Zavrieť

Porady

Preplatenie dovolenky za rok 2009

Dobry den,

uz som tu nieco citala ohladne preplatenia dovolenky, ale potrebujem sa uistit ci to chapem spravne...


Ide mi o nevycerpanu dovolenku za rok 2009
Pracovnici su v pracovnom pomeri nepretrzite aj v roku 2010,
ide mi o preplatenie dovolenky za rok 2009 v januarovej vyplate 2010.

Podla Zakonnika prace som si precitala, ze preplatit dovolenka sa da,
len ked sa ukonci pracovny pomer, alebo nastupi na RD, matersku...

Ako by som mohla preplatit nevycerpanu dovolenu za rok 2009?

Jedine tak, ze by som ju dala v 1/2010 preplatit ako cerpanu dovolenku??

DAKUJEM VAM ZA POMOC....
Usporiadat
londay londay

londay je offline (nepripojený) londay

veronikasad Pozri príspevok
ak sa pýtaš na rok 2009 - 5 dní. Ostatná mu prepadne, ak si ju do konca roka 2010 nevyčerpá.
Dobrý deň,
ešte mi nie je jasné či tých 5 dní mu preplatím vo mzde za 12/2010 alebo až vo mzde za 01/2011.
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

londay Pozri príspevok
Dobrý deň,
ešte mi nie je jasné či tých 5 dní mu preplatím vo mzde za 12/2010 alebo až vo mzde za 01/2011.
Ďakujem.
Môžeš aj tak, aj tak, len ak budeš preplácať až v januárovej, nezabudni vytvoriť k 31.12. rezervu.
0 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

ahojte, chcela by som sa spýtať, ako je to s preplatením dovolenky počas materskej dovolenky. Môže sa preplácať stará dovolenka, napr. máme zamestnankyňu na materskej od roku 2008 a program mi vyhodil že by sa jej malo 5 dní dovolenky preplatiť. Platí to, že preplatiť dovolenku nad 20 dní z r.2009 aj pre ženy ktoré sú stále na materskej alebo rodičovskej dovolenke? Alebo stačí ked sa im to preplatí pri nástupe do práce? Ďakujem.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ALEXOLIVER Pozri príspevok
ahojte, chcela by som sa spýtať, ako je to s preplatením dovolenky počas materskej dovolenky. Môže sa preplácať stará dovolenka, napr. máme zamestnankyňu na materskej od roku 2008 a program mi vyhodil že by sa jej malo 5 dní dovolenky preplatiť. Platí to, že preplatiť dovolenku nad 20 dní z r.2009 aj pre ženy ktoré sú stále na materskej alebo rodičovskej dovolenke? Alebo stačí ked sa im to preplatí pri nástupe do práce? Ďakujem.
Neplati, dovolenka pocas MD a RD neprepada a zamestnankyna si ju moze cerpat po ukonceni RD.
§ 113

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň prajem chcem si len potvrdiť výpočet
zamestnanec má nárok na dovolenku 30 dní. Ku 31.12.2010 mu ostalo ešte 14 dní nevyčerpanej dovolenky z roku 2009. Čiže v januári 2011 mu môžem podľa ZP preplatitť 10 dní dovolenky? ( 16 dní si vyčerpal, ale povinnosť je vyčerpať 20 dní, čiže ten zostatok 10 dní mu prpelatím? ) J e to OK?
0 0
tigy tigy

tigy je offline (nepripojený) tigy

ivka70 Pozri príspevok
Dovolenku z roku 2008 preplacas IBA v januari 2010 /mzda za januar 2010/ a to iba cast, ktora je nad ramec zakladnej vymery.
Teda zamestnancovi, ktory mal v roku 2008 narok na 20 dni dovolenky nepreplacas nic, aj keby mu zostalo nevycerpanych celych 20 dni.

Zamestnancovi, ktory mal v roku 2008 narok na dovolenku 25 dni, preplacas 5 dni , ak jeho zostatok dovolenky v roku 2008 bol 5 a viac dni /zostalo mu 5 dni, preplatis 5 dni, zostalo mu 15 dni, preplatis 5 dni a 10 dni mu prepadne/
alebo tolko dni, kolko je zostatok, ak je zostatok mensi ako 5 /zostali mu 3 dni, preplatis mu 3 dni/.

V tvojom pripade ak mal zamestnanec narok v roku 2008 na 25 dni dovolenky, preplatis mu 5 dni a 0,5 dna mu prepadne. 25 dni z roku 2009 mu prenesies do roku 2010. V uctovnictve na to treba urobit rezervu.

Tak z tohto som vzdy bola jelen, ale podla tohto prispevku som to konecne pochopila, aspon dufam
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem chcem si len potvrdiť výpočet
zamestnanec má nárok na dovolenku 30 dní. Ku 31.12.2010 mu ostalo ešte 14 dní nevyčerpanej dovolenky z roku 2009. Čiže v januári 2011 mu môžem podľa ZP preplatitť 10 dní dovolenky? ( 16 dní si vyčerpal, ale povinnosť je vyčerpať 20 dní, čiže ten zostatok 10 dní mu prpelatím? ) J e to OK?
Prosím skúste mi na to niekto pozrieť. Ďakujem
0 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem chcem si len potvrdiť výpočet
zamestnanec má nárok na dovolenku 30 dní. Ku 31.12.2010 mu ostalo ešte 14 dní nevyčerpanej dovolenky z roku 2009. Čiže v januári 2011 mu môžem podľa ZP preplatitť 10 dní dovolenky? ( 16 dní si vyčerpal, ale povinnosť je vyčerpať 20 dní, čiže ten zostatok 10 dní mu prpelatím? ) J e to OK?
Ano, je to OK.
0 0
ajkaa121 ajkaa121

ajkaa121 je offline (nepripojený) ajkaa121

Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, kam zaučtovat nevybranu a preplatenú dovolenku zamestnancom za rok 2009? Ostáva učtovaná na 521?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nesúhlasím s príspevkami o preplácaní nevybratej dovolenky. Ak nebol PP ukončený, pri 25 dňovom nároku prepláca sa max. 5 dní z r.2009. Rok 2010 sa prenesie zostatok tak ako je. Naviac dni z r. 2009 prepadávajú.
Vo vyššie uvedených príspevkoch sa odobruje preplatenie 10 dní, citácie to však nepodporujú, možno mi unikajú súvislosti.
==============================================
ajkaa121 Pozri príspevok
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, kam zaučtovat nevybranu a preplatenú dovolenku zamestnancom za rok 2009? Ostáva učtovaná na 521?
ak je nezaúčtovaná, tak nemôže byť na 521
ak je zaúčtovaná na 521 tak je to v poriadku - mzdový náklad.
v kontexte na úvodnú časť môjho príspevku treba prehodnotiť daňovú uznateľnosť preplatenej dovolenky.
0 0
ajkaa121 ajkaa121

ajkaa121 je offline (nepripojený) ajkaa121

Ďakujem za odpoveď.
Súhlasím s vašim nazorom na preplacanie dovoleniek, ale ja nerobím mzdové učtovníctvo len to potom učtujem a konatel
so mzdovom učtovníčkou sa rozhodli preplatiť dovolenky z roku
2009.
Je zaučtovaná na 521 takže to tam tak nechám a napada mi este jedna otazka.....kedze dovolenka nebola cerpaná tak ju
nemozem ani odučtovať z krátkodobých rezerv?
Takže to celé ostáva len na 521 ako mzdový náklad. A čo s tými rezervami?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
samozrejme, že treba odúčtovať z rezerv.
ale preplatenie bez právneho dôvodu by som dala na nedaňový náklad 521
0 0
ajkaa121 ajkaa121

ajkaa121 je offline (nepripojený) ajkaa121

Ďakujem. Tak idem to odučtovať z rezerv a určite musím aj z rezerv zo zákonneho poistenia....nech v tom mam poriadok
0 0
ROBOTKA* ROBOTKA*

ROBOTKA* je offline (nepripojený) ROBOTKA*

účtovníčka
Co ak niekto nevycerpa dovolenku z roku 2009 ani v roku 2010 prepadne mu!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ROBOTKA* Pozri príspevok
Co ak niekto nevycerpa dovolenku z roku 2009 ani v roku 2010 prepadne mu!
Už ju asi ani nevyčerpe, pretože máme už marec 2011. Mal si ju vyčerpať do konca roka 2010, a keby si tu v príspevkoch trošku pohľadala, zistila by si, že v niektorých prípadoch sa dá zvyšok nevyčerpanej aj preplatiť, a v niektorých si ju môžeš aj vyčerpať(MD,RD). Tento problém je tu riešený tisíckrát.
0 0