Zavrieť

Porady

Stravné lístky hradené zamestnávateľom

Ahojte,

viem, že sa už o stravných lístkoch popísalo dosť, ale chcem sa opýtať jednu vec. Som v novej spoločnosti, kde stravné lístky prepláca firma v plnej výške. 55% dáva ako normálny daňový náklad a 45% ako nedaňový náklad. Zamestanci nehradia nič. Je to v poriadku alebo by sme mali dať tých 45% zamestnancovi ako nepeňažný príjem? Budeme potom z toho platiť daň aj my (ako nedaňový náklad) a zrazí sa daň z toho ešte aj zamestnancovi??? V zakone o DzP sa v paragrafe 5 ods. 7b) hovorí, že strava je oslobodená pre zamestnanca. Takže by som to tomu zamestnancovi nemusela dať ako nepeňažný príjem...
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Naposledy upravil claudia : 26.08.05 at 07:24
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Rádo se stalo . Ináč, ja som tiež musel na Porade meniť svoj pôvodný názor neraz, a i taký, o ktorom som bol na 100% istý, že je správny. Nebol. Ale je vždy lepšie zobudiť sa tu ako pri daňovej kontrole. A nič netreba vziať osobne. Takže Porada je super.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
STRELEC
S druhou vetou (ohľadom dobrovoľného príspevku zamestnávateľa) si dovolím nesúhlasiť a poprosím a auditórium o prejavy súhlasu alebo nesúhlasu. Ďakujem.
Všetko je vec názoru, ale v zásade platí, že v prípade argumentov, by bolo dobré použiť protiargument a nie názor. Vtedy je možné dopracovať sa k správnemu riešeniu. Taký bol aj zámer admina pri zakladaní tejto diskusnej stránky. T.j. oprieť sa o príslušné ustanovenia platných právnych predpisov, v prípade, že problematika je v zákonoch taxatívne riešená.

Ďakujem za diskusiu.

Tiež som členom auditória.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

andrej_rv
Rádo se stalo . Ináč, ja som tiež musel na Porade meniť svoj pôvodný názor neraz, a i taký, o ktorom som bol na 100% istý, že je správny. Nebol. Ale je vždy lepšie zobudiť sa tu ako pri daňovej kontrole. A nič netreba vziať osobne. Takže Porada je super.
Tú otázku stravné lístky-zamestnanec beriem aj ako inšpiráciu a práve aj kvôli daňovej kontrole poprosím - kde nájdem to Usmernenie MF ...? Vďaka.

Ani v tejto debate som samozrejme nebral nič osobne aj keď človiečik je radšej keď má pravdu, no nie? A to som bol presvedčený, že na tých 90% pravdu mám a klopkal som si s palcom po komentári k zákonu s tým, že Avo (ďakujem, že v debate vytrval) ide len na cit.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

STRELEC
Tú otázku stravné lístky-zamestnanec beriem aj ako inšpiráciu a práve aj kvôli daňovej kontrole poprosím - kde nájdem to Usmernenie MF ...? Vďaka.

Ani v tejto debate som samozrejme nebral nič osobne aj keď človiečik je radšej keď má pravdu, no nie? A to som bol presvedčený, že na tých 90% pravdu mám a klopkal som si s palcom po komentári k zákonu s tým, že Avo (ďakujem, že v debate vytrval) ide len na cit.
Link http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4423 (resp. FS č. 2/2004 pod č. 13). A ak by si si pozrel príspevky AVO, zistil by si, že ide vždy na fakty .
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mám k danej téme ešte jednu otázku - zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky aj počas dovolenky. U zamestnávateľa je mi jasné, že to nepôjde z nákladov. Ale u zamestnanca možno to považovať za príjem podľa §5 ods. 7 písm.b) ? Alebo to mám u zamestnanca zdaniť?

Podľa §5 ods.7 písm. b) od dane je oslobodený aj príjem poskytnutý ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

somij
Mám k danej téme ešte jednu otázku - zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky aj počas dovolenky. U zamestnávateľa je mi jasné, že to nepôjde z nákladov. Ale u zamestnanca možno to považovať za príjem podľa §5 ods. 7 písm.b) ? Alebo to mám u zamestnanca zdaniť?
Podľa §5 ods.7 písm. b) od dane je oslobodený aj príjem poskytnutý ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.
Podľa môjho názoru, ak to poskytnutie straveniek počas dovolenky je podľa kolektívnej zmluvy,alebo na základe dohody so zástupcami zamestnancov, tak príspevok na SL je daňový náklad.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tweety, to áno, ale zdaniť to u zamestnanca?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

somij
Tweety, to áno, ale zdaniť to u zamestnanca?
V ustanovení § 144 ods. 3 Zákonníka práce. sú upravené doby, ktoré sa posudzujú ako výkon práce (je tu zahrnutá aj dovolenka). To znamená, že ak sa so zástupcami zamestnancov dohodne poskytovanie stravy aj počas čerpania dovolenky, zamestnancovi na poskytovanie stravy v tejto dobe vznikne nárok. Ak je to nároková položka asi platí to isté ako v dňoch kedy pracoval. Takže je to oslobodené od dane.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

somij
Tweety, to áno, ale zdaniť to u zamestnanca?
Prečo to chceš zdaniť? Veď to je oslobodený príjem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nechcem to zdaniť, len si to overujem.
0 0
hogo hogo

hogo je offline (nepripojený) hogo

...z celej problematiky "stravovania" je mi už tak zle, že osobne sa u zamestnávateľa ani nestravujem a keby tie "multi-variantné" riešenia kalkulácie ceny jedla mal pochopiť každý zamestnanec tiež by ho zrejme prešla chuť. Mám pred sebou Usmernenie MFSR k z.č. 595/2003 č.48, bod 9, ktorý sa k problematike príspevku zamestnávateľa na stravovanie a jeho zahrňovanie do daňovo uznaných nákladov zamestnávateľa odvoláva na § 152, ods.3 ZP, podľa ktor. je daň.uznaným nákladom minim.55% ceny jedla ale max.55% hodnoty stravného poskytovaného pri prac.ceste v trvaní 5-12 hod ustanovené opatrením MP, SV a R SR podľa § 5 ods.2 z.č.283/20025 o cest.náhradách (ktoré je v súčasnosti 80,-Sk, t.j. 55% z hod.stravného = 44,-), a to je podľa uvedeného max. suma, ktorú si môže zamestnávateľ uplatniť v daňových nákladoch podľa § 19 ods.2 pís.c) bod 4 ZDP č.595/2003. Vie niekto o "novšej" úprave, ktorá ruší uvedený "strop - 55 % hodnoty stravného, a dovoľuje uznať len 55 % ceny jedla, ktoré musí zamestnávateľ prispieť podľa § 152, ods.3 Zákonníka práce?"
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
hogo
...z celej problematiky "stravovania" je mi už tak zle, že osobne sa u zamestnávateľa ani nestravujem a keby tie "multi-variantné" riešenia kalkulácie ceny jedla mal pochopiť každý zamestnanec tiež by ho zrejme prešla chuť. Mám pred sebou Usmernenie MFSR k z.č. 595/2003 č.48, bod 9, ktorý sa k problematike príspevku zamestnávateľa na stravovanie a jeho zahrňovanie do daňovo uznaných nákladov zamestnávateľa odvoláva na § 152, ods.3 ZP, podľa ktor. je daň.uznaným nákladom minim.55% ceny jedla ale max.55% hodnoty stravného poskytovaného pri prac.ceste v trvaní 5-12 hod ustanovené opatrením MP, SV a R SR podľa § 5 ods.2 z.č.283/20025 o cest.náhradách (ktoré je v súčasnosti 80,-Sk, t.j. 55% z hod.stravného = 44,-), a to je podľa uvedeného max. suma, ktorú si môže zamestnávateľ uplatniť v daňových nákladoch podľa § 19 ods.2 pís.c) bod 4 ZDP č.595/2003. Vie niekto o "novšej" úprave, ktorá ruší uvedený "strop - 55 % hodnoty stravného, a dovoľuje uznať len 55 % ceny jedla, ktoré musí zamestnávateľ prispieť podľa § 152, ods.3 Zákonníka práce?"
Neexistuje žiadne novšie ustanovenie ZP, stále platí horecitované obmedzenie.
0 0
Erika 1982 Erika 1982

Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

Pekný deň prajem poraďákom,
v celej téme sa sa dočítala, že príspevok zamestnávateľa na SL nad 55% je u zamestnanca oslobodený od dane, ale zamestnávateľ do má ako nedaň.náklad.
Chcem sa opýtať, či sa toto usmernenie dajako nemenilo a zostáva to platné aj pre rok 2008, nakoľko príspevky sú staré viac ako 2 roky.
ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Erika 1982 Pozri príspevok
Pekný deň prajem poraďákom,
v celej téme sa sa dočítala, že príspevok zamestnávateľa na SL nad 55% je u zamestnanca oslobodený od dane, ale zamestnávateľ do má ako nedaň.náklad.
Chcem sa opýtať, či sa toto usmernenie dajako nemenilo a zostáva to platné aj pre rok 2008, nakoľko príspevky sú staré viac ako 2 roky.
ďakujem

Nie, nemenilo sa to, ale okrem toho môže zamestnávateľ prispievať na SL zo sociálneho fondu.
0 0
maartin maartin

maartin je offline (nepripojený) maartin

Krasne ranko prajem,
uz je rok 2011, chcem sa teda opytat, ci spominane usmernenie stale plati tak ako tu bolo rozobrate.

A este sa chcem spytat, prispevok poskytnuty nad 55% je sice oslobodeny od dane, ale aj od odvodov?

dakujem
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

maartin Pozri príspevok
Krasne ranko prajem,
uz je rok 2011, chcem sa teda opytat, ci spominane usmernenie stale plati tak ako tu bolo rozobrate.

A este sa chcem spytat, prispevok poskytnuty nad 55% je sice oslobodeny od dane, ale aj od odvodov?

dakujem
Nechce sa mi čítať, čo platilo vtedy, teraz platí: 55% z 3,8€ = náklad zamestnávateľa, príspevok zo SF je oslobodený od dane aj od odvodov, môže byť poskytnutý až do výšky hodnoty SL / ak má zamestnávateľ dostatok prostriedkov v SF/. Ak zamestnávateľ poskytne SL zadarmo a časť nad 55% z jeho hodnoty dá z iných zdrojov ako je SF je to zdaniteľný príjem pre zamestnanca.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
truch Pozri príspevok
.... Ak zamestnávateľ poskytne SL zadarmo a časť nad 55% z jeho hodnoty dá z iných zdrojov ako je SF je to zdaniteľný príjem pre zamestnanca.
.... odkedy platí zvýraznené ?
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

Stefan2005 Pozri príspevok
.... odkedy platí zvýraznené ?
to by aj mňa zaujímalo
0 0
Krakonoš Krakonoš

Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

Aj mňa to prekvapilo. Veď stále platí zo zákona o dani z príjmov par. 5, ods.7

(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako


b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom
c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

Krakonoš Pozri príspevok
Aj mňa to prekvapilo. Veď stále platí zo zákona o dani z príjmov par. 5, ods.7

(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako


b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom
c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
toto stále platí, tak neviem veru na základe čoho by sa to malo zamestnancom zdaňovať,,,,možno mi niečo uniká,,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať