Zavrieť

Porady

Poskytol som službu v zahraničí

Som začínanjúci podnikateľ, registrovaný pre DPH na území SR. Poskytol som službu s miestom plnenia v zahraničí. Poradí mi niekto, do ktorého riadku daňového priznania mám uviesť výnos z poskytnutia služby? Ak vôbec? Vďaka moc.
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Bližšie špecifikuj službu, nie každá má miesto plnenia v zahraničí.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
tlubos
Som začínanjúci podnikateľ, registrovaný pre DPH na území SR. Poskytol som službu s miestom plnenia v zahraničí. Poradí mi niekto, do ktorého riadku daňového priznania mám uviesť výnos z poskytnutia služby? Ak vôbec? Vďaka moc.
Ak ste poskytli službu z miestom plnenia mimo územia SR, v daňovom priznaní sa to nepriemietne. Nemá prečo ... služba sa sleduje v evidencii tzv. "mimo DPH".
0 0
tlubos tlubos

tlubos je offline (nepripojený) tlubos

Vďaka moc, túto transkaciu robím prvý krát a teda chcem počuť aj názor niekoho iného. Služba, stavebný dozor (súvislosť s nehuteľnosťou v inej krajine), bola poskytnutá platcovi DPH v členskej krajine Európskej únie a podľa môjho názoru výnos z nej neuvádzam v priznaní k DPH. Zároveň ma však zaujíma, či to má vplyv na možnosť uplatnenia odpočtu, za predpokladu, že počas celého roka nebudem mať iné výnosy a chcel by som si odpočítať DPH z dlhodobého majetku, nakúpeného pre podnikateľské účely pred dátumom registrácie na DPH.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
AVO:
Ak ste poskytli službu z miestom plnenia mimo územia SR, v daňovom priznaní sa to nepriemietne. Nemá prečo ... služba sa sleduje v evidencii tzv. "mimo DPH".



Mohol by si to upresniť? Ja poskytujem služby do zahraničia / platcom DPH v zahraničí/ a vykazujem to v riadku 05 a 08 prizn. DPH. Kontrolóri mi pri kontrole potvrdili, že je to správne, len ma zvozili, že nie na všetkých faktúrach som mal napísané, podľa kt. § je miesto dodania služby v zahraničí / § 15,16 + konkrétny odsek/
Teraz si nie som istý, či som tvoj príspevok správne pochopil.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Poskytovanie služieb v zahraničí nevylučuje uplatnenie práva na odpočítanie dane platiteľa za splnenia zákonných podmienok uvedených v § 49 a 51 ZDPH. (musí vzniknúť daňová povinnosť, použiť plnenie za účelom podnikania, obdržať faktúru atď.).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
benka
Mohol by si to upresniť? Ja poskytujem služby do zahraničia / platcom DPH v zahraničí/ a vykazujem to v riadku 05 a 08 prizn. DPH. Kontrolóri mi pri kontrole potvrdili, že je to správne, len ma zvozili, že nie na všetkých faktúrach som mal napísané, podľa kt. § je miesto dodania služby v zahraničí / § 15,16 + konkrétny odsek/
Teraz si nie som istý, či som tvoj príspevok správne pochopil.
Na Vami uvádzaných riadkoch sa uvádza oslobodené plnenie, tj. plnenie, ktoré je v zmysle zákona od dane oslobodené a nie s miestom plnenia mimo územia SR. Mám za to, že mnou podaná informácia je správna.

Pre istotu som ešte overila, či to nebolo nejak doplnené. Ale veru nebolo. Pomýlili ma tí Vaši kontrolóri. Plnenie, ktoré je poskytnuté (dodané) na území iného členského štátu sa do DP neuvádza.
Naposledy upravil Jana Acsová : 10.10.05 at 15:07
0 0
tlubos tlubos

tlubos je offline (nepripojený) tlubos

Podľa mňa, môjmu dodávateľovi daňová povinnosť vznikla, faktúru mám, zaplatil som, dlhodobý majetok používam pre účely podnikania, akurát že pre mňa nevznikne daňová povinnosť z titulu výnosov, pretože služby budem kompletne poskytovať v zahraničí s tým, že môjmu odberateľovi vzniká povinnosť samozdanenia. Pretože ten dlhodobý majetok používam na účely, pri ktorým mne vôbec nevzniká daňová povinnosť na území SR, zaujíma ma, č mám nárok na odpočet. Myslím si že áno, pretože za predpokladu jediného ekonomického priestoru je jedno, kde daňová povinnosť z činnosti, ktorú vykonávam vznikne. Ja som svoju daňovú povinnosť len preniesol na niekoho iného. Potvrdíte mi tento predpoklad?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vami uvádzaná činnosť je ekonomickou činnosťou podľa § 3 ZDPH, t.j. ste zdaniteľnou osobou. Nie je rozhodujúce, kde ju vykonávate, ale či ste platiteľom na území SR a prijímate plnenia súvisace s Vašou podnikateľskou činnosťou ...

Naznačené §§ súvisia s formálnym a vecným dokladovaním a uplatnením Vašich nárokov ...
0 0
tlubos tlubos

tlubos je offline (nepripojený) tlubos

Vďaka moc AVO, a ako uzavrieme povinnosť vykázať tieto výnosy v riadku 05 a 08, čo navrhuje Benko?
0 0
tlubos tlubos

tlubos je offline (nepripojený) tlubos

Pardon, Benka
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
tlubos
Vďaka moc AVO, a ako uzavrieme povinnosť vykázať tieto výnosy v riadku 05 a 08, čo navrhuje Benko?
Je to chybný uzáver. Neuvádzať do DP.
0 0
tlubos tlubos

tlubos je offline (nepripojený) tlubos

Vďaka moc AVO, už som si všimol tvoj vyššie uvedený príspevok o náplni tých riadkov, máš u mňa veľkú vďaku, pivo, alebo cafe.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
AVO
Na Vami uvádzaných riadkoch sa uvádza oslobodené plnenie, tj. plnenie, ktoré je v zmysle zákona od dane oslobodené a nie s miestom plnenia mimo územia SR. Mám za to, že mnou podaná informácia je správna.

Pre istotu som ešte overila, či to nebolo nejak doplnené. Ale veru nebolo. Pomýlili ma tí Vaši kontrolóri. Plnenie, ktoré je poskytnuté (dodané) na území iného členského štátu sa do DP neuvádza.
PROSÍM Vás ľudkovia.....- už čítam 222/2004 asi dve hodiny a neviem:
- dodávam službu do ČR na základe § 15/7 a chcem si potvrdiť, že bude bez DPH a do priznania ju vôbec neuvediem. Jednoducho si musím len povedať, že na základe §2 nie je predmetom dane? - stále som chcela mať čierne na bielom, že na základe §15/7 môžem fakturovať bez DPH. Také asi nenájdem....

viete niekto poradiť?

dííííííííííík
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Pozri §73, na fa uveď odkaz uvedený v odst.2 písm.i, kontrolóri mi doporučili uviesť v prípade odvolávky na § 15 aj konkrétny odsek a písmeno napr. §15ods.8 písm.e/

Zajtra idem na škol. DPH a skúsim naniesť problém rozoberaný v tejto téme. Potom sa ozvem
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Prosím Vás, keď sa faktúruje služba do EU, vykonaná v EÚ, obaja sme platci DPH, faktúruje sa bez DPH, na faktúre uvádzam odkaz na §15. Aký odstavec tam uviesť 7 alebo 8?
Ďakujem
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Janna
Prosím Vás, keď sa faktúruje služba do EU, vykonaná v EÚ, obaja sme platci DPH, faktúruje sa bez DPH, na faktúre uvádzam odkaz na §15. Aký odstavec tam uviesť 7 alebo 8?
Ďakujem
Odpoveď na Tvoju otázku je o príspevok vyššie

benka
Pozri §73, na fa uveď odkaz uvedený v odst.2 písm.i, kontrolóri mi doporučili uviesť v prípade odvolávky na § 15 aj konkrétny odsek a písmeno napr. §15ods.8 písm.e/
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Vďaka, asi som čítala medzi riadkami V niektorých príspevkoch som čítala, že sa dáva odkaz na §15 odst. 7, a teraz §15 odst. 8, tak som začala mať v tom guláš.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
sway
PROSÍM Vás ľudkovia.....- už čítam 222/2004 asi dve hodiny a neviem:
- dodávam službu do ČR na základe § 15/7 a chcem si potvrdiť, že bude bez DPH a do priznania ju vôbec neuvediem. Jednoducho si musím len povedať, že na základe §2 nie je predmetom dane? - stále som chcela mať čierne na bielom, že na základe §15/7 môžem fakturovať bez DPH. Také asi nenájdem....

viete niekto poradiť?

dííííííííííík
Tak som našla výklad k 222 § 15, je to OK - len keby niekto chcel tiež....
prikladám ho::p
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Chcem poďakovať AVO za príspevky 3,6,7,9,12. Nie všetko, čo kontroplóri z DU odsúhlasia je správne, viď môj prísp. 5. Doporučujem všetkým naniesť na poradu každý názor na výklad a uplatňovanie jednotl. §§ na "poradu", bude to ku prespechu všetkým. Ja som sa už poučil. Aprto hlavne čítajme príspevky, hľadajme riešenia a výsledkom budú bezproblémové kontroly. Ešte raz vďaka AVO.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sway
PROSÍM Vás ľudkovia.....- už čítam 222/2004 asi dve hodiny a neviem:
- dodávam službu do ČR na základe § 15/7 a chcem si potvrdiť, že bude bez DPH a do priznania ju vôbec neuvediem. Jednoducho si musím len povedať, že na základe §2 nie je predmetom dane? - stále som chcela mať čierne na bielom, že na základe §15/7 môžem fakturovať bez DPH. Také asi nenájdem....

viete niekto poradiť?

dííííííííííík
(Zmazaná osobne zameraná časť príspevku mimo témy.)

Povinnou náležitosťou faktúry podľa § 73 je odvolávka na § 15 alebo 16 Zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorou daňový subjekt deklaruje, že sa jedná o službu s miestom plnenia v zahraničí. Aj keď sa neuvádza bližšie určenie §, je žiadúce, tak ako už bolo uvedené uvádzať odvolávku na konkrétne ustanovenie, t.j. vrátane odsekov a písmen, aby bola zrejmá kategorizácia služby a jej správne zatriedenie pri zdanení.

Z hľadiska evidencie sa jedná o dodanie služby s miestom plnenia v zahraničí, preto nemôže vchádzať do nášho daňového priznania, v ktorom sa uvádzajú iba skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane a správne odpočítanie dane v súvislosti s daňovými povinnosťami. Upozorňujem, že na faktúre by malo byť uvedené (resp. ani v daňovej evidencii), že sa jedná o plnenie "mimo DPH". V praxi som sa stretla, že daňové subjekty to uvádzajú ako oslobodené plnenie, čo je nesprávne. Poskytnuté oslobodené plnenia na rozdiel od "mimo DPH" vchádzajú do daňového priznania.

A čierne na bielom? Tak to je uvedené, resp. v tomto prípade neuvedené v daňovom priznaní. A zároveň východiskom je § 2, čo je predmetom dane, presne tak ako uvádzate. Ak si dobre prečítate ods. 1 písm. a) - d) zistíte, že predmetom dane je iba dodanie v tuzemsku, dovoz a nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ EÚ. Nenájdete tam dodanie služby s miestom dodania mimo tuzemska. Viac k tomu skutočne nie je potrebné.
Naposledy upravil Jana Acsová : 31.10.05 at 11:12 Dôvod: Zmazanie osobnej časti príspevku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať