Zavrieť

Porady

Stravné lístky hradené zamestnávateľom

Ahojte,

viem, že sa už o stravných lístkoch popísalo dosť, ale chcem sa opýtať jednu vec. Som v novej spoločnosti, kde stravné lístky prepláca firma v plnej výške. 55% dáva ako normálny daňový náklad a 45% ako nedaňový náklad. Zamestanci nehradia nič. Je to v poriadku alebo by sme mali dať tých 45% zamestnancovi ako nepeňažný príjem? Budeme potom z toho platiť daň aj my (ako nedaňový náklad) a zrazí sa daň z toho ešte aj zamestnancovi??? V zakone o DzP sa v paragrafe 5 ods. 7b) hovorí, že strava je oslobodená pre zamestnanca. Takže by som to tomu zamestnancovi nemusela dať ako nepeňažný príjem...
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Naposledy upravil claudia : 26.08.05 at 07:24
Usporiadat
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Budiš takémuto zamestnávateľovi vďaka! Tých 45% je príspevkom zo zisku zamestnávateľa zamestnancovi a teda:
a) zdaniteľný príjem zamestnanca (naturálna mzda)
b) pripočítateľná položka k zisku zamestnávateľa
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
alebo to moze byt zamestnancom hradene zo zisku. Skus si overit akym sposobom sa prispieva na tych 45%, co by mal hradit zamestnanec.
0 0
claudia claudia

claudia je offline (nepripojený) claudia

Ale my to nedávame zo sociálneho fondu. Príde faktúra a na faktúre rozdelím sumu na daňovú a nedaňovú časť. A v ZoDzP je napísané, že nealkoholické nápoje a strava je oslobodená pre zamestnanca... a zamestnávateľ si dá daňový náklad len do výšky 55%...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
§ 5 ods. 7 písm. b) ZDP

Od dane z príjmu zo závislej činnosti je oslobodený príjem poskytnutý ako:
hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.

U nepeňažného príjmu niet pochybnosti.

Problematická je DPH. Nakoľko neviem, či sa jedná o platiteľa ... ale ak áno, tak bezodplatné stravovanie je predmetom dane z pridanej hodnoty. Základom dane je hodnota stravy pri nadobudnutí § 22 ods. 5 ZDPH. Táto problematika popísaná v téme "stravovanie zamestnancov po novom".
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
claudia
Ale my to nedávame zo sociálneho fondu. Príde faktúra a na faktúre rozdelím sumu na daňovú a nedaňovú časť. A v ZoDzP je napísané, že nealkoholické nápoje a strava je oslobodená pre zamestnanca... a zamestnávateľ si dá daňový náklad len do výšky 55%...
pri stravnych listkoch sa nezdanuje, ale skus si pozriet aj kolektivnu zmluvu spolocnosti, alebo vnutropodnikovu smernicu, tam isto najdes nejake info, z coho ide ta nedanova cast...
pokial ta nedanova cast ide zo zisku, uz sa nezdanuje... pokial si dobre pamatam
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ani ja by som zamestnancom nic nedodanovala. A podakovala by som zamestnavatelovi, ze je taky velkorysy.
0 0
claudia claudia

claudia je offline (nepripojený) claudia

Ďakujem AVO, presne to som si myslela, tak ako som to napísala v prvom príspevku. Mám tiež ten názor, že podľa tohto paragrafu to je pre zamestnanca oslobodené...

Ešte raz ďakujem
0 0
claudia claudia

claudia je offline (nepripojený) claudia

"Problematická je DPH. Nakoľko neviem, či sa jedná o platiteľa ... ale ak áno, tak bezodplatné stravovanie je predmetom dane z pridanej hodnoty. Základom dane je hodnota stravy pri nadobudnutí § 22 ods. 5 ZDPH. Táto problematika popísaná v téme "stravovanie zamestnancov po novom".[/QUOTE] "




K tomuto len toľko, že ide o Gastrolístky, takže tie sú bez DPH. Takže aspoň s týmto problém nemám...
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Pre zamestnávateľa je 55 % nákladov na stravovanie daňový výdavok. 45 % dobrovoľne platených je nedaňový výdavok. Tuto časť nedaňového výdavku by sa dalo znížit príspevkom zo sociálneho fondu, tvorba SF je daňový výdavok
Príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na stravovanie v nepeňažnej forme je oslobodený u zamestnanca od dane z príjmov v plnom rozsahu nezavisle od výšky príspevku.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Naile
Pre zamestnávateľa je 55 % nákladov na stravovanie daňový výdavok. 45 % dobrovoľne platených je nedaňový výdavok. Tuto časť nedaňového výdavku by sa dalo znížit príspevkom zo sociálneho fondu, tvorba SF je daňový výdavok
Príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na stravovanie v nepeňažnej forme je oslobodený u zamestnanca od dane z príjmov v plnom rozsahu nezavisle od výšky príspevku.
ja len dodam, že to je presné v prípade. že ide o nom. hodnotu 80 Sk.
Ak je to iná hodnota, treba sa pridržať maxiálnej sumy 44 Sk. Táto suma môže ísť do nákladov aj v prípade že 55% je menej. Ten nedaňový náklad je len od 44 Sk do hodnoty SL.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

AVO
§ 5 ods. 7 písm. b) ZDP

Od dane z príjmu zo závislej činnosti je oslobodený príjem poskytnutý ako:
hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.

U nepeňažného príjmu niet pochybnosti.

Problematická je DPH. Nakoľko neviem, či sa jedná o platiteľa ... ale ak áno, tak bezodplatné stravovanie je predmetom dane z pridanej hodnoty. Základom dane je hodnota stravy pri nadobudnutí § 22 ods. 5 ZDPH. Táto problematika popísaná v téme "stravovanie zamestnancov po novom".
Podľa môjho názoru je vyššie uvádzaná hodnota stravy limitovaná povinnosťou zamestnávateľa vyplývajúca zo Zákonníka práce. Tj len hodnotu stravného lístka "do limitu" oslobodzuje zákon o daniach z príjmov. Dobrovoľné plnenie nad rámec zákonnej povinnosti nie.

Oprava: celá hodnota stravného lístka je u zamestnanca oslobodená od dane z príjmov. Viď tiež príspevok č. 21.
Naposledy upravil STRELEC : 29.08.05 at 10:45
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
STRELEC
Podľa môjho názoru je vyššie uvádzaná hodnota stravy limitovaná povinnosťou zamestnávateľa vyplývajúca zo Zákonníka práce. Tj len hodnotu stravného lístka "do limitu" oslobodzuje zákon o daniach z príjmov. Dobrovoľné plnenie nad rámec zákonnej povinnosti nie.
Podľa môjho názoru nie.

Podľa § 152 ZP je zamestnávateľ povinný zabezpečovať stravovanie. Nehovorí sa v akej cene, hovorí sa iba o minimálnom a maximálnom príspevku z jeho strany.

Na túto skutočnosť sa odvoláva § 19 ods. 2 písm. c bod 4, ktoré uznáva príspevok podľa ZP ako daňovo uznaný výdavok, t.j. jedná sa o tzv. limitovanú výšku daňového výdavku.

Zároveň § 5 ods. 7 písm. b) oslobodzuje od dane z príjmov zo závislej činnosti príjmy poskytnuté ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi.

Zhrnutím všetkých ustanovení mi vychádza oslobodenie príjmov v hodnote stravy celého stravovania, t.j. do výšky limitovaného daňového výdavku aj nad jeho rámec, nakoľko § 5 ods. 7 písm. b) nemá vo svojom ustanovení obsiahnutý žiadny limit.

Môj názor sa týka iba nepeňažného plnenia.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
STRELEC
Dobrovoľné plnenie nad rámec zákonnej povinnosti nie.
Celé stravovanie je zákonnou povinnosťou podľa ZP bez určenia maximálnej hodnoty stravovania pre zamestnanca, t.j. ZP neurčuje cenu jedla.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

AVO
Celé stravovanie je zákonnou povinnosťou podľa ZP bez určenia maximálnej hodnoty stravovania pre zamestnanca, t.j. ZP neurčuje cenu jedla.
+ predošlý príspevok.
Vždy hovoríme o nepeňažnom plnení a o zabezpečovaní závodného stravovania ako celku. Ale hovoríme aj o limite v podobe povinnej úhrady zamestnávateľom s príspevkom zamestnanca do výšky hodnoty stravného lístka. Môj názor sa nezmenil a vychádza aj z komentára k zákonu o DP.

Oprava: Celá hodnota je u zamestnanca oslobodená od dane z príjmov. Viď tiež príspevok č. 21.
Naposledy upravil STRELEC : 29.08.05 at 10:48
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
STRELEC
+ predošlý príspevok.
Vždy hovoríme o nepeňažnom plnení a o zabezpečovaní závodného stravovania ako celku. Ale hovoríme aj o limite v podobe povinnej úhrady zamestnávateľom s príspevkom zamestnanca do výšky hodnoty stravného lístka. Môj názor sa nezmenil a vychádza aj z komentára k zákonu o DP.
Príspevok zamestnávateľa nad limit je pripočítateľnou položkou dane z príjmu právnickej osoby. Z hľadiska dane zo závislej činnosti sa u zamestnanca jedná o oslobodený príjem.

Taký je môj pohľad .
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

AVO
Príspevok zamestnávateľa nad limit je pripočítateľnou položkou dane z príjmu právnickej osoby. Z hľadiska dane zo závislej činnosti sa u zamestnanca jedná o oslobodený príjem.

Taký je môj pohľad .
S druhou vetou (ohľadom dobrovoľného príspevku zamestnávateľa) si dovolím nesúhlasiť a poprosím a auditórium o prejavy súhlasu alebo nesúhlasu. Ďakujem.


Oprava: Celá hodnota stravného lístka je u zamestnanca oslobodená od dane z príjmov. Viď tiež príspevok č. 21.
Naposledy upravil STRELEC : 29.08.05 at 10:52
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

STRELEC
S druhou vetou (ohľadom dobrovoľného príspevku zamestnávateľa) si dovolím nesúhlasiť a poprosím a auditórium o prejavy súhlasu alebo nesúhlasu. Ďakujem.
Na mladého poraďáka ideš na to nejako zhurta
Naposledy upravil Denda : 29.08.05 at 07:24
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
STRELEC
S druhou vetou (ohľadom dobrovoľného príspevku zamestnávateľa) si dovolím nesúhlasiť
Táto oblasť už bola určite rozoberaná a v časti "mzdové účtovníctvo". Je možné aj tam si porovnať názory, nakoľko v tejto téme Porady sa väčšinou rozoberajú dopady na daň z prímov podnikateľských subjektov.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

STRELEC
Podľa môjho názoru je vyššie uvádzaná hodnota stravy limitovaná povinnosťou zamestnávateľa vyplývajúca zo Zákonníka práce. Tj len hodnotu stravného lístka "do limitu" oslobodzuje zákon o daniach z príjmov. Dobrovoľné plnenie nad rámec zákonnej povinnosti nie.
Na názor máš samozrejme právo, ale je v tomto prípade nesprávny. Z bodu 28 z Usmernenia MF k problematickým oblastiam dane z príjmov č. 2634/2004-72:.."Výška hodnoty stravy, ktorú zamestnávateľ poskytuje napr. podľa § 152 ZP, nie je na účely oslobodenia limitovaná týmto predpisom, u zamestnávateľa je však daňovým predpisom len do výšky, ktorú je zamestnávateľ povinný poskytnúť podľa osobitných predpisov. ".
Naposledy upravil andrej_rv : 29.08.05 at 07:50
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

andrej_rv
Na názor máš samozrejme právo, ale je v tomto prípade nesprávny. Z bodu 28 z Usmernenia MF k problematickým oblastiam dane z príjmov č. 2634/2004-72:.."Výška hodnoty stravy, ktorú zamestnávateľ poskytuje napr. podľa § 152 ZP, nie je na účely oslobodenia limitovaná týmto predpisom, u zamestnávateľa je však daňovým predpisom len do výšky, ktorú je zamestnávateľ povinný poskytnúť podľa osobitných predpisov. ".
Ďakujem za príspevok. Presvedčil ma o nesprávnom názore (opravujem v tomto zmysle svoje predošlé príspevky) a aj o funkčnosti Porady. Vďak ešte raz - pomohlo to mne a verím, že aj iným.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať