Zavrieť

Porady

Preplatenie dovolenky za rok 2009

Dobry den,

uz som tu nieco citala ohladne preplatenia dovolenky, ale potrebujem sa uistit ci to chapem spravne...


Ide mi o nevycerpanu dovolenku za rok 2009
Pracovnici su v pracovnom pomeri nepretrzite aj v roku 2010,
ide mi o preplatenie dovolenky za rok 2009 v januarovej vyplate 2010.

Podla Zakonnika prace som si precitala, ze preplatit dovolenka sa da,
len ked sa ukonci pracovny pomer, alebo nastupi na RD, matersku...

Ako by som mohla preplatit nevycerpanu dovolenu za rok 2009?

Jedine tak, ze by som ju dala v 1/2010 preplatit ako cerpanu dovolenku??

DAKUJEM VAM ZA POMOC....
Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Andrea_Z Pozri príspevok
Dobry den,

uz som tu nieco citala ohladne preplatenia dovolenky, ale potrebujem sa uistit ci to chapem spravne...


Ide mi o nevycerpanu dovolenku za rok 2009
Pracovnici su v pracovnom pomeri nepretrzite aj v roku 2010,
ide mi o preplatenie dovolenky za rok 2009 v januarovej vyplate 2010.

Podla Zakonnika prace som si precitala, ze preplatit dovolenka sa da,
len ked sa ukonci pracovny pomer, alebo nastupi na RD, matersku...

Ako by som mohla preplatit nevycerpanu dovolenu za rok 2009?

Jedine tak, ze by som ju dala v 1/2010 preplatit ako cerpanu dovolenku??

DAKUJEM VAM ZA POMOC....
Preplatiť dovolenku za rok 2009 môžeš iba pri skončení pracovného pomeru, inak nie.
0 0
Andrea_Z Andrea_Z

Andrea_Z je offline (nepripojený) Andrea_Z

DAKUJEM ZA ODPOVED....

A ak by som ju v dala do mzdy 1/2010 ako cerpanie dovolenky za rok 2009?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Andrea_Z Pozri príspevok
DAKUJEM ZA ODPOVED....

A ak by som ju v dala do mzdy 1/2010 ako cerpanie dovolenky za rok 2009?
ak ju vykážeš ako čerpanie - je to možné. Potom ale za odpracované dni treba zamestnancom vyplatiť náhradu príjmu vo forme odmeny, inak budú ukrátení.
0 0
Andrea_Z Andrea_Z

Andrea_Z je offline (nepripojený) Andrea_Z

cize dam vo vyplate za januar odpracovane dni plus cerpanie dovolenky, a aku odmenu by som mala dat? tieto veci neviem ako sa riesia....
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Andrea_Z Pozri príspevok
cize dam vo vyplate za januar odpracovane dni plus cerpanie dovolenky, a aku odmenu by som mala dat? tieto veci neviem ako sa riesia....

Ak v 01/2010 im dáš odpracované dni + aj dovolenku, tak to bude priveľa dní na mesiac.
Nevyčerpanú dovolenku v 01/2010 musíš vykázať, ako keby ju čerpali. Ale takto by boli ukrátení o mzdu za tie dni čo v skutočnosti odpracovali. Preto im treba dať do odmien ešte raz tú sumu, ktorá ti vyjde ako náhrada za "čerpanú" dovolenku.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

A preco im chces zasahovat do dovolenky za rok 2009?
Dovolenku za rok 2009 mozu cerpat cely rok 2010.
Tak im ju naplanujte spolu s dovolenkou za rok 2010.

Ked im zostane este na koci roka 2010 dovolenka z roku 2009, potom to ries, nie teraz.
V januari 2010 sa riesi preplacanie/prepadnutie nevycerpanej dovolenky za rok 2008.
0 0
Andrea_Z Andrea_Z

Andrea_Z je offline (nepripojený) Andrea_Z

JA viem, ze nemam co riesit s dovolenkou za rok 2009,

ale chcu to tak to musim nejak vyriesit...

Takze zlozky mzdy budu vyzarat takto?
dam odpracovane dni
plus dni cerpanej dovolenky
plus odmenu vo vyske nahrady za cerpanu dovolenku?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Andrea_Z Pozri príspevok
JA viem, ze nemam co riesit s dovolenkou za rok 2009,

ale chcu to tak to musim nejak vyriesit...

Takze zlozky mzdy budu vyzarat takto?
dam odpracovane dni Pod touto zložkou čo máme chápať? Počet dní čo v skutočnosti odpracovali v 01/2010?
plus dni cerpanej dovolenky
plus odmenu vo vyske nahrady za cerpanu dovolenku?

P.S.: A čo tak argumentovať im, že vyplatenie nevyčerpanej mzdy za rok 2009 je proti zákonníku práce? To len na okraj toho, že to tak chcú mať, a ty to máš riešiť.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Andrea_Z Pozri príspevok
JA viem, ze nemam co riesit s dovolenkou za rok 2009,

ale chcu to tak to musim nejak vyriesit...

Blbost, ty nemas co riesit, zakonnik prace jasne hovori o tom, ze si ju mozu cerpat cely rok 2010.
Ides sama proti sebe, ak to pokasles a budes mat problemy s kontrolou, alebo sa niekot z nich zacne stazovat, ze nic necerpal a ma chybu na vypl. paske, tak sa nestazuj.

Inak tvoja poziadavka na vyriesenie situacie obidenim zakona uz hranici s etiketou poradne.
Vies o tom ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Andrea_Z Pozri príspevok
JA viem, ze nemam co riesit s dovolenkou za rok 2009,

ale chcu to tak to musim nejak vyriesit...

Takze zlozky mzdy budu vyzarat takto?
dam odpracovane dni
plus dni cerpanej dovolenky
plus odmenu vo vyske nahrady za cerpanu dovolenku?
nie - vykážeš čerpanie dovolenky za dni v ktorých zamestnanci pracovali. Ostatné ako píše Zolo
0 0
Andrea_Z Andrea_Z

Andrea_Z je offline (nepripojený) Andrea_Z

Dakujem Vam velmi pekne vsetkym za nazory, ja som si vedoma tej "hrany zakona" a jej dosledky...len som chcela vediet ci sa to da nejak vyriesit...este raz dakujem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Už tu bol riešený tento problém, znova sa opýtam:
V 1/2010 bude "dovolenkovať" a podľa dochádzky bude v práci...a čo ak sa mu v tom papierovom pracovnom čase v januári stane napr úraz ? Čo potom urobí zamestnávateľ ?
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Bože, to na to potrebovala toľko odpovedí. ??? Obísť zákonník práce sa dá tak, že o tom nebudeš kecať na diskusnom fóre a do podrobností si dávať vysvetľovať ako obísť zákon aby som bola čistá . . . Takýchto príspevkov je tu veľa - bože samostatí účtovníci spamätajte sa !!!!! To že konateľ alebo vedenie malej fimy nemá ani páru o účtovníctve a prispôsobuje si zákony s svojmu vlastnému chápaniu - to je všeobecne známe, ale keď sa mám pod niečo podpísať, že som za to zodpovedná a trvám si na tom - hold majiteľ nemajiteľ pravdu by mal vedieť . . . .
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

u mňa ešte zamestnanci majú nevyčerpanú dovolenku za rok 2008 môžem im ju preplatiť este v januári 2010 alebo už je neskoro a mala som to urobiť v 12/2009 poradte mi vdaka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzanna Pozri príspevok
u mňa ešte zamestnanci majú nevyčerpanú dovolenku za rok 2008 môžem im ju preplatiť este v januári 2010 alebo už je neskoro a mala som to urobiť v 12/2009 poradte mi vdaka
Musíš postupovať podľa ZP:

§ 116
(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Nepíšeš nič o tom, o akú časť dovolenky ide, tak si pozri uvedený §.

Ak splňajú spomínané ustanovenia § na preplatenie časti dovol., môžeš tú časť preplatiť aj v januári, len nezabudni v roku 2009 na rezervu.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

twety takto to je možem teda v januári 2010 preplatiť???

ja som z tej dovolenky tiez hotova ked mal z roku 2008 nevycerpanych 13 dní a v roku 2009 si vycerpal z nich len 7,5 dňa tak mu musim v mzde za 12ty mesiac co som neurobila preplatit 5dni a 0,5 dňa mu prepadne a do roku 2010 sa mu prenesie 25 dni dovolenky z roku 2009 na ktore ma narok prosim poradte nevadi ked teda prepadne alebo ako mam postupovat?
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

twety a ked prepadne tak pokuta od koho zamestnanci o tom boli upovedomeny ze nevycerpali dovolenku za rok 2008 a ze im prepadne tak preplatit alebo nie pommmoooooc
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

poradte prosim akurat robime vyplaty za ten januar prosim
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

zuzanna Pozri príspevok
twety takto to je možem teda v januári 2010 preplatiť???

ja som z tej dovolenky tiez hotova ked mal z roku 2008 nevycerpanych 13 dní a v roku 2009 si vycerpal z nich len 7,5 dňa tak mu musim v mzde za 12ty mesiac co som neurobila preplatit 5dni a 0,5 dňa mu prepadne a do roku 2010 sa mu prenesie 25 dni dovolenky z roku 2009 na ktore ma narok prosim poradte nevadi ked teda prepadne alebo ako mam postupovat?
Dovolenku z roku 2008 preplacas IBA v januari 2010 /mzda za januar 2010/ a to iba cast, ktora je nad ramec zakladnej vymery.
Teda zamestnancovi, ktory mal v roku 2008 narok na 20 dni dovolenky nepreplacas nic, aj keby mu zostalo nevycerpanych celych 20 dni.

Zamestnancovi, ktory mal v roku 2008 narok na dovolenku 25 dni, preplacas 5 dni , ak jeho zostatok dovolenky v roku 2008 bol 5 a viac dni /zostalo mu 5 dni, preplatis 5 dni, zostalo mu 15 dni, preplatis 5 dni a 10 dni mu prepadne/
alebo tolko dni, kolko je zostatok, ak je zostatok mensi ako 5 /zostali mu 3 dni, preplatis mu 3 dni/.

V tvojom pripade ak mal zamestnanec narok v roku 2008 na 25 dni dovolenky, preplatis mu 5 dni a 0,5 dna mu prepadne. 25 dni z roku 2009 mu prenesies do roku 2010. V uctovnictve na to treba urobit rezervu.
Naposledy upravil ivka70 : 12.02.10 at 07:00
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

dobrý den, môžme zamestnancovi v roku 2009 priznať navyše dva dni dovolenky len tak, alebo niečo k tomu potrebujeme, - nejaký podklad, rozhodnutie, alebo ako prosím. Teraz sme totiž zistili že sme mu poskytli a prplatili viac dní dovolenky ako mal nárok. Dakujem
0 0
Načítať ďalšie