo nie je o akumulácii ale o izolácii a spôsobe bývania v podkroví. Pokiaľ celý deň vetráš počas horúcich dní a potom si uzavrieš teplo tak tá kvalitne vyhotovená izolácia ti ho tam uzavrie. V podkroví bude vždy teplejšie ako na prízemí, teplý vzduch má tendenciu stúpať.
To Chandler. Nemožno porovnávať montované domy spred 30 rokov a dnešné s použitím najmodernejších materiálov. Neporovnávaj trabant s mercedesom. To rekreačné bývanie zbytočne opakuješ, v Rakúsku je 30 percent stavaných domov montovaných, to je tam teda rekreantov.
K tým 2 mesiacom rozdielu vo výstavbe dobre pridaj, technologické postupy neošáliš bez následkov do budúcnosti.
Môj montovaný bungalov o zastavanej ploche 80 m2 a ÚP 72 m2 mi postavili za 6 týždňov na kľúč, myslíš si že ide postaviť murovaný o max. 2 mesiace neskôr ?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

je pravda ze montovane domy spred 30 rokov su ine ako dnes. ale rozdiel ako medzi trabantom a mercedesom tam nie je. dokonca ani ako medzi skodovkou 100kou a fabiou

nie vsetko co je v rakusku je dobre.

a za tych 6 tyzdnov ti montovany kluc nepostavili, od prveho vykopu po odovzdanie klucu ale jednopodlazny murovany dom bez stropu sa za nejakych 5 mesiacov postavit da.
0 0
tommi_d tommi_d

tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

Možno moje prirovnanie som trochu prehnal ale tým tvojim si to teda zaklincoval !!! Vidím, že o montovaných veľa nevieš.. Bez urážky...
Prepáč, ale nemám pocit že si mi staval môj bungalov. Alebo sa mýlim ? Ako môžeš tvrdiť, že to tak nie je ?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

takze to bolo naozaj 6 tyzdnov? od prveho vykopu po odovzdanie? lebo vacsinou tvrdia ze to je strasne rychlo, akurat ze uz musis mat siete a zaklady.
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

Niekde som čítal, že montovaný dom sa dá postaviť za pár dní. Samozrejme, treba mať pripravenú základnú betónovú dosku. Cely dom privezú na kamiónoch a vlastne to iba poskladajú. Koľko trvá dorábka interiéru a pripojenie sietí to už neviem, môžem si iba tipnúť. Ale po prečítaní tohoto článku si myslím, že je to reálne.
http://www.canaba.cz/sk/proc-canaba/
Naposledy upravil kero64 : 09.10.09 at 08:38
0 0
tommi_d tommi_d

tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

Tak, tak 6 tyždňov a 3 dni aby som bol korektný a úplne presný.
Bez kuchynskej linky a vstavaných skríň. Robila mi ho firma dobrého známeho takže všetko išlo hladko a možno trochu nadštandardne. Bežne ich stavajú za 8-9 týždňov. Je to ich malý katalógový bungalov so sedlovou strechou. Strecha je tvorená strešnými väzníkmi. Hrubá stavba s naloženou škridlou a uzavretá oknami a vchodovými dverami - 5 pracovných dní.
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

tommi_d Pozri príspevok
Tak, tak 6 tyždňov a 3 dni aby som bol korektný a úplne presný.
Bez kuchynskej linky a vstavaných skríň. Robila mi ho firma dobrého známeho takže všetko išlo hladko a možno trochu nadštandardne. Bežne ich stavajú za 8-9 týždňov. Je to ich malý katalógový bungalov so sedlovou strechou. Strecha je tvorená strešnými väzníkmi. Hrubá stavba s naloženou škridlou a uzavretá oknami a vchodovými dverami - 5 pracovných dní.
Máš to z katalógu alebo ti to niekto poradil? Je tá firma niekde na nete?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

no dobre teda, tie 3 dni zanedbame a uznavam ze si mal pravdu. tak musim posunut tu rychlost vystavby, ze murovany trva o 3-4 mesiace dlhsie a u poschodoveho by to bolo aj viac.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

tommi_d Pozri príspevok
Tak, tak 6 tyždňov a 3 dni aby som bol korektný a úplne presný.
Bez kuchynskej linky a vstavaných skríň. Robila mi ho firma dobrého známeho takže všetko išlo hladko a možno trochu nadštandardne. Bežne ich stavajú za 8-9 týždňov. Je to ich malý katalógový bungalov so sedlovou strechou. Strecha je tvorená strešnými väzníkmi. Hrubá stavba s naloženou škridlou a uzavretá oknami a vchodovými dverami - 5 pracovných dní.
To fakt ti dom od zakladov, cez tu montovanu vec az po obklady, dlazby, kurenie,vodu a vsetko k tomu,ze len prides a ides kukat telku, to ti spravili za 6 tyzdnov? Akoze nenamietam,len sa mi to nezda. To, co ste davali do betonu zakladov urychlovace tvrdnutia? trosku popis vystavbu,by ma to celkom zaujimalo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať