Zavrieť

Porady

Poskytol som službu v zahraničí

Som začínanjúci podnikateľ, registrovaný pre DPH na území SR. Poskytol som službu s miestom plnenia v zahraničí. Poradí mi niekto, do ktorého riadku daňového priznania mám uviesť výnos z poskytnutia služby? Ak vôbec? Vďaka moc.
Usporiadat
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Muška Pozri príspevok
Heni, zisťuješ miesto dodania a podľa tohoto miesta má ich štátny rozpočet nárok na DPH.
Ak službu faktúruješ podnikateľovi , ktorý je v "mieste dodania", tak prenesieš na neho povinnosť, /čiže bez DPH/, ale ak podnikateľovi, ktorý nie je v "mieste dodania", tak faktúruješ s DPH, ktorá je platná v "mieste dodania" a samozrejme musíš aj uvedenú DPH odviesť do ich ŠR.
Chcem poprosiť o radu a mám ten istý problém, ktorý už tu je prebraný ale neviem či som ho správne pochopila.

Zváračské práce na nehnuteľnosti boli vykonané v Poľsku, ale odberateľ je slovenská SZČO - platca DPH a dodávateľ slovenská SZČO platca DPH. Faktúry sa vystavovali s DPH, ale po polroku mal dotyčný odberateľ kontrolu a bolo mu vytýkané, že si uplatňoval odpočet DPH z faktúr od dodávateľa. Viete mi poradiť? Mali to byť faktúry s DPH alebo bez DPH?Ďakujem.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Zužu Pozri príspevok
Chcem poprosiť o radu a mám ten istý problém, ktorý už tu je prebraný ale neviem či som ho správne pochopila.

Zváračské práce na nehnuteľnosti boli vykonané v Poľsku, ale odberateľ je slovenská SZČO - platca DPH a dodávateľ slovenská SZČO platca DPH. Faktúry sa vystavovali s DPH, ale po polroku mal dotyčný odberateľ kontrolu a bolo mu vytýkané, že si uplatňoval odpočet DPH z faktúr od dodávateľa. Viete mi poradiť? Mali to byť faktúry s DPH alebo bez DPH?Ďakujem.
Miestododania = poľsko. Na Slovensku uvedené plnenie nebolo predmetom dane, keďže ste nemali na koho preniesť daňovú povinnosť, boli ste povinní sa registrovať na území Poľska za platiteľa DPH ( na tento účel by ste si mali preštudovať ich zákon o DPH) a odberateľovi faktúrovať s poľskou DPH.

Ku kontrole: majú bohužiaľ pravdu.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Neviem , či to správne chápem. Zmluva bola podpísaná s odberateľom -slovenský podnikateľ platca DPH. Jemu predsa nemôžem fakturovať poľskú DPH.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Zužu Pozri príspevok
Neviem , či to správne chápem. Zmluva bola podpísaná s odberateľom -slovenský podnikateľ platca DPH. Jemu predsa nemôžem fakturovať poľskú DPH.
Pri službách nerozhoduje zmluva, ale miesto dodania.

Touto službou ste vykonali zdaniteľné plnenie v Poľsku. Nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť. Ste povinní sa registrovať v Poľsku.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Odpoveď na DÚ: záleží na tom ako je uzatvorená zmluva medzi podnikateľmi SR a potom buď sa fakturuje DPH alebo nie a nie je potrebná z mojej strany registrácia DPH v Poľsku. V Poľsku by sa mal zaregistrovať podnikateľ - ktorý je pre mňa objednávateľom. Veď keby sa obidvaja podnikatelia zaregistrovali v Poľsku, za tie isté práce by sa 2x zaplatila DPH.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Zužu Pozri príspevok
Odpoveď na DÚ: záleží na tom ako je uzatvorená zmluva medzi podnikateľmi SR a potom buď sa fakturuje DPH alebo nie a nie je potrebná z mojej strany registrácia DPH v Poľsku. V Poľsku by sa mal zaregistrovať podnikateľ - ktorý je pre mňa objednávateľom. Veď keby sa obidvaja podnikatelia zaregistrovali v Poľsku, za tie isté práce by sa 2x zaplatila DPH.
Pre koho ste to zvárali? tá slovenská firma tam potrebovala niečo zvariť pre seba alebo od tej slovenskej si to nejakí poliaci objednali a ona si najala vás, takže im to bude refakturovať?
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Od tej slovenskej si to nejakí poliaci objednali a ona si najala nás, takže slovenská firma im to bude fakturovať do poľska.
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Vďaka moc, túto transkaciu robím prvý krát a teda chcem počuť aj názor niekoho iného. Služba, stavebný dozor (súvislosť s nehuteľnosťou v inej krajine), bola poskytnutá platcovi DPH v členskej krajine Európskej únie a podľa môjho názoru výnos z nej neuvádzam v priznaní k DPH. Zároveň ma však zaujíma, či to má vplyv na možnosť uplatnenia odpočtu, za predpokladu, že počas celého roka nebudem mať iné výnosy a chcel by som si odpočítať DPH z dlhodobého majetku, nakúpeného pre podnikateľské účely pred dátumom registrácie na DPH.
No mame pripad po danovej kontrole, kde z danovych vydavkov vyhodili DPH(za naftu, leasing auta, telefony,kancel.potreby, atd.)platcovi dph, ktory poskytoval sluzby(stavebne prace) len v clenskom state EU(nie na Slovensku) a DPH sa nefakturovalo, samozdanoval sa odberatel zahranicny platitel DPH.

Vyhodili to,kvoli tomu, ze to DPH nieje danovy vydavok a mal si to odpocitat.
A je to zrejme tak podla §49 ods.6.

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ry=&criteria=1

Som začínanjúci podnikateľ, registrovaný pre DPH na území SR. Poskytol som službu s miestom plnenia v zahraničí. Poradí mi niekto, do ktorého riadku daňového priznania mám uviesť výnos z poskytnutia služby? Ak vôbec? Vďaka moc.
Na toto este hladame odpoved.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

slimak Pozri príspevok
No mame pripad po danovej kontrole, kde z danovych vydavkov vyhodili DPH(za naftu, leasing auta, telefony,kancel.potreby, atd.)platcovi dph, ktory poskytoval sluzby(stavebne prace) len v clenskom state EU(nie na Slovensku) a DPH sa nefakturovalo, samozdanoval sa odberatel zahranicny platitel DPH.

Vyhodili to,kvoli tomu, ze to DPH nieje danovy vydavok a mal si to odpocitat.
A je to zrejme tak podla §49 ods.6.




Na toto este hladame odpoved.
klikni http://www.porada.sk/t19078-sluzba-d...zahranici.html
Ten link čo si pripojil si ja vysvetľujem takto:
Máš nárok na odpočet DPH aj pri dodaní služby do EÚ , ale samozrejme iba na ten odpočet, ktorý by si mal aj vtedy ak by si uvedenú službu vykonal na území SR.
Podľa Tvojho popisu - máš nárok na odpočet DPH.
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Dobrý deň, ja sa len chcem k tejto téme vrátiť. Ako som z príspevkov pochopila, dodávateľ (platca DPH reg. na SK) dodá službu v EU pre odberateľa (platca DPH reg. na SK), je toto dodanie oslobodené od DPH. Odberateľ však nie je registrovaný v tomto prípade v Maďarsku, je to problém? Alebo ako by sa malo teraz postupovať. My sme dodávateľ a od nás chce len faktúry bez DPH, avšak na nich uvádzame prefix SK. Vďaka.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Ak je odberateľ registrovaný v SR, tak potom, ak si objednal službu pod IČ DPH s SK, tak fa bude vystavená s DPH.
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Rada by som vedela Váš názor, ako by ste postupovali v mojom prípade. Naša matka z Nemecka nám dodáva tovar a my sme jej dcérska spoločnosť na Slovensku. Zároveň sa staráme o zákazníkov v Česku, Poľsku, Maďarsku. Za to sme dostali od našej matky DOBROPIS - provízia, sprostredkovateľská odmena.
1. Podlieha toto plnenie samozdaneniu v SR
2. Ani z účtovného hľadiska mi nie je jasné, ako zaúčtovať svoju províziu. Mala by to byť tržba. Ale keď mám došlý dobropis, automaticky sa účtuje na nákladový účet (mínusovou čiastkou).
Prosím o radu niekoho, kto sa už stretol s týmto problémom, a ako ho riešil.
´DAKUJEM
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
vaneta Pozri príspevok
Rada by som vedela Váš názor, ako by ste postupovali v mojom prípade. Naša matka z Nemecka nám dodáva tovar a my sme jej dcérska spoločnosť na Slovensku. Zároveň sa staráme o zákazníkov v Česku, Poľsku, Maďarsku. Za to sme dostali od našej matky DOBROPIS - provízia, sprostredkovateľská odmena.
1. Podlieha toto plnenie samozdaneniu v SR
2. Ani z účtovného hľadiska mi nie je jasné, ako zaúčtovať svoju províziu. Mala by to byť tržba. Ale keď mám došlý dobropis, automaticky sa účtuje na nákladový účet (mínusovou čiastkou).
Prosím o radu niekoho, kto sa už stretol s týmto problémom, a ako ho riešil.
´DAKUJEM
najskôr si určíme či hovoríme o provízii ako o výnose alebo ako o dobropise ako znížení základu dane podľa § 25. Pretože provízia má svoj vlastný daňový režim a dobropis svoj vlastný...
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

No mám od nich "credit note" čo je vlastne dobropis. ale nejde o zníženie podľa § 25, ja tento dobropis vlastne nemám k čomu priradiť. Podľa zmluvy ide o províziu ako tržbu.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
vaneta Pozri príspevok
No mám od nich "credit note" čo je vlastne dobropis. ale nejde o zníženie podľa § 25, ja tento dobropis vlastne nemám k čomu priradiť. Podľa zmluvy ide o províziu ako tržbu.
pokiaľ ide o províziu faktúrovať máte vy nie? Ale ak sa na to pozrieme ako na províziu treba určiť miesto dodania. to bude nemecko t.j. Fa bez DPH a samozdaniť ma povinnosť matka v nemecku. A to je problém lebo vy ste fa nevystavili neuviedli ste to na Faktúre t.j. fa je zlá. ak to spravíte ako dobropis potom treba doboropis samozdaniť tak ako ste samozdaňovali tovar pričom to uvediete do evidencie aj do prizania minúsovými hodnotami.
0 0
mery25 mery25

mery25 je offline (nepripojený) mery25

ahojte poradáci...potrebovala by som pomoc...som už zo všetkého taká domýlená, že si to tu potrebujem všetko oddiskutovať...som prepravca, ktorý vozí tovar aj v rámci slovenska aj zahraničia...máme pridelené slovenské IČ DPH...a chcela by som vedieť..fakturujem za dovoz tovaru rakúskej spoločnosti s rakúskym DPH...túto faktúru vystavujem bez DPH...zmenila by sa situácia keby som bola registrovaná v rakúsku pod rakúskym DPH?...tiež by som chcela vedieť...táto spoločnosť nám faktúruje za PHM s DPH...je to správne?...a zmenilo by sa to tiež keby sme boli registrovaný v rakúsku? ďakujem
0 0
mery25 mery25

mery25 je offline (nepripojený) mery25

halo...prosím...pomôže mi niekto?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Mery,

Ty sa pri preprave riadiš:
§15
(3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.

tzn., že ak robíš prepravu po SR, tak faktúruješ so slovenskou DPH.

a
§ 16

(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

(2) Na účely odseku 1 sa rozumie

a) prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov; prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov,
b) miestom začatia prepravy miesto, kde sa preprava tovaru začína, neberúc do úvahy vzdialenosť prejdenú do miesta, kde sa tovar nachádza.

tzn.
ak vykonáš prepravu pre rakúsku spoločnosť identifikovanú pre daň v Rakúsku a bude to preprava medzi dvoma štátmi EU, tak vystavíš faktúru bez DPH s odvolávkou , ktorá je uvedená v § 73
a to:

h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.


To DPH z PHM som nepochopila.
0 0
mery25 mery25

mery25 je offline (nepripojený) mery25

muška...ďakujem veľmi pekne za odpoveď...toto mi je už jasné...ale ešte k tej PHM...rakúska spoločnosť nám fakturuje za PHM...tankujeme u nich v rakúsku na ich pumpe...majú pridelené rakúske IČ DPH...táto spoločnosť nám fakturuje s DPH..je to tak správne?...a čo by sa zmenilo, keby som sa zaregistrovala v rakúsku ako platca dane?
0 0
mery25 mery25

mery25 je offline (nepripojený) mery25

prosím...pomôžte ak viete
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať