Zavrieť

Porady

Skrátený pracovný úväzok

Vie mi niekto poradiť ako postupovať pri skrátenom pracovnom úväzku, ktorý nie je každý deň? Od apríla 2005 máme upratovačku na krátky úväzok (2 dni v týždni po 4 hod.) a k 31.08.2005 jej skončil pracovný pomer. Má nárok na dovolenku? Ak áno, tak koľko - 1/12 (za každých 22 prac. dní)? Pretože od toho apríla v skutočnosti odrobila 41 pracovných dní (každú stredu a piatok). Ak som jej to nevyplatila v auguste, môžem jej urobiť dodatočne výplatu v septembri? Neovplyvní to niečo?


Diky za radu
Usporiadat
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

Keďže neviem, koľko má odpracovaných rokov pre nárok na dovolenku, môžem uviesť len príklad: - ak by mala ročný nárok 20 dní, pri takom pracovnom úväzku ako uvádzaš (2 dni v týždni), by mal byť jej skrátený nárok 8 dní (t.j. tiež štyri týždne).
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

lenkav
Vie mi niekto poradiť ako postupovať pri skrátenom pracovnom úväzku, ktorý nie je každý deň? Od apríla 2005 máme upratovačku na krátky úväzok (2 dni v týždni po 4 hod.) a k 31.08.2005 jej skončil pracovný pomer. Má nárok na dovolenku? Ak áno, tak koľko - 1/12 (za každých 22 prac. dní)? Pretože od toho apríla v skutočnosti odrobila 41 pracovných dní (každú stredu a piatok). Ak som jej to nevyplatila v auguste, môžem jej urobiť dodatočne výplatu v septembri? Neovplyvní to niečo?
§105 Zák.práce: "Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku."

§101 Zák.práce:"....Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítavajú."

Vaša upratovačka má nárok na 1 deň dovolenky. Môže sa jej doplatiť v septembri - odvody neplatí, len daň.

Opravujem sa: nie 1 deň, ale 1/12 !
Naposledy upravil liba2 : 21.09.05 at 07:23 Dôvod: nesprávny údaj o nároku
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

S liba2 nemôžem súhlasiť, pretože pri jeho (jej) uvedenom spôsobe výpočtu nároku na dovolenku by boli pracovníci s nerovnomerene rozvrhnutým prac.časom ( a o ten tu ide ) diskriminovaní. Rieši to aj zákonník práce v § 144 ods.5.
Enave postupovala správne, ale zabudla, že pracovníčka neodpracuje celý rok , ale len 5 mesiacov.
Podľa môjho názoru má pracovníčka nárok na 3,5 dňa dovolenky po 4 hodiny.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Dobrá téma na diskusiu.
Ja súhlasím s Liba2. Podľa ZP § 101 ma zamestnanec nárok na dovolenku za kalendárny rok iba vtedy, ak odpracoval aspoň 60 dní v kalendárnom roku. Spomínaná zamestnankyňa neodpracovala 60 dní, to je jedno že má skrátený pracovný úväzok. Preto jej vznikol nárok iba za odpracovné dni.
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

elenka, pozri si prosim § 144 odst.5 ZP.
Citujem:
Na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný prac.čas, AKOBY V KALENDÁRNOM TÝŽDNI PRACOVAL 5 PRACOVNÝCH DNÍ, AJ KEĎ JEHO PRACOVNÝ ČAS NIE JE ROZVRHNUTÝ NA VŠETKY PRACOVNÉ DNI V TÝŽDNI.

Čiže pracovníčka splnila nárok na dovolenku za kalendárny rok ( resp.na jej pomernú časť) pretože od aprila do augusta bolo viac ako 60 prac.dní.
0 0
lenkav lenkav

lenkav je offline (nepripojený) lenkav

liba2
§105 Zák.práce: "Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku."

§101 Zák.práce:"....Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítavajú."

Vaša upratovačka má nárok na 1 deň dovolenky. Môže sa jej doplatiť v septembri - odvody neplatí, len daň.
Súhlasím s Vaším názorom, ale nechápem prečo má nárok len na 1 deň. Ona - to som zabudla napísať - je starobná dôchodkyňa a má teda nárok na 25 dní za rok. Keďže odpracovala len 41 prac. dní (skrátených), má nárok na 1/12 - teda 2 dni (4 hod.) - nie? Alebo ste to mysleli ako 1 deň (8 hodín)?
0 0
urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Ona ako starobná dôchodkyňa mala TPP?
0 0
stdr stdr

stdr je offline (nepripojený) stdr

My mame upratovacku - dochodkynu tak isto - TPP na kratsi pracovny cas - dva krat do tyzdna. Kedze to rocne presiahne 300 hodin, a je to opakovana cinnost. A dovolenku by som vyratala ako "ebeš" - ma narok na 5 tyzdnov dovolenky presne takych, ako robi - cize ak robi v tyzdni 2 dni po 4 hodiny, tak ma rocny narok 10 dni po 4 hodiny.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

lenkav
Súhlasím s Vaším názorom, ale nechápem prečo má nárok len na 1 deň. Ona - to som zabudla napísať - je starobná dôchodkyňa a má teda nárok na 25 dní za rok. Keďže odpracovala len 41 prac. dní (skrátených), má nárok na 1/12 - teda 2 dni (4 hod.) - nie? Alebo ste to mysleli ako 1 deň (8 hodín)?
Opravujem sa: nie 1 deň ale 1/12, t.j. 2 dni.
0 0
Angelika Angelika

Angelika je offline (nepripojený) Angelika

Vie mi niekto poradit, mam pracovnicku na 20 hod tyzdenny uvazok, s platom 10000, nastupila 1.10. Jej priemerny hodinovy zarobok v pripade platenej prekazky ? V organizacii mame zakladny uvazok 40 hod. tyzdenne.
Dakujem.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Angelika
Vie mi niekto poradit, mam pracovnicku na 20 hod tyzdenny uvazok, s platom 10000, nastupila 1.10. Jej priemerny hodinovy zarobok v pripade platenej prekazky ? V organizacii mame zakladny uvazok 40 hod. tyzdenne.
Dakujem.
Keďže nemala v minulom štvrťroku príjem, počíta sa pravdepodobný priemerný hodinový zárobok. 10000 Sk/počet hodín (jej fond pracovnej doby v októbri).
0 0
Angelika Angelika

Angelika je offline (nepripojený) Angelika

dakujem:-)
0 0
mela mela

mela je offline (nepripojený) mela

žena
Zamestnankyňa má pracovať vo firme 20 hodín týždenne, 3 dni. t.j. v pondelok, stredu, piatok. Ako vypočítam nárok na dovolenku?
Naposledy upravil mela : 29.08.07 at 09:07
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mela Pozri príspevok
Zamestnankyňa má pracovať vo firme 20 hodín týždenne, 3 dni. t.j. v pondelok, stredu, piatok. Ako vypočítam nárok na dovolenku?
Nárok na dovolenku sa podľa Zákonníka práce posudzuje v týždňoch. Takže výmera dovolenky je 4 alebo 5 týždňov za rok. Ak má nárok na 4 týždne tak v prepočte na dni je to 4 x 3 = 12 dní. Myslím, že by to malo byť takto.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

mela Pozri príspevok
Zamestnankyňa má pracovať vo firme 20 hodín týždenne, 3 dni. t.j. v pondelok, stredu, piatok. Ako vypočítam nárok na dovolenku?
V takomto a podobnom prípade, ak zamestnanec nepracuje každý deň a je PN, ako sa platí náhrada príjmu,na každý kalendárny deň?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Magma Pozri príspevok
V takomto a podobnom prípade, ak zamestnanec nepracuje každý deň a je PN, ako sa platí náhrada príjmu,na každý kalendárny deň?
Náhradu príjmu pri PN platí zamestnávateľ prvých 10 kalendárnych dní .
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Prosím Vás, keď je zamestnanec zamestnaný na skrátený pracovný úvazok /5 hod. denne/, ráta sa mu tento pracovný pomer do dôchodku? Myslím, že áno, len chcem overiť.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

vema Pozri príspevok
Prosím Vás, keď je zamestnanec zamestnaný na skrátený pracovný úvazok /5 hod. denne/, ráta sa mu tento pracovný pomer do dôchodku? Myslím, že áno, len chcem overiť.
Áno.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

vema Pozri príspevok
Prosím Vás, keď je zamestnanec zamestnaný na skrátený pracovný úvazok /5 hod. denne/, ráta sa mu tento pracovný pomer do dôchodku? Myslím, že áno, len chcem overiť.
Robíš z neho riadne odvody, takže ráta. Je to riadny pracovný pomer.
Naposledy upravil VERONIKA6 : 17.09.08 at 09:49
0 0
stamar stamar

stamar je offline (nepripojený) stamar

Dobrý deň, prosím o odpoveď či sa dá s pracovníkom dohodnúť pracovný pomer na akýkoľvek pracovný pomer s takým počtom hodín, ako potrebujeme pre výkon jeho pracovného zaradenia, teda napr. 60 hodín mesačne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať