Zavrieť

Porady

Pôžička od konateľa

Svojej s.r.o. konateľ požičal SKK na 1/2 roka . Je to zaúčtované ako 221/365 .
A úroky z pôžičky ako 562/365 . Úhrada úrokov 562/365 .

Nedávno sme spravili dodatok k tejto Zmluve o pôžičke, kde sa posúva dátum
jej vrátenia a to 31.12.2005, čo prevyšuje 1 rok . Moja otázka znie: Mám to naďalej takto účtovať alebo to mám nejako preúčtovať ako dlhodobú pôžičku
/keďže to presahuje 1 rok???/

Ale pozor, ide o konateľa .
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Idem si nato sama odpovedať. Treba to preúčtovať ako 365/479 .

    Ale, pýtam sa, bude to veľký problém, ak som toto preúčtovanie mala spraviť
    cez int.doklad v máji a spravím to až teraz pri účtovaní v auguste???

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Z hľadiska splatnosti je to pre Teba stále krátkodobá pôžička.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    ja preúčtovávam na dlhodobé až k závierke - napr. 31.12.2005 - do dlhodobých idú až tie, ktoré sú splatné po 1.1.2006

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Podľa môjho názoru dlhodobosť záväzku sa posudzuje ku vzniku účtovného prípadu. V čase, keď to chceš preúčtovať, nakoľko nastali nové skutočnosti nie je zostatková doba splatnosti pôžičky dlhšia ako jeden rok.

    Posúdila by som to ako krátkodobý záväzok.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Sany, prepáčte za otázku, ale t.z., že ak by som pôžičku dostala 1.12.2005 povedzme na 3 mesiace / do 28.2.2006/, Vy by ste k 31.12.2005 ju preúčtovali na dlhodobú ? /keďže je splatná až po 1.1.2006???/

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Sany
    ja preúčtovávam na dlhodobé až k závierke - napr. 31.12.2005 - do dlhodobých idú až tie, ktoré sú splatné po 1.1.2006
    Tak ja to robím naopak - na krátkodobé preúčtovávam v prípade, že zostatková doba splatnosti pri zostavení účtovnej závierky je kratšia ako jeden rok.
    Ak je pôžička v čase vzniku s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok, pri vzniku účtovného prípadu ju posúdim ako dlhodobú a účtujem na príslušný účet vecne príslušný dlhodobému záväzku.
    Uvadzas, ze bol urobeny dodatok k zmluve o posune terminu splatnosti. Ty sa musis predsa rozhodnut pri uctovani tej ktorej pozicky podla aktualne platnej zmluvy rozhodnut, ci sa jedna o kratkodobu alebo dlhodobu pozicku. Vtedy slo o kratkodobu pozicku, tak ju tak zauctujes. Datumom podpisu dodatku preklasifikujes tuto pozicku na dlhodobu a zauctujes. Doporucovala by som tento postup vysvetlit vo vnutropodnikovej smernici.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Lila
    Sany, prepáčte za otázku, ale t.z., že ak by som pôžičku dostala
    1.12.2005 povedzme na 3 mesiace / do 28.2.2006/, Vy by ste k 31.12.2005 ju preúčtovali na dlhodobú ? /keďže je splatná až po 1.1.2006???/
    Napísala som blbosť - k 31.12.2005 preučtujem na dlhodobé tie, ktorých splatnosť je po 1.1.2007 - tzn. splatnosť je dlhšia ako rok. Pomýlila som sa v roku.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ešte raz sa vrátim k mojej otázke. V 7/04 sme dostali pôžičku od konateľa splatnú 31.12.2004. /zaúčtovaná ako krátkodobá/ .

    Nakoľko sa konateľ rozhodol, že naďalej ponechá svoje SKK vo svojej s.r.o., spravili dodatok, že sa termín splatnosti posúva do 31.12.2005.

    Zatiaľ to stále účtujem ako krátkodobú. /I keď skôr sa mi pozdáva preúčtovať to na 479 ako dlhodobú./

    Pretože môže sa stať, že k 31.12.2005 sa zase urobí dodatok o predĺžení.

    Prosím Váš názor.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Podľa mňa je stále krátkodobá - splatnosť do 1 roka. Ja by som to nechala na krátkodobej.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Sany
    Podľa mňa je stále krátkodobá - splatnosť do 1 roka. Ja by som to nechala na krátkodobej.
    Podľa mňa ide o splatnosť nad 1 rok-teda dlhodobá (ak je poskytnutá v 7/04 a jej splatnosť sa presunie do r.2006)

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Ja teda neviem, ja to v priebehu roka neriešim, len pri zostavovaní závierky prehodnocujem zostatkové splatnosti a podľa toho preúčtovavam. Sme auditovaná spoločnosť a neboli námietky.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lila
    Ešte raz sa vrátim k mojej otázke. V 7/04 sme dostali pôžičku od konateľa splatnú 31.12.2004. /zaúčtovaná ako krátkodobá/ .

    Nakoľko sa konateľ rozhodol, že naďalej ponechá svoje SKK vo svojej s.r.o., spravili dodatok, že sa termín splatnosti posúva do 31.12.2005.

    Zatiaľ to stále účtujem ako krátkodobú. /I keď skôr sa mi pozdáva preúčtovať to na 479 ako dlhodobú./

    Pretože môže sa stať, že k 31.12.2005 sa zase urobí dodatok o predĺžení.

    Prosím Váš názor.
    Vznik účtovného prípadu:
    - vznik záväzku z titulu prijatej pôžičky 07/2004 - posúdenie - krátkodobá (v čase prijatia pôžičky je splatná do 12-tich mesiacov)
    - dodatok k zmluve o predĺžení splatnosti. Ak je dodatok v priebehu roku 2004 a splatnosť 31.12.2005, preúčtovala by som ku dňu účinnosti dodatku pôžičku na účet dlhodobých záväzkov,
    - inventúra účtu k 31.12.2004 - posúdenie zostatkovej doby splatnosti, ak je do 1 roka - preúčtovala by som na účet krátkodobých záväzkov, ak je nad 1 rok - ponechala by som účtovanie na účte dlhodobých záväzkov.

    Ak sa niečo stane v roku 2005 - analýzu účtu robím priebežne podľa vzniku účtovného prípadu a zároveň podľa stavu na účte a zostatkovej splatnosti ku dňu uzatvorenia účtovných kníh. Ak by bola predĺžená splatnosť dodatkom účinným do 31.12.2005 posúdila by som správnosť účtu podľa zostatkovej doby splatnosti.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Dodatok sa spravil až 1.1.2005 .Čiže k 31.12.2004 je to ktátkodobá pôžička/
    splatná 31.12.2004 a zatiaľ neuhradená/ .
    1.1.2005 sme spravili dodatok o predĺžení splatnosti do 31.12.2005.
    Neprevyšuje to 1 rok - tak to nechám naďalej ako krátkodobú pôžičku, ktorú budem znova posudzovať na konci r.2005 .
    Predpokladám, AVO, že takto si to myslela.
    Naposledy upravil Lila : 25.08.05 at 09:35

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.