Zavrieť

Porady

odpocitanie DPH z faktur pri stavbe novej nehnutelnosti

Ahojte poradaci. Bude mi vediet niekto poradit?

Firma - platitel DPH stavia nehnutelnost, ktoru bude po kolaudacii prenajimat. Zaujimalo by ma, ci je mozne odpocitavat DPH z faktur, ktore uzko suvisia so stavbou uvedenej nehnutelnosti ako napr. pouzity material, stavebne prace,... Firma - platitel DPH uz teraz vie, ze nehnutelnost prenajme platitelom DPH, cize bude najom zdanovat. Z toho vyplyva, ze prenajimatelovi pri prenajme vznikne povinnost odviest DPH do SR a preto si myslim, ze je mozne DPH z prijatych faktur na stavbu normalne odpocitat. Samozrejme bude firma 10 rokov sledovat, ci sa nezmeni ucel pouzitia investicneho majetku, a ci nebude nutne vykonat upravu dane odpocitanej pri tomto investicnom majetku.

Za vsetky nazory Vam vsetkym dakujem.
Naposledy upravil MIMKA : 20.10.05 at 11:53
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    Ja si myslim,že to uvádzaš správne a máš nárok na odpočet DPH.My v súčasnosti tiež
    obstarávame budovu a DPH si uplatnujem. Nevidím dovod,prečo by som to nerobila, ked to použijem na svoje zdanitelne plnenia.

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    MIMKA
    Ahojte poradaci. Bude mi vediet niekto poradit?

    Firma - platitel DPH stavia nehnutelnost, ktoru bude po kolaudacii prenajimat. Zaujimalo by ma, ci je mozne odpocitavat DPH z faktur, ktore uzko suvisia so stavbou uvedenej nehnutelnosti ako napr. pouzity material, stavebne prace,... Firma - platitel DPH uz teraz vie, ze nehnutelnost prenajme platitelom DPH, cize bude najom zdanovat. Z toho vyplyva, ze prenajimatelovi pri prenajme vznikne povinnost odviest DPH do SR a preto si myslim, ze je mozne DPH z prijatych faktur na stavbu normalne odpocitat. Samozrejme bude firma 10 rokov sledovat, ci sa nezmeni ucel pouzitia investicneho majetku, a ci nebude nutne vykonat upravu dane odpocitanej pri tomto investicnom majetku.

    Za vsetky nazory Vam vsetkym dakujem.
    Aj platitel DPH moze nehnutelnost - po oznameni DU - prenajimat bez DPH. V takomto pripade by narok na odpocet DPH nebol vobec. Inak uvazujes za danych podmienok spravne.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    MIMKA
    Firma - platitel DPH stavia nehnutelnost, ktoru bude po kolaudacii prenajimat. Zaujimalo by ma, ci je mozne odpocitavat DPH z faktur, ktore uzko suvisia so stavbou uvedenej nehnutelnosti ako napr. pouzity material, stavebne prace,... Firma - platitel DPH uz teraz vie, ze nehnutelnost prenajme platitelom DPH, cize bude najom zdanovat. Z toho vyplyva, ze prenajimatelovi pri prenajme vznikne povinnost odviest DPH do SR a preto si myslim, ze je mozne DPH z prijatych faktur na stavbu normalne odpocitat. Samozrejme bude firma 10 rokov sledovat, ci sa nezmeni ucel pouzitia investicneho majetku, a ci nebude nutne vykonat upravu dane odpocitanej pri tomto investicnom majetku.
    Je to úplne v poriadku.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Aknazuz
    Aj platitel DPH moze nehnutelnost - po oznameni DU - prenajimat bez DPH. V takomto pripade by narok na odpocet DPH nebol vobec. Inak uvazujes za danych podmienok spravne.
    Žiadne oznámenie DÚ sa už nevyžaduje. Platiteľ sa môže rozhodnúť sám ak sa jedná o prenájom nehnuteľnosti za podmienok uvádzaných v § 38. Spomínané "samorozhodovanie" je uvedené v ods. 5.

    odpocitanie DPH z faktur pri stavbe novej nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.