Zavrieť

Porady

DPH a služby advokáta do Švajčiarska

Vie niekto pomôcť s týmto problémom?

Advokát poskytol službu fyzickej osobe - nepodnikateľovi, ktorá má trvalý pobyt vo Švajčiarsku a prechodný na Slovensku. Faktúru vystavil s DPH. Švajčiar faktúru reklamoval s tým, že má byť bez DPH a odvolal sa na § 15 odst. 7 a 8 zákona o DPH.
Mala byť faktúra naozaj bez DPH?

Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    homeservice
    Vie niekto pomôcť s týmto problémom?

    Advokát poskytol službu fyzickej osobe - nepodnikateľovi, ktorá má trvalý pobyt vo Švajčiarsku a prechodný na Slovensku. Faktúru vystavil s DPH. Švajčiar faktúru reklamoval s tým, že má byť bez DPH a odvolal sa na § 15 odst. 7 a 8 zákona o DPH.
    Mala byť faktúra naozaj bez DPH?

    Ďakujem za pomoc.
    Paragraf 15 ods. 7 hovorí:
    Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8 /kde patria aj právne služby/, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

    Nakoľko Švajčiarko podľa mojich vedomostí nie je v EÚ, čiže je tzv. tretím štátom, domnievam sa, že reklamácia Švajčiara je oprávnená.
    Bola by som rada, ale keby sa ešte k tomu niekto vyjadril /trochu ma zneisťuje ten jeho prechodný pobyt a kde tá právna služba bola využitá, resp. to by asi trebalo upresniť/.
    Naposledy upravil evina : 22.08.05 at 21:45
    ďakujem za príspevok, tiež si to takto vysvetľujeme, ale volali sme na daňový úrad, kde nás doplietli s tým, že keď je to fyzická osoba nepodnikateľ, mali by sme mu DPH účtovať. V zákone nie je totiž uvedené, či tá osoba z tretieho štátu musí byť podnikateľ - je tam uvedené zákazník.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Môj nazor je taky, ze faktura ma byt bez dph a to :

    - bez ohladu na to, kde boli tieto sluzby fyzicky vykonane (miesto podnikania ani prevadzkaren na Slovensku nema a trvale bydlisko ma vo Svajciarsku). Podla §4,ods.8 "sa bydliskom rozumie adresa trvaleho pobytu fyzickej osoby v tuzemsku a u fyzickej osoby, ktora nema trvaly pobyt v tuzemsku, sa bydliskom rozumie trvale miesto jej pobytu v zahranici". Z toho vyplyva, ze je uplne jedno, ci ma ten Svajciar prechodny pobyt na Slovensku, podstatne je, ze ma trvale bydlisko v zahranici a preto miestom dodania predmetnej sluzby Svajciarsko.


    - bez ohladu na to, ci je spotrebitel sluzby podnikatel alebo nie. Zakon o DPH pojem zakaznika nedefinuje...§15,ods.7 sice hovori o zakaznikovi, ale nie o zdanitelnej osobe, resp. platitelovi, resp. osobe identifikovanej pre dan v inom clenskom state alebo v tretom state.... z uvedeneho vyplyva, ze zakaznik nemusi byt podnikatelom....

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Som rada, že sa nám to podarilo ujednotiť. O tom, že v zákone uvádzaný zákazník v prípade tretej krajiny nemusí byť podnikateľ som priznám sa nepochybovala z dikcie zákona, neviem ako na to na DÚ prišli. Len som bola mierne neistá, či ten prechodný pobyt sa nemôže považovať za miesto, kde sa zákazník obvykle zdržiava

    DPH a služby advokáta do Švajčiarska

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.